Jump to content

Κινητό για πλοήγηση/gps


vgiozo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα δεύτερο κινητό με κύρια χρήση τη πλοήγηση, πρακτικά το φθηνότερο που μπορώ να αγοράσω και να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα/κολλήματα με Here Maps & Google Maps.

Πρακτικά τα προσόντα που νομίζω ότι πρέπει να έχει είναι

  • καλή φωτεινότητα
  • καλή λήψη gps
  • επαρκές ηχείο για το αυτοκίνητο
  • καλή μπαταρία/αυτονομία, για να μη φορτίζει συνεχώς και ψηθεί στο αμάξι (ενώ πού και πού χάνεται η σύνδεση με το φορτιστή αναπτήρα, δε θέλω να ξεμείνω)

Τα φθηνότερα είναι τα Redmi 9C, Realme C21 (κοντά/κάτω από τα 100€) ... δε ξέρω πώς τα πάνε στη πράξη.

Από κει και πάνω υπάρχει το Realme 7i, Redmi 9 (το φθηνότερο με τα 3γίγα RAM διαβάζω ότι μπορεί να κολλάει στη χρήση), Poco M3 αλλά φτάνουμε τα 150€.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, vgiozo said:

Θέλω να αγοράσω ένα δεύτερο κινητό με κύρια χρήση τη πλοήγηση, πρακτικά το φθηνότερο που μπορώ να αγοράσω και να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα/κολλήματα με Here Maps & Google Maps.

Πρακτικά τα προσόντα που νομίζω ότι πρέπει να έχει είναι

  • καλή φωτεινότητα
  • καλή λήψη gps
  • επαρκές ηχείο για το αυτοκίνητο
  • καλή μπαταρία/αυτονομία, για να μη φορτίζει συνεχώς και ψηθεί στο αμάξι (ενώ πού και πού χάνεται η σύνδεση με το φορτιστή αναπτήρα, δε θέλω να ξεμείνω)

Τα φθηνότερα είναι τα Redmi 9C, Realme C21 (κοντά/κάτω από τα 100€) ... δε ξέρω πώς τα πάνε στη πράξη.

Από κει και πάνω υπάρχει το Realme 7i, Redmi 9 (το φθηνότερο με τα 3γίγα RAM διαβάζω ότι μπορεί να κολλάει στη χρήση), Poco M3 αλλά φτάνουμε τα 150€.

 

Ρίξε μια ματιά στο alcatel 3l 2020.δεν έχω κάποιο θέμα με την πλοήγηση της google.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, spy14 said:

Ρίξε μια ματιά στο alcatel 3l 2020.δεν έχω κάποιο θέμα με την πλοήγηση της google.

Ευχαριστώ αλλά δεν το βρίσκω άμεσα διαθέσιμο, ενώ στο πιο ακριβό χρωματισμό βγαίνει αρκετά κοτνά στα 150€

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει με ένα κινέζικο 6ετιας του πατέρα μου από Αθήνα Κροατία, είχε 4 γιγα ram νομίζω.. Πήγαμε και ήρθαμε εννοείται χωρίς κανένα κόλλημα.. Γενικά δε θέλει πολλά τεχνικά χαρακτηριστικά από τη στιγμή που η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για GPS 

Δες το Blackview A80 Plus

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DjTony said:

Είχα πάει με ένα κινέζικο 6ετιας του πατέρα μου από Αθήνα Κροατία, είχε 4 γιγα ram νομίζω.. Πήγαμε και ήρθαμε εννοείται χωρίς κανένα κόλλημα.. Γενικά δε θέλει πολλά τεχνικά χαρακτηριστικά από τη στιγμή που η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για GPS 

Δες το Blackview A80 Plus

Αρκετά καλή λύση, με πλεονεκτήματα το NFC, USB-C και τη πολύ καλή ταχύτητα Wifi...έχει και Fingerprint Reader, αλλά σε δοκιμές είναι αρκετά αργό με αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες

https://www.notebookcheck.net/Blackview-A80-Plus-Smartphone-Review-Little-Money-For-Fast-Internet.528049.0.html

https://www.youtube.com/watch?v=p6tt3wj6UYI&

 

Είναι πιο κοντά σε επιδόσεις στο Redmi 9A, αλλά:
- το Redmi 9A έχει 39% μεγαλύτερη αυτονομία
- κ είναι 20€ φθηνότερο
- υποθέτω θα έχει καλύτερη υποστήριξη λογισμικού

Εχουν ανέβει οι τιμές στα κινητά τελευταία κι ενώ πριν θα έπαιρνα το Redmi 9 κοντά στα ίδια χρήματα, τώρα ξύνω το πάτο των smartphone.

