Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, Sotnem said:

Ναι την είδα την ερώτησή σού κι εγώ σου απάντησα συγκεκριμένα ότι δεν είχαν όλοι χαμένες κλήσεις. Ανεξάρτητα από το VoLTE. Από προσωπική εμπειρία σε P4-P6 δεν συναντώ χαμένες κλήσεις με Cosmote. Δεν είμαι ο κανόνας, απλά μεταφέρω την εμπειρία μου. Υπήρχαν παιδιά εδώ που είχαν θέματα, νομίζω οι περισσότεροι δεν αντιμετωπίζουν.

Όσον αφορά στο VoLTE λειτουργεί κανονικά σε Cosmote, αλλά και στους άλλους παρόχους με χρήση μιας εφαρμογής.

Ρε παιδιά μη λέμε ότι να ναι. Η cosmote μπορεί να έχει από μαμά volte αλλά δε δέχεται κλήσεις από σταθερά forthnet. Άρα υπολειτουργει. Αν κάποιος έχει θέμα και πρέπει να δέχεται κλήσεις αναγκαστικά πρέπει να κλείνει το volte. Όπως έκανα εγώ. 

Οι άλλες εταιρίες έχουν με το Shizuku volte αλλά όταν αλλάζουν σήμα πρέπει να βάζουν λειτουργία πτήσης για να ξαναεχουν. Ότι να ναι δηλαδή. 

Για μένα τα pixel είναι πολύ καλές συσκευές για κάμερα και για όποιον δεν θέλει πολλά utilities και απλά θέλει γυμνό android. Αλλιώς δεν... 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, _NikitaS_ said:

Ρε παιδιά μη λέμε ότι να ναι. Η cosmote μπορεί να έχει από μαμά volte αλλά δε δέχεται κλήσεις από σταθερά forthnet. Άρα υπολειτουργει. Αν κάποιος έχει θέμα και πρέπει να δέχεται κλήσεις αναγκαστικά πρέπει να κλείνει το volte. Όπως έκανα εγώ. 

Οι άλλες εταιρίες έχουν με το Shizuku volte αλλά όταν αλλάζουν σήμα πρέπει να βάζουν λειτουργία πτήσης για να ξαναεχουν. Ότι να ναι δηλαδή. 

Για μένα τα pixel είναι πολύ καλές συσκευές για κάμερα και για όποιον δεν θέλει πολλά utilities και απλά θέλει γυμνό android. Αλλιώς δεν... 

Το αρχικό ερώτημα ΔΕΝ είχε να κάνει με VoLTE (μάλιστα ο φίλος επέμεινε για να το ξεκαθαρίσει) αλλά με το θέμα των χαμένων κλήσεων. Σε αυτό απάντησα και "δεν λέμε ό,τι να'ναι". Είχα Pixel πριν ενεργοποιηθεί το VoLTE, έχω δώσει τα παλιά μου Pixel που δεν έχουν VoLTE και δεν έχουν θέμα με κλήσεις. Τι να κάνουμε δηλαδή; Όπως εσύ έχεις γράψει εκατό φορές για τα υπόγεια και τι γίνεται λες και είμαστε όλοι ανθρακωρύχοι, έτσι γράφω κι εγώ ότι τη δική μου εμπειρία.

Δεν σου άρεσε η συσκευή, την πούλησες, δικαίωμά σου.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που υπήρχε με τις χαμένες κλήσεις στις σειρές 6 & 7, θαρρώ πως έχει λυθεί οριστικά. Εξαίρεση αποτελεί η κλήση από forthnet, κατά πως λέγεται εδώ τουλάχιστον, αλλά τώρα μιλάμε για υποπερίπτωση. Εγώ δε γνώριζα καν ότι εξακολουθούν να υπάρχουν ακόμα συνδρομητές της αρχικής forthnet.
Ακόμα και τις φορές που το κινητό χάνει το volte και δεν το αντιλαμβάνομαι εγκαίρως ώστε να ανοιγοκλείσω αεροπλανακι, κάτι που μου συμβαίνει συχνά πυκνά, δεν έχω χάσει ούτε μια κλήση.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sotnem said:

Το αρχικό ερώτημα ΔΕΝ είχε να κάνει με VoLTE (μάλιστα ο φίλος επέμεινε για να το ξεκαθαρίσει) αλλά με το θέμα των χαμένων κλήσεων. Σε αυτό απάντησα και "δεν λέμε ό,τι να'ναι". Είχα Pixel πριν ενεργοποιηθεί το VoLTE, έχω δώσει τα παλιά μου Pixel που δεν έχουν VoLTE και δεν έχουν θέμα με κλήσεις. Τι να κάνουμε δηλαδή; Όπως εσύ έχεις γράψει εκατό φορές για τα υπόγεια και τι γίνεται λες και είμαστε όλοι ανθρακωρύχοι, έτσι γράφω κι εγώ ότι τη δική μου εμπειρία.

