Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν η μονη τροφοδοσια ειδησεων, ποστς κλπ ειναι απο τις ξενες αγορες και απο τα μελη που θα το παρουν και θα μπουνε στον κοπο να γραψουν,επιβεβαιωσουν,διαψευσουν εδω και εφοσον ειναι ενα ρισκο που και αξιζει για χρονια αλλα θες να εισαι οσο πιο σιγουρος γινεται, τοτε θα διαβασεις οπου μπορεις και θα εκθεσεις οσα γραφονται αλλου, εδω στο φορουμ. Αν ειναι τριχες, κακοβουλα ανταγωνιστων, παραποιημενα,αληθειες ή μουφες, ερχομαστε εδω να τα συζηταμε. Ουτε σκουπιδι θα βγαλουμε κατι που στο κατω κατω μας ενδιαφερει ουτε θα το θεοποιησουμε οτι ολα μελι-γαλα επειδη ειναι google. Eπισης,πολλες φορες γινεται διασταυρωση ειδησεων χωρις καν να εχουμε το τηλεφωνο. Μπορει η μια πηγη να αναιρει την αλλη. Αυτα απο εμενα. Στην αναμονη...

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, r31134 said:

Οταν η μονη τροφοδοσια ειδησεων, ποστς κλπ ειναι απο τις ξενες αγορες και απο τα μελη που θα το παρουν και θα μπουνε στον κοπο να γραψουν,επιβεβαιωσουν,διαψευσουν εδω και εφοσον ειναι ενα ρισκο που και αξιζει για χρονια αλλα θες να εισαι οσο πιο σιγουρος γινεται, τοτε θα διαβασεις οπου μπορεις και θα εκθεσεις οσα γραφονται αλλοτ εδω στο φορουμ. Αν ειναι τριχες, κακοβουλα ανταγωνιστων, παραποιημενα,αληθειες ή μουφες, ερχομαστε εδω να τα συζηταμε. Ουτε σκουπιδι θα βγαλουμε κατι που στο κατω κατω μας ενδιαφερει ουτε θα το θεοποιησουμε οτι ολα μελι-γαλα επειδη ειναι google. Eπισης,πολλες φορες γινεται διασταυρωση ειδησεων χωρις καν να εχουμε το τηλεφωνο. Μπορει η μια πηγη να αναιρει την αλλη. Αυτα απο εμενα. Στην αναμονη...

Προφανώς και δεν θα λέμε ότι όλα είναι μέλι γάλα επειδή είναι Google η οτιδήποτε άλλο. Όλες οι εταιρείες στις πρώτες γραμμές παραγωγής τους έχουν τα θεματάκια τους και θα συνεχίσουν να έχουν όσο αγοράζουν κάποιοι day one. Και ειδικά η Google που μας έχει συνηθίσει σε κατασκευαστικά λάθη κατά καιρούς. 

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο όμως, κάθε χρόνο, όταν ξεκινάνε τα πρώτα reviews για τα καινούρια Pixels, έχουμε μία γκρίνια από τους reviewers σε μόνιμη βάση. Φέτος προφανώς όλοι τους περίμεναν η Google να βγάλει την συσκευή που θα διέλυε τον ανταγωνισμό (στο μυαλό τους και μόνο) κι απογοητεύτηκαν. Γιατί απογοητεύτηκαν; Νόμιζαν ότι οι κάμερες της πχ θα είναι 5 χρόνια μπροστά των άλλων, επειδή το έκανε κάποτε με έναν αισθητήρα, όταν οι άλλοι έβαζαν τρεις και τέσσερις; Μα υπάρχει τέτοιος κορεσμός και σε αυτό το κομμάτι πλέον, που λίγο πολύ όλα βγάζουν καταπληκτικές φωτό. H επειδή ο Tensor δεν είναι καλύτερος της " ψησταριάς" snap888 και του A15 Bionic; Όσο αναφορά τα sofware bugs, ενδεχομένως η Google να μην τελειοποίησε την 12αρα. Google είναι όμως και πρώτη πρώτη θα εξαλείψει τα όποια bugs.

Πρόπερσι, ο MKBHD έλεγε πως δεν του άρεσε η αυτονομία του Pixel 4 στις 4 ώρες οθόνης που έβγαζε (που ομολογουμένως δεν ήταν καλή), αλλά του άρεσε έλεγε η αυτονομία του Galaxy Note 10 που είχε μισή ώρα παραπάνω SOT. Το τι άκουσε φυσικά στο Reddit και προσπαθούσε μετά να τα μαζέψει, δεν λέγεται. Σε κάτι τέτοιες γκρίνιες αναφέρομαι  λοιπόν κι όχι σε κάτι άλλο. Και το πιο αστέιο είναι πως αυτός αλλά και οι περισσότεροι από αυτούς, είτε με Pixel θα είναι στην τσέπη τους, είτε με Samsung, είτε με iPhone.

