Jump to content

Sony Xperia 1 III


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, orfeas92 said:

Αν σε ενδιαφέρει το 4k, θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις μια U3. Γενικώς είναι μια αξιόπιστη συσκευή η κάρτα μνήμης. Είχα για 6 χρόνια μια sandisk χωρίς κανένα θέμα η οποία λειτουργεί ακόμη σε άλλη συσκευή. Στο αναφέρω γιατί ίσως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για να σε καλύπτει και στο μέλλον. Οι τιμές τους έχουν πέσει εδώ και καιρό πολύ χαμηλά.

 Class 10 ,U3, V30 ,A1 ,UHS-I είναι και αυτή που κοιτάζω! (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link για αυτό δεν βάζω)

Τη χρησιμοποιείς και στο Xperia? Γι'αυτό και ρώτησα να μου πει κάποιος εμπειρικά τι βλέπει με τα βίντεο 4K και την κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/36929281/Sandisk-Extreme-Pro-microSDXC-256GB-U3-V30-A2-UHS-I-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1.html

Αυτήν εμπιστεύομαι, έχω την ίδια σε 64 πάνω από 5 χρόνια είναι ταχύτατη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια έχω σε 128. Αυτήν θα σου πρότεινα και εγώ.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, orfeas92 said:

Ακριβώς την ίδια έχω σε 128. Αυτήν θα σου πρότεινα και εγώ.

Γράφεις βίντεο 4Κ (σε 60 frames από το cinema pro κιόλας ? )απευθείας στην κάρτα μνήμης ; αν ναι, σου τα κόβει/χάνει frames? ;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι τα video να τα γράφετε στην συσκευή και έπειτα να τα περνάτε στην sd.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Καλό είναι τα video να τα γράφετε στην συσκευή και έπειτα να τα περνάτε στην sd.

Σωστό κι αυτό... Μπορεί απλά να κάνω αυτό μέχρι να αρχίσουν να μη φτάνουν τα 128 της κάρτας μνήμης που ήδη έχω !

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Zouk Ju said:

Γράφεις βίντεο 4Κ (σε 60 frames από το cinema pro κιόλας ? )απευθείας στην κάρτα μνήμης ; αν ναι, σου τα κόβει/χάνει frames? ;

Δεν έχω γράψει 4k 60 fps παρά μόνο 4k 30 με την απλή εφαρμογή της κάμερας. Εκεί δεν είχα κανένα θέμα. Θεωρώ ότι είναι αρκετά γρήγορες και δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά σίγουρα αυτό που σου πρότεινε ο Νίκος είναι μια πιο safe προσέγγιση.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

αυτα κανουν κ ζεσταίνεται κ βγαζει ενδειξεις κ μετα φωναζουν .

δεν εχετε καταλαβει το σκεπτικο apple Που εχει περασει σε πολλους κατασκευαστες πλεον . 

δινω στον χρηστη μονο οτι δεν μπορει να γυρισει εναντιον του μηχανηματος . 

κ καπως ετσι σκοτωσαν τις sd , οχι για νααγορασετε cloud , αυτο θα το κανατε η δεν θα το κανατε ετσι κ αλλιως . 

τις εκοψαν αλλα εδωσαν χωρο εσωτερικο . 

ενας λογος ηταν η καταγραφη του πλεον ποιοτικου κ απαιτητικου βιντεο . 

η sony την δινει ακομα, αλλα ας το χειριστουμε σωστα αυτο . 

δεν ξερω τι λενε οι νεες καρτες γραφικων , αλλα σαν τον εσωτερικο χωρο δεν θα ειναι μαντευω .  

κ εσεις εδω κοιτατε την ταχυτητα , φανταστειτε ομως εναν αλλον που θα εκανε οτι καναμε χρονια ; 

βαζαμε sd και καπακι , ρυθμισεις κ αποθηκευση σε αυτη !

κ θα εβαζε μια με χωρο απο skroutz με φιλτρο την πιο οικονομικη ; 

θα το σκασει το xperia το καημενο ο μη γνωστης . 

 

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Ότι γίνεται δηλαδή με πολλά βιομηχανικά προϊόντα. Αντιστέκομαι όσο μπορώ σε αυτό πάντως, γιατί η λύση του να καταργείς κάτι επειδή η μάζα δεν γνωρίζει είναι άθλια κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον όταν εφαρμόζεται σε όλα τα μοντέλα, Γι αυτό καταλήγαμε σε κινητά χωρίς sd και jack, γι αυτό και σε πανάκριβα laptop που ακόμη και ο ssd και η ram είναι κολλημένα στο board.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georgerapp said:

αυτα κανουν κ ζεσταίνεται κ βγαζει ενδειξεις κ μετα φωναζουν .