Δεν σου άρεσε η συσκευή, την πούλησες, δικαίωμά σου.

Το παρεξήγησες. Η συσκευή μου αρέσει και πολύ. Έχω μετανιώσει που την έδωσα. Και δε την έδινα αν δεν είχα διαπιστώσει τις κλήσεις από forthnet (έτυχε να είχε το σόι μου από παλιά). Όσο για τα υπόγεια, δεν χρειάζεται να είσαι ανθρακωρυχος για να έχεις ένα πάρκινγκ στο υπόγειο σου. Μακάρι να έβρισκα κάποιον να έκανα ανταλλαγή την συσκευή που έχω τώρα πάλι με πίξελ. Αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sotnem said:

Το αρχικό ερώτημα ΔΕΝ είχε να κάνει με VoLTE (μάλιστα ο φίλος επέμεινε για να το ξεκαθαρίσει) αλλά με το θέμα των χαμένων κλήσεων. Σε αυτό απάντησα και "δεν λέμε ό,τι να'ναι". Είχα Pixel πριν ενεργοποιηθεί το VoLTE, έχω δώσει τα παλιά μου Pixel που δεν έχουν VoLTE και δεν έχουν θέμα με κλήσεις. Τι να κάνουμε δηλαδή; Όπως εσύ έχεις γράψει εκατό φορές για τα υπόγεια και τι γίνεται λες και είμαστε όλοι ανθρακωρύχοι, έτσι γράφω κι εγώ ότι τη δική μου εμπειρία.

Δεν σου άρεσε η συσκευή, την πούλησες, δικαίωμά σου.

ακριβώς! και εγώ με 2 συσκευές Pixel και προ volte, χαμένες κλησεις δεν είχα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το αρχικό ερώτημα για τις χαμένες κλήσεις γιατί έχω ένα pixel 4a 5g που το έχω στο συρτάρι πλέον παρόλο που θα ήθελα να το χρησιμοποιώ επειδή από την στιγμή που στην Vodafone καταργήθηκε το 3g κάπου μέσα στον Μάρτιο, είχα περιπτώσεις που με έπαιρναν τηλέφωνο  και μου έλεγαν ότι ήταν κλειστό ενώ εννοείται ότι ήταν ανοιχτό το τηλέφωνο. Και το χειρότερο, δεν ερχόταν καν μήνυμα ότι είχα κλήση από κάποιον. Και γι' αυτό με βαριά καρδιά το έβαλα στο συρτάρι γιατί όσο πολύ κι αν μου αρέσει η εμπειρία pixel, δε μπορώ να έχω αμφιβολίες ότι μπορεί να με παίρνουν τηλέφωνο και να μην καλεί. Και ήθελα να δω αν ήταν τυχαίες περιπτώσεις σε μένα ή παρατηρείται γενικότερα το φαινόμενο ειδικά σε συσκευές προ tensor.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κατ' αρχήν θα ήθελα την επιείκεια σας για τις ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν και την ημιμάθεια μου.

Επειδή τα λεφτά δεν περισσεύουν και θα μπουν και δόσεις , εδώ και πάρα πολύ καιρό θέλω να πάρω το pixel 6 pro.Διαβάζω από εδώ διαβάζω από εκεί και γενικά έχω μπερδευτεί και δεν έχω καταλάβει τι ισχύει και τι όχι.

Είχα παλαιότερα τα nexus όλα οπότε θέλω το οικοσύστημα της google.

Θα πω εν αρχή τη χρήση που κάνω στο κινητό. Browsing, social , maps και φωτογραφία γι αυτό και το θέλω.  

Γνωρίζω για το 5g το οποίο και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι στα υπόλοιπα και τι είναι στην πράξη wificalling,VoLte. Κάπου διαβάζω για χαμένες κλήσεις, κάπου διαβάζω έχει διορθωθεί κ.τ.λ. Τι ακριβώς ισχύει?

