Jump to content

Sony Xperia 1 III


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Καλησπέρα παιδιά.
Εχω βρει ένα σε καλή τιμή κι έχω μπει κάπως στον πειρασμό.

Έχεις χρόνια προσφοράς στο forum , από εμένα ΜΗ πας σε 1iii , τύχη είναι βέβαια απ ότι φαίνεται αλλά δεν θα συμβούλευα ΚΑΝΕΝΑΝ να πετάξει χρήματα στο συγκεκριμένο μοντέλο , εκτός κι αν το θες για την εμπειρία ή εαν βγει κάποιο σοβαρό update για τα bugs του και διορθωθούν 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Καλά ψάξε κι ρωτά στο Reddit για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσες φορές χρειάστηκε να μιλήσω εδω στο νησί παραπάνω απο 10" το κατέβασε στα μουτσουνια του άλλου!!!!

Ξανα παίρνει ή παίρνω.

@ταξιδιωτης22 τσιμπα το , ευκαιρία!!!!!

Ζω μια καλή εμπειρία αντάξια μιας συσκευής της αξίας της . 

Μην την χάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το skroutz δεν παρέχει τη δυνατότητα απάντησης στις κριτικες ;;; γιατιιιιι ;;;

Γράφει ο άλλος για φανατισμό του στρατοπέδου του κοκκινου σαπιου μηλου έναντι της συσκευής ,για τις αρνητικες κριτικές και για full σημα και ειδικά  5g και για την καλύτερη συσκευή στο κόσμο !!!! 

Ρε τι ειναι αυτάαααα ;;;;που να ποστάρω τα βιντεάκια ;;;

που να ποστάρω την απόδειξη 1099€€€ ;;;

κρίμα 

1 χρόνο έχει θέμα η συσκευή και δεν έχει κάνει τπτ η sony !! θα κάνει γράφει τελος καλοκαιριού σοβαρή αναβάθμιση !! 

 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Με power button και up volume κανει restart οταν freezαρει . 

Το γράφω αν κ ειμαι ο μόνος μύστης πλεον στο forum που εχει αυτο το διαμάντι. 

Για να το διαβασει καποιος που σκέφτεται να το πάρει. 

Θα του χρειαστεί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@terry39απο περιέργεια, πώς σου φαίνεται η αλλαγή στο iphone?

Δεν ρωτάω για να ξεκινήσω flames, είναι ειλικρινής ερώτηση. Αν ενοχλεί, την συνεχίζω με πμ. π

Απλώς παρακολουθώ τα διάφορα θέματα περιμένοντας να βρω άξιο αντικαταστάτη του s10e. Περιμένω το 5 iv να βγει, αλλα με όσα διαβάζω εδώ αλλά και στο νήμα του 1iv...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, sneakysneaky said:

@terry39απο περιέργεια, πώς σου φαίνεται η αλλαγή στο iphone?

Δεν ρωτάω για να ξεκινήσω flames, είναι ειλικρινής ερώτηση. Αν ενοχλεί, την συνεχίζω με πμ. π

Απλώς παρακολουθώ τα διάφορα θέματα περιμένοντας να βρω άξιο αντικαταστάτη του s10e. Περιμένω το 5 iv να βγει, αλλα με όσα διαβάζω εδώ αλλά και στο νήμα του 1iv...

1ο και κυριότερο δεν έχω καμία κομμένη κλήση, κανένα sms χαμένης κλήσης, κανένα μνμ στό τηλεφωνητή κτλ κτλ το Νο1 πρόβλημα μου με το 1iii λόγω φύσης εργασίας, αυτές τις ημέρες είμαι σε δυσβατη δασικη περιοχή και με τη κόκκινη εταιρεία κινητής δε ειχα ποτέ ειδοποίηση για απώλεια σήματος,ενώ συνάδελφοι με τη πράσινη εταιρεία έχουν ....

2ο για ούτε μια εβδομάδα στο ios πιστεύω ότι είναι σχετικά  εύκολο, εχει πολύ παραμετροποιηση φυσικά, ψάχνω ακόμα κάποιες ρυθμίσεις, κάποιες "ιδιοτροποιες" του....  1η φορά σε  ios... θα δείξει αν εξελιχθεί σε σχέση αγάπης  ή μίσους (αν έχεις κάποιον δικού σου με ios δες το ή ζήτα να το δουλέψεις λίγες μέρες).

3ο στο αμάξι δεν έχω καμία αποσυνδεση.,καμία ειδοποίηση για υπερθέρμανση συσκευής, ακόμα και χωρίς clima (χρησιμοποιώ ασύρματη φόρτιση παράλληλα με ενσύρματη σύνδεση στο Infotainment), κανένα κόλλημα, ούτε με τους χάρτες της Apple ουτε με Google maps, ευχάριστη η ύπαρξη της Siri γιατίς φωνητικές οδηγίες στα Αγγλικά φυσικά.

