Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως αυτό με το service μπορείς να ρωτήσεις και κατόχους (λιγοστούς μεν) με Samsung Snapdragon.
Όπου και εγώ αν κατέληγα ποτέ σε Sammy με Snapdragon θα ήταν.
Και ναι pixel θα αγόραζα άνετα Κίνας μην είμαι κάτοχος!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, JimBlack said:

 

Good for U. Προφανώς η ερώτηση δεν πήγαινε για άτομα σαν και εσένα. 😃

 

Δεν το ξεχώρισες στην ερωτηση σου.Επίσης ήδη έχω περάσει 20 μερες Ελλάδα και η μια εβδομάδα ήταν και με ελληνικό αριθμό.Και δεν είχα πρόβλημα με κλήσεις ή την ποιότητα αυτών.Και φυσικά ήξερα ότι δεν θα είχα 5G κλπ.

Για αυτό και ρώτησα τον φίλο απο που το αγόρασε.Δεν πωλούνται στην Ελλάδα αρα για να το αγοράσεις θέλει ψαξιμο αλλά για την συμπεριφορά της συσκευής δεν το ψάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το service μπορείς να ρωτήσεις και κατόχους (λιγοστούς μεν) με Samsung Snapdragon.
Όπου και εγώ αν κατέληγα ποτέ σε Sammy με Snapdragon θα ήταν.
Και ναι pixel θα αγόραζα άνετα Κίνας μην είμαι κάτοχος!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κι ας μήν=Κίνας καταραμένος κορεκτορας

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bill33 said:

Δεν το ξεχώρισες στην ερωτηση σου.Επίσης ήδη έχω περάσει 20 μερες Ελλάδα και η μια εβδομάδα ήταν και με ελληνικό αριθμό.Και δεν είχα πρόβλημα με κλήσεις ή την ποιότητα αυτών.Και φυσικά ήξερα ότι δεν θα είχα 5G κλπ.

Όταν κάποιος απευθύνεται σε ένα ελληνικό forum το λογικό είναι ότι απευθύνεται σε άτομα τα οποία μένουν στην Ελλάδα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, suspect21 said:

Όταν κάποιος απευθύνεται σε ένα ελληνικό forum το λογικό είναι ότι απευθύνεται σε άτομα τα οποία μένουν στην Ελλάδα

Οκ,αφου δεν σου άρεσε η εμπειρία μου απο χρήση στην Ελλάδα.

Τοτε όποιος ρωτάει σε ελληνικό φόρουμ να ρωτάει για συσκευές που κυκλοφορούν επίσημα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bill33 said:

Οκ,αφου δεν σου άρεσε η εμπειρία μου απο χρήση στην Ελλάδα.

Τοτε όποιος ρωτάει σε ελληνικό φόρουμ να ρωτάει για συσκευές που κυκλοφορούν επίσημα στην Ελλάδα.

αν το σχόλιο για την εμπειρία σου ήταν με ελληνική sim μου είναι χρήσιμη ναι, ειδάλλως μου είναι αδιάφορη

όποιος ρωτάει σε ελληνικό φόρουμ ρωτάει για συσκευές που χρησιμοποιούν οι ίδιοι στην Ελλάδα άσχετα αν αυτές κυκλοφορούν επίσημα ή όχι

αυτό έλειπε αν κάποιος χρήστης ρωτάει κάτι για μια συσκευή στο Myphone να έπρεπε να διευκρινίζει αν αναφέρεται για χρήση στην Ελλάδα στην Αγγλία ή στη Βραζιλία, δηλαδή έλεος

οπότε το ειρωνικό στυλάκι του τύπου δε ξεχώρισες την ερώτησή σου ότι αναφέρεσαι σε χρήση στην Ελλάδα ήταν το λιγότερο άστοχο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αν το σχόλιο για την εμπειρία σου ήταν με ελληνική sim μου είναι χρήσιμη ναι, ειδάλλως μου είναι αδιάφορη
όποιος ρωτάει σε ελληνικό φόρουμ ρωτάει για συσκευές που χρησιμοποιούν οι ίδιοι στην Ελλάδα άσχετα αν αυτές κυκλοφορούν επίσημα ή όχι
αυτό έλειπε αν κάποιος χρήστης ρωτάει κάτι για μια συσκευή στο Myphone να έπρεπε να διευκρινίζει αν αναφέρεται για χρήση στην Ελλάδα στην Αγγλία ή στη Βραζιλία, δηλαδή έλεος
οπότε το ειρωνικό στυλάκι του τύπου δε ξεχώρισες την ερώτησή σου ότι αναφέρεσαι σε χρήση στην Ελλάδα ήταν το λιγότερο άστοχο
Συνεχίζεις στο ίδιο υφακι ενώ ήδη έχω γράψει ότι ήταν και με ελληνικη σιμ. No problem..