Επίσης διaβάζω πως θα βγει το pixel 7a σε λίγο αξίζει αυτό έναντι του 6pro?

Να σημειωθεί πως δεν θέλω να κάνω root και πως το δίκτυο μου είναι Vodafone. 

Σας ευχαριστώ θερμά για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nefos_ said:

Καλημέρα!

Κατ' αρχήν θα ήθελα την επιείκεια σας για τις ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν και την ημιμάθεια μου.

Επειδή τα λεφτά δεν περισσεύουν και θα μπουν και δόσεις , εδώ και πάρα πολύ καιρό θέλω να πάρω το pixel 6 pro.Διαβάζω από εδώ διαβάζω από εκεί και γενικά έχω μπερδευτεί και δεν έχω καταλάβει τι ισχύει και τι όχι.

Είχα παλαιότερα τα nexus όλα οπότε θέλω το οικοσύστημα της google.

Θα πω εν αρχή τη χρήση που κάνω στο κινητό. Browsing, social , maps και φωτογραφία γι αυτό και το θέλω.  

Γνωρίζω για το 5g το οποίο και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι στα υπόλοιπα και τι είναι στην πράξη wificalling,VoLte. Κάπου διαβάζω για χαμένες κλήσεις, κάπου διαβάζω έχει διορθωθεί κ.τ.λ. Τι ακριβώς ισχύει?

Επίσης διaβάζω πως θα βγει το pixel 7a σε λίγο αξίζει αυτό έναντι του 6pro?

Να σημειωθεί πως δεν θέλω να κάνω root και πως το δίκτυο μου είναι Vodafone. 

Σας ευχαριστώ θερμά για τις όποιες απαντήσεις.

Το Pixel 7a θα είναι μικρότερο σε μέγεθος απο το Pixel 6 Pro. Φυσικά το 7α θα εχει καλύτερο τσιπάκι από το 6 Pro, οπότε είναι στην δικιά σου κρίση. Εγω προτείνω καλύτερα να δεις τι έχουν να πουν για το 7α γιατι φαίνεται να είναι καλύτερη συσκευή

Για ενεργοποίηση του VoLTE και VoWIFI θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό (10 λεπτά υπόθεση) https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md


Χαμένες κλήσεις δεν υπάρχουν με τις τελευταίες ενημερώσεις (από όσο έχω καταλάβει) και το μόνο θέμα είναι οι κλήσεις από σταθερό forthnet σε κινητό cosmote με volte
5G χωρίς root δεν υπάρχει ακόμη (δουλεύει κανονικά όμως με root)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tasosathan said:

Το Pixel 7a θα είναι μικρότερο σε μέγεθος απο το Pixel 6 Pro. Φυσικά το 7α θα εχει καλύτερο τσιπάκι από το 6 Pro, οπότε είναι στην δικιά σου κρίση. Εγω προτείνω καλύτερα να δεις τι έχουν να πουν για το 7α γιατι φαίνεται να είναι καλύτερη συσκευή

Για ενεργοποίηση του VoLTE και VoWIFI θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό (10 λεπτά υπόθεση) https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md


Χαμένες κλήσεις δεν υπάρχουν με τις τελευταίες ενημερώσεις (από όσο έχω καταλάβει) και το μόνο θέμα είναι οι κλήσεις από σταθερό forthnet σε κινητό cosmote με volte
5G χωρίς root δεν υπάρχει ακόμη (δουλεύει κανονικά όμως με root)

ωραία και σε ευχαριστώ για της απαντήσεις. Ο τρόπος για ενεργοποίηση του volte είναι σταθερός ή και εκεί έχουμε περίεργα?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, nefos_ said:

ωραία και σε ευχαριστώ για της απαντήσεις. Ο τρόπος για ενεργοποίηση του volte είναι σταθερός ή και εκεί έχουμε περίεργα?

Είναι διαδικασία που "αντεχει" τα reboot, αλλά με κάποια ενημέρωση λογισμικού ή φορματ, θα πρεπει να την ξανακανεις

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, tasosathan said:

Είναι διαδικασία που "αντεχει" τα reboot, αλλά με κάποια ενημέρωση λογισμικού ή φορματ, θα πρεπει να την ξανακανεις

είναι κάποια άλλα προβλήματα που παίζουν? όλα σχετικά είναι θα μου πεις...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, nefos_ said:

είναι κάποια άλλα προβλήματα που παίζουν? όλα σχετικά είναι θα μου πεις...

