Jump to content

Sony Xperia 1 III


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, dimudis said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, το σηματάκι είναι στο 4G+, γιατί δεν δείχνει 5G?

Δεν το γνωρίζω, πήγαινε στις ρυθμίσεις και τσέκαρε το.

Εγώ βλέπω 5G κανονικά με τις ανάλογες ταχύτητες.

Μίλα και με την εταιρία κινητής, δεν χάνεις κάτι.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το σηματάκι είναι στο 4G+, γιατί δεν δείχνει 5G?
Γιατί μάλλον δεν είναι ενεργοποιημένη κάρτα σου για 5G.
Βρες μία συμβατή συσκευή 5g που γράφει στο site της η cosmote, βάλε μέσα την sim σου και στείλε το ανάλογο sms που πρέπει να στείλεις για να ανοίξει το 5g. Μετά βάλε τη SIM σου πίσω στο xperia και θα λειτουργεί κανονικά το 5g.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το SMS είναι 5G στο 1333
Στείλε το πρώτα από το xperia και Το πιθανότερο είναι ότι θα σου πει ότι η συσκευή σου δεν είναι συμβατή.
Μπορείς να δοκιμάσεις και στο customer care της cosmote, αλλά όταν είχε πρωτοξεκινήσει το 5G, είχα πάρει τηλέφωνο, δεν μου το άνοιξαν.
Το ενεργοποίησα με τον παραπάνω τρόπο που είπα (Xperia 5II)



Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, AnDas said:

Γιατί μάλλον δεν είναι ενεργοποιημένη κάρτα σου για 5G.
Βρες μία συμβατή συσκευή 5g που γράφει στο site της η cosmote, βάλε μέσα την sim σου και στείλε το ανάλογο sms που πρέπει να στείλεις για να ανοίξει το 5g. Μετά βάλε τη SIM σου πίσω στο xperia και θα λειτουργεί κανονικά το 5g.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ έκανα αυτό που μου είπες και πράγματι έχω 5G στο Xperia 1iii. Η ταχύτητα είναι 308 Mbps.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει αρχίσει να με νευριάζει υπερβολικά η συσκευή σε συνδυασμό με το κάκιστο σήμα κινητής της Vodafone στη περιοχή , οι κλήσεις εντός σπιτιού διακόπτονται συνέχεια, ενώ φαίνεται να έχει σήμα, δεν χτυπάει αλλά έρχονται sms για χαμένες κλήσεις. Κάτι τ οποίο πριν με το Huawei δεν γινόταν ΠΟΤΕ, ήξερα ότι τα huawei έχουν δυνατή κεραία αλλά δεν περίμενα να συναντήσω τόσο κακό σήμα σε τέτοια συσκευή όπως το xperia. 

Όπως επίσης και η μπαταρία, έχω κακομάθει μάλλον να μου βγάζει πλήρη+ ημέρα το Ρ 40 pro, ενώ με το 1iii σχεδόν πρωινά - βράδυ είμαι στη φόρτιση.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι κατοχος εδω και περιπου εναν μηνα ομως το τελευταιο διαστημα εχω παρατηρησει οτι το σημα του παροχου μου ειναι πολυ χαμηλο και δεν ξερω εαν φταει ο παροχος( wind ) ή η συσκευη.Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο;Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Από email της εταιρείας, προτείνουν να κατεβάσουμε το xperia companion από την επίσημη ιστοσελίδα τους, να καταχωρησουμε το μοντέλο και να κάνουμε επισκευή λογισμικού, κρατώντας πριν αντίγραφο ασφαλείας,με μπαταρία πάνω από 60% γιατί θα διαρκέσει ώρα 

Link to comment
Share on other sites

 

8 ώρες πριν, terry39 said:

Από email της εταιρείας, προτείνουν να κατεβάσουμε το xperia companion από την επίσημη ιστοσελίδα τους, να καταχωρησουμε το μοντέλο και να κάνουμε επισκευή λογισμικού, κρατώντας πριν αντίγραφο ασφαλείας,με μπαταρία πάνω από 60% γιατί θα διαρκέσει ώρα 

΄το εχεις κανει και εχεις διαπιστωσει διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, dummymarrow59 said:

 

΄το εχεις κανει και εχεις διαπιστωσει διαφορά;

Πριν λίγο τελείωσα, πήρε κανα μισάωρο, δεν έχω δει Κάποια διαφορά ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την έχω σχεδόν χρόνο (την πήρα μόλις κυκλοφόρησε)
Ποτέ δεν έχανα κλήσεις εκτός σπάνιων περιπτώσεων.
Το τελευταίο διάστημα καί εγώ χάνω κλήσεις - όχι σε ανησυχητικό βαθμό - καί είμαι με cosmote .

