Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους, μου δούλεψε κανονικά. Μεταφέρω άψογα εικόνες και ήχους. Μάλιστα τώρα, με βοηθάει και στην σύνδεσή μου με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Για να καταφέρω να δουλέψει, χαμήλωσα στην irda,την ταχύτητα μετάδωσης. Την έβαλα στις 56-57000.(κάπου εκεί)
Link to comment
Share on other sites

Εχω όμως το εξής πρόβλημα. Δεν μου κρατάει στην μνήμη στο pc τις επαφές και τα μηνύματα(κάθε φορά τα φορτώνει εκ νέου) ΚΑΙ ΕΠΊΣΗς, ΤΑ VIDEOS και τις fotos, δεν μπορώ να τις δώ πουθενά αλλου εκτός απο το easy gprs πρόγραμμα. Βοήθεια παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω ενα samsung d410 και θελω να μεταφερω καποιες φωτογραφιες και κλιπακια απο το κινητο στο πισι. Καλωδιο δεν εχω οποτε ξερει κανεις αν γινετε να τα μεταφερω με το easygprs και το καλωδιο της samsung για να μη δωσω τσαμπα 35 ευρω. thanks εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο από τον ΓΕΡΜΑΝΟ έχει 15 ευρώ. Συνέεται το κινητό με θύρα USB και οι φωτογραφίες μεταφέρονται. Χρειάζεται όμως το προγραμματάκι που θα κάνει όλη τη δουλειά. Αυτό υπάρχει στο club της SAMSUNG και το κατεβάζεις. Είναι το HANDSET MANAGER.

Γεια!

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις:

 

α)Η γνωμη σας,καλυτερα ν'αγορασω καλωδιο για συνδεση PC/κινητου ή set για ασυρματη συνδεση με υπερηθρες IrDA? M'ενδιαφερει να περναω που και που mmf και παιχνιδια στο κινητο.

 

β)στο http://gr.samsungmobile.com εκανα εγγραφη κτλ και προσπαθησα να κατεβασω στο PC το ενα απο τα 2 Free παιχνιδια που εχει.Δοκιμασα ολα τα κουμπια (http://gr.samsungmobile.com/images/common/common_butn_phone_01.gif ,http://gr.samsungmobile.com/images/common/common_butn_find_01.gif ,http://gr.samsungmobile.com/images/play_color_image_butn_01.gif , http://gr.samsungmobile.com/images/play_games_butn_02.gif) αλλα τιποτα.Μου λεει να το κατεβασω απο WAP.Τα καταφερε κανεις? :blink:

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εμένα η γνώμη μου είναι να πάρεις καλώδιο!έχω και usb και έχω και καλώδιο!το καλώδιο το εμπιστεύομαι απόλυτα!όμως τι κιωητό έχεις???εγώ που έχω το v200 χρησιμοποιοώ καλώδιο και δεν μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα!!!τις υπέρυθρες τις χρησιμοποιώ για να κατεβάζω σε φίλους μου που έχουν nokia και siemens...!όσο για το site έχω γραφτεί και εγώ αλλά από ότι κατάλαβα μπορείς μόνο μέσω wap να κατεβάσεις!!!αυτά...

AlbumArt_%7B31303397-6.

 

 

 

 

Ποτέ μην κάνεις το ίδιο λάθος,

θυμήσου ότι υπάρχουν τόσα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μπαρμπαΣτρουμφ εχω το Ε800.Με το WAP δεν θελω μπλεξιματα γιατι το βρισκω υπερβολικα ακριβο για αυτο που προσφερει.Ουτε που πηρα τηλ την Voda να το ενεργοποιησει...

Ετσι,πιστευω η καλυτερη λυση ειναι η συνδεση (ασυρματη ή ενσυρματη) PC-κινητου.

 

Η ταχυτητα μεταφορας δεν με απασχολει,ας ειναι και αργο,απλα να ειναι απροβληματιστο.

Σκεφτομαι οτι το IrDa υπερτερει του καλωδιου στο οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και με αλλες συσκευες,σωστα? :confused:

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να σου πω την αλήθεια!εγώ όπως προανέφερα έχω και καλώδιο και irda!με το καλώδιο έχω περάσει της Παναγιάς τα μάτια μέσα στο κινητό μου χωρίς να μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα!επίσης με το καλώδιο εαν θελήσεις κάποια στιγμή να αλλάξεις firmware(έκδοση λογισμικού!!!εαν έχει βγει!!!!!)στο κινητό σου είναι ο πιο ΑΣΦΑΛΗΣ τρόπος!αλλά οι υπέρυθρες όπως σωστά είπες μπορούν να χρησιμοποιηθούν και με άλλες συσκευές!εγώ προσωπικά όταν προσπαθώ να συνδέσω το κινητό μου με τον υπολογιστή via irda δεν μου το αναγνωρίζει ποτέ ο υπολογιστής!ενώ με τα nokia και τα siemens μου το αναγνωρίζει πάντα!αλλά θα σου θέσω και το εξής ερώτημα:εσένα φίλε μου σε νοιάζει εαν συνδέεται με άλλες συσκευές ή για το πως θα κάνεις πιο εύκολα την δουλειά σου......?

