Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

ξαφνικά στο ταμπλετ μου Samsung Note 8 δεν αναγνωριζει τον κωδικο που το ξεκλειδωνω. Μου βγαζει οτι εβαλα λαθος PIN ενω ΣΙΓΟΥΡΑ το βαζω σωστα, δεν υπαρχει καμια αμφιβολία. Όταν το βαζω 5 φορες μου λεει να περιμενω 30 δευτερόλεπτα, δυστυχως δεν μου βγαζει να συμπληρωσω καποιο email για να το ξεμπλοκάρω. Υπάρχει τρόπος να πάρω τα αρχεία που έχω μέσα;;; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ξαφνικά στο ταμπλετ μου Samsung Note 8 δεν αναγνωριζει τον κωδικο που το ξεκλειδωνω. Μου βγαζει οτι εβαλα λαθος PIN ενω ΣΙΓΟΥΡΑ το βαζω σωστα, δεν υπαρχει καμια αμφιβολία. Όταν το βαζω 5 φορες μου λεει να περιμενω 30 δευτερόλεπτα, δυστυχως δεν μου βγαζει να συμπληρωσω καποιο email για να το ξεμπλοκάρω. Υπάρχει τρόπος να πάρω τα αρχεία που έχω μέσα;;; Ευχαριστώ

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποια εναλλακτική, μόνο σε περίπτωση που είσαι rooted υπάρχουν λύσεις.

Επίσης αν θες κάνε και μια ερώτηση στο νήμα της συσκευής σου μήπως υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία.

 

Samsung Galaxy Note 8

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα το S2! Ειχα δουλεψει λιγο το S μετα φιλος ειχε το S2 και οταν βγηκε πηγα και πηρα το S3. Μακραν το καλυτερο τηλεφωνο το S2 απο ολα της σειρας! Τα ειχε ολα και ακομα οπως προ ειπαν και αλλοι συμφορουμιτες ακομα τα κανει ολα!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και από μένα S2 δαγκωτό.Πάντως ας μην ξεχνάμε ότι αυτό που καθιέρωσε την Samsung στα android ήταν το ηρωικό S (το έχω κρατήσει για ενθύμιο).
Link to comment
Share on other sites

S2.δεν εχω γνωρισει κατοχο του που να μην ηταν ευχαριστημενος.κανεναν.

Και από μένα S2 δαγκωτό.Πάντως ας μην ξεχνάμε ότι αυτό που καθιέρωσε την Samsung στα android ήταν το ηρωικό S (το έχω κρατήσει για ενθύμιο).

 

Ηρωικο για σενα,συμφωνοι και καλα εκανες και το κρατησες.εμενα μουβγαλε την ψυχη.απο τον πρωτο χρονο κολληματα,lag,reboot και δε συμμαζευεται.ρουτ,ρομ και η ταλαιπωρια συνεχιστηκε.τωρα εχει μεινει ως παιχνιδομηχανη αν το ζητα η κορη.

Που δεν το ζητα...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.πριν μια εβδομάδα αγόρασα το Samsung s3 neo i9301 Πριν λιγο προσπαθησα να τραβηξω βιντεο αλλά τίποτα . μου πετάει ένα παραθυράκι και μου γράφει, προειδοποιηση αποτυχία εγγραφής . μήπως ξέρει κανείς τι είναι;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.πριν μια εβδομάδα αγόρασα το Samsung s3 neo i9301 Πριν λιγο προσπαθησα να τραβηξω βιντεο αλλά τίποτα . μου πετάει ένα παραθυράκι και μου γράφει, προειδοποιηση αποτυχία εγγραφής . μήπως ξέρει κανείς τι είναι;;

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο myphone. :)

Η προσπάθεια γίνεται με την εφαρμογή της συσκευής ή με κάποια που έχεις κατεβάσει από το Play store? Μήπως έχεις επιλέξει την αποθήκευση των βίντεο σε εξωτερική κάρτα μνήμης? Αν ναι, δοκίμασε και την επιλογή της εσωτερικής μνήμης. Αν το πρόβλημα επιμένει δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής - Διαχείριση εφαρμογών - τέρμα δεξιά καρτέλα Όλα και ψάξε την εφαρμογή της κάμερας και κάνε Εκκαθάριση δεδομένων/cache. Αν δεν δουλέψει κάτι από αυτά θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς και στο νήμα της συσκευής σου μήπως κάποιος κάτοχος της συσκευής με παρόμοια εμπειρία έχει κάποια άλλη λύση να σου προτείνει.

