Jump to content

Sony Xperia 1 III


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 Πριν μισή ώρα το παρέλαβα

Η έκδοση στη οποία "αναβαθμίστηκε" είναι η :

 

1336947648_Screenshot_20220721-1058062.thumb.png.2ad310d2f75d594ae32904004d445020.png

Για να δούμε τί θα δούμε 

 

Edit :

Μια από τα ίδια ... δεν γίνεται αυτό το πράγμα !!

καλώ από το κινητό πέφτει η γραμμή 

καλώ απ το σταθερό δεν υπάρχει ο συνδρομητής που καλέσατε 

 

edit2: 

μετά από κλήσεις σε παροχους , omnitech & Sony support , ελέγχους δικτύου κτλ , στάλθηκε γραπτό αίτημα μέσω email στο τμήμα της sony 

Εν αναμονή 

Όσοι έχετε θέματα ενημερώστε τους , εμένα η συσκευή και οι κλήσεις είναι βασικό εργαλείο εργασίας , είναι ντροπή να μην μπορώ να μιλήσω με συσκευή 1099€ , όσα παίρνω ως μισθό μετά από 20 χρόνια εργασίας.

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πιθανον βρηκα ενα bug k την λυση του . 

οταν εβλεπα βιντεο το σημα της κινητης επεφτε εως κ χανοταν πληρως κ επανερχοταν μονο με αεροπλανακι κ πισω . 

ακομα κ απο wifi να ημουν εχανα το δικτυο , εβλεπα τα σηματακια επανω κ χανονταν , το βολτε κ τις γραμμες . 

 

το κανει μοναχα εαν βαλω το ηχειο στο τερμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ενα κλικ κατω κ ολα ειναι μια χαρα .

 

εαν θελετε να κανετε ενα τσεκ , βαλτε ενα βιντεο , τερμα το ηχειο κ δειτε εαν κ σε εσας παθαινει κοκομπλοκο το σημα του παροχου . 

 

το διαβασα στο νετ την λυση . το εκανε καιρο κ ημουν σε πολυ ασχημη φαση οταν το εβλεπα . ηθελα να το σπασω . 

 

ομολογω μετρησα αντιστροφα σημερα κ πηρα μια ανασα κ ξανα εψαξα στο google , σταθηκα τυχερος !

προσοχη μην το παθετε κ σπατε το κεφαλι σας . 

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/t/sony-xperia-1-iii-network-problem-and-mobile-data-problem-android-12-build-number-61-1-a-9-128.4468159/

 

Εδω διαβασα την και καλά λύση. 

 

Το κινητό καίει , ας το δεχθούμε, όλα ξεκινάνε απο εκει για εμενα. 

Γιατί εκανα το πείραμα το πρωί, τερμα ηχο κ δεν το έκανε. 

Το έπιασε μόλις ζεστάθηκε. 

 

Προσοχή στον ήλιο κ εάν κάνετε πλοήγηση κ το έχετε παμπριζ . 

 

Εχουμε μια κακή υλοποίηση με εναν κακο επεξεργαστή. 

 

Κινηθείτε αναλογος όπως νομίζει κ καθείς.

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/t/sony-xperia-1-iii-network-problem-and-mobile-data-problem-android-12-build-number-61-1-a-9-128.4468159/
 
Εδω διαβασα την και καλά λύση. 
 
Το κινητό καίει , ας το δεχθούμε, όλα ξεκινάνε απο εκει για εμενα. 
Γιατί εκανα το πείραμα το πρωί, τερμα ηχο κ δεν το έκανε. 
Το έπιασε μόλις ζεστάθηκε. 
 
Προσοχή στον ήλιο κ εάν κάνετε πλοήγηση κ το έχετε παμπριζ . 
 
Εχουμε μια κακή υλοποίηση με εναν κακο επεξεργαστή. 
 
Κινηθείτε αναλογος όπως νομίζει κ καθείς.
Καλά iPhone 12 pro χθές σε αυτοκίνητο και έβγαλε warning .

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνει με κάποιο τρόπο επιστροφή σέ παλαιότερη έκδοση λογισμικού θα στρώσει;;

Όταν το παρέλαβα δεν θυμάμαι να είχα θέματα 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χθες μπροστά στα μάτια μου δέχθηκε κλήση κ καπάκι το έκλεισε στην μαπα του άλλου. 

 

Ξεκίνησα σήμερα το πρωί κάποια πειράματα. 