Από όσο ξέρω, όχι
Αλλά καλύτερα ας πει και καποιος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία με τα pixel. Εγώ με το 6a που έχω λίγες ημέρες τώρα, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα είτε με ροοτ ειτε χωρις

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tasosathan said:

Από όσο ξέρω, όχι
Αλλά καλύτερα ας πει και καποιος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία με τα pixel. Εγώ με το 6a που έχω λίγες ημέρες τώρα, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα είτε με ροοτ ειτε χωρις

σε ευχαριστώ! όποιος άλλος επιθυμεί ας απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nefos_ said:

Γνωρίζω για το 5g το οποίο και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι στα υπόλοιπα και τι είναι στην πράξη wificalling,VoLte. Κάπου διαβάζω για χαμένες κλήσεις, κάπου διαβάζω έχει διορθωθεί κ.τ.λ. Τι ακριβώς ισχύει?

Επίσης διaβάζω πως θα βγει το pixel 7a σε λίγο αξίζει αυτό έναντι του 6pro?

Να σημειωθεί πως δεν θέλω να κάνω root και πως το δίκτυο μου είναι Vodafone. 

Σας ευχαριστώ θερμά για τις όποιες απαντήσεις.

5G όπως πολύ σωστά ανέφερες, δε θα έχεις. Αυτό επιτυγχάνεται μόνο με ρουτ και από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς, θα μείνεις χωρίς αυτό. Σιγά τα ωά βέβαια. Κι εγώ που είχα, πάντα σε 4G+ ήταν το κινητό.

Volte είναι η δυνατότητα που σου δίνεται να σερφάρεις στο ίντερνετ, ενώ ταυτόχρονα μιλάς στο κινητό

Vowifi είναι η δυνατότητα να μιλάς μέσω wifi, σε μέρη που το σήμα κινητής τηλεφωνίας είναι ασθενές.

Εφόσον έχεις για πάροχο τη Vodafone, κανένα από τα δύο (volte/vowifi) δε λειτουργεί by default.

Μπορείς όμως κάλλιστα να τα έχεις και τα δύο με shizuku, ims και νέο apn. Διαδικασία πραγματικά πανεύκολη που δε χρειάζεται παρά μόνο λίγα δευτερόλεπτα από το χρόνο σου.

Το μόνο μελανό σημείο σε όλο αυτό, είναι ότι αν για κάποιο λόγο χάσεις έστω και στιγμιαία το σήμα κινητής (π.χ. μπεις μέσα στο ασανσέρ), χάνεται το volte. Όχι πάντα βέβαια αλλά αρκετά συχνά. Σε αυτή την περίπτωση το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να ανοιγοκλείσεις αεροπλανάκι και όλα θα φτιάξουν. 

Προσωπικά δε θα επέλεγα το 7a έναντι του 6Ρ. 

Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, συνεπώς κανείς δεν είναι σε θέση να σου μιλήσει για απόδοση, κάμερες και τα λοιπά.

Σίγουρα όμως θα χάσεις σε ποιότητα υλικών και σε τηλεφακό που εμένα μου αρέσει πολύ.

Το 7a σκεφτόμουν να το πάρω κι εγώ ως δεύτερο παράλληλα με το 7Ρ που ήδη έχω αλλά βλέποντας φωτό που διέρρευσαν, άλλαξα γνώμη. Δε μου αρέσουν καθόλου τα bezel που έχει και ειδικά το κάτω που είναι πολύ μεγάλο. Επίσης στο λευκό χρώμα που το προτιμώ έναντι όλων των άλλων, δείχνει άσχημο το module των καμερών στο πίσω μέρος. Πολύ άδειο εννοώ. Στο μαύρο χρώμα βέβαια, χάνεται κάπως και περνάει πιο απαρατήρητο.

Εν κατακλείδι το 6Ρ το θεωρώ πολύ κινητό για τα λεφτά του ακόμα και σήμερα. 

Το είχα, το ευχαριστήθηκα και ο μόνος λόγος που το αντικατέστησα, ήταν απλά και μόνο για να ικανοποιήσω την καταναλωτική μου μανία και να πω ότι πήρα το 7Ρ. 