 

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις κάρτα sim μέσα; (a-gps)

Αν το χρησιμοποείς σε offline mode (με κατεβασμένους χάρτες), δε θα ήταν καλύτερα ένα οικονομικό tablet στις 7-8 ίντσες;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, user_one said:

Θα βάλεις κάρτα sim μέσα; (a-gps)

Αν το χρησιμοποείς σε offline mode (με κατεβασμένους χάρτες), δε θα ήταν καλύτερα ένα οικονομικό tablet στις 7-8 ίντσες;

Θα βαλω καρτα κ για ιντερνετικό ραδιόφωνο κ για δεύτερο τηλεφωνο, ειτε αλλο αριθμο ειτε δεύτερη καρτα με τον ιδιο αριθμο.

Το τάμπλετ παραειναι μεγάλο και γενικά αλλά και για το χωρο που εχω στο ταμπλό στο αμάξι (οι αεραγωγοί ειναι ψηλα στη μεση του ταμπλο, κ θα εμποδιζει τη ροη του αερα).

Πραγματικά ακομη κ με παλιότερο μικρότερο κινητο, ποτε δε ενιωσα οτι χρειάζομαι μεγαλύτερη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, spy14 said:

Δυστυχώς είμαι θεσσαλονίκη, ευχαριστώ πάντως, θα ήταν εξαιρετική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vgiozo said:

Δυστυχώς είμαι θεσσαλονίκη, ευχαριστώ πάντως, θα ήταν εξαιρετική αγορά.

Πήγαινε σε ένα κοτοσοβολο και ρωτά αν μπορούν να στο φέρουν έστω και με λίγες μέρες καθυστέρηση.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, spy14 said:

Πήγαινε σε ένα κοτοσοβολο και ρωτά αν μπορούν να στο φέρουν έστω και με λίγες μέρες καθυστέρηση.

Θα πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα να δω.

Μόλις συνειδητοποίησα ότι όλα τα κινητά της χαμηλής/φτηνής κατηγορίας (Redmi 9A, 9C, Realme C21, Realme C11) ΔΕΝ έχουν Πυξίδα...

Αυτό δεν επηρεάζει τη πλοήγηση, πχ για να εντοπίζεται σωστά ο προσανατολισμός, πέρα από τη θέση; Είχα παλιά ένα THL T5S, χωρίς πυξίδα, και ήταν βάσανο γιατί συχνά (όχι πάντα) έχανε το προσανατολισμό, κοίταζα προς βορρά κ το βέλος έδειχνε ανατολικά και τέτοια.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vgiozo said:

Θα πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα να δω.

Μόλις συνειδητοποίησα ότι όλα τα κινητά της χαμηλής/φτηνής κατηγορίας (Redmi 9A, 9C, Realme C21, Realme C11) ΔΕΝ έχουν Πυξίδα...

Αυτό δεν επηρεάζει τη πλοήγηση, πχ για να εντοπίζεται σωστά ο προσανατολισμός, πέρα από τη θέση; Είχα παλιά ένα THL T5S, χωρίς πυξίδα, και ήταν βάσανο γιατί συχνά (όχι πάντα) έχανε το προσανατολισμό, κοίταζα προς βορρά κ το βέλος έδειχνε ανατολικά και τέτοια.

 

Δεν γνωρίζω αν έχει πυξίδα πάντως στην χρήση είναι απόλυτα ακριβές το δικό μου.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, vgiozo said:

Θα πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα να δω.

Μόλις συνειδητοποίησα ότι όλα τα κινητά της χαμηλής/φτηνής κατηγορίας (Redmi 9A, 9C, Realme C21, Realme C11) ΔΕΝ έχουν Πυξίδα...

Αυτό δεν επηρεάζει τη πλοήγηση, πχ για να εντοπίζεται σωστά ο προσανατολισμός, πέρα από τη θέση; Είχα παλιά ένα THL T5S, χωρίς πυξίδα, και ήταν βάσανο γιατί συχνά (όχι πάντα) έχανε το προσανατολισμό, κοίταζα προς βορρά κ το βέλος έδειχνε ανατολικά και τέτοια.

 

Συσκευές χωρίς πυξίδα δεν είναι σε θέση να καταλάβουν τον προσανατολισμό, εκτός και αν είναι σε κίνηση και έμμεσα μέσω του GPS δείχνουν τον προσανατολισμό στο χάρτη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, spy14 said:

Δεν γνωρίζω αν έχει πυξίδα πάντως στην χρήση είναι απόλυτα ακριβές το δικό μου.

Για ποιό λες;

Just now, athanaso77 said:

Συσκευές χωρίς πυξίδα δεν είναι σε θέση να καταλάβουν τον προσανατολισμό, εκτός και αν είναι σε κίνηση και έμμεσα μέσω του GPS δείχνουν τον προσανατολισμό στο χάρτη.

