Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 ώρες πριν, suspect21 said:

Εσύ από όλο αυτό κατάλαβες ότι φταίνε τα pixel η το android?

Πρωτίστως το Android. Αφού τα έχει κάνει σκ**τα. Σε κάθε update σπάνε πράγματα που δούλευαν σωστά και τώρα με το 12 ακόμα χειρότερα και όλα αυτά για να κάνει ένα παιδικό ui. 

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έσπευσε η Microsoft να το διορθώσει μάλλον λέει πολλά https://www.engadget.com/microsoft-teams-911-call-android-bug-fix-201139753.html

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Πρέπει και η Google φτιάξει από τη πλευρά της που θα γίνει με Γενάρη update.
Δεν είναι bug του ms team μόνο, αλλά και ευπάθεια του Android του ίδιου.
https://www.androidpolice.com/microsoft-teams-android-911-update/
https://www.androidpolice.com/microsoft-teams-911-break-emergency-calls-android-explained/

Sent from my Redmi 9C NFC using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

Μου χάλασε το μαμά καλώδιο φόρτισης και ότι άλλο έχω σπίτι (πχ xiaomi) ακόμη και αν σε άλλα κινητά φορτίζει με 3Α στο pixel 4a που έχω δεν ανεβαίνει πάνω από τα 2 Α (δηλαδή πραγματικά 1400-1700 mA όπως τα βλέπω με την εφαρμογή Ampere). Με τον μαμά φορτιστή και την ίδια εφαρμογή όταν ήταν η μπαταρία κάτω του 40% άνετα έβλεπα τιμές λίγο πάνω από τα 2500 mA. 

Ξέρετε κανένα συμβατό καλώδιο που να δουλεύει με τον μαμά φορτιστή σε ταχεία φόρτιση η σετ καλωδίου/φορτιστή που να πετυχαίνει το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε επίπεδο τζαμιών .

Της Rhinoshield θεωρώ ότι ειναι μια μούφα και μισή .Κράτησα μόνο το πίσω τζάμι των φακών .Το μπροστινό δεν ...

Αυτό της Spigen όμως είναι πολύ καλό και κάθισε άψογα  .Αναμένω τα Dome βέβαια καθότι με είχε βολέψει  

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε επίπεδο τζαμιών .
Της Rhinoshield θεωρώ ότι ειναι μια μούφα και μισή .Κράτησα μόνο το πίσω τζάμι των φακών .Το μπροστινό δεν ...
Αυτό της Spigen όμως είναι πολύ καλό και κάθισε άψογα  .Αναμένω τα Dome βέβαια καθότι με είχε βολέψει  
Άσχετο αλλά επειδή στο δικό μου p6p δεν εμφανίζει 5g δεν μας βάζεις ένα screenshot!

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2022 at 9:52 ΜΜ, crAss said:

Καλησπέρα.

Μου χάλασε το μαμά καλώδιο φόρτισης και ότι άλλο έχω σπίτι (πχ xiaomi) ακόμη και αν σε άλλα κινητά φορτίζει με 3Α στο pixel 4a που έχω δεν ανεβαίνει πάνω από τα 2 Α (δηλαδή πραγματικά 1400-1700 mA όπως τα βλέπω με την εφαρμογή Ampere). Με τον μαμά φορτιστή και την ίδια εφαρμογή όταν ήταν η μπαταρία κάτω του 40% άνετα έβλεπα τιμές λίγο πάνω από τα 2500 mA. 

Ξέρετε κανένα συμβατό καλώδιο που να δουλεύει με τον μαμά φορτιστή σε ταχεία φόρτιση η σετ καλωδίου/φορτιστή που να πετυχαίνει το ίδιο;

Σε παρόμοια περίπτωση, συμφορουμιτης στο thread για το pixel 4a 5g μου είχε προτείνει καλώδιο της hoco (το οποίο δούλεψε όντως). 