Έκλεισα το volte , με το που δεχόταν κλείση την κατέβαζε , εάν άφηνες την αναπάντητη τοτε δεν το εκανε . 

Μολις διάβαζες την αναπάντητη κ το αφηνες , δεχόταν κλήση κ μπαμ κάτω σε μισο δεύτερο. 

 

Ξανά ανοίγω Volte . 

 

Δουλεύει καλα έως τώρα οπότε βάλω τον συνάδελφο να μου κάνει κλήση. 

 

Μαντεύω ότι δίχως το volte το κανει , κ ισως χθες στο σπίτι να ειχε πέσει το Volte . 

 

Ειμαι σίγουρος οτι θα το ξανά κάνει . 

Πλεον είναι πλήρως αφερεγγυο το τηλέφωνο στα μάτια μου ενώ μαζεύει κ ένα σωρό αρνητικά πανω στο είδη υπάρχον οτι είναι σόμπα .

 

@terry39 εαν βρω καμία λύση θα βοηθήσω , εαν εσυ δεις κάτι πες μου . 

 

Θετικό οτι δεν στο εκανε πριν γιατί δείχνει θεμα software . 

Αν κ κρατάω μικρό καλάθι καθότι την θεωρώ πλήρως τεμπελοεταιρια κ ανίκανη σε πολλά πλέον . 

Δεν έχει πουλήσει κ συσκευές πέρα απο εμας εδω τους "μύστες" κ ενδεχομένως τα γράψει ολα στα παλιά της τα παπούτσια . 

 

Εδω στο xz1 έλαβα μονο ενα major update . 

Ενώ κ εκείνο είχε σήμα απο τα lidl που λεμε , wifi κ data . 

 

Εγω εχω το κινητό για να δέχομαι κλήσεις μονον απο 5 άτομα , δεν μιλάω με αυτό.

Φαντάζομαι εαν εγώ νιώθω ανασφάλεια τι θα νιώθεις εσύ που το εχεις εργαλείο!!!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, georgerapp said:

 

@terry39 εαν βρω καμία λύση θα βοηθήσω , εαν εσυ δεις κάτι πες μου . 

Δεν έχω τη πολυτέλεια να ψάχνω να βρω "λύσεις" πρεπει να έχω 100% λειτουργικό  τηλέφωνο  ανα πάσα ώρα και στιγμή , έχω ήδη πρόβλημα με την εργασία μου λόγω των χαμένων κλήσεων , δεν μπορώ να παίζω ούτε με wifi όυτε με data , ουτε με τίποτα , η 1η μου συσκευή έγινε αντικατάσταση από την sony , μου έστειλαν το παλιό κουτί με νέα συσκευή , ενω μου είπαν οτι θα γινοταν αντικατασταση με σφραγισμένο ... και ;;; μια από τα ίδιαααα .... στέλνω ξανα απευθείας στη sony και βλέπουμε 1099€ πεταμένα .... 

 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, terry39 said:

Δεν έχω τη πολυτέλεια να ψάχνω να βρω "λύσεις" πρεπει να έχω 100% λειτουργικό  τηλέφωνο  ανα πάσα ώρα και στιγμή , έχω ήδη πρόβλημα με την εργασία μου λόγω των χαμένων κλήσεων , δεν μπορώ να παίζω ούτε με wifi όυτε με data , ουτε με τίποτα , η 1η μου συσκευή έγινε αντικατάσταση από την sony , μου έστειλαν το παλιό κουτί με νέα συσκευή , ενω μου είπαν οτι θα γινοταν αντικατασταση με σφραγισμένο ... και ;;; μια από τα ίδιαααα .... στέλνω ξανα απευθείας στη sony και βλέπουμε 1099€ πεταμένα .... 

 

Έχεις ρωτήσει αν υποστηρίζει από την sony να σου κάνουν απομακρυσμενο έλεγχο σττην συσκευή οπως η  samsung? να γλυτώσεις τα πήγαινε έλα; κ να επισημανουν το πρόβλημα;  γιατί κάτι τέτοιο είναι πολύ σοβαρό το θέμα. Στο s22u είχαν παρόμοιο πρόβλημα αλλά έδωσε μετά από λίγο ενημέρωση ή samsung κ διορθώθηκε το πρόβλημα αν κ ένας είχε προτείνει εκκαθάριση δικτύου. 