4ο Όλες μα όλες οι εφαρμογές που δούλευα στο Android τις βρήκα στο  ios, chrome δουλεύω πάλι κι εδώ ,με τους κωδικούς κτλ όπως πριν, το μοναδικο "πρόβλημα" είναι η μεταφορά ιστορικού για το Viber πού δεν υποστηρίζεται....και φταίει το ίδιο το viber.

5ο ίσως αρνητικό, ότι θέλεις άλλα καλώδια λόγω lighting συνδέσεως,το γνώριζα... μαζί με αυθεντικό μπριζακι φορτιστή και spigen θήκη  & τζαμακι μού βγήκαν 45-50€ " εξτραδακια " αλλά ήταν στο ποσό της αγοράς του 1iii και με τα "ρέστα" έβαλα και ασφάλεια συσκευής για 1 χρόνο.

Σκέφτομαι να πάρω και έναν διπλό φορτιστή usb a & usb c να έχω καβατζα & να τον κουβαλάω κυρίως σε εξωτερικούς χώρους γιατί δουλεύω κι άλλες συσκευές - power bank κτλ.

Edit : Δεν έχω το άγχος για φόρτιση που είχα με το 1iii, βγάζει άνετα μέρα με πείραγμα , social , data / Wi-Fi /Bluetooth / gps on... 

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, fanboy Huaweiας ήμουν χρόνια ... αλλά μας τα χάλασε τελευταία λόγω gms,  P50 pro δεν είδα καθόλου,το προσπέρασα και ότι άλλο της οικογένειας χωρίς gms...

edit  @ edit  

Αναβαθμίσεις λογισμικού χωρίς περιττά λόγια...

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, το έχω και εγώ ακόμα ! Δεν ξέρω εάν είναι καλό ή κακό ! Sony fan boy χρόνια! Ερώτηση κατέβασε κάποιος την νέα αναβάθμιση; Επίσης ξέρετε εάν η sony δίνει beta; Ευχαριστούμε πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα. Δεν εχω κανει τεστ στις παθογένειες κ ειναι λίγη η ώρα που το εκανα . 

 

Εσένα παει καλα σε ολα το κινητό ; 

 

Εαν ναι εχω ελπίδες . 

Link to comment
Share on other sites

Γράψανε για optimized mobile network stability, με ότι κι αν σημαίνει αυτό!

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιες είναι οι αναφορές σας αναφορικά με το πρόβλημα των κλήσεων σε σχέση με την πρόσφατη αναβάθμιση?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν εχω ιδεα . 

Μπανιαρομαι για λιγες μέρες ακόμα. Οπότε δεν εχω δει ουτε βίντεο ουτε το έχω πιέσει ουτε με έχουν πάρει τηλέφωνο. 

Δηλαδή πάνω απο 5 δεύτερα συνομιλία. 

 

Αυτό που ειδα άσχετο με το θεμα κ την αναβαθμιση. 

 

Χθες το εβαλα 23% για φόρτιση κ ειπα να το κλείσω κιόλας. 

 

Καθως με έπαιρνε ο υπνος επεσε το χερι μου επάνω του κ με ζέστανε ανησυχητικά. 

 

Ήταν λαύρα!

 

Το άναψα κ το άφησα να φορτίσει αναμμένο. 

 

Εχω βαλει κ φρενο στο 90% . 

 

Πολύ καλύτερα. 

 

Οποτε Σβηστό φόρτιση απο εμένα όχι. 

 

Δεν ειναι καλό. 

Αναμμένο ετσι ωστε ο κερνελ κ γενικα το σύστημα να εποπτεύει την όλη διαδικασία. 

 

Με power bank το ειχα . 

Μπορεί κ να ισχύει κ για αλλες συσκευές αυτο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,  υπερ ενθουσιασμένος  Κάτοχος Xperia 5 III εγώ!