Δεν θυμάμαι όμως ποιο πήρα, απλά ήταν από  to e-shop. Δες μήπως είναι το τρίτο

 https://www.e-shop.gr/search?q=Hoco

Link to comment
Share on other sites

Είχα το 4a 5G αλλά δε θυμάμαι πόσα W ήταν ο φορτιστής.
Εγώ πάντως για το Pixel 6 πήρα τον Anker nano που είναι 20W και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Είναι μια σταλιτσα, σαν ένα κυβακι σκέψου.
Στα συν το οτι έχει μακρύ καλώδιο (1,80m) και κάνεις τη δουλειά σου πιο άνετα παράλληλα με τη φόρτιση.

Εστάλη από το Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το Αndroid 12 και όλα τα προβλήματα που δημιούργησε στις εταιρείες (Google, Samsung, OnePlus, Realme):

https://www.theverge.com/22881882/android-12-google-pixel-6-pro-bugs-oneplus-oxygenos-12-samsung-one-ui-4-update

Αναφέρεται ότι η αλλαγή ήταν πολύ μεγάλη, αντίστοιχη με αυτή στο Lollipop (που θυμάμαι κι εγώ ότι είχε πολλά προβλήματα) και λέει για το γεγονός ότι η Google έχει εγκλωβιστεί στο να παρουσιάζει κάθε χρόνο μια καινούρια έκδοση με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να τα διορθώσει γιατί δουλεύει ήδη στην επόμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το Αndroid 12 και όλα τα προβλήματα που δημιούργησε στις εταιρείες (Google, Samsung, OnePlus, Realme):

https://www.theverge.com/22881882/android-12-google-pixel-6-pro-bugs-oneplus-oxygenos-12-samsung-one-ui-4-update

Αναφέρεται ότι η αλλαγή ήταν πολύ μεγάλη, αντίστοιχη με αυτή στο Lollipop (που θυμάμαι κι εγώ ότι είχε πολλά προβλήματα) και λέει για το γεγονός ότι η Google έχει εγκλωβιστεί στο να παρουσιάζει κάθε χρόνο μια καινούρια έκδοση με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να τα διορθώσει γιατί δουλεύει ήδη στην επόμενη έκδοση.

Η google το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να επικεντρωθεί λίγο στο κομμάτι του software και να αφήσει το κομμάτι του hardware γιατί το έχει ξεφτιλίσει λίγο

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, suspect21 said:

Η google το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να επικεντρωθεί λίγο στο κομμάτι του software και να αφήσει το κομμάτι του hardware γιατί το έχει ξεφτιλίσει λίγο

Ως χρήστης Pixel εδώ και χρόνια διαφωνώ.

Το θέμα είναι να μην πρέπει να παρουσιάζει κάθε χρόνο καινούρια πράγματα for the sake of change. Το A12 σε χρονιές covid κτλ βγήκε χωρίς να είναι εντελώς έτοιμο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλές μεγάλες εταιρείες πάγωσαν το release τους.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Ως χρήστης Pixel εδώ και χρόνια διαφωνώ.

Το θέμα είναι να μην πρέπει να παρουσιάζει κάθε χρόνο καινούρια πράγματα for the sake of change. Το A12 σε χρονιές covid κτλ βγήκε χωρίς να είναι εντελώς έτοιμο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλές μεγάλες εταιρείες πάγωσαν το release τους.

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν έκανε και τα δύο το ίδιο καλά

Έχω το pixel 5, δε θα έλεγα ότι ήταν απροβληματιστη η εμπειρία

Και επίσης η περιορισμένη διάθεση σε συγκεκριμένες χώρες πάλι δε μπορώ να καταλάβω το λόγο

Όσον αφορά το hw θα επιθυμούσα υλοποιήσεις τύπου nexus και όχι pixel

Όσον αφορά το sw έχει πολύ δουλειά για να φτάσει στα επίπεδα της apple

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ χίλιες φορές υλοποιήσεις 3a-4a-5a από τα Nexus. Eκτός αν κάνουμε ότι δεν θυμόμαστε τα προβλήματα που είχαν διάφορες συσκευές Nexus στο παρελθόν.