δεν εχετε καταλαβει το σκεπτικο apple Που εχει περασει σε πολλους κατασκευαστες πλεον . 

δινω στον χρηστη μονο οτι δεν μπορει να γυρισει εναντιον του μηχανηματος . 

 

Ανέκαθεν η Sony ,και σοβαροί reviewers στο YouTube,έχουν ξεκαθαρίσει οτι δεν προορίζεται για τον 'Average consumer' που θέλει τα πάντα με ενα κλικ.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα , ενα αντίστοιχο που μου έρχεται στο μυαλό είναι σαν κάποιος να παίρνει ενα Audi S3 πειραγμένο , για παράδειγμα 700 άλογα, να του έχουν πει οτι είναι προγραμματισμένο να δουλεύει αυστηρά με 100αρα βενζίνη ,και όταν ο καταναλωτής βάλει 95αρα και το διαλύσει ,να του φταίει ο κατασκευαστής και το αμάξι, πράγμα που δεν ισχύει (όπως δεν ισχύει οτι μας φταίει η SD υποδοχή).

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Καλό είναι τα video να τα γράφετε στην συσκευή και έπειτα να τα περνάτε στην sd.

Για ποιον λόγο αυτό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Για ποιον λόγο αυτό;

Διότι τα video 4κ είναι αρεκτά απαιτητικά σε χώρο και  σε ποιότητα και η συσκευή ζορίζεται να τα αποθηκεύσει κατευθείαν στην κάρτα καθώς και η κάρτα ζορίζεται να το αποθηκεύσει άμεσα.

Για αυτό καλύτερα να περνάει πρώτα στο τηλέφωνο και μετά στην sd.

Εμένα μου έχουν κρασάρει video όταν τα αποθήκευα κατευθείαν στην sd και μάλιστα υποτίθεται καλή και ακριβή sd

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησε η διανομή της 13 στην σειρά 1& 5 iii

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε μένα ! (5III). Το κάνω λέτε ή να περιμένω ; διάβασα οτι δεν μπορείς πλέον αν ανέβεις σε Android 13 να κάνεις downgrade! Και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω το παραμικρό παραπάνω όπως είναι το κινητό αυτή τη στιγμή !

Screenshot_20221213-100845.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Zouk Ju said:

Ήρθε σε μένα ! (5III). Το κάνω λέτε ή να περιμένω ; διάβασα οτι δεν μπορείς πλέον αν ανέβεις σε Android 13 να κάνεις downgrade! Και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω το παραμικρό παραπάνω όπως είναι το κινητό αυτή τη στιγμή !

Screenshot_20221213-100845.png

Αν κρίνω απο την 13 στο pixel και στο 1 iv, δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα τελικά. Δεν βρήκα το παραμικρό θέμα μέχρι στιγμής. Μου φαίνεται σαν ενα βελτιωμένο android 12 ,με βελτιωμένα/πιο γρήγορα animations και ενα διαφανές system navigation bar ώστε να μη χάνεις χώρο απο την οθόνη .

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Zouk Ju said:

Την έκανα τελικά. Δεν βρήκα το παραμικρό θέμα μέχρι στιγμής. Μου φαίνεται σαν ενα βελτιωμένο android 12 ,με βελτιωμένα/πιο γρήγορα animations και ενα διαφανές system navigation bar ώστε να μη χάνεις χώρο απο την οθόνη .

Στο 1 iv ήταν η μοναδική φορά που δεν την πέρασα "καθαρή" μιας και θα το πούλαγα κι όμως δεν αντιμετώπισα το παραμικρό θέμα. ακριβώς σαν μια βελτιωμένη Α12 είναι.

το dynamic theme και το  Videography Pro σου ήρθαν?

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Κατι καλο ερχεται !!!

https://techblog.gr/mobile/sony-enimeronei-android-13-tessera-smartphone-xperia/?fbclid=IwAR3nBEXsKcEWkzpNZIqOEcEREb22-56drRn9gTIpto2Y7fskMHROKVbmvdM

Τι αλλαγες περιμενουμε με την 13 γνωριζουμε ;

Link to comment
Share on other sites

έχει φτάσει ήδη απο χθες!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, guy_fawkes said:

έχει φτάσει ήδη απο χθες!

δεν μου εχει ερθει ακομα! αλλαγες;

Σε ποιους εχει παει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρεά  και χρόνια πολλά.Εχει κανεις προβλημα με το android auto απο τοτε που περαστηκε η 13;

Edited by dummymarrow59
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...