Έχω μέρες που παρακολουθώ το νήμα,και έψαχνα κι εγώ να βρω τι συμβαίνει με τις κλήσεις, μιας που κι εγώ έχω πρόβλημα (μου ρίχνει τις κλήσεις χωρίς λόγο και ανοίγεις ανοιγοκλεινουν τα δεδομένα πάνω στην γραμμή κατάστασης, τα γνωστά δηλαδή. Προσπάθησα να αναπαράξω το πρόβλημα, βάζοντας μεγάφωνο στο τέρμα, χρησιμοποιώντας το κάτω απο τον ήλιο, και δεν μου έκανε το παραμικρό. Θεωρώ οτι δεν έχει καμία σχέση με υπερ θέρμανση το πρόβλημα, αλλα με σημεία όπου υπάρχουν 'κενά στο σήμα',  και λόγω κακού software  (απο τους developers της Sony) ρίχνει τις κλήσεις αντί απλα να έχεις κοψίματα. Στο σπίτι μου πχ που ξέρω οτι έχω κακό σήμα, είχα συνέχεια κοψίματα.(ενώ με το προηγούμενο μου Xperia 5 κανένα απολύτως.) Γιαυτό και ήλπιζα σε software update, το οποίο και έλαβα χθες. Δεν έχω παρατηρήσει διάφορες ακόμη και δεν έχω χάσει καμία κλήση, ΑΚΟΜΗ.

Επίσης το κινητό μου δεν έχει ζεσταθεί ποτέ σε σημείο που να μου δημιουργεί πρόβλημα (το χρησιμοποιώ με τη διαφανή spigen θήκη, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο!) 

 

(σημαντικό Υ.Γ.)

1) ΔΕΝ έχω αναμμένο ποτέ το 5G μιας που μου είναι άχρηστο, και επίσης για κάποιο λόγο δεν μου ενεργοποιείται, παρόλο που πήγα και άλλαξα την πολυ παλιά sim μου, οπότε μάλλον έχει να κάνει με τον πάροχο μου το θέμα 

2)ΔΕΝ χρησιμοποιώ τα 120HZ της οθόνης γιατί μου φαίνεται too much. 

Οπότε ίσως για αυτό να έχω και πολύ μικρές θερμοκρασίες σε σχέση με τους υπόλοιπους,και τρομερή μπαταρία (σας βάζω screenshot να καταλάβετε). 

Στα του κινητού, έχω πάθει την πλάκα μου με τα πάντα! 

Ελπίζω να βοηθάω κάπως τους πολύ πικραμένους κατοχους. 

 

Edit: το post το γράφω κάτω από τον ήλιο με δεδομένα ανοιχτά και μουσική. Πάλι το παραμικρό. 

Screenshot_20220808-023919.png

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

Καλο είναι αυτό, θα φτιαξει κ το δικο μου . 

5g παρε τηλεφωνο στον πάροχο και ζητησε να στα ανοίξει. 

Ουτε εγω τα εχω αναμμένα, αλλα τα εχω σαν επιλογή , πηρα τηλ στην cosmote . 

Εγω θελω να φτιάξουν οι κλήσεις κ αυτό το bug με τον τέρμα ήχο. 

Με την υπερθέρμανση θα ζήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα μου τα τηλέφωνα και το ii καί τό iii και το iv κλειστά τα φορτιζα και ναι ζεσταινοτανε η μπαταρία με τον ταχυφορτιστη όπως ΟΛΑ τα κινητά!
Τίποτα το ιδιαίτερο, έτσι γίνεται σε ΟΛΑ.
Αναμένω να διαβάσω για τίς κλήσεις με την νέα αναβάθμιση, είναι ενθαρρυντικά τα νέα από τον φίλο Zouk ju

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στη φόρτιση ρε παιδιά που το βάζω δεν έχω θέμα κανένα. Ίσως αν παίξω παιχνίδια να μου εμφανίσει το εικονίδιο που λέει οτι ανέβηκε η θερμοκρασία, οπότε κόβονται κάποιες λειτουργίες,( και αυτό γιατί τα παιχνίδια τα παίζω σε 120hz) ,  αλλα και αυτό μετά απο 1 λεπτό ξανα φεύγει. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κινητό που να τρέχει σε 120hz ενώ φορτίζει και να μην ανεβάζει θερμοκρασία, πόσο μάλλον με τον πονεμένο 888. Νομίζω έχει μακράν την καλύτερη υλοποίηση η sony στα κινητά της με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Με φόβο το πήρα κι εγώ με αυτά που διάβαζα, αλλα είναι πάρα πολύ τραβηγμένα όσα διαβάζω τελικά. Ή για να είμαι πιο σωστός, όσον αφορά τη δική μου εμπειρία, τα πραγματικά είναι εντελώς διαφορετικά απο άλλους χρήστες. Αλλά σας έγραψα βέβαια και πως το χρησιμοποιώ! Μακάρι να έληξε μια για πάντα το θέμα με τις κλήσεις κιόλας, να το χαρούμε εντελώς, όσοι μείναμε με αυτό! 

Όποιος ξανά χάσει κλήση μετά το τελευταίο update, ας ενημερώσει! 

Link to comment
Share on other sites

Μην φορτίζεις κ το καινούργιο τότε κλειστό ρε Νίκο.

