Jump to content

Sony Xperia 1 III


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κακό έχει παραγίνει, 2 sim   2g με το ζορι 3g, πάει για δευτερόλεπτα Η+ - 4g και εξαφανιζονται οι μπάρες των δικτύων, έχω μισή ώρα τώρα που παιδεύομαι να βρω τηλέφωνο επικοινωνίας.! 

Έλεος συσκευή 1100€ 

 

Edit : Στο email έλαβα τη παρακάτω απάντηση

Όσον αφορά το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σας προτείνουμε εάν ήδη έχετε δοκιμάσει την επιδιόρθωση λογισμικού

να επικοινωνήσετε με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας και επιπλέον με το εξουσιοδοτημένο service:

Omnitech

Λ. Μαραθώνος 98,

ΓΕΡΑΚΑΣ,

ΤΚ 15344

Τηλ.21 06619010

Επίσης πριν διαβάσω το email επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη Sony , μου πρότειναν να πάω Ρυθμίσεις - Σύστημα - Επιλογές επαναφοράς και να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων δικτύων και για τις 2 sim,το οποίο κι έκανα... και βλέπουμε 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Α εσύ έχεις χοντρό πρόβλημα, εγώ νόμιζα 2-3 κλήσεις χαμένες.

Εμένα σταθερό 4G ή 5G ανάλογα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους κατόχους.
Από ένταση και ποιότητα κλήσεων πώς είναι το ακουστικό και το μεγάφωνο στην ανοιχτή ακρόαση στο κινητό?
Σε σχέση αν είχε κάποιος αντίστοιχη ναυαρχίδα της samsung όπως τα galaxy note ή τα s 20/21/22

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terry39 said:

Το κακό έχει παραγίνει, 2 sim   2g με το ζορι 3g, πάει για δευτερόλεπτα Η+ - 4g και εξαφανιζονται οι μπάρες των δικτύων, έχω μισή ώρα τώρα που παιδεύομαι να βρω τηλέφωνο επικοινωνίας.! 

Έλεος συσκευή 1100€ 

 

Edit : Στο email έλαβα τη παρακάτω απάντηση

Όσον αφορά το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σας προτείνουμε εάν ήδη έχετε δοκιμάσει την επιδιόρθωση λογισμικού

να επικοινωνήσετε με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας και επιπλέον με το εξουσιοδοτημένο service:

Omnitech

Λ. Μαραθώνος 98,

ΓΕΡΑΚΑΣ,

ΤΚ 15344

Τηλ.21 06619010

Επίσης πριν διαβάσω το email επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη Sony , μου πρότειναν να πάω Ρυθμίσεις - Σύστημα - Επιλογές επαναφοράς και να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων δικτύων και για τις 2 sim,το οποίο κι έκανα... και βλέπουμε 

Αυτό το πρόβλημα πάντως πρέπει να αφορά τα mark III. Στο mark ΙΙ με μία sim, δεν είχα ποτέ θέμα. Μόνα τα κλασικά όπως να σέρνεται σε 4g/5g και να χρειάζεται να μπω σε λειτουργία πτήσης για λίγο, αλλά αυτό είναι μάλλον καθαρά θέμα της cosmote.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σήμερα σε ένα site  απο Ιαπωνία μεριά ότι πράγματι ξεκίνησαν αναφορές για το σήμα του 1 & 5 iii σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο.

Εικάζουν ότι φταίει η τελευταία  ενημέρωση που πήραμε και ότι ελπίζουν να  διορθωθεί στην επόμενη.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2022 at 11:00 ΠΜ, terry39 said:

Το κακό έχει παραγίνει, 2 sim   2g με το ζορι 3g, πάει για δευτερόλεπτα Η+ - 4g και εξαφανιζονται οι μπάρες των δικτύων, έχω μισή ώρα τώρα που παιδεύομαι να βρω τηλέφωνο επικοινωνίας.! 

Και εγω τα ιδια θεματα αντιμετωπιζω.Η συσκευη εχει προβληματα και στην συνδεση με wifi και με το τηλεφωνικο δικτυο(κλησεις και δεδομενα).

Προσωπιικα θα περιμενω να δω εαν θα διορθωθει στις επομενες αναβαθμισεις,αν και πολυ φοβαμαι οτι ειναι θεμα hardware,ισως καμια πλακετα δεν ξερω.

Σε διαφορετικη περιπτωση θα επικοινωνησω με το service και θα τους το στειλω πακετο.