Edited by challenge143
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, challenge143 said:

Έχεις ρωτήσει αν υποστηρίζει από την sony να σου κάνουν απομακρυσμενο έλεγχο σττην συσκευή οπως η  samsung? να γλυτώσεις τα πήγαινε έλα; κ να επισημανουν το πρόβλημα;  γιατί κάτι τέτοιο είναι πολύ σοβαρό το θέμα. Στο s22u είχαν παρόμοιο πρόβλημα αλλά έδωσε μετά από λίγο ενημέρωση ή samsung κ διορθώθηκε το πρόβλημα αν κ ένας είχε προτείνει εκκαθάριση δικτύου. 

Κανω εγγραφή οθόνης και φαίνονται όλα ... 

Τα έχω στείλει με usb stick στην omnitech ,τη 1η φορά βρέθηκε λειτουργική η συσκευή !! Έγινε αναβάθμιση λειτουργικού και επέστρεψε ... όπως επέστρεψε ξανά έκανα σεταρισμα και έβγαλε το ίδιο πρόβλημα ,μέσω gmail  ανέβηκαν τα ίδια αρχεία (λόγω μεγέθους σε Google drive ) και στάλθηκε στη Sony , ενώ η συσκευή ταξίδευε για omnitech (500χλμ το κάθε ταξίδι ) ,αναγνώρισαν το πρόβλημα , έγινε παραγγελία ως αντικατάσταση ,παρέλαβε (η omnitech ) μου έστειλε τη νέα συσκευή ,παρέλαβα το πρωί ,έστησα χωρίς λογαριασμό Google τα απόλυτα απλά πράγματα ,παράλειψη παράλειψη κτλ κτλ , δοκίμασα τη "νεα" συσκευή και έβγαλε το ίδιο θέμα ... 

Τράβηξα ξανά 2 εγγραφές οθόνης περίπου 2gb μέγεθος και πριν λίγο στάλθηκαν ξανά απευθείας στο support team της Sony ... μαζί με το link του xda που αναφέρει οοοολα τα θέματα της συσκευής .... και αναμένω....

Εχει γίνει και εκκαθάριση δικτυου κτλ σα 1η λύση και μετα ξεκίνησε το πινκ πονκ...

2 εβδομάδες άδειας χαμένες ...

Με ένα huawei p Smart δανεικό δεν είχα καμία μα καμία χαμένη κλήση ... 

Δεν μπορώ να υποχρεωνομαι στον οποιονδήποτε να μου δανείσει συσκευή ενώ έχω χρεωθεί 1099€ τοπ συσκευή 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε επειδή είναι κάτι σοβαρό να έρθει αναβάθμιση Κ να λυθεί το πρόβλημα οριστικά. Λογικά θα πάρετε τώρα Κ την ενημέρωση Αυγούστου μήπως εκεί φτιάξουν Κ κανένα fix Κ ηρεμησετε.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, challenge143 said:

Ας ελπίσουμε επειδή είναι κάτι σοβαρό να έρθει αναβάθμιση Κ να λυθεί το πρόβλημα οριστικά. Λογικά θα πάρετε τώρα Κ την ενημέρωση Αυγούστου μήπως εκεί φτιάξουν Κ κανένα fix Κ ηρεμησετε.

Μετα από 3,5 μήνες προβλημάτων.... 

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/t/xperia-1-iii-latest-system-update-problem-with-mobile-data-and-mobile-network-and-now-i-discover-this-problem-does-not-exist-when-is-phone-on-charger.4472633/

 

sony-xperia-1-iii-network-problem-and-mo

 

Δείχνει να ειναι software . 

Αρα αναμένουμε update για την λύση τού. 

Το καλάθι που κρατάω είναι μικρό . 

Θα ηθελα να βγω λάθος κ να το φτιάξουν το κινητό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας δώσουν άμεσα μια "αναβάθμιση" σε παλιότερη έκδοση , πχ 2-3 πίσω που λέει ο λόγος και το βλέπουν μετά

Εμείς μπορουμε να παμε σε προηγουμενη εκδοση κάπως ;;

Με το που άνοιξα τη συσκευή τον Απρίλιο θυμάμαι να έκανε μεγάλο update ... δεν ξέρω αν έφταιγε εκείνο ή άλλο μετέπειτα

edit : Ήταν 2 updates το 1 για μετάβαση στη 12 ...10 Απριλίου 

https://myphone.gr/forum/topic/190013/?do=findComment&comment=7056105

 

και 19 Απριλίου ξεκίνησε το θέμα με τις κλήσεις ...