 

- Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I) -

Link to comment
Share on other sites

Πώς επιλέγω την εσωτερική μνήμη δεν το βρίσκω.

Αν και δεν έχω την εν λόγω συσκευή φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια παραπλήσια επιλογή όπως της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μου εξηγει καποιος γτ μου πεταει καθε 5 λεπτα τις τελευταιες δυο ωρες το παρακατω notification;

 

Ευχαριστω.

 

Υ.γ. Διαβασα καπου οτι ενδεχεται να φταιει η τελευταια αναβαθμιση του chrome.. παιζει κατι τετοιο;

 

Υ.γ.2 υπαρχει θεμα με τον chrome τλκ. Επειτα απο πολυ ψαξιμο βρηκα το εξης:

 

http://code.google.com/p/chromium/issues/detail?id=451660

Edited by Johnnydgr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα! Τις τελευταίες ημέρες έχω τα εξής πρόβλημα :

1) όταν πατάω το κουμπί για την ενεργοποίηση της οθόνης μερικές φορές αργεί να ανοίξει.

2) Όταν μιλάω στο τηλ και απενεργοποιηθει η οθόνη μετά δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Μόνο όταν κλείσει το τηλ ο συνομιλητής μου τότε ενεργοποιτε η οθόνη.

3) έκανε 3ης επανεκκινησεις μέσα στηνύχτα εβδομάδα.

Είναι Samsung express 2.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη...ήθελα να ρωτήσω κάτι με την εφαρμογή φωτογραφίες που έχει το Samsung note4 που έχω...το είχαν και οι προηγούμενες συσκευές μου...κάνει backup αυτόματα φωτογραφίες βίντεο κτλ... μεταφέρω μέσω Bluetooth εικόνες και βίντεο στο λαπτοπ αλλά ενώ οι φώτος είναι εντάξει στα βίντεο δείχνει π.χ 1:40 δευτερόλεπτα από τα 4 που έχω γράψει...στον player στο πισι μου δείχνει μέχρι εκεί που μπορεί να παίξει και τα υπόλοιπα δευτερόλεπτα μου τα έχει σαν κλειδωμένα...γιατί???θέλω να τα δώσω τα βίντεο σε έναν φίλο μου και δεν μπορώ έτσι σαν μισογραμμενα...δεν ήξερα που να τοποθετήσω το θέμα μου ευχαριστώ και συγνώμη
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να περάσω μόνος μου Ελληνικά σε Samsung s5610; Το έφερα απ' έξω και δεν τα έχει καθόλου σαν επιλογή. Από το σέρβις μου ζητάνε κανα 30άρι! :lol:

 

Ευχαριστώ.

Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια φιλη μου έχει ενα s3 και στο πληκτρολόγιο δεν έχει εναλλαγή απο ελληνικά σε αγγλικά. Στις γλώσσες πληκτρολογίου έχει επιλέξει και τις δυο γλώσσες. Ποιο είναι το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω ενα θεμα με το c3750.ειχε ενα firmware της cosmote και περασα ενα που βρηκα.το κινητο ανοιγει χωρις σιμ κανονικα,αλλα με σιμ ζηταει κωδικο που δεν εχω...η σιμ δεν εχει καθολου κωδικο..βρηκα και αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω,αλλα φοβαμαι να το αφησω πολυ γιατι ηδη φαινεται να καλει στο 112..
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια φιλη μου έχει ενα s3 και στο πληκτρολόγιο δεν έχει εναλλαγή απο ελληνικά σε αγγλικά. Στις γλώσσες πληκτρολογίου έχει επιλέξει και τις δυο γλώσσες. Ποιο είναι το πρόβλημα;