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όταν λέτε ότι κατα την διαρκεια της κλήσης δεν έχουμε ίντερνετ εννοείτε καθόλου; Γιατί είχα κινητό χωρίς volte και όταν μιλούσα κοβόταν το ίντερνετ ενώ με το πίξελ όταν μιλάω απλα απο LTE πάω σε H+ ή H και σερφάρω κανονικά. Απλα υποθέτω μόλις κοπεί εντελώς το 3g θα χαθεί και αυτή η δυνατοτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όπως και οι περισσότεροι υποθέτω, δεν έχω καθόλου ίντερνετ.
Πότε δεν είχα άλλωστε, με κανένα από τα Pixel που κατά καιρούς αγόρασα.
Κατά τη διάρκεια μια κλήσης δεν μπορώ να περιηγηθω στο ίντερνετ, δε λαμβάνω Viber, δε λαμβάνω mail, δεν, δεν, δεν......
Άμα γινότανε αυτό, δε νομίζω ότι θα ξανακοιτουσα ποτέ άλλο κινητό.

Εστάλη από το Google Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι γνώριζα οτι συμβαίνει χωρίς VOLTE και μου κάνει τεράστια εντύπωση που ενώ μιλάω το μονο που συμβαίνει είναι να πεφτω απο LTE σε H  και συνεχίζω να σερφαρω. Μένω Αθήνα με δίκτυο Vodafone και έχω pixel 6.

Edited by pan1990
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω;
Ας πούνε και οι άλλοι την εμπειρία τους.
Εγώ με Cosmote είμαι αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει.
Αυτή άλλωστε είναι και η μεγαλύτερη πληγή των Pixel.

Εστάλη από το Google Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, jimteo said:

Τι να σου πω;
Ας πούνε και οι άλλοι την εμπειρία τους.
Εγώ με Cosmote είμαι αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει.
Αυτή άλλωστε είναι και η μεγαλύτερη πληγή των Pixel.

Εστάλη από το Google Pixel 6

 

Κι εγώ με pixel 3a και 4a 5g όταν μιλούσα μου το γύριζε από LTE σε Η ή Η+. Μπορούσες υποτυπωδώς να σερφάρεις αλλά ειδοποιήσεις έρχονταν. Τώρα όταν καταργηθεί το 3g δε ξέρω πως θα επηρεάσει και αν θα κοπεί εντελώς το ίντερνετ κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με pixel 5 όταν το είχα θυμάμαι ότι κατά τη διάρκεια της κλήσης έπεφτε το σήμα σε h+ και είχα ίντερνετ, έστω και αργό

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Τότε κατι δεν κάνω εγώ καλά.
Πότε μα ποτέ δεν είχα ίντερνετ κατά τη διάρκεια μια κλήσης.
Ούτε με το 4a5G, ούτε με το 5, ούτε τώρα με το 6.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 10:08 ΠΜ, jimteo said:

Τι να πω; Τότε κατι δεν κάνω εγώ καλά.
Πότε μα ποτέ δεν είχα ίντερνετ κατά τη διάρκεια μια κλήσης.
Ούτε με το 4a5G, ούτε με το 5, ούτε τώρα με το 6.

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

 

Δεν συμβαίνει πάντα, αλλά κι εμένα με το 5, κάποιες φορές απο LTE πέφτει σε H ή H+ κατα τη διάρκεια μίας κλήσης κι έχω ιντερνετ. Υποθέτω έχει να κάνει με την εκάστοτε κεραία που είσαι "συνδεδεμένος" και τι είδους fallback κάνει... 

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 7:59 ΜΜ, JimBlack said:

Καλησπέρα σας, μία ερώτηση προς όλους τους κατόχους Pixel.

Όταν ήρθε η ώρα να αγοράσετε το κινητό δεν σας προβλημάτισε το γεγονός ότι θα αγοράζατε κάτι το οποίο δεν έχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται (service, support, κτλ); Ότι θα αγοράζατε ένα κινητό το οποίο δεν έχει (και από ότι φαίνεται ούτε στο μέλλον θα έχει) 5G και VoLTE;

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι τόσο έντονα να αλλάξω σε Pixel (4a 5G ή 5a) αλλά όλα τα παραπάνω με φρενάρουν.

Γιατί να μην δώσω τα λεφτά μου π.χ. στην Samsung αγοράζοντας ένα A52s 5G ή ένα S20FE για παράδειγμα.

Να πω κλείνοντας πως είμαι ένας average user που ΔΕΝ παίζει games και απλά θέλει ένα κινητό που "τρέχει" απροβλημάτιστα με καλή οθόνη, σχετικά καλή αυτονομία και ωραίες photos. Ότι θέλουν δλδ οι περισσότεροι. Τα τελευταία χρόνια έχω Xiaomi και θα προτιμούσα να πάω σε κάτι άλλο κυρίως λόγο software.

Ετσι ακριβώς λειτουργεί ο κόσμος(σε αγορές)και σε Αμερική μεριά.

