Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

έχω το Samsung Galaxy S4 mini και πρόσφατα αγόρασα μια sd memory card αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Στο gallery δεν μου εμφανίζονται όλες οι φωτογραφίες,δεν εννοώ ότι λείπουν κάποιες, απλά εμφανίζονται με ένα άσχετο εικονίδιο (ένα πίονι άσπρο σε γκρι φόντο).

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Έχει πρόβλημα η κάρτα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν θα ξεχάσω το πόσο γούσταρα όταν έπιασα το s3 στα χέρια μου πρώτη φορά... 2 φορές στο τσάκ δεν το πήρα... Βέβαια δεν είχα άλλη εμπειρία από την σειρά τότε ώστε να το συγκρίνω με τα προηγούμενα... Πάντως και το s όταν πρωτοβγήκε έκανε μπαμ μεγάλο...
Link to comment
Share on other sites

S2 κατα τη γνωμη μου.

Μιλαμε για τηλεφωνο που παρουσιαστηκε με 2.3.6 και τρεχει ανετα την τελευταια εκδοση του android.

 

Ακομα κ με σημερινα δεδομενα, δεν του λειπει κατι για καθημερινη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

με το s2 εκανε το μεγαλο μπαμ η σαμυ. μεχρι και εγω που ημουν ερικσονακιας και λιγο νοκιακιας λογω φωτοκινητων το πηρα. ηταν πολυ καλο τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Το S2 με διαφορά, είναι αυτό που απογείωσε τη σειρά S και κατ' επέκταση τη Σάμμυ.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω το Samsung Galaxy S4 mini και πρόσφατα αγόρασα μια sd memory card αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Στο gallery δεν μου εμφανίζονται όλες οι φωτογραφίες,δεν εννοώ ότι λείπουν κάποιες, απλά εμφανίζονται με ένα άσχετο εικονίδιο (ένα πίονι άσπρο σε γκρι φόντο).

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Έχει πρόβλημα η κάρτα μνήμης;

 

Η κάρτα είναι sandisk; Αν ναι, είχα κακιά εμπειρία με δυο 32αρές ultra.. Ξεκίνησαν κάποιες φωτογραφίες μου να γίνονται γκρι και σταδιακά τα "έφτυσαν" τελείως οι κάρτες.. Αν βάλεις την κάρτα μνήμης στον υπολογιστή φαίνονται κανονικά οι φωτογραφίες; Αν προσπαθήσεις να ανοίξεις μία και σου βγάλει μήνυμα ότι δεν γίνεται γιατί το αρχείο είναι κατεστραμμένο ή άδειο (0 kb), προσπάθησε τουλάχιστον να κάνεις ανάκτηση των αρχείων σου με κάποιο πρόγραμμα σαν το Recuva..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το SII καθώς όταν ανακοινώθηκε ήταν πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό και ήταν αυτό που ανέβασε τη Samsung στην κορυφή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδια εδω κ μερικους μηνες ειμαι κατοχος ενος galaxy s5,

Λιγο καιρο πριν διαπιστωσα πως η συσκευη μου εχανε την ληψη 3G αρκετα συχνα κ πως η ληψη σηματος wifi ηταν κ αυτη προβληματικη σαν να μην ειχε δυναμη,η συγκριση μου ειναι να φανταστειτε με το galaxy s2 που σκοτωνε σε σχεση με το s5. Τον τελευταιο μηνα εχω ερθει κυπρο κ ειδα οτι μειωθηκε το προβλημα με το 3g,αλλα δν εξαφανιστηκε.

το προβλημα με το wifi ισχυει κανονικα.

κατι τελευταιο.οταν εχω απενεργοποιημενη την οθονη βλεπω μερικα μονιμα σημαδια,δαχτυλιες,οσο ειναι καιρος να χρησιμοποιησω την εγγυηση μου?

