Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από λίγο ψάξιμο για επισκευή,  κατάλαβα ότι θα πήγαινε κατά ελάχιστο 250 ευρώ για Κινητό που αγόρασα 300 δύο χρόνια μετά.  Όλοι μου είπαν ότι δεν κρατάνε στοκ ανταλλακτικά για pixel πρώτα θα έκαναν παραγγελία το σετ οθόνης digitizer που έκανε από 180 ως 200 και μετά θα το άνοιγαν.  Επίσης και να ήταν απλό ξεκούμπωμα καλωδιοταινίας είναι σίγουρος ότι θα έβαζαν όλο το νέο σετ μέσα. 

Οπότε νέο κινητό,  πήρα το Samsung A52s.

- παίζει volte και vowifi

- παίζει 5G

- παίζει mirrorlink

Μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα γιατί μετά από 5 χρόνια σε καθαρό android (3 σε Google one και 2 με το pixel) σε αναγκάζει να παίξεις και με λογαριασμό Samsung και έχει και ένα σκασμό ανούσιες εφαρμογές.  Μου έφαγε και πολλά MB data τις πρώτες 2 εβδομάδες.  Ελπίζω τουλάχιστον αυτό με σωστές ρυθμίσεις και απενεργοποιήσεις εφαρμογών θα διορθωθεί. 

Αλλά μου λείπει το μικρό μέγεθος του 4a. Ίσως αν βρω χρόνο θα το ανοίξω να δω μήπως είναι ξεκουμπωμένη καλώδιο ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν τ αγόραζες από το ebay εσύ και να πληρώσεις μόνο την επισκευή .

Παλιά σε ένα έτσι έκανα .Παρήγγειλα μπαταρία κ οθόνη τα πήγα στο ired και έγινε καλύτερο από καινούργιο με συμφέρουσα τιμή .

Samsung ουτε απ έξω .. Και το 7 να βγει θα το πάρω αλλά όχι από τους πρώτους 

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι το Pixel 6Α θα κυκλοφορήσει και σε αρκετες αλλες ευρωπαικες χωρες. Η Ελλαδα δεν ειναι μια απο αυτες, αλλα μηπως τωρα υπαρχει ελπιδα για να παιζουν Volte κλπ και στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι το Pixel 6Α θα κυκλοφορήσει και σε αρκετες αλλες ευρωπαικες χωρες. Η Ελλαδα δεν ειναι μια απο αυτες, αλλα μηπως τωρα υπαρχει ελπιδα για να παιζουν Volte κλπ και στην Ελλαδα?
Όχι. Απλά το 6a θα κυκλοφορήσει σε περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες σε σχέση με το περσινό 5a. Οι χώρες όμως αυτές είναι οι στάνταρ ευρωπαϊκές χώρες που κυκλοφορούσε πάντα τις συσκευές της.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zaras27 said:

Και γιατί δεν τ αγόραζες από το ebay εσύ και να πληρώσεις μόνο την επισκευή .

Παλιά σε ένα έτσι έκανα .Παρήγγειλα μπαταρία κ οθόνη τα πήγα στο ired και έγινε καλύτερο από καινούργιο με συμφέρουσα τιμή .

Samsung ουτε απ έξω .. Και το 7 να βγει θα το πάρω αλλά όχι από τους πρώτους 

Από Ευρώπη η φθηνότερη τιμή ήταν 160 ευρώ που βρήκα. Από Κίνα 120 ευρώ, αλλά αν σταμάταγε τελωνείο θα ήταν μία η άλλη. Βασικά δεν βρήκα πουθενά το digitizer ξεχωριστά από την οθόνη. Ή είναι σε ένα κομμάτι ή απλά το δίνουν όπως η google σαν σετ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο για επισκευή,  κατάλαβα ότι θα πήγαινε κατά ελάχιστο 250 ευρώ για Κινητό που αγόρασα 300 δύο χρόνια μετά.  Όλοι μου είπαν ότι δεν κρατάνε στοκ ανταλλακτικά για pixel πρώτα θα έκαναν παραγγελία το σετ οθόνης digitizer που έκανε από 180 ως 200 και μετά θα το άνοιγαν.  Επίσης και να ήταν απλό ξεκούμπωμα καλωδιοταινίας είναι σίγουρος ότι θα έβαζαν όλο το νέο σετ μέσα. 
Οπότε νέο κινητό,  πήρα το Samsung A52s.
- παίζει volte και vowifi
- παίζει 5G
- παίζει mirrorlink
Μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα γιατί μετά από 5 χρόνια σε καθαρό android (3 σε Google one και 2 με το pixel) σε αναγκάζει να παίξεις και με λογαριασμό Samsung και έχει και ένα σκασμό ανούσιες εφαρμογές.  Μου έφαγε και πολλά MB data τις πρώτες 2 εβδομάδες.  Ελπίζω τουλάχιστον αυτό με σωστές ρυθμίσεις και απενεργοποιήσεις εφαρμογών θα διορθωθεί. 
Αλλά μου λείπει το μικρό μέγεθος του 4a. Ίσως αν βρω χρόνο θα το ανοίξω να δω μήπως είναι ξεκουμπωμένη καλώδιο ταινία.
Να πω ότι mirrorlink πια δεν υποστηρίζεται επίσημα. Θα δω μήπως μπει να παίξει μια κάποια εφαρμογή.
Επίσης για τα δεδομένα έχει αρκετές ρυθμίσεις για παραμετροποίηση χωρίς 3η εφαρμογή και τώρα νομίζω ότι τρώει λιγότερα δεδομένα από το pixel.