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgerapp said:

Δεν γνωρίζω πως κατεβαίνουμε, κατι που διάβασα στα γρήγορα δεν τα κατάλαβα εύκολα κ ειναι κ παλιά άρθρα . 

customersupport.el@eu.sony.com

Κάνε εγγραφή οθόνης και εσύ ,δείξε το πρόβλημα , όπως πρέπει να κάνει κάθε κάτοχος ,δεν είμαι τρελός ... από την αρχή της κατοχής μου έχω θέματα ! πάει 4 μήνες σχεδόν !

Υπάρχει πρόβλημα ...κάτι πρεπε να κάνουν !

Φοβερή συσκευή αλλλλαααα 

Πριν λίγο έλαβα ειδοποίηση από το skroutz.gr έπεσε στα 899€ σε προσφορά ....😎

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Έχω ετοιμάσει και καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή , αναμένω την απάντηση της sony και βλέπω μετά ...

Link to comment
Share on other sites

μολις εστειλα , ωστοσο πριν με καλεσαν κ εγω δεν απαντησα επιτηδες γιατι δεν ηθελα κ δεν κρατησε την αναπαντητη , δηλαδη δεν εμεινε ειδοποιηση , μπηκα στο τηλεφωνο κ το ειδα πανω πανω την κλιση . 

ενω ενα browsing μετα την εργασια το εκανε λαυρα !!!

να ξεκαθαρισω κατι καθοτι ειμαστε ενηλικες κ κατεχουμε την λογικη , και να φτιαχτει σε ολα , μηχανημα που πυρωνει δεν ειναι ικανο για ομαλη λειτουργια  . 

το βαλανε προσφορα skroutz ;

κατσε γιατι δεν εχω κανει κριτικη ! 

Link to comment
Share on other sites

@terry39

Εκανα βιντεοκλήση μεσο viber εντός σπιτιού εγω με WiFi . Παρατηρώντας επάνω τα σήματα έπαθα οτι είχα δείξει στα βίντεο, δηλαδή ο πάροχος χάθηκε αλλα ημουν WiFi , οποτε δεν κόπηκε η κλιση.

Χαμήλωσα τον ηχο που ήταν τέρμα κ οσο μιλούσα επανήλθε το σήμα. 

 

Οσο την εχεις στα χέρια σου την συσκευή κ σου βγαζει τον αδοξαστο εχε τουλάχιστον στον νου σου αυτό . 

 

Τον ήχο κράτα τον κατω απο το max , μεση με max . 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgerapp said:

@terry39

Τον ήχο κράτα τον κατω απο το max , μεση με max . 

 

Δεν μπορώ να παίζω με ένταση ,wifi ,data κτλ ώστε να έχω αυτό που πρέπει για μιας συσκευή 1099€ ένα 100% λειτουργικό τηλέφωνο 

Ευχαριστώ πολύ 

Κάνε εγγραφές οθόνης και στείλτα στη Sony 

4 μήνες για fix είναι πάρα πολύ ,έλεος 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, georgerapp said:

@terry39

Εκανα βιντεοκλήση μεσο viber εντός σπιτιού εγω με WiFi . Παρατηρώντας επάνω τα σήματα έπαθα οτι είχα δείξει στα βίντεο, δηλαδή ο πάροχος χάθηκε αλλα ημουν WiFi , οποτε δεν κόπηκε η κλιση.

Χαμήλωσα τον ηχο που ήταν τέρμα κ οσο μιλούσα επανήλθε το σήμα. 

 

Οσο την εχεις στα χέρια σου την συσκευή κ σου βγαζει τον αδοξαστο εχε τουλάχιστον στον νου σου αυτό . 

 

Τον ήχο κράτα τον κατω απο το max , μεση με max . 

 

για να καταλάβω, με αυτό το "κόλπο" έχει διορθωθεί πλήρως το θέμα?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρο οτι με τον ήχο ψηλά οτι κ να κάνεις θα χάσει το σήμα . 

Δεν εχω χασει κλίση από προχθές. 

Εαν δεν εχεις καλο 4g κ πεσει το volte ειδα οτι κατεβαζει την κλίση σε μισο δευτερόλεπτο. 

 

Η συσκευή ειναι ένα κουτσό άλογο . 

 

Γράφω φιλτράροντας ετσι ; 

Δεν γράφω ελεύθερα . 

Δεν θέλω!!!!! 