Ευχαριστώ, και σε κίνηση εμφανίζουν συχνά θέματα από τη δική μου εμπειρία, αν και με είχε εξυπηρετήσει κι εκείνο το τηλέφωνο αρκετές φορές...οπότε δυστυχώς δεν μπορούμε να τη βγάλουμε με κινητό στα ~100€

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vgiozo said:

Για ποιό λες;

Ευχαριστώ, και σε κίνηση εμφανίζουν συχνά θέματα από τη δική μου εμπειρία, αν και με είχε εξυπηρετήσει κι εκείνο το τηλέφωνο αρκετές φορές...οπότε δυστυχώς δεν μπορούμε να τη βγάλουμε με κινητό στα ~100€

 

Για το alcatel 3l λέω.σε όλες τις συνθήκες είναι άψογο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, spy14 said:

Για το alcatel 3l λέω.σε όλες τις συνθήκες είναι άψογο.

Εγώ σχολίαζα τα κινητά που ανέφερα ρητά, της πιο χαμηλής κατηγορίας (Redmi 9A, 9C, Realme C11/21) που δεν έχουν πυξίδα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vgiozo said:

Εγώ σχολίαζα τα κινητά που ανέφερα ρητά, της πιο χαμηλής κατηγορίας (Redmi 9A, 9C, Realme C11/21) που δεν έχουν πυξίδα.

Ναι το διάβασα.αυτα δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται σε πλοήγηση.αν κάποιος έχει εμπειρία καλό είναι να την γράψει εδώ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, vgiozo said:

Θα πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα να δω.

Μόλις συνειδητοποίησα ότι όλα τα κινητά της χαμηλής/φτηνής κατηγορίας (Redmi 9A, 9C, Realme C21, Realme C11) ΔΕΝ έχουν Πυξίδα...

Αυτό δεν επηρεάζει τη πλοήγηση, πχ για να εντοπίζεται σωστά ο προσανατολισμός, πέρα από τη θέση; Είχα παλιά ένα THL T5S, χωρίς πυξίδα, και ήταν βάσανο γιατί συχνά (όχι πάντα) έχανε το προσανατολισμό, κοίταζα προς βορρά κ το βέλος έδειχνε ανατολικά και τέτοια.

 

Ετσι και αλλιώς σε όλα τα κινητά εκείνης της γενιάς mediatek cpu και κινέζικων μαρκών τύπου thl,doogee,umi κτλ σπάνια θα πετύχαινες μοντέλο τους που να έχει καλό δέκτη gps, οπότε κατά την γνώμη μου αυτό δεν αποτελεί κριτήριο για τα νεότερης γενιάς mtk κινητά και πιο γνωστών κατασκευαστών όπως πχ η xiaomi

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2021 at 7:37 ΜΜ, bbbb said:

Ετσι και αλλιώς σε όλα τα κινητά εκείνης της γενιάς mediatek cpu και κινέζικων μαρκών τύπου thl,doogee,umi κτλ σπάνια θα πετύχαινες μοντέλο τους που να έχει καλό δέκτη gps, οπότε κατά την γνώμη μου αυτό δεν αποτελεί κριτήριο για τα νεότερης γενιάς mtk κινητά και πιο γνωστών κατασκευαστών όπως πχ η xiaomi

Συχνά όταν πρωτο-τρέχει κανείς εφαρμογές GPS, ζητούν τη ρύθμιση (calibration) της πυξίδας..για κάποιο λόγο γίνεται αυτό και κάπως αξιοποιείται.

Παρόλαυτά, εκτός από τα πιο φτηνά μοντέλα, είτε παλιότερα είτε νεώτερα κινητά είχαν/έχουν πυξίδα, οπότε είναι δύσκολο να το αποδώσω στον επεξεργαστή, χωρίς να ληφθεί υπόψη το υπόλοιπο πακέτο.

Και το Honor 8 (Kirin 950 + πυξίδα) που είχα, πάντως δεν είχε φοβερό GPS (πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρει σήμα σε εσωτερικό χώρο, απαίτηση συχνού καλιμπραρίσματος κοκ...ωστόσο το αγαπημένο μου κινητό μέχρι στιγμής, με εξαίρεση τη μπαταρία...πολύ μετάνιωσα που το έδωσα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λίγο καθυστερημένο το post και υποθέτω θα χεις αγοράσει ήδη κάποια συσκευή, απαντάω απλά επειδή έχω ένα απ αυτά που ανέφερες ότι κοιτούσες.

Έχω το Realme 7i και το χω πάρει και γω ακριβώς για τη χρήση που αναφέρεις. Δεν έχω κανένα παράπονο απ το gps του, ακριβές και κλειδώνει γρήγορα. Όσο για τη μπαταρία του χωρίς υπερβολή στην αρχή νόμιζα ότι είχε bug ή κάτι τέτοιο και δεν έπεφτε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...