Επειδή η ταχυφορτιση ειναι δυνατή πλέον φτιάχνει θερμοκρασία. 

Καλύτερα αναμμένο για να προστατεύετε. 

Σου λέω αναμμένο ειχε την μισή θερμοκρασία στην φόρτιση απο αυτο που ένιωσα. 

Θερμοκρασία = αρνητικό σε ολα τα μηχανικά ηλεκτρονικά. 

 

2 κλήσεις τωρα ολα καλα . 

Αλλα μη φτιάχνω ελπίδες . 

Ασε να δουμε .  

Θα αναφέρω ξανά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,με το χθεσινό update έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα με τις κλήσεις,τα δεδομένα και το wifi, φαίνεται να έχει διορθωθεί!Το λέω και οι οφθαλμοί μου γεμίζουν δάκρυα χαράς! 😝

Edited by dummymarrow59
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, dummymarrow59 said:

Καλησπέρα στην παρέα,με το χθεσινό update έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα με τις κλήσεις,τα δεδομένα και το wifi, φαίνεται να έχει διορθωθεί!Το λέω και οι οφθαλμοί μου γεμίζουν δάκρυα χαράς! 😝

Κι εγώ εκεί τείνω!  και στεναχωριεμαι για το παιδί πιο πάνω που του έβγαλε το λάδι και του χάλασε την όλη εμπειρία... Όχι οτι θα έχει πρόβλημα με το iPhone, αλλα κρίμα... 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα βίντεο στην διαπασών κ το σημα κιχ . 

Έχω αρχίσει να δακρύζω κ εγώ . 

Γεμιζω ελπίδα κ φοβάμαι μην προδοθω σαν κοριτσάκι Γυμνασίου κ καταλήξω ξανα να κλαίω σε εμβρυακή στάση !!!!

 

Υ.γ βασικά νεύρα μου βγαίνουν αλλα η όλη φάση με το δάκρυ μου αρέσει !!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgerapp said:

Έβαλα βίντεο στην διαπασών κ το σημα κιχ . 

Έχω αρχίσει να δακρύζω κ εγώ . 

Γεμιζω ελπίδα κ φοβάμαι μην προδοθω σαν κοριτσάκι Γυμνασίου κ καταλήξω ξανα να κλαίω σε εμβρυακή στάση !!!!

 

Υ.γ βασικά νεύρα μου βγαίνουν αλλα η όλη φάση με το δάκρυ μου αρέσει !!!

Εμένα καθόλου. Απο τη μία σκεφτόμουν οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο  να φτάσει στα αυτιά των developers μιας που είμαστε τόσοι λίγοι, και όχι μόνο στην Ελλάδα αυτό...από την άλλη τόσα χρόνια με τη Sony δεν είχα ούτε μισό πρόβλημα, θα άφηνε συσκευές των 1000€ να έχουν πρόβλημα και θα πέρναγε απαρατήρητο;  ελπίζω να δικαιωθούμε όντως. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Χαίρομαι ειλικρινά για τις τελευταίες εξελίξεις μετά την αναβάθμιση του λογισμικού σας , δεν ξέρω αν δούλευαν ήδη στο θέμα ή η επιμονή μου και η όλη "περιπέτεια" μου ήταν μια/η αφορμή για αυτήν, μακάρι να διορθώσουν και τα υπόλοιπα θεματακια υπερθέρμανσης και μπαταρίας... και να πουλάει περισσότερα τεμάχια στο μέλλον, ειδικά με την μεγάλη χρηματική διαφορά πού υπάρχει μέ το νεότερο iv!

Με γεια σας παιδιά,καλοδουλευτο!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, terry39 said:

Καλημέρα 

Χαίρομαι ειλικρινά για τις τελευταίες εξελίξεις μετά την αναβάθμιση του λογισμικού σας , δεν ξέρω αν δούλευαν ήδη στο θέμα ή η επιμονή μου και η όλη "περιπέτεια" μου ήταν μια/η αφορμή για αυτήν, μακάρι να διορθώσουν και τα υπόλοιπα θεματακια υπερθέρμανσης και μπαταρίας... και να πουλάει περισσότερα τεμάχια στο μέλλον, ειδικά με την μεγάλη χρηματική διαφορά πού υπάρχει μέ το νεότερο iv!

Με γεια σας παιδιά,καλοδουλευτο!

Υπήρχε και στο εξωτερικό το πρόβλημα σε κάποιο reddit που κοίταξα, δε με αφήνει να βάλω λινκ! 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σας έγραψα πιο πάνω ότι μάλλον η νέα αναβάθμιση το διορθώνει
Η Sony αφουγκραζεται πλέον και το έχω δει και στο iv

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...