 

Ειμαι κάθετος κ εχω γίνει γραφικός. 

Ολα να φτιάξουν πάντα θα ειναι κουτσό άλογο . 

Εκεί έξω , στον ηλιο στην ζεστή κ όχι μόνο, βράζει. Κ οτι βραζει σκάει . 

Εχει κ gaming mode παναθεμα το !!!! Ουτε να γελάσω δεν μπορώ. Φαντασου να ημουν νεαρός κ να έπαιζα με δαυτο .

Επειδή δεν ειμαι σαν τον terry  κ δεν μιλάω ενω με καλούν 5 ατομα θα την παλέψω .

 

Υπάρχει η περίπτωση οταν θα φύγω 10 μέρες κ είναι έξω με data  να μου βγαλει την πίστη . 

Το εχω μετανιώσει κ με βρίζω που δεν πηγα εκει που ηταν η πρώτη μου σκέψη .

Ένα τιμιοτατο σουπερ χωρίς προβλήματα πολυφορεμενο s20fe ή ενα realme που πηρα στην γυναικα μου κ είναι τεφαρικι.

 

Δεν έχω ελπίδα μεσο update , η sony τελειωσε πλήρως για εμένα, δεν υπήρχε είδη κ τωρα κ για εμενα . 

Δεν πουλάω πράγματα εγω , βαριέμαι τα τηλέφωνηματα κ σαν τρελός το στησιμο των συσκευών .

Λίγο αβαρετος να ημουν σε αυτα είχε φύγει προχθές. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα @#€&%@ που πούλησα το p40 pro και χρεώθηκα για αυτό το πράμα .

Ήταν 101% λειτουργικό ως τηλέφωνο ... όπως και το 20 pro πριν ... 10000% κακή αγορά το xperia .

Να ξηγησω λίγο τη κατάσταση μου ... με λίγα λόγια ...

Τόπους εργασίας : Έβρος ποταμός (  τζάμπα κερατιάτικα μη το γράψω αλλιώς ) 10€ρες χρεώσεις από turkcell , γιατί το είχα στο αυτόματο για να μην έχω θέμα και έμπαινε turkcell που οι γείτονες δεν είναι στην Ε .Ε., οπότε όσο μπορείτε,έχετε μια εικόνα για το τι τραβάω 4 μήνες τώρα και πως είναι η κατάσταση της "επικοινωνίας" μου και γιατί θέλω 100% λειτουργικό τηλέφωνο χωρίς χαμένες κλήσεις  κτλ κτλ 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Εσυ απο το p40pro πυροβολισες τα πόδια σου . Απορώ τι σκεφθηκες ; 

Εγω ειχα το xz1 , αλλο κουτσαβο απο εκει , σημα για πέταμα αυτονομία το ιδιο κ ζεστό κ εκείνο. 

Αλλα δεν ηρθα απο huawei sammy . 

Ειδικά Huawei, μακράν η πιο πλήρης μάρκα εδω κ χρόνια.

Η sammy πχ φέτος τα σκ@τωσε με το 22υ , αν κ θα το φτιαξει μεσο update , γιατι ειναι samsung ! 

Tο 21u ηταν άψογο. 

 

Η sammy θα δωσει 3 ετη major update . 

Εγω με το xz1 πηρα ΕΝΑ .

 

Κυριολεκτικά πηγές γυρεύοντας . 

Εγω παίρνω sony απο τύχη κ κόστος. 

Το xz1 με τον 835 στα 200 κ αυτο 600 μεταχειρισμένο άψογο.

 

Δεν έχω πληρώσει φουλ τιμη τουλάχιστον. 

Ήξερα τι είναι ωστόσο , δεν είχα άγνοια , απλα έπαιξα με τις πιθανότητες τωρα για μια πλήρη συσκευή . 

Δεν βγήκε αλλα δεν έπεσα απο τα σύννεφα. 

Για αυτο κ δεν περιμένω λύση . 

Το brand έχει σβήσει, απλά παράγει συσκευές για να βρίσκεται στον χώρο .

Τις βγαζει τις δείχνει κόβει κ μερικα εκατονταδες κομμάτια κ τέλος. 

Δεν νοιάζεται να τις πουλήσει, θα νοιαστει να τις υποστηρίξει ;

Υπόψη, τα ήξερα απο πριν ολα αυτά εγώ. 

 

Αν ειχα huawei δεν θα πήγαινα αλλού περα απο samsung , κ εκει με ρίσκο στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...