Δεν κάθεται να ασχολείται με εταιρείες(και κινητά αυτών)που δεν εισάγονται επίσημα και άρα δεν υποστηρίζονται.

Αγοράζει μόνο ότι βρίσκει από τις εκεί εταιρείες/παρόχους.

Αρα και τον Αμερικάνο αν ρωτήσεις,θα σου πει να μην αγοράσεις pixel. 

Επίσης πέρυσι που βγήκε το pixel 6, δεν υπήρχαν αντιπροτάσεις που βλέπουμε σήμερα.

Πέρυσι το pixel 6 στα 650-680ευρώ ήταν ευκαιρία για αυτά που έδινε συνολικά.

Πλέον βρίσκεις το S21FE που είναι συνολικά καλύτερο και φθηνότερο.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

To pixel στα 650 ευρώ θα το παρει κάποιος που θέλει καμερα top notch, επιπεδου ναυαρχιδών 900+ €. Και εκεί το s21FE δεν πλησιάζει καν. Ότι ίσχυε πέρσι που βγήκε ισχύει και φέτος. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Google θα παρέχει εξαρτήματα για DIY επισκευές σε Pixel. Πολύ καλή πρωτοβουλία για να δούμε θα ακολουθήσει κανένας άλλος

https://www.blog.google/outreach-initiatives/sustainability/pixel-phone-repairs/

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο service στην Αθήνα για pixel? Προφανώς το γνωρίζω ότι δεν έχει επίσημο. Αν και είχα στο Pixel 4a την καλύτερη θήκη που μπόρεσα να βρω, μετά από αρκετές πτώσεις (λόγω 2 μικρών παιδιών) έβγαλε μια λευκή λωρίδα στην οθόνη. Από ότι διάβασα μάλλον κάτι έχει ξεκουμπώσει στην ταινία σύνδεσης του digitizer. Όπως και να έχει είναι από κακή χρήση και δεν θα το κάλυπτε η εγγύηση έτσι και αλλιώς για να το στείλω έξω. Έχω πολλά χρόνια να ανοίξω μόνος κινητό (τελευταία φορά ήταν κάπου 6-7 χρόνια πίσω όπου ενώ είχα επισκευάσει άλλες 2 συσκευές, εκείνη ήταν γεμάτη με αυτό το υλικό σαν τσίχλα και δεν μπορούσα να το λιώσω καλά) οπότε θέλω κάπου να το δώσω. 

Είμαι τόσο ικανοποιημένος και επίσης σήμερα δεν υπάρχει άλλο τηλέφωνο κάτω από τις 6 ίντσες με τα χαρακτηριστικά του 4α, οπότε θέλω να το κρατήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Ένα ενδιαφέρον video που βρήκα πριν λίγες μέρες από τον MKBHD που μιλάει για την εμπειρία του με το Pixel μετά από μερικούς μήνες. Εγώ ούτε έχω ούτε και είχα ποτέ οπότε με ενδιαφέρει η γνώμη σας για αυτά που λέει.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MiTG1ride7s&t=42s

Edited by JimBlack
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει. Ειδικά στην Ελλάδα όταν παίρνεις pixel αποδέχεσαι τα βασικά κουσούρια που για πολλούς είναι game stopper:

- Δεν έχεις volte/vowifi

- Δεν έχεις 5G

- Δεν έχεις επίσημο service και υποστήριξη της εγγύησης εντός Ελλάδος

Αν δεν σε νοιάζουν αυτά κάποιες συσκευές είναι απίστευτες για την τιμή τους, κάποιες καλές και κάποιες μέτριες.

Και επίσης -όπως όλα τα τηλέφωνα- ανάλογα με το πότε ρωτάς κάποιον τα πράγματα αλλάζουν. Έκανε 4-5 μήνες να στρώσει πχ το 4α που έχω με το Android 12. Ενώ όλα ήταν ρολόι με το 11, μπήκε το 12 και είχα αρκετά θεματάκια (όχι κάτι πολύ σοβαρό εκτός από τη μείωση διάρκειας της μπαταρίας) τα οποία λύθηκαν με αργό τρόπο. Αν με ρωτήσεις σήμερα δεν έχω κάποιο θέμα. Αν με ρώταγες τότε θα σου τα έλεγα ένα-ένα.

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιλάμε για τα γνωστά θέματα που έχει εδώ στην Ελλάδα αλλά γενικά για άλλα θέματα ακόμα και μετά από αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, bill33 said:

Υπερβολές λέει

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Κάποια από αυτά που αποκαλείς υπερβολές τα συζητάνε και εδώ. Μπες π.χ. στο thread για το Pixel 6 Pro και δες τι λένε για adaptive brightness.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JimBlack said:

Κάποια από αυτά που αποκαλείς υπερβολές τα συζητάνε και εδώ. Μπες π.χ. στο thread για το Pixel 6 Pro και δες τι λένε για adaptive brightness.

Καποτε και για το δακτυλικό λέγαμε αλλά διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...