 

Της το κάνει και με άλλο πληκτρολόγιο πχ Swiftkey; Αν ναι, δεν κάνει μια εκκαθάριση δεδομένων στην εφαρμογή του πληκτρολογιού από τη Διαχείριση Εφαρμογών στις Ρυθμίσεις;

 

αντιμετωπιζω ενα θεμα με το c3750.ειχε ενα firmware της cosmote και περασα ενα που βρηκα.το κινητο ανοιγει χωρις σιμ κανονικα,αλλα με σιμ ζηταει κωδικο που δεν εχω...η σιμ δεν εχει καθολου κωδικο..βρηκα και αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω,αλλα φοβαμαι να το αφησω πολυ γιατι ηδη φαινεται να καλει στο 112..

 

Η σιμ σε άλλη συσκευή ζητάει pin? Αν ναι, κλείδωσε το και όταν σου ζητήσει το Puk πάρε την εταιρεία που ανήκει η σιμ σου (cosmote,vodafone,wind κτλ) να στο ξεκλειδώσει..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να περάσω μόνος μου Ελληνικά σε Samsung s5610; Το έφερα απ' έξω και δεν τα έχει καθόλου σαν επιλογή. Από το σέρβις μου ζητάνε κανα 30άρι! :lol:

 

Ευχαριστώ.

Δεν έχει τύχει σε κανέναν το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να περάσω μόνος μου Ελληνικά σε Samsung s5610; Το έφερα απ' έξω και δεν τα έχει καθόλου σαν επιλογή. Από το σέρβις μου ζητάνε κανα 30άρι! :lol:

 

Ευχαριστώ.

 

Θα πρέπει να ψάξεις να βρεις αν υπάρχει Ελληνική έκδοση λογισμικού για να του περάσεις και αν όντως υπάρχει να ψάξεις έπειτα τον τρόπο για να το περάσεις.

Μιας και δεν έχω τη συσκευή δεν μπορώ δυστυχώς να σε βοηθήσω παραπάνω αλλά την ίδια αναζήτηση που έκανα εγώ θα μπορούσες να την κάνεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Πηρα το samsung s4 πριν μια εβδομαδα και καποιες φορες οταν μπαινει σε κατασταση αναμονης η οθονη δεν ξανα ανοιγει. εχει σβησει το τηλεφωνο τελείος γιατι οταν παιρνω απο αλλο τηλ μου λεει οτι ειναι απρνεργοποιημενο.Αυτο γινεται οταν μπαινει μονο σε κατασταση αναμονης και οχι παντα.Γνωριζεται κατι γι αυτο;HELP!
Link to comment
Share on other sites

με samsung galaxy grand 2 μπορω να κανω screen mirroring..; προσφατα αγορασα ενα miracast και θελω να βλεπω την οθονη του κινητου μου στην tv
Link to comment
Share on other sites

@brhcp. Το μήνυμα σου που αφορούσε το s5 μεταφέρθηκε στο σωστό θέμα Εδώ να πω κάτι που αφορά όλους : πριν ποστάρετε στο συγκεκριμένο θέμα προσπαθήστε να ελέγξετε αν σας καλύπτει κάποιο υπάρχων θέμα για να αναφέρετε το πρόβλημα σας,στο οποίο σίγουρα θα βοηθηθείτε καλύτερα λόγω μεγαλύτερης συμμετοχής χρηστών με την ίδια συσκευή. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑΞΩ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΣΤΗ SAMSUNG ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ

 

Eπειδή γίνονται καθημερινά ερωτήσεις σχετικά με το knox και την εγγύση από χρήστες που σκέφτονται να φλασάρουν στην Samsung συσκευή τους κάποια official ρομ, θα απαντήσω στις συνήθεις που γίνονται πάνω σε αυτό το θέμα, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να γνωρίζουν το τι ισχύει και το τι μπορεί να προκύψει για να μην βρεθούν σε κάποιες περιπτώσεις, πρό εκπλήξεων!!