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Άρα Κάτι παίζει γενικά με τη συσκευή, ίσως μετά από κάποιο τελευταίο update... 

Και με τους 3 παροχους 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν είναι στο πλαίσιο της αναδιάρθρωσης των δικτύων γιατί έχουν κι άλλοι παράπονα άλλων συσκευών.
Από αύριο που θα πάω εκτός Αττικής θα δώ πώς θα πάει και τι σημα θα έχει.

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη , χρόνια καλά , υγιή και πολλά 

Με το θέμα του σήματος και των κλήσεων πως είστε ;; παρατηρήσατε κάποια αλλαγή ;

Επίσης το χρησιμοποιεί κανείς με mirrorlink στο αυτοκίνητο του ; 

Με android auto όλα καλά , αλλά με το mirrorlink δε μου ανοίγει , έχω κατεβάσει το lg mirrordrive που αναφέρουν τα περισσότερα video's και το rockscout 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!!!

Έχεις χρησιμοποιήσει volte, νομίζω θα σου λύσει τα χέρια αναφορικά με το σήμα!

Μέχρι στιγμής τα ίδια όπως και άλλοι κάτοχοι άλλων συσκευών non Sony

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

61.1A.7.35 386mb περίπου 

Πρωινοί πρωινοί εκεί στη Sony...

 Για να δούμε τι μας επιφυλάσσει η αναβάθμιση αυτή. 

Έκανε επανεκκίνηση για την εγκατάσταση, έβαλα pins και έβγαλε μνμ εισόδου ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο επιλεγμένο δίκτυο (vodafone), αλλά μου πέταξε το συννεφάκι welcome to Vodafone.... συνέχιζε η ενημέρωση λογισμικού χωρίς σήμα και στις 2 sim, μόλις ολοκληρώθηκε η ενημέρωση συνδέθηκε κανονικά.... 

Από μετάφραση

Ενημέρωση περιεχομένου -Ενημέρωση ασφαλείας (το επίπεδο ενημέρωσης κώδικα ασφαλείας θα είναι τον Απρίλιο του 2022.) -

Διορθώθηκαν οι ρυθμίσεις Dolby atmos.

- Διορθώθηκε η λειτουργία φόρτισης φροντίδας.

-Άλλαξε τη μέθοδο επικοινωνίας των υποσυστημάτων που σχετίζονται με το Game Enhancer.

-Ενημερώθηκε η εφαρμογή. (Game Enhancer, Music) - Διορθώθηκαν

άλλα μικρά σφάλ ματα.

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς μετά από τις εορταστικές άδειες και την επιστροφές στο σπίτι, η ΚΑΚΙΣΤΗ επικοινωνία επανήλθε, σε κλήση διάρκειας 4 λεπτών είχαμε 3 επανακλήσεις... σε σταθερό σημείο εντός σπιτιού δίπλα στο παράθυρο,το δε Internet το ίδιο ΚΑΚΟ σήμα 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις δίκιο, εμένα μου έρχονται sms για χαμένες κλήσεις, άπαξ όμως καί μιλήσω δεν πέφτει κλήση!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν θα πετύχεις!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές σε ξένα forum και στο xperia support γι΄αυτο το θέμα?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, orfeas92 said:

Υπάρχουν αναφορές σε ξένα forum και στο xperia support γι΄αυτο το θέμα?

δεν έχω διαβάσει κάτι, ούτε στο reddit που μπαίνω καθημερινά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guy_fawkes said:

δεν έχω διαβάσει κάτι, ούτε στο reddit που μπαίνω καθημερινά!

Άρα να υποθέσουμε ότι το όλο θέμα προκύπτει από τους ελληνικούς παρόχους ;

Link to comment
Share on other sites

Άρα να υποθέσουμε ότι το όλο θέμα προκύπτει από τους ελληνικούς παρόχους ;
Πολύ πιθανόν και εγώ αυτό φαντάζομαι! Έχουν κατά καιρούς και άλλοι κάτοχοι με Samsung για παράδειγμα.

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 11:39 ΜΜ, dummymarrow59 said:

Παρόμοιος . Σκέφτομαι να επικοινωνήσω με το σέρβις.

 

On 14/5/2022 at 1:12 ΠΜ, guy_fawkes said:

Τίποτα δεν θα πετύχεις!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατί το λες αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dummymarrow59 said:

 

Γιατί το λες αυτό; 

Τσάμπα θα στο ανοίξουν, αυτή είναι η άποψη μου μιας και δεν συμβαίνει πάντα, το να χάνουμε κλήσεις!

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...