 

 

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

 

Οριστε και το πρωτο hands on βιντεο του 7a στο πολυ ομορφο γαλαζιο χρωμα

 

https://www.youtube.com/watch?v=P4Pt0tufIag&t=45s

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, jimteo said:

5G όπως πολύ σωστά ανέφερες, δε θα έχεις. Αυτό επιτυγχάνεται μόνο με ρουτ και από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς, θα μείνεις χωρίς αυτό. Σιγά τα ωά βέβαια. Κι εγώ που είχα, πάντα σε 4G+ ήταν το κινητό.

Volte είναι η δυνατότητα που σου δίνεται να σερφάρεις στο ίντερνετ, ενώ ταυτόχρονα μιλάς στο κινητό

Vowifi είναι η δυνατότητα να μιλάς μέσω wifi, σε μέρη που το σήμα κινητής τηλεφωνίας είναι ασθενές.

Εφόσον έχεις για πάροχο τη Vodafone, κανένα από τα δύο (volte/vowifi) δε λειτουργεί by default.

Μπορείς όμως κάλλιστα να τα έχεις και τα δύο με shizuku, ims και νέο apn. Διαδικασία πραγματικά πανεύκολη που δε χρειάζεται παρά μόνο λίγα δευτερόλεπτα από το χρόνο σου.

Το μόνο μελανό σημείο σε όλο αυτό, είναι ότι αν για κάποιο λόγο χάσεις έστω και στιγμιαία το σήμα κινητής (π.χ. μπεις μέσα στο ασανσέρ), χάνεται το volte. Όχι πάντα βέβαια αλλά αρκετά συχνά. Σε αυτή την περίπτωση το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να ανοιγοκλείσεις αεροπλανάκι και όλα θα φτιάξουν. 

Προσωπικά δε θα επέλεγα το 7a έναντι του 6Ρ. 

Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, συνεπώς κανείς δεν είναι σε θέση να σου μιλήσει για απόδοση, κάμερες και τα λοιπά.

Σίγουρα όμως θα χάσεις σε ποιότητα υλικών και σε τηλεφακό που εμένα μου αρέσει πολύ.

Το 7a σκεφτόμουν να το πάρω κι εγώ ως δεύτερο παράλληλα με το 7Ρ που ήδη έχω αλλά βλέποντας φωτό που διέρρευσαν, άλλαξα γνώμη. Δε μου αρέσουν καθόλου τα bezel που έχει και ειδικά το κάτω που είναι πολύ μεγάλο. Επίσης στο λευκό χρώμα που το προτιμώ έναντι όλων των άλλων, δείχνει άσχημο το module των καμερών στο πίσω μέρος. Πολύ άδειο εννοώ. Στο μαύρο χρώμα βέβαια, χάνεται κάπως και περνάει πιο απαρατήρητο.

Εν κατακλείδι το 6Ρ το θεωρώ πολύ κινητό για τα λεφτά του ακόμα και σήμερα. 

Το είχα, το ευχαριστήθηκα και ο μόνος λόγος που το αντικατέστησα, ήταν απλά και μόνο για να ικανοποιήσω την καταναλωτική μου μανία και να πω ότι πήρα το 7Ρ. 

 

 

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την υπεραναλυση σου.

Για το 7α ούτε εγώ ψήνομαι ιδιαίτερα καταρχήν λόγω μεγέθους οθόνης .Απλά θα πήγαινα μόνο για τον νεότερο επεξεργαστή ( δεν παίζω παιχνίδια βέβαια ) και λόγω του αν σαν νεότερο μοντέλο έρθει με υποστήριξη ή διορθωμενα από όσα αναφέρουμε στα προηγούμενα.

Σχετικά με το όταν χάσει το σήμα θα πρέπει να το κάνω κάθε φορά με το airplane mode ή μετά από ώρα θα επανέλθει μόνο του όπως και να έχει?

Επίσης επειδή διαβάζω στο ίδιο μοντέλο άλλοι να έχουν κάποια θέματα και άλλοι όχι έχει να κάνει με κάποια σειρά imei ?

Η απλά έτυχε ....

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

@jimteo δεν νομίζω. Δεν το χρησιμοποιώ συχνά (γιατί συνήθως φορτίζω άλλες ώρες), αλλά κάποιες φορές που το χρησιμοποίησα και ξύπνησα νωρίτερα (σε ταξίδια κυρίως στο εξωτερικό) δεν είχε φορτίσει πλήρως τόσο νωρίς. Δηλαδή το 4 για 7 δεν παίζει σίγουρα. Αν σε βολεύει στη "ρουτίνα" σου δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας.
 