Μετά από τόσο λίγο καιρό με κέρδισε και θα γύριζα στο pixel 4a μόνο για το μέγεθος του.

Τα πράγματα εκτός ομπρέλας Google είναι πολύ καλύτερα από ότι ήταν 5 χρόνια πριν που τα άφησα...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είδα ότι έβαλαν κ στο γερμανικό Google store trade-in program. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος μαζί με forwarding service για αγορά από Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, λυστε μου μια απορία σας παρακαλώ γιατί δεν βγάζω άκρη. Έχω ένα 3a xl και αποθήκευσα πρώτη φορά τις φωτογραφίες μου στο Google photos. Το έκανα σε ποιότητα εξοικονόμηση αποθηκευτικού χώρου χωρίς χρέωση για απεριόριστο αριθμό φωτογραφιών. 

Το θέμα μου είναι ότι όταν σβήνω φωτογραφίες από το τηλέφωνο.... σβήνονται και από το Google photos. Μήπως κάνω κάτι λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πατήσεις την επιλογή διαγραφή από την συσκευή, όχι το σκέτο διαγραφή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chios said:

Πρέπει να πατήσεις την επιλογή διαγραφή από την συσκευή, όχι το σκέτο διαγραφή.

Συγνώμη, τι εννοείς?

Μήπως να πατήσω το: Απελευθερώσετε χώρο?

Screenshot_20220827-140124.png

Edited by Machete_
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στις φωτογραφίες και πατάς παρατεταμένα πάνω σε μία φωτογραφία από κάτω έχει διάφορες επιλογές, εκεί υπάρχει επιλογή διαγραφή από την συσκευή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4XL και το 6,με τον ίδιο λογαριασμό,στο πορτοφόλι έχω βάλει δύο κάρτες,που εμφανίζονται και στις δύο συσκευές...

Υπάρχει τρόπος να τις βγάλω από το 4XL και να μείνουν μόνο στο 6???

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Κάτοχοι Pixel 6/a έχετε δοκιμάσει εδώ στην Ελλάδα εαν λειτουργεί σωστά το Dual SIM Dual Standby (DSDS)?
SIM & eSIM ενεργές ταυτόχρονα?

Η δεν υποστηρίζεται όπως και με τα VoLTE/VoWiFi εδώ στην Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kirmis said:

Καλημέρα σας,

Κάτοχοι Pixel 6/a έχετε δοκιμάσει εδώ στην Ελλάδα εαν λειτουργεί σωστά το Dual SIM Dual Standby (DSDS)?
SIM & eSIM ενεργές ταυτόχρονα?

Η δεν υποστηρίζεται όπως και με τα VoLTE/VoWiFi εδώ στην Ελλάδα ?

Να μιλάς στην μια γραμμή και να σε καλέσουν στην άλλη εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bill33 said:

Να μιλάς στην μια γραμμή και να σε καλέσουν στην άλλη εννοείς;

Ναι, να είναι και οι 2 SIM & eSIM ενεργές την ίδια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, μου έδειξε ενας φιλος σήμερα ενα sms που εxει λαβει απτη Vodafone περι καταργήσης του 3g δικτύου μεχρι τον Δεκέμβρη. Αυτό πως μας επηρεάζει εμας σα χρηστες Pixel στις κλησεις, δεδομένα κτλ; Ρωταω γιατι οικογενειακα έχουμε όλοι Pixel συσκευές, μη τη πατήσουμε και δεν μπορούμε να κανουμε κλήσεις! 

Οι συσκευές είναι δυο Pixel 3a, μια 4,μια 4a 5g. Με wind παροχο ολοι. 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ίδιες τιμές με πέρσι στις ΗΠΑ τα Pixel 7 και Pixel 7 Pro.