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό έγραψα ότι μόνο στις κλήσεις έχω θέμα και όχι σε δεδομένα η WiFi σε αυτά πετάει!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν υπάρχουν τόσο σοβαρά θέματα σε τέτοιου επίπεδου συσκευές, οι λύσεις πρέπει να έρχονται άμεσα!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου επιπέδου και τέτοιας τιμής... αδιανόητο για συσκευές 1000+€, δυστυχώς το θέμα συνεχίζει, σταθερό σημείο σε εξωτερικό χώρο με bt ακουστικά, 3 πτώσεις κλήσεως σε 4 λεπτά. 

Το κακό είναι ότι κάποιοι (τελευταία κριτική στο skroutz.gr) μας αποκαλούν ψεύτες και ότι κάνουμε παραπληροφορηση και εσκεμμένα....δε θα σχολιάσω κάτι περισσότερο περί τούτου. 

Edit: Άλλαξα και θέση τις sim και το όλο πρόβλημα συνεχίζει. 

23 ώρες πριν, dummymarrow59 said:

Σε διαφορετικη περιπτωση θα επικοινωνησω με το service και θα τους το στειλω πακετο.

 

Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πάρεις μια ανοιχτή συσκευή μετά από τον έλεγχο και να αναμένεις ένα α' χρονικό διάστημα μένοντας χωρίς συσκευή ή θα πρέπει να πάρεις άλλη. 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, terry39 said:

Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πάρεις μια ανοιχτή συσκευή μετά από τον έλεγχο και να αναμένεις ένα α' χρονικό διάστημα μένοντας χωρίς συσκευή ή θα πρέπει να πάρεις άλλη. 

Προσωπικα δεν με ενοχλουν αυτα που αναφερεις,αντιθετα με ενοχλει που δεν μπορω να καλεσω γιατι δεν εχω σημα,που δεν μπορουν να με καλεσουν γιατι δεν εχω σημα,που ενω μιλαω με καποιον πεφτει η γραμμη επειδη χανεται το σημα,που δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ με wifi  ειτε ειμαι διπλα στο ρουτερ ,ειτε ειμαι στα 10 μετρα απο το ρουτερ και που για  λειτουργησουν τα δεδομενα πρεπει να κανω αιτηση στο Υπουργείο  Τηλεπικοινωνιών.Οποτε εαν δεν λυθει το προβλημα θα το στειλω και 100 φορες και ας κανουν στην συσκευη και εγχειρηση ανοιχτης καρδιας.Η συσκευη εχει 2 χρονια εγγυηση και σκοπευω να την εκμεταλλευτω μεχρι να ληξει η μεχρι να διορθωθει το προβλημα η μεχρι να μου δωσουν καινουρια.Η σονυ ειναι μια εταιρια- κολοσσος και εχω εμπιστοσυνη σε εταιριες τετοιου βεληνεκούς.

Edited by dummymarrow59
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράξενο για το WiFi, ενώ έχω θέμα μικρό με τίς κλήσεις, με το WiFi και τα δεδομένα κανένα πρόβλημα, με volte δεν χάνω κάν κλήση.
Αυτό συμβαίνει σε όλους τούς χώρους εκτός σπιτιού που χρησιμοποιείς WiFi?



Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Μου φαίνεται παράξενο για το WiFi, ενώ έχω θέμα μικρό με τίς κλήσεις, με το WiFi και τα δεδομένα κανένα πρόβλημα, με volte δεν χάνω κάν κλήση.
Αυτό συμβαίνει σε όλους τούς χώρους εκτός σπιτιού που χρησιμοποιείς WiFi?



Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το θέμα του WiFi  ειναι αυτό που με έχει προβληματισει περισσότερο.Εχει συμβεί, όχι πάντα και συνέχεια φυσικα  όμως συχνά πυκνά,να είμαι δίπλα στο ρούτερ πχ στο σπίτι,στην δουλειά μου ,στο γυμναστήριο και ενώ δείχνει ότι έχει φουλ σήμα,να μην φορτώνουν σελιδες να μην φορτώνουν εφαρμογές κτλ κτλ.Αναγκαζομαι να κάνω restart την συσκευή για να στρώσει.

Το τηλέφωνό είναι απίστευτο,δεν μετανιώνω στιγμή που το αγόρασα όμως δυστυχώς η δική μου συσκευή δείχνει να έχει θέμα το οποίο είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να το λύσει.Και όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ,έχω εμπιστοσύνη στην sony γιατί είναι η sony και δεν ανησυχω για τιποτα.