 

ΠΕΡΙ ΚΝΟΧ KAI ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΤΗΣ SAMSUNG

 

 

[*] Θέλω να περάσω μια official rom με το odin,θα γράψει το knox;

Kανονικά, σε περίπτωση που φλασάρουμε μια οποιαδήποτε official rom το knox δεν πρέπει να γράψει. ΟΜΩΣ, έχει αποδειχθεί ότι αυτό δεν είναι απόλυτο και υπάρχει η πιθανότητα (μικρή αλλά υπαρκτή) να γράψει και να γίνει 0x1. Yπάρχουν αρκετές αναφορές χρηστών (οι οποίες πληθαίνουν) που ενώ έκαναν σωστά τη διαδικασία μέσω του odin, για άγνωστο λόγο, ενεργοποιήθηκε και έγραψε το knox. Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά έχουμε χάσει δια παντώς την εγγύηση μια και ως την στιγμή που γράφω δεν υπάρχει τρόπος μηδενισμού του μετρητή. Βέβαια, έχουν καταγραφεί και αναφορές χρηστών στους οποίους δεν δημιούργησαν πρόβλημα σε κάποιο service λόγω γραμμένου knox, αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι μεμονωμένες και οχι ο κανόνας. Πρίν πάρετε λοιπόν την απόφαση για flashing ας έχετε αυτή την πιθανότητα στην άκρη του μυαλού σας

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το knox μπορείτε να διαβάσετε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375368

 

 

[*] Σε περίπτωση που θελήσω να περάσω κάποιο custom recovery ή κάποιο άλλο αρχείο (πχ cfroot για να γίνω ρούτ) μέσω του download mode,θα γράψει το knox;

Η απάντηση είναι ΝΑΙ, θα γράψει.Να γνωρίζετε οτι οποιοδήποτε λογισμικό δοκιμάσουμε να περάσουμε μέσω του odin (σε download mode κατάσταση δηλαδή), το οποίο δεν είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο απο την samsung, θα ενεργοποιήσει το knox.

 

 

[*] Αν περάσω μια official rom που είναι για διαφορετικό region από αυτό της συσκευής μου, θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στην εγγύηση;

H απάντηση είναι ΝΑΙ, θα είσαι εκτός εγγύησης. Σύμφωνα με τους όρους εγγύησης της Samsung, oποιαδήποτε επέμβαση από μη εξουσιοδοτημένο πρόσωπο που προβεί σε τροποποίηση της συσκευής σε επίπεδο hardware/software, αυτομάτως την βγάζει εκτός εγγύησης. Κι εδώ βέβαια υπάρχουν ορισμένες αναφορές από χρήστες που δεν τους δημιούργησαν πρόβλημα σε κάποιο service λόγω firmware διαφορετικού region, αλλά δυστυχώς δεν είναι το σύνηθες.

 

 

[*] Και αν θέλω να ξαναγυρίσω την συσκευή μου εντός εγγύησης τι πρέπει να κάνω;

Εφόσον δεν σου εχει γράψει για κάποιο λόγο το knox, μπορείς να βρείς και να περάσεις, πάλι μέσω odin, αυτήν που προορίζεται για την συσκευή σου και θα είσαι πάλι εντός εγγύησης. Εδώ να σας προειδοποιήσω ότι μπορεί να βρεθείτε σε περιπτώσεις όπου δεν θα είναι δυνατόν να περάσετε το επιθυμητό firmware για διάφορους λόγους όπως πχ, να έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στον bootloader και να μην είναι εφικτή η είσοδος σε download mode για flashing, ή το firm που θέλετε να περάσετε να είναι ακόμη σε προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού από αυτή που ήδη έχετε και να μην είναι δυνατόν το downgrade, ή να σας έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα hardware κλπ κλπ…οπότε, καλό είναι να λάβετε και αυτή την εκδοχή υπόψιν σας.