Update Μαΐου.
https://support.google.com/pixelphone/thread/213627684/google-pixel-update-may-2023
Τίποτα το ιδιαίτερο. Tα Shizuku κτλ δουλεύουν κανονικά.
Το λοιπόν φίλε, το δοκίμασα.
Έβαλα ξυπνητήρι για σήμερα στις 08:00, γνωρίζοντας ότι πάντα σηκώνομαι νωρίτερα.
Το κινητό είχε φορτίσει πλήρως στις 06:40.
Όχι πως αυτό απαραίτητα είναι κάτι κακό, αλλα είχα την εντύπωση ότι έκανε καλύτερη διαχείριση του χρόνου.
Νόμιζα δηλαδή ότι το κινητό θα φορτιζε πλήρως κάνα 10λεπτο πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι.

f4f42cca0f06a5fc45cce5a55491e042.jpg

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, jimteo said:

Το λοιπόν φίλε, το δοκίμασα.
Έβαλα ξυπνητήρι για σήμερα στις 08:00, γνωρίζοντας ότι πάντα σηκώνομαι νωρίτερα.
Το κινητό είχε φορτίσει πλήρως στις 06:40.
Όχι πως αυτό απαραίτητα είναι κάτι κακό, αλλα είχα την εντύπωση ότι έκανε καλύτερη διαχείριση του χρόνου.
Νόμιζα δηλαδή ότι το κινητό θα φορτιζε πλήρως κάνα 10λεπτο πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι.

f4f42cca0f06a5fc45cce5a55491e042.jpg

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Ωραίο τεστ!

Δεν νομίζω ότι είναι κακό πάντως. Το δεκάλεπτο θα ήταν πολύ λίγο. Κάτι συμβαίνει θες να φύγεις πιο νωρίς ή να το χρησιμοποιήσεις κτλ. Και η καμπύλη βλέπω δεν είναι απότομη, οπότε δεν είναι έντονη φόρτιση. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει την απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν φίλε, το δοκίμασα.
Έβαλα ξυπνητήρι για σήμερα στις 08:00, γνωρίζοντας ότι πάντα σηκώνομαι νωρίτερα.
Το κινητό είχε φορτίσει πλήρως στις 06:40.
Όχι πως αυτό απαραίτητα είναι κάτι κακό, αλλα είχα την εντύπωση ότι έκανε καλύτερη διαχείριση του χρόνου.
Νόμιζα δηλαδή ότι το κινητό θα φορτιζε πλήρως κάνα 10λεπτο πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι.

f4f42cca0f06a5fc45cce5a55491e042.jpg

Sent from my Pixel 7 Pro

Μια χαρά είναι, από τη στιγμή που φορτίζει πολύ αργά μέχρι το 100%

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τεστ!
Δεν νομίζω ότι είναι κακό πάντως. Το δεκάλεπτο θα ήταν πολύ λίγο. Κάτι συμβαίνει θες να φύγεις πιο νωρίς ή να το χρησιμοποιήσεις κτλ. Και η καμπύλη βλέπω δεν είναι απότομη, οπότε δεν είναι έντονη φόρτιση. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει την απόδοση
Κι εγώ έτσι θέλω να πιστεύω, ότι σε βάθος χρόνου δε θα επηρεάσει στην απόδοση της μπαταρίας.
Δεδομένου ότι το έβαλα στις 23:26, η φόρτιση είναι κάπως απότομη αν προσέξεις το διάγραμμα. Φορτίζει μέχρι ενός σημείου (μέχρι το 80% σύμφωνα με το άρθρο που μου είχες στείλει) και μετά είναι σαν να πέφτει σε κώμα το κινητό, εξού και η ευθεία γραμμή.
Κάποια στιγμή ξυπνάει και φορτίζει το υπόλοιπο 20%.
Τεσπά.....να 'χαμε να λέγαμε.
Απλά με τη βοήθεια του battery guru, μπήκα στο τριπακι να το αναλύσω λίγο παραπάνω.

Sent from my Pixel 7 Pro


Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την υπεραναλυση σου.

Να είσαι καλά. Δεν έκανα τίποτα.


Σχετικά με το όταν χάσει το σήμα θα πρέπει να το κάνω κάθε φορά με το airplane mode ή μετά από ώρα θα επανέλθει μόνο του όπως και να έχει?