Δεκτη η οποιαδηποτε βοηθεια,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ SAMSUNG GT-C3350 ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ VODAFONE KAI EXEI ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ VODAFONE.EΓΩ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ ΤΗΣ COSMOTE ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΑ MMS AΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΑΠΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ COSMOTE ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??????

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

H μόνη ρύθμιση που θα χρειαστείς για το internet είναι να βάλεις για APN : internet

τίποτα άλλο δεν χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα θεματακι και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Ο παππούς μου έχει ένα Samsung gt-c3750 slide κινητό. Συγγενής που του το έδωσε δεν του είχε πει τον κωδικό για να το ανοίγει,επομένως με από μήνες που του έσβησε από μπαταρία δεν έχει τον κωδικό για να το ανοίξει.

Βρήκα αυτόν τον τρόπο για reset.

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100329143935AAtgutE

Αλλά ποτέ είναι σε standby mode το κινητό;

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

prezak
Link to comment
Share on other sites

Αλλά ποτέ είναι σε standby mode το κινητό;

 

Φαντάζομαι έχεις βγάλει τη SIM από μέσα έτσι? Αν σταματήσεις να δοκιμάζεις κωδικούς λογικά αυτόματα μπαίνει σε λειτουργία αναμονής όπου μπορείς π.χ. να καλέσεις αριθμό εκτάκτου ανάγκης, δοκίμασε εκεί να πληκτρολογήσεις τον κωδικό που αναφέρεις παραπάνω.

Δεν έχω τη συσκευή για να δοκιμάσω ακριβώς αυτά που αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχεις βγάλει τη SIM από μέσα έτσι? Αν σταματήσεις να δοκιμάζεις κωδικούς λογικά αυτόματα μπαίνει σε λειτουργία αναμονής όπου μπορείς π.χ. να καλέσεις αριθμό εκτάκτου ανάγκης, δοκίμασε εκεί να πληκτρολογήσεις τον κωδικό που αναφέρεις παραπάνω.

Δεν έχω τη συσκευή για να δοκιμάσω ακριβώς αυτά που αναφέρει.

 

Ναι το δοκίμασα χωρίς την SIM και πληκτρολόγησα εκεί που σου ζητά κωδικό ή κλήσεις SOS, αλλά πάλι τα ίδια. Το δοκίμασα αρκετές φορές, γι' αυτό ρωτάω ποια είναι η κατάσταση standby στο συγκεκριμένο.

prezak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Είχα κάποιες εξελίξεις αλλά κόλλησα πάλι κάπου και δεν μπορώ να συνεχίσω.

Έκανα firmware update ακολουθώντας τις οδηγίες αυτές...

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=549:how-to-update-samsung-c3750-firmware-by-usb-cable&catid=57:how-to&Itemid=104

Όταν ολοκληρώθηκε το update δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής σε ελληνικό μενού.Κάτι τέτοιο είναι βασικό γιατί σας είπα ότι πρόκειται για τον παππού. μου. Αν κάποιος μπορεί ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

prezak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Είχα κάποιες εξελίξεις αλλά κόλλησα πάλι κάπου και δεν μπορώ να συνεχίσω.

Έκανα firmware update ακολουθώντας τις οδηγίες αυτές...

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=549:how-to-update-samsung-c3750-firmware-by-usb-cable&catid=57:how-to&Itemid=104

Όταν ολοκληρώθηκε το update δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής σε ελληνικό μενού.Κάτι τέτοιο είναι βασικό γιατί σας είπα ότι πρόκειται για τον παππού. μου. Αν κάποιος μπορεί ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα, καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Καμιά ιδέα με αυτό το θεματάκι μου; Ελληνικό firmware για να το flashάρω εκ νέου;