Όσον αφορά στο λειτουργικό, το 11 ήταν ιδανικό. Δεν ξέρω ποια είναι τα "επίπεδα Apple", αλλά το Αndroid έχει ωριμάσει πολύ εδώ και καμιά 5ετία. Εκτός αν μιλάμε για άλλα θέματα όπως υποστήριξη σε βάθος χρόνου ή το οικοσύστημα, οπότε πάσο.

Αμιγώς σαν λειτουργικό προσωπικά δεν θα μπορούσα να πάω σε iOS, παρότι τα iPhone είναι μια χαρά τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Sotnem said:

Εγώ πάλι προτιμώ χίλιες φορές υλοποιήσεις 3a-4a-5a από τα Nexus. Eκτός αν κάνουμε ότι δεν θυμόμαστε τα προβλήματα που είχαν διάφορες συσκευές Nexus στο παρελθόν.

Όσον αφορά στο λειτουργικό, το 11 ήταν ιδανικό. Δεν ξέρω ποια είναι τα "επίπεδα Apple", αλλά το Αndroid έχει ωριμάσει πολύ εδώ και καμιά 5ετία. Εκτός αν μιλάμε για άλλα θέματα όπως υποστήριξη σε βάθος χρόνου ή το οικοσύστημα, οπότε πάσο.

Αμιγώς σαν λειτουργικό προσωπικά δεν θα μπορούσα να πάω σε iOS, παρότι τα iPhone είναι μια χαρά τηλέφωνα.

Υπήρχαν προβλήματα στα nexus όπως υπάρχουν και στα pixel

Επίπεδα apple εννοώ σε θέμα σταθερότητας, δυστυχώς απέχει ακόμη

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, suspect21 said:

Υπήρχαν προβλήματα στα nexus όπως υπάρχουν και στα pixel

Επίπεδα apple εννοώ σε θέμα σταθερότητας, δυστυχώς απέχει ακόμη

Γεια χαρά σε όλους ερώτηση.  Πιο από την σειρά 3 θεωρείται καλύτερο ;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, sofos2121 said:

Γεια χαρά σε όλους ερώτηση.  Πιο από την σειρά 3 θεωρείται καλύτερο ;

Καλά τηλέφωνα ήταν όλα και χωρίς ιδιαίτερα θέματα. Κολλητός μου έχει το 3a εδώ και καιρό και είναι απόλυτα ικανοποιημένος με κάμερα, μπαταρία κτλ.

 

13 ώρες πριν, suspect21 said:

Υπήρχαν προβλήματα στα nexus όπως υπάρχουν και στα pixel

Επίπεδα apple εννοώ σε θέμα σταθερότητας, δυστυχώς απέχει ακόμη

Εμένα η εμπειρία μου και των φίλων μου με άλλες συσκευές είναι αρκετά διαφορετική. Έχει ωριμάσει αρκετά το Android. Το 11 ήταν υπερ-σταθερό. Το πρόβλημα είναι ότι βιάστηκαν για το 12.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς κανένα τζάμι για το p6p ?

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς κανένα τζάμι για το p6p ?
Εγώ έβαλα ζελατίνα! Δεν είμαι φίλος με τις κόλλες! Αν το γκουγκλαρις πάντως έχει ανακοινώσει η ίδια η google πια τζαμάκια είναι συμβατά.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://9to5google.com/2022/02/01/google-touts-quarterly-sales-record-for-pixel-phones-despite-supply-constraints/

Quote

Google this afternoon reported its Q4 2021 and fiscal year earnings. Right off the bat, CEO Sundar Pichai touted a “quarterly sales record for [its] Pixel phones, despite supply constraints.”

Πουλήστε βρε καρμοίρηδες και σε καμιά άλλη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καμιά ιδέα που μπορώ να βρω Google fabric case για το 4a 5g; Πουλάει κανείς σε καλή κατάσταση ή ξέρει κανενα κατάστημα;

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας, μία ερώτηση προς όλους τους κατόχους Pixel.