Μπα....δεν το νομίζω. Δεν έχω δοκιμάσει να το αφήσω κιολας για να είμαι ειλικρινής.


Επίσης επειδή διαβάζω στο ίδιο μοντέλο άλλοι να έχουν κάποια θέματα και άλλοι όχι έχει να κάνει με κάποια σειρά imei ?
Η απλά έτυχε ....
Ευχαριστώ και πάλι.

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την παραγωγή.
Λίγο πολύ όλοι τα ίδια θεματακια αντιμετωπίζαμε. Άλλοι λιγότερο κι άλλοι περισσότερο, ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας, την περιοχή που βρίσκεται κτλ.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε 6 Pro και Nova με Shizuku και Pixel IMS,ενεργοποίησα να δείχνει 4G αντί LTE,και βλέπω ότι δεν δουλεύει σίγουρα οι κλήσεις με 4G.

Όταν έκανα την διαδικασία και επέλεγα LTE πάντα είχα VoLTE...Τώρα απλά βαριέμαι να το ξαναπεράσω,αλλά θα το κάνω,μιας και το VoLTE είναι σημαντικό...Το έχω τσεκαρει πολλές φορές...

Τώρα έκανα μια κλήση και μου βγάζει κανονικά το HD δίπλα από το όνομα που κάλεσα ..Τι να πω ..

Θα το αφήσω έτσι και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζω ότι ετοιμάζεται λειτουργία dashcam με την κάμερα του κινητού. Υπάρχουν βέβαια πολλές εφαρμογές για τέτοιο σκοπό αλλά ενσωματωμένη θα είναι ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://twitter.com/MishaalRahman/status/1666516983230210048

Android 14 Beta 3.

Επιτέλους λίγο παραμετροποίηση στην lock screen.

Στο θρεντ του τύπου (που γενικά είναι πολύ καλός) έχει όλες τις αλλαγές στη συγκεκριμένη beta.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος κάτοχος του pixel 7a, αλλα και νέος χρήστης στο myphone.gr. Επομένως θα ζητήσω εκ των προτέρων συγνώμη αν είτε η απορία μου βρίσκεται σε λάθος thread, ή έχει απαντηθεί παλαιότερα στο forum και δεν την εντόπισα. Προμηθεύτηκα προχθές το 7a μετά απο χρόνια σκέψης να μεταβώ σε pixel, αλλα τα ζητήματα με το 5G/VoLTE/VoWiFi με αποθαρρύναν. Τελικά αποφάσισα οτι για εμένα δεν έπαιζαν τόσο σημαντικό ρόλο και βλέποντας οτι πλέον είναι 2καρτα (SIM/eSIM) προχώρησα στην αγορά χωρίς να το ερευνήσω πολύ σε βάθος. Έτσι λοιπόν κάτοχος μιας προσωπικής sim Vodafone και μια εταιρικής sim Cosmote, αφότου ενεργοποίησα χθες την συσκευή πήγα σε ένα κατάστημα vodafone σήμερα (καθως η εφαρμογή τους δεν στο επιτρέπει να το κάνεις απο εκει πλέον, και επίσης θεώρησα οτι η διαδικασία για την εταιρική cosmote θα ηταν πολύ πιο σύνθετη) για να μετατρέψω την sim μου σε esim. Εκει έφαγα πανηγυρικό  άκυρο, μιας και ο υπάλληλος μου εξήγησε οτι δεν υποστηρίζει η εταιρεία την συσκευή, και για του λόγου το αληθές το δοκιμάσαμε και δεν την διάβασε. Παρατήρησα όμως εδώ μεσα, απο διάφορες αναζητήσεις, οτι αρκετοί χρήστες έχουν σε pixel 2η καρτα esim και μάλιστα vodafone. Βέβαια δεν βρήκα κάποια διευκρίνηση αν πρόκειται για sim του εξωτερικού...

'Έτσι λοιπόν αποφάσισα να απευθυνθώ στο forum  για  τα παρακάτω:

εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με κάποια έμμεση λύση ή διαδικασία ενεργοποίησης της esim,

ή αν υπάρχει κάποιος οδηγός που θα μπορούσα να ακολουθήσω!

ή αν υπάρχει άλλο thread που ασχολήθηκε με το ζήτημα, δεν το βρήκα και άδικα σας κουράζω!

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου σαν πρωτάρης, και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...