prezak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω αγοράσει το Samsung note 3 απο χέρι. Βαζω την κάρτα μου η οποια είναι cosmote και ενώ λειτουργούσε κανονικά μετά απο λίγο μου βγαζει μη έγκυρο ιμει δοκίμασα και δευτερη κάρτα και με εκείνη το ίδιο κάνει δουλεύει για λίγο και μετά πάλι μου λέει μη έγκυρο ιμει. Και η δυο κάρτες μου έχουν απο δυο αριθμούς μπορεί να φταίει αυτο; υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; σκέφτομαι να το πάω στον Γερμανό θα μπορέσουν να με βοηθησουν; αν κάποιος γνωρίζει κάτι σας παρακαλώ να μου γράψει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω αγοράσει το Samsung note 3 απο χέρι. Βαζω την κάρτα μου η οποια είναι cosmote και ενώ λειτουργούσε κανονικά μετά απο λίγο μου βγαζει μη έγκυρο ιμει δοκίμασα και δευτερη κάρτα και με εκείνη το ίδιο κάνει δουλεύει για λίγο και μετά πάλι μου λέει μη έγκυρο ιμει. Και η δυο κάρτες μου έχουν απο δυο αριθμούς μπορεί να φταίει αυτο; υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; σκέφτομαι να το πάω στον Γερμανό θα μπορέσουν να με βοηθησουν; αν κάποιος γνωρίζει κάτι σας παρακαλώ να μου γράψει...

 

Καλησπέρα, αν δεν έχεις βρει λύση ήδη στο πρόβλημα σου θα σου συνιστούσα για αρχή να απευθυνθείς στο νήμα του Galaxy Note 3 εδώ.

Για αρχή επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις με κάποια κάρτα η οποία έχει μόνο έναν αριθμό για να βεβαιωθείς αν πρόκειται για πρόβλημα της συσκευής ή για μη υποστήριξη τέτοιου είδους SIM καρτών.

 

Καλησπέρα, καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Καμιά ιδέα με αυτό το θεματάκι μου; Ελληνικό firmware για να το flashάρω εκ νέου;

 

Δυστυχώς αν δεν βρήκες κάτι με αναζήτηση στο Google δύσκολα να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους

Μετα απο εγκατάσταση ir remote μου απενεργοποιηθικαν τα κλείδωματα της συσκευής έμειναν μονο το πιν και ο κωδ ασφαλειας και βγαζει σε ολα τα αλλα αυτο το μήνυμα

(απενεργοποιηθηκε απο διαχειριστη πολιτικη κρυπτογραφησης η χωρο αποθηκευσης διαπιστευτηριων)

Ξερει κανεις κατι να το φτιάξω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους

Μετα απο εγκατάσταση ir remote μου απενεργοποιηθικαν τα κλείδωματα της συσκευής έμειναν μονο το πιν και ο κωδ ασφαλειας και βγαζει σε ολα τα αλλα αυτο το μήνυμα

(απενεργοποιηθηκε απο διαχειριστη πολιτικη κρυπτογραφησης η χωρο αποθηκευσης διαπιστευτηριων)

Ξερει κανεις κατι να το φτιάξω?

Ευχαριστω

 

Πήγαινε στο μενού ασφάλεια και κάνε εκκαθάριση διαπιστευτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι κατοχος ενως samsung galaxy s3 neo εδω και 2 μερες.

Ξαφνικα σημερα και χωρις να πειραξω τπτ απολυτως, επαψα να μπορω να αλλαξω γλωσσα οταν γραφω μνμ.

Κανω το space bar δεξια αλλα ειναι σαν να μην υπαρχει αλλη γλωσσα.

Στις ρυθμισεις εισαγωγη γλωσσας εχω επιλεξει αγγλικα και ελληνικα αλλα καθε φορα λειτουργει μονο μια γλωσσα, αυτη που θα τικαρω πρωτη.

Ενω μεχρι σημερα ηταν οκ.

Καμια λυση? Εκτος του να κατεβασω αλλο πλωκτρολογιο που δε το θεωρω λυση του προβληματος ? Δε μπορει μεχρι σημερα να δουλευε κανονικα και ξαφνικα να επαψε χωρις να το πειραξω.

Εχω κανει και restart μπας και κολλησε αλλα τπτ.