$599 και $899 (σε αυτό προσθέστε και ΦΠΑ ανά πολιτεία)

https://9to5google.com/2022/09/27/pixel-7-release-date-price/

 

Link to comment
Share on other sites

Ίδιες τιμές με πέρσι στις ΗΠΑ τα Pixel 7 και Pixel 7 Pro.
$599 και $899 (σε αυτό προσθέστε και ΦΠΑ ανά πολιτεία)
https://9to5google.com/2022/09/27/pixel-7-release-date-price/
 
Βάλε και τις τιμές λόγω ανατιμήσεων του ευρώ στην Ευρώπη κι έδεσε το γλυκό.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, baiosss said:

Βάλε και τις τιμές λόγω ανατιμήσεων του ευρώ στην Ευρώπη κι έδεσε το γλυκό.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Θεωρώ ότι όπως και πέρσι το νον-Pro θα αξίζει περισσότερο από άποψη χρημάτων. Προσωπικά έτσι κι αλλιώς κρατάω τα κινητά συνήθως για δύο χρόνια, οπότε δύσκολα θα το έπαιρνα. Δεν βλέπω και κάποια τρομερή διαφορά. Νομίζω το μεγαλύτερο κίνητρο θα είναι το νέο μόντεμ, για όσους αντιμετώπιζαν προβλήματα. Καλός ο νέος επεξεργαστής, αλλά πλέον τα κινητά είναι τόσο γρήγορα που δεν έχει πρακτική σημασία. Νομίζω πιο σημαντικό είναι να βελτιωθεί το λειτουργικό και να μην ξαναβγάλουν νέα έκδοση Android με τόσα προβλήματα.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όπως και πέρσι το νον-Pro θα αξίζει περισσότερο από άποψη χρημάτων. Προσωπικά έτσι κι αλλιώς κρατάω τα κινητά συνήθως για δύο χρόνια, οπότε δύσκολα θα το έπαιρνα. Δεν βλέπω και κάποια τρομερή διαφορά. Νομίζω το μεγαλύτερο κίνητρο θα είναι το νέο μόντεμ, για όσους αντιμετώπιζαν προβλήματα. Καλός ο νέος επεξεργαστής, αλλά πλέον τα κινητά είναι τόσο γρήγορα που δεν έχει πρακτική σημασία. Νομίζω πιο σημαντικό είναι να βελτιωθεί το λειτουργικό και να μην ξαναβγάλουν νέα έκδοση Android με τόσα προβλήματα.
Κι εμένα προσωπικά από αυτά που βλέπω, δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα τα 7αρια. Λίγο τα χρώματα τους, λίγο το μεταλλικό κάλυμμα στις κάμερες που δεν μου αρέσει τόσο πολύ, αλλά ισως να διορθώνει λίγο το θέμα με τα lens flares και λίγο η εμμονή με τις glossy πλάτες, δεν βρίσκω λόγο να αλλάξω το 6αρι.

Το modem όπως λες είναι ο βασικότερος παράγοντας για αλλαγή. Γενικά το 6 κι εμένα με έχει βολεψει αρκετά και με Α13 πετάει η συσκευή. Δεν είναι και καιρός για έξοδα, συν τις ανεβασμένος τιμές που θα έχουν λόγω κατάστασης, οπότε μένουμε Pixel 6.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω της ίδιας άποψης είμαι ,μένουμε όπως είμαστε και αναμένουμε το 8. Ελάχιστες οι διαφορές 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αγοράσατε Pixel το πήρατε από ελληνικό eshop, από Amazon ή από Google Store άλλης χώρας;

Σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλεις service τι κάνεις; Αν για παράδειγμα το έχεις αγοράσει από κάποιο eshop το στέλνεις σε αυτούς και αυτοί το στέλνουν έξω ή τα αναλαμβάνεις όλα εσύ;

Link to comment
Share on other sites

https://www.theverge.com/2022/10/5/23389192/google-pixel-6-7-bugs-overheating-weak-signal-improvements

The biggest Pixel 6 frustrations that Google should fix with the Pixel 7

- The Tensor chip runs hot
- The Pixel 6’s display is a considerable step down from the 6 Pro’s
- Google needs to fix the signal strength
- Faster charging would be nice
- About that fingerprint scanner...

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανία θα δίνουν τα ακουστικά Buds Pro με το P7 και το ρολόι με το P7P.

Οι τιμές τους είναι 219€ και 429€ αντίστοιχα (πανάκριβο το ρολόι, δεν νομίζω ότι αξίζει τόσα).

To σύστημα λογικά είναι το ίδιο με περσινό (τότε που κάποιοι είχαμε πάρει τα Bose).

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω Αγγλία σε λίγες μέρες, με τρώει να πάρω το 7άρι :D 
Αν έχουν και Pixel buds παρέα έφυγε παραγγελία σήμερα

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...