AlbumArt_%7B31303397-6.

 

 

 

 

Ποτέ μην κάνεις το ίδιο λάθος,

θυμήσου ότι υπάρχουν τόσα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Mε νοιαζει για το πως θα κανω ευκολοτερα και σιγουρα την δουλεια μου :)

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ;)

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Για να το πετύχετε αυτό πρέπει να κάνετε patch το EasyStudio. Το patch κάνει μόνο για τις εκδόσεις WH1/WK1/XB1, . Με το patch αυτό αφαιρούνται οι περιορισμοί όχι μόνο για τις μελωδίες αλλά και για τις εικονές και τις φωτογραφίες. Δηλαδή θα μπορείτε να περάσετε στο κινητό εικόνες *.gif και *.jpeg μέχρι και 512ΚΒ. Θεωρητικά και οι μελωδίες που μεταφέρετε μπορεί να είναι μέχρι 512ΚΒ αλλά αν βαλετε στο κινητό mmf μεγαλυτερο απο 32ΚΒ χωρίς να έχετε πριν κάνει patch την firmware το μόνο που θα κατεφέρετε είναι να μην παίζει καμία απο τις μελωδίες που έχετε στο κινητό.

Στη Ρωσία εδώ και αρκετό καιρό έχουν βγάλει patch για τις ορισμένες firmware που βγάζουν τον περιορισμό τον 32ΚΒ και τον κάνουν 96ΚΒ. Οι Κινέζοι από την άλλη έχουν βγάλει ένα patch το οποίο δεν είναι για κάποια συγκεκριμένη έκδοση firmware αλλά κάνει για Ε700 και Ε100 . Το συγκεκριμένο patch τα 32ΚΒ τα κάνει 300ΚΒ!!!!! Το πιο ωραίο μάλιστα είναι ότι έκανα ήδη patch την firmware του κινητού μου (Ε70ΒDWL1-Νομίζω πως όλα τα Ε700 στην Ελλάδα αυτην έχουν, αν καποιος έχει νεότερη έκδοση και μπορεί να την κάνει backup ας μου στείλει ένα πμ), την πέρασα στο τηλέφωνο και τώρα απολαμβάνω mmf μέχρι 250ΚΒ . Εδω και 3 μέρες που έβαλα την patched firmware δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα, το κινητό λειτουργεί άψογα, όπως λειτουργούσε απο την πρώτη μερα που το πήρα.

Στη σελίδα http://briefcase.pathfinder.gr/view/samsunge700 θα βρέιτε όλα όσα χρειάζεστε . Για να κάνετε flash το κινητό σας με την patched firmware που έχει στη σελίδα θα χρειαστείτε :

1) Καλώδιο serial PCB133LBE

2) Downloader 3.3 (ειναι στη σελίδα)

3) Dumper 1.8 (Για να κάνετε Backup την firmware του κινητού σας-ειναι στη σελίδα)

 

Με την προυπόθεση ότι έχετε το καλώδιο και τα υπολοιπα ακολουθείτε τα εξής βήματα:

**Πριν αρχίσετε να κάνετε backup ή flash την firmware βγαζετε την μπαταρία και την καρτα σιμ περιμένετε γυρω στα 30-40 δευτερολεπτα και βαζετε τη μπαταρια χωρίς τη σιμ. Η μπαταρία του κινητου πρεπει να ειναι παντα φορτισμενη πριν απο καθε Backup η flash**

1) Ανοίγετε το Dumper 1.8 για να κάνετε Backup την firmware σας. Διαλεγετε θυρα και ταχύτητα βαζετε 115200, μετα πατατε στο NOR FLASH το Start, θα σας βγαλει turn on the phone, πατάτε πολυ συντομα(δεν πρεπει να ανοιξει το κινητο οπως λεει) και αρκετες φορές το πλήκτρο ΝΟ του κινητού. Σε λίγο θα δειτε τη μπαρα κατω να αρχισει να γεμιζει. Η διαδικασία κρατάει 20-25 λεπτα και πρεπει παντα να γίνεται με γεματη μπαταρια!!! Προσοχή, έιναι απαραίτητο να κάνετε backup γιατι σε περιπτωση που στη συνεχεια προκύψει κάποιο λάθος θα χρειαστείτε την original firmware την οποια δεν μπορώ να σας δώσω εγώ. Οταν τελειωσει το backup στο φακελο του dumper θα βγάλει ένα αρχείο dump.txt(γυρω στα 16ΜΒ) το αρχειο αυτο το μετονομαζετε σε dump.bin και είστε ενταξει!!!