(Τωρα χρησιμοποιω το multiling για να γραψω και με τις 2 γλωσσες)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως φιλέ μου θέλει να ψαξεις το μοντέλο σου στο google γράφοντας απο δίπλα how to flash official rom! Το πρόγραμμα απλα απενεργοποιησε το μικροφονο. Το ίδιο ειχα και εγώ σε ενα samsung galaxy s2 και το πρόβλημα λύθηκε επιτυχώς.

 

Δεν κάνει τίποτα. Κατέληξα στο ότι κατά την ηχογράφηση κλήσεων με τα διάφορα προγράμματα που κυκλοφορούν, η ηχογράφηση γίνεται σε ... πολλές στροφές! Μια κλήση διάρκειας 100 δευτερολέπτων για παράδειγμα, θα έχει ως αποτέλεσμα ένα αρχείο διάρκειας 10-14 δευτερολέπτων. Ως εκ τούτου, η κανονική ομιλία ακούγεται σαν τσιριχτό. Δοκίμασε να μιλήσεις πολύ γρήγορα. Πολλαπλασίασε αυτό το αποτέλεσμα. Αυτό ακούω στο τέλος...

Πως γίνεται να επέμβω στον πυρήνα του κινητού και να αλλάξω τα συγκεκριμένα δεδομένα; Γιατί προφανώς η samsung έχει επίτηδες τις συγκεκριμένες μεταβλητές για ευνόητους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι κατοχος ενως samsung galaxy s3 neo εδω και 2 μερες.

Ξαφνικα σημερα και χωρις να πειραξω τπτ απολυτως, επαψα να μπορω να αλλαξω γλωσσα οταν γραφω μνμ.

Κανω το space bar δεξια αλλα ειναι σαν να μην υπαρχει αλλη γλωσσα.

Στις ρυθμισεις εισαγωγη γλωσσας εχω επιλεξει αγγλικα και ελληνικα αλλα καθε φορα λειτουργει μονο μια γλωσσα, αυτη που θα τικαρω πρωτη.

Ενω μεχρι σημερα ηταν οκ.

Καμια λυση? Εκτος του να κατεβασω αλλο πλωκτρολογιο που δε το θεωρω λυση του προβληματος ? Δε μπορει μεχρι σημερα να δουλευε κανονικα και ξαφνικα να επαψε χωρις να το πειραξω.

Εχω κανει και restart μπας και κολλησε αλλα τπτ.

(Τωρα χρησιμοποιω το multiling για να γραψω και με τις 2 γλωσσες)

 

Έχω την εντύπωση πως έχω διαβάσει ξανά κάτι αντίστοιχο με αυτό που περιγράφεις και νομίζω ότι ευθυνοταν κάποια εφαρμογή (viber?).. Αν πας στις ρυθμίσεις, στην διαχείριση εφαρμογών, όλα, βρεις το πληκτρολόγιο και κάνεις διαγραφή προσωρινής μνήμης και δεδομένων, δεν επανέρχεται;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παλικάρια είμαι καινούργιος κάτοχος ενός galaxy s4 ερώτηση τη μπαταριά πόσες ώρες να τη φορτίσω?

Αν και φαντάζομαι ήδη έχεις κάνει τις πρώτες φορτίσεις, καλό είναι οι πρώτες 2 φορτίσεις να είναι πλήρεις, δηλαδή πλήρη φόρτιση μέχρι να σου βγάλει 100% και στην αριστερή μεριά της μπάρας ειδοποιήσεων και πλήρη αποφόρτιση μέχρι να κλείσει η συσκευή και φόρτιση της χωρίς να χρησιμοποιείς τη συσκευή. Έπειτα μπορείς να φορτίζεις σε όποιο ποσοστό θες και απλά να μην την αφήνεις να πέφτει κάτω από 5-10%.

 

Μια φορά το μήνα πάντως είναι καλό να γίνεται μια πλήρη φόρτιση/αποφόρτιση.

 

Περισσότερα σχετικά με το S4 θα βρεις εδώ.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...