Όταν ήρθε η ώρα να αγοράσετε το κινητό δεν σας προβλημάτισε το γεγονός ότι θα αγοράζατε κάτι το οποίο δεν έχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται (service, support, κτλ); Ότι θα αγοράζατε ένα κινητό το οποίο δεν έχει (και από ότι φαίνεται ούτε στο μέλλον θα έχει) 5G και VoLTE;

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι τόσο έντονα να αλλάξω σε Pixel (4a 5G ή 5a) αλλά όλα τα παραπάνω με φρενάρουν.

Γιατί να μην δώσω τα λεφτά μου π.χ. στην Samsung αγοράζοντας ένα A52s 5G ή ένα S20FE για παράδειγμα.

Να πω κλείνοντας πως είμαι ένας average user που ΔΕΝ παίζει games και απλά θέλει ένα κινητό που "τρέχει" απροβλημάτιστα με καλή οθόνη, σχετικά καλή αυτονομία και ωραίες photos. Ότι θέλουν δλδ οι περισσότεροι. Τα τελευταία χρόνια έχω Xiaomi και θα προτιμούσα να πάω σε κάτι άλλο κυρίως λόγο software.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, εν γνώσει όλων αυτών που προανέφερες προέβησαν στην αγορά. Ήξεραν δηλαδή τι είχαν να αντιμετωπίσουν. Τουλάχιστον ως ένα βαθμό.

Σωστό το σκεπτικό σου. Μπορείς κάλλιστα να πας σε ένα Samsung, με 4 έτη ενημερώσεων, με πολύ δυνατό λογισμικό, με ωραία οθόνη, με, με, με....

Από την άλλη είναι κι αυτοί που θέλουν stock android χωρίς περιττές εφαρμογές, πολύ δυνατές κάμερες και γενικά την εμπειρία χρήσης ενός Pixel.
Προσωπικά από τότε που πήρα το πρώτο μου Pixel, κόλλησα και δύσκολα συμβιβάζομαι με κάτι άλλο.
Δε σου κρύβω όμως ότι πολλές φορές σκέφτομαι να αλλάξω το 6 που έχω κι αυτό γιατί θεωρώ ότι τα σκατωσαν λιγάκι με αυτό. Βασικά αρκετά, όχι λιγάκι.

Εν ολίγοις επαφίεται στα γούστα και στις συνήθειες του καθενός για το τι θα επιλέξει.

Σαφώς πάντως προβαίνοντας στην αγορά ενός Pixel, γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις σε κάποια features π.χ. 5G και volte/vowifi.


Εστάλη από το Google Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μία ερώτηση προς όλους τους κατόχους Pixel.
Όταν ήρθε η ώρα να αγοράσετε το κινητό δεν σας προβλημάτισε το γεγονός ότι θα αγοράζατε κάτι το οποίο δεν έχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται (service, support, κτλ); Ότι θα αγοράζατε ένα κινητό το οποίο δεν έχει (και από ότι φαίνεται ούτε στο μέλλον θα έχει) 5G και VoLTE;
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι τόσο έντονα να αλλάξω σε Pixel (4a 5G ή 5a) αλλά όλα τα παραπάνω με φρενάρουν.
Γιατί να μην δώσω τα λεφτά μου π.χ. στην Samsung αγοράζοντας ένα A52s 5G ή ένα S20FE για παράδειγμα.
Να πω κλείνοντας πως είμαι ένας average user που ΔΕΝ παίζει games και απλά θέλει ένα κινητό που "τρέχει" απροβλημάτιστα με καλή οθόνη, σχετικά καλή αυτονομία και ωραίες photos. Ότι θέλουν δλδ οι περισσότεροι. Τα τελευταία χρόνια έχω Xiaomi και θα προτιμούσα να πάω σε κάτι άλλο κυρίως λόγο software.
Όχι γιατί τουλάχιστον 9 μήνες τον χρόνο είμαι σε χώρα που όλα δουλεύουν σωστά και επίσημα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, nikosp88 said:

Οι περισσότεροι δεν γνωρίζαμε για τις ελλείψεις αυτές. Θεωρούσαμε κάποια πράγματα δεδομένα. Είναι σαν να αγοράζεις κινητό τηλέφωνο και να ψάχνεσαι αν μπορεί να πάρει τηλέφωνο.