2) Αν θέλετε να κάνετε patch την δική σας firmware με το patcher που θα βρείτε στο site ανοίγετε το patcher πατατε στις 3 τελειες και διαλεγετε το bin του firmware σας, στη συνεχεια διαλέγετε απο κάτω το Ε708 (δεν υπαρχει πρόβλημα) και πατάτε το κάτω αριστερό κουμπί, αν τα βγαλει ολα οκ τοτε είστε εντάξει

3) Στη συνέχεια ανοίγετε το downloader 3.3 και επιλέγετε με τη σειρά, στο select comport & speed την θυρα που συνδεσατε το καλώδιο και ταχύτητα 115200, στο select mode διαλέγετε bin only, στο select file πατατε πάνω στο ΒΙΝ File και διαλέγετε το αρχειο που εχετε κανει patch, περιμένετε λίγο μέχρι να το φορτώσει και πατάτε start . Ξανα όπως και στο Dumper πατάτε πολυ συντομα(δεν πρεπει να ανοιξει το κινητο οπως λεει) και αρκετες φορές το πλήκτρο ΝΟ του κινητού. Σε λίγο θα δειτε τη μπαρα κατω να αρχισει να γεμιζει. Και αυτη η διαδικασια κραταει γυρω στα 20 λεπτα και θα πρεπει να γινεται με γεματη μπαταρια

 

 

Δεν φέρω καμία ευθύνη για οποιαδήποτε ζημιά πιθανόν να προκληθεί στο κινητό σας. Αν ενω κανετε flash η backup πεσει το ρευμα και κλείσει ο υπολογιστης είναι πιθανον να χρειαστει να ψαξετε για καινουριο κινητο ....Γενικα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να διακοπει η διαδικασια του flash η του backup

 

 

Το ATS-MA3-SMAF δεν με αφήνει να κάνω mmf μεγαλύτερο από 256ΚΒ(γύρω στο 1 λεπτο δηλαδή) αν ξέρει κάποιος πως μπορω να κανω voice-mmf μεγαλύτερο απο 256ΚΒ ας μας πει.

Σορρυ για το τεραστιο ποστ και ελπιζω να σας βοηθησα :alien:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και χρησιμο το guide dark power-13. (+karma) . Καποια στιγμη μολις βρω τον χρονο θα πρεπει και αυτο οπως και μερικα αλλα συμπεριλαμβανομενων εκεινων για την φορτωση Java εφαρμογων και το non-live E710 να συμπεριληφθουν στο γενικο Samsung F.A.Q που ετοιμαζεται.
Link to comment
Share on other sites

arketa kalo einai

fwtografikh mhxanh den leei polla

arketa grhgoro menu k user friendly

ligo klassika provlimata me ta ellhnika (den grafei xwris T9 ellhnika mikra)

 

to E700 to menu den to kserw

 

kalo kinhto pantws

Link to comment
Share on other sites

Άψογα dark power!

Σε ξαναβρίσκω μετά από καιρό... πολύ καλό το patch.

Που θα βρούμε μια αφλασάριστη firm (original)?

Θέλω να την ανεβάσω στο site για τους Ελληνες του εξωτερικού

που την ψάχνουν σαν τρελοί.

Nothing is impossible. The impossible just takes longer...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να σου στειλω γιατι αυτη που εχω εγω περιλαμβανει και τον τηλεφωνικο μου καταλαγο . Αυτη που εβαλα στο χαρτοφυλακα την εκανα backup αφου ειχα κανει πατσ. Αν μπορει να στειλει καποιος αλλος
Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα με το οποιο θα καταφερεις να περασεις στο PC αυτα που θες ειναι το Easy GPRS. Κατεβασε την version 2.1.8 απο εδω .

 

Και να μην ξεχναμε το επισημασμενο γενικο thread του D410 . :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... αν το Νοκια που εχει εχει MMC και το ιδιο και το samsung σου απλα περνα τις επαφες στην MMC και εισαι ετοιμoς ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν... ο πατέρας μου έχει ένα Samsung T100 (το πρώην μου τηλέφωνο), το οποίο, ως γνωστόν, έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα: Η ένταση του κουδουνίσματος, είναι χαμηλή έως πολύ χαμηλή.

 

Πρόβλημα που οφείλεται σε κατασκευαστική... ιδιαιτερότητα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής απλή: Μπορούμε να αντικαταστήσουμε το μεγαφωνάκι του Τ100 με κάποιο άλλο που να είναι πιο δυνατό; Έχει κανείς τίποτε στα υπόψη του;

 

(Μην πάει ο άνθρωπος και αγοράσει καινούριο τηλέφωνο μόνο και μόνο για να κουδουνίζει πιο δυνατά...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν νομιζω να γινεται αλλαγη μεγαφωνου χωρις να υπαρχει καποιο αλλο παρομοιο "αξεσουαρ" με μεγαλυτερη ενταση. Το μονο που μπορει να κανει το service ειναι να αλλαξει το μεγαγωνακι με ενα ιδιο εφ'οσον ειναι ελλατωματικο. Αλλα το να βαλεις καποιο αλλο μεγαλυτερης εντασης...πολυ χλωμο. ;)

 

ps. Δεν χανεις παντως τπτ να ρωτησεις σε καποιο service αν γινεται κατι που θα αυξησει εστω και λιγο την ενταση του ηχου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
ξέρει κανείς να μου πει τον κωδικό ασφαλείας για τα samsung...?

AlbumArt_%7B31303397-6.

 

 

 

 

Ποτέ μην κάνεις το ίδιο λάθος,

θυμήσου ότι υπάρχουν τόσα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...