Edited by dummymarrow59
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, dummymarrow59 said:

Το θέμα του WiFi  ειναι αυτό που με έχει προβληματισει περισσότερο.

Έχεις κάνει  - Ρυθμίσεις - Σύστημα - Επιλογές επαναφοράς - επαναφορά ρυθμίσεων δικτύων και για τις 2 sim; 

Θα πρέπει να περάσεις ξανά τους κωδικούς wifi και να ζευγαρωσεις ξανά τις συσκευές Bluetooth μετά από την επαναφορά 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του WiFi  ειναι αυτό που με έχει προβληματισει περισσότερο.Εχει συμβεί, όχι πάντα και συνέχεια φυσικα  όμως συχνά πυκνά,να είμαι δίπλα στο ρούτερ πχ στο σπίτι,στην δουλειά μου ,στο γυμναστήριο και ενώ δείχνει ότι έχει φουλ σήμα,να μην φορτώνουν σελιδες να μην φορτώνουν εφαρμογές κτλ κτλ.Αναγκαζομαι να κάνω restart την συσκευή για να στρώσει.
Το τηλέφωνό είναι απίστευτο,δεν μετανιώνω στιγμή που το αγόρασα όμως δυστυχώς η δική μου συσκευή δείχνει να έχει θέμα το οποίο είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να το λύσει.Και όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ,έχω εμπιστοσύνη στην sony γιατί είναι η sony και δεν ανησυχω για τιποτα.
Υπάρχει περίπτωση το θέμα με το wifi να οφείλεται στο router του παροχου ; Νομίζω ότι υπαρχουν θέματα πχ με το speedport plus που δίνει η cosmote.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αφού γράφει ότι έχει θέμα σε όποιο χώρο πάει με wifi.

Πάντως εγώ, στο σπίτι, με παλιότερα ρουτερ entry 2 και τώρα με ΖΤΕ Η 1600 κανένα πρόβλημα. Σίγουρα του ανθρώπου κάτι έχει, θα πρότεινα πριν το service μια επαναφορά και στήσιμο από την αρχή αφού ούτως η άλλως δεν το γλιτώνει στο service και αν δεν δει φως τότε ναι service!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Το θέμα συνεχίζει και χειροτερεύει.... 

Εντός σπιτιού δέχομαι sms για κλήσεις ή μηνύματά στο τηλεφωνητή ενώ ΦΑΙΝΕΤΑΙ να έχει σήμα 

Χθες το απόγευμα βγήκα για περπάτημα, ανοιχτός χώρος όσο δε γίνεται, 0 παρεμβολές, πάλι sms για χαμένες κλήσεις. 

Βρίσκω ένα φίλο μιλάμε, καλούμε από εμένα έναν άλλον, μιλάμε λίγα δευτερόλεπτα, κάνουμε ένα βήμα γκλιν πέφτει η γραμμή, μας καλεί πίσω sms... χαμένη κλήση 

Εεε νταξει καταντάει κοροϊδία 

 

Link to comment
Share on other sites

μήπως να αλλάξεις κάρτα σιμ?

Γιατί εδώ γράφεις ότι δείχνει να έχει σήμα.

Για τσέκαρε και αυτό αν θέλεις!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, guy_fawkes said:

μήπως να αλλάξεις κάρτα σιμ?

Γιατί εδώ γράφεις ότι δείχνει να έχει σήμα.

Για τσέκαρε και αυτό αν θέλεις!

Ολοκαινουργια ειναι απο προσφορα blackfriday vodafone ολα απεριοριστα 

Edge μου βγάζει στις πληροφορίες 

οταν λεω σημα , εννοω 1  γραμμη εντος σπιτιου με το ζορι 2

 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό σήμα!! Τουλάχιστον για 3 λεπτά 

0 από 0 ;;

είτε σαν sim1 είτε σαν sim2 (όπως τώρα) 

Πόσο % μπορεί να φταίει η sim; 

Sim1 wind μόνο δεδομένα 

Sim 2 Vοδα απεριόριστα 

Τώρα που γράφω πήγε στις 2.... ακόμα και στις 4 μπάρες 

 

Screenshot_20220527-185051.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, terry39 said:

Φοβερό σήμα!! Τουλάχιστον για 3 λεπτά 

0 από 0 ;;

είτε σαν sim1 είτε σαν sim2 (όπως τώρα) 