 

 

[*] Διαβάζω για odin και “επίσημα firmwares” της Samsung. Aφού λοιπόν είναι επίσημα όλα αυτά γιατί θεωρείται ότι τροποποιώ την συσκευή μου;

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι που πολλοί χρήστες το έχουν παρεξηγήσει : Δεν υπάρχει κανένα επίσημο site της Samsung που να δίνει για download τα διάφορα firmwares που κυκλοφορούν, όπως και δεν υπάρχει κανένα επίσημο πρόγραμμα της κατασκευάστριας για εγκατάσταση των παραπάνω (κακώς χαρακτηρίζεται το odin ώς επίσημη εφαρμογή της samsung, δεν είναι). Η μόνη επίσημη εφαρμογή της Samsung που αφορά τα λογισμικά της είναι το kies, μέσω του οποίου μπορεί κάποιος να κάνει αναβάθμιση λογισμικού, επαναφορά, backup κλπ. Εδω να σημειώσω ότι κάποια sites και blogs που αναρτούν τα firmwares της Samsung (sammobile , live.samsung-updates κλπ),δεν ανήκουν στην Samsung και δεν ελέγχονται από αυτήν.

 

 

 

 

 

 

 

 

Σημείωση: Με τα παραπάνω σκοπός μας είναι να σας ενημερώσουμε και όχι να σας αποτρέψουμε από τη διαδικασία του flashing μιάς official rom. Από ότι καταλαβαίνετε υπάρχει πάντα η εκδοχή του ρίσκου σε τέτοιες ενέργειες και την ευθύνη γι αυτό την έχει αποκλειστικά ο κάθε χρήστης που θα το επιχειρήσει.

 

 

thanks to:

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εμφανίζεται η επιλογή LTE τις ρυθμίσεις της συσκευής μας, είναι θέμα apn.

Όλες οι ρομ έχουν προεγκατεστημένα τα apn (ονόματα σημελίων πρόσβασης) των παρόχων και ανάλογα την sim που βάζουμε, το λειτουργικό βλέπει τον πάροχο μας και βάζει τις ανάλογες ρυθμίσεις.

Οι κάρτες sim επίσης έχουν τα apn.

Οπότε και να μην υπάρχουν στο λειτουργικό μας τα apn το λειτουργικό τις τραβάει από την sim.

Επειδή το 4G στην Ελλάδα είναι αρκετά πρόσφατο, αν η sim είναι "παλιά" δεν θα περιέχει τα apn.

Το ίδιο ισχύει και για την έκδοση του λειτουργικού μας αν είναι "παλιά".

3 είναι οι επιλογές.

1. Περιμένουμε αναβάθμιση της συσκευής που να περιέχει τα apn για το 4g του παρόχου μας.

Αυτό μπορεί και να αργήσει.

2. Ζητάμε καινούργια sim.

3. Είτε έχουμε παλιά, είτε νέα, είτε το software μας τα περιέχει είτε όχι, δεν μας νοιάζει, γιατί πάντα μπορούμε να τα βάλουμε και χειροκίνητα.....

Ενδέχεται μετά την εισαγωγή των ρυθμίσεων, να χρειαστεί επανεκκίνηση το κινητό για να μας εμφανίσει την επιλογή.

Φυσικά σιγουρευόμαστε πρώτα ότι έχουμε στο πρόγραμμα μας (κάρτα-συμβόλαιο) πρόσβαση στο 4G δίκτυο του παρόχου μας.

Αν δεν είμαστε σίγουροι, με ένα τηλέφωνο στον πάροχο μπρούμε να το μάθουμε.

 

Οι ρυθμίσεις είναι στο μενού των ρυθμίσεων, περισσότερα δίκτυα, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ονόματα σημείων πρόσβασης.

Με τον ίδiο τρόπο βέβαια, λύνεται το πρόβλημα μας και με 4G Cosmote , Vodafone , Wind.

Στις φωτογραφίες θα βρείτε τις ρυθμίσεις για την Wind.

 

Για όσους είναι root, δείτε κι αυτό.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...