Όσο είναι έτσι η κατάσταση μείνε μακρυά. Η ποιότητα της κλήσης με 2g είναι χάλια και απ οτι φαινεται δεν θα αλλαξει ποτέ

Απο που το αγόρασες το δικό σου pixel? 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jimteo said:

Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, εν γνώσει όλων αυτών που προανέφερες προέβησαν στην αγορά. Ήξεραν δηλαδή τι είχαν να αντιμετωπίσουν. Τουλάχιστον ως ένα βαθμό.

Σωστό το σκεπτικό σου. Μπορείς κάλλιστα να πας σε ένα Samsung, με 4 έτη ενημερώσεων, με πολύ δυνατό λογισμικό, με ωραία οθόνη, με, με, με....

Από την άλλη είναι κι αυτοί που θέλουν stock android χωρίς περιττές εφαρμογές, πολύ δυνατές κάμερες και γενικά την εμπειρία χρήσης ενός Pixel.
Προσωπικά από τότε που πήρα το πρώτο μου Pixel, κόλλησα και δύσκολα συμβιβάζομαι με κάτι άλλο.
Δε σου κρύβω όμως ότι πολλές φορές σκέφτομαι να αλλάξω το 6 που έχω κι αυτό γιατί θεωρώ ότι τα σκατωσαν λιγάκι με αυτό. Βασικά αρκετά, όχι λιγάκι.

Εν ολίγοις επαφίεται στα γούστα και στις συνήθειες του καθενός για το τι θα επιλέξει.

Σαφώς πάντως προβαίνοντας στην αγορά ενός Pixel, γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις σε κάποια features π.χ. 5G και volte/vowifi.


Εστάλη από το Google Pixel 6


 

Αυτό ακριβώς. Οι περισσότεροι αγοράζουμε κινητά και στην συνέχεια βγαίνουν τα προβλήματα (θέματα με την οθόνη, touch, ήχος, ποιότητα κλήσεων κτλ.) και εδώ αγοράζεις κάτι που εξ αρχής γνωρίζεις τα θέματα του. Και άντε το 5G να το καταπιώ προς το παρόν γιατί δεν είναι μεγάλο θέμα, το VoLTE δεν σας επιρεάζει στις κλήσεις σας; Ή το γεγονός ότι άμα τύχει κάτι πρέπει να το στείλεις εξωτερικό για service ή ότι δεν βρίσκεις εύκολα εδώ θήκες, τζαμάκια κτλ.

12 ώρες πριν, bill33 said:

Όχι γιατί τουλάχιστον 9 μήνες τον χρόνο είμαι σε χώρα που όλα δουλεύουν σωστά και επίσημα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Good for U. Προφανώς η ερώτηση δεν πήγαινε για άτομα σαν και εσένα. 😃

12 ώρες πριν, nikosp88 said:

Οι περισσότεροι δεν γνωρίζαμε για τις ελλείψεις αυτές. Θεωρούσαμε κάποια πράγματα δεδομένα. Είναι σαν να αγοράζεις κινητό τηλέφωνο και να ψάχνεσαι αν μπορεί να πάρει τηλέφωνο.

Όσο είναι έτσι η κατάσταση μείνε μακρυά. Η ποιότητα της κλήσης με 2g είναι χάλια και απ οτι φαινεται δεν θα αλλαξει ποτέ

Δεν νομίζω ότι κάποιος που σκοπεύει να αγοράσει ένα Pixel δεν τα γνωρίζει αυτά. Τουλάχιστον στην Ελλάδα που δεν έρχεται επίσημα και η πλειοψηφία δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη τους κάποιος που θέλει να το αγοράσει είναι ας πούμε λίγο πιο "ψαγμένος" και σίγουρα θα έχει κάνει την έρευνα του και τα γνωρίζει όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...