Πόσο % μπορεί να φταίει η sim; 

Sim1 wind μόνο δεδομένα 

Sim 2 Vοδα απεριόριστα 

Τώρα που γράφω πήγε στις 2.... ακόμα και στις 4 μπάρες 

 

Screenshot_20220527-185051.png

Σε φιλαράκι μου που είχε παρομοιο προβλημα στο xperia 1i δοκιμάσαμε με άλλη σιμ και λειτουργούσε κανονικά.Του είχαν πει από την εταιρεία ότι κάτι παίζει με τη γραμμή του δεν θυμάμαι λεπτομέρειες! Δοκίμασε με άλλη σιμ να δεις αν θα σου κάνει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, terry39 said:

Καλημέρα 

Το θέμα συνεχίζει και χειροτερεύει.... 

Εντός σπιτιού δέχομαι sms για κλήσεις ή μηνύματά στο τηλεφωνητή ενώ ΦΑΙΝΕΤΑΙ να έχει σήμα 

Χθες το απόγευμα βγήκα για περπάτημα, ανοιχτός χώρος όσο δε γίνεται, 0 παρεμβολές, πάλι sms για χαμένες κλήσεις. 

Βρίσκω ένα φίλο μιλάμε, καλούμε από εμένα έναν άλλον, μιλάμε λίγα δευτερόλεπτα, κάνουμε ένα βήμα γκλιν πέφτει η γραμμή, μας καλεί πίσω sms... χαμένη κλήση 

Εεε νταξει καταντάει κοροϊδία 

 

Εγω δεν μπορω να μιλησω στο τηλεφωνο γιατι καθε 15-20 δευτερολεπτα πεφτει η γραμμη.

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εαν κανω επαννεκινηση στο  κινητο το προβλημα διορθωνεται ομως προσωρινα.

Για να γινω ποιο συγκεκριμενος.

Εστω οτι το κινητο ειναι ανοιχτο σερι καποιες ωρες η και μερες.Εαν παρω τηλεφωνο εχω το προβλημα που ανεφερα.Εαν ομως το επανεκκινησω και στα καπακια ξανατηλεφωνησω,τοτε δεν πεφτει η γραμμη.Ομως εαν χρειαστει να ξανακανω κληση μετα απο καποιες ωρες και αφου εχω χρησιμοποιησω το τηλεφωνο πχ για να σερφαρω η να δω μια ταινια η να ακουσω μουσικη η οτιδηποτε τελοσπαντων,τοτε παλι εχω το προβλημα.Φυσικα,δεν μπορω να καθορισω ανα ποσες ωρες λειτουργιας θελει η συσκευη επανεκκινηση για να μπορεσω να κανω κληση χωρις να πεσει η γραμμη.

 

 

 
Quote

 

  8 ώρες πριν, guy_fawkes said:

μήπως να αλλάξεις κάρτα σιμ?

Γιατί εδώ γράφεις ότι δείχνει να έχει σήμα.

Για τσέκαρε και αυτό αν θέλεις!

 

 

 
Quote

 

Ολοκαινουργια ειναι απο προσφορα blackfriday vodafone ολα απεριοριστα 

Edge μου βγάζει στις πληροφορίες 

οταν λεω σημα , εννοω 1  γραμμη εντος σπιτιου με το ζορι 2

 

 

Αυτο σκεφτηκα και εγω ,μηπως φταει η σιμ αλλα βλεπω οτι ο φιλος εξακουλουθει να εχει το ιδιο προβλημα και με καινουρια.
Νομιζω οτι το σερβις ειναι μονοδρομος

 

 

Edited by dummymarrow59
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, dummymarrow59 said:

Εγω δεν μπορω να μιλησω στο τηλεφωνο γιατι καθε 15-20 δευτερολεπτα πεφτει η γραμμη.

Αυτό μου έτυχε τη προηγούμενη εβδομάδα σε ανοιχτό χώρο όπως κι εχθές πάλι. 

Καταντάει σπαστικό, το σέρβις θα βάλει σιμ, θα κάνει κλήση, θα δει ότι είναι οκ μιας και είναι κέντρο Αθήνας , θα το γυρίσει πίσω, θα έχω πάλι θέμα, θα το στείλω πάλι πίσω Service κ. ο. κ. ... 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιος ότι δεν είναι θέμα παρόχου; Ιδανικά, η προτιμότερη λύση θα ήταν να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο δίκτυο, αν βέβαια αυτό είναι εφικτό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό προτείνω

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...