Και πολύ καλά θα κάνεις να είσαι στην αναμονή. Δεν χρειάζονται βιασύνες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Fulgore1 said:

H πλειοψηφία του κόσμου που ασχολούνται πολύ με τέτοια θέματα και ειδικά σε google συσκευές αφορά την αγορά της Αμερικής,στην οποία σε επίπεδο Android ναυαρχίδων δεν έχουν πολλές επιλογές,όπως εμείς σε Ευρώπη.

Αρα ή με Google θα ασχοληθούν, ή με Apple ή με Samsung(και αφού στην Αμερική δεν έχουν Exynos)και τώρα τελευταία σιγά σιγά και με Oneplus(τα περί υποστήριξης/τιμών).

Η πλειοψηφία του κόσμου ούτως ή άλλως δεν ασχολείται με αυτά(πόσο μάλλον με την Google λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας παγκοσμίως),γιατί αγοράζουν πολύ φθηνότερες συσκευές. Και αν έχουν κάποιο θέμα,πάνε στο service την συσκευή,δεν την κάνουν θέμα στα social media.

Γιαυτό η Motorola και η TCL(και σιγά σιγά και η Oneplus) πουλάνε παραπάνω από τα  Pixel https://www.gsmarena.com/counterpoint_apple_is_the_undisputed_leader_in_the_united_states-news-51700.php

Τέλος λόγω της ανόδου των social media τα τελευταία χρόνια,σε πάρα πολλά πράγματα κάνουν την τρίχα τριχιά.

Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι πλέον επειδή δεν ασχολούνται με forums, γράφουν για το hobby τους(smartphones)στα social media.

Με λίγα λόγια, αναμενόμενα πράγματα και σίγουρα όχι μόνο για τα Pixel. Αν κυκλοφορούσαν τα Nexus σήμερα,το ψείρισμα σε αυτά θα ήταν 5φορές περισσότερο λόγω και παραπάνω κατόχων.

Και σχετικά με Face Unlock και Pixel6 https://www.gsmarena.com/google_worked_on_face_unlock_for_the_pixel_6_duo_but_looks_like_it_didnt_finish_on_time-news-51782.php

Δε διαφωνώ με όλα αυτά. Αυτό που ξέρω εγώ όμως, είναι πως δύο χρόνια με το Pixel 4XL, που άκουσε ένα σωρό στα reviews και στα διάφορα άρθρα, κι άλλους δέκα μήνες τώρα με το Pixel 5, που άκουσε κι αυτό άλλα τόσα, εμένα προσωπικά με έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Το ίδιο και τους περισσότερους φαντάζομαι κατόχους των συσκευών αυτών εδώ στο forum αλλά αντίστοιχα και στο group στο Telegram που είμαστε καμιά 50αρία άτομα σχεδόν από Ελλάδα. Οπότε δεν είμαι μόνο εγώ ο τυχερός και φυσικά ότι γράφω δεν αφορά μόνο εμένα, αλλά ένα σύνολο ανθρώπων.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, baiosss said:

Και το πιο αστέιο είναι πως αυτός αλλά και οι περισσότεροι από αυτούς, είτε με Pixel θα είναι στην τσέπη τους, είτε με Samsung, είτε με iPhone.

Η κανένα oneplus παλιότερα,αλλά είπαμε γιατι συμβαίνει αυτό που έχει άμεση σχέση με την χώρα αυτών των youtuber.

Εκεί οφείλεται και η γκρίνια από αυτούς.

Και μια διόρθωση. Οι περισσότεροι από αυτούς τους youtubers δεν έχουν μόνο μια συσκευή,αλλά παραπάνω από μια.

Από εκεί και πέρα όπως και τις προηγούμενες χρονιές,όποιος είναι να πάρει pixel θα πάρει. Απλά λόγω του γνωστού θέματος με το service/εγγύηση,καλό είναι να υπάρχει μια γενική ενημέρωση/εικόνα γύρω από αυτά,γιατί δυστηχώς στο forum μόνο για το S21ultra υπάρχουν αναλυτικές θετικές και αρνητικές απόψεις κόσμου προς ενημέρωση των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όντως έχουμε κάνει την τρίχα τριχιά ?

Λέω εγώ τώρα ... Νομίζω ότι , ότι συμβαίνει σε μια συσκευή δε συμβαίνει ή θα συμβεί απαραίτητα και στη δική μας.

Πχ έχω περάσει απ όλα τα Pixel εις διπλούν (έχει και η γυναίκα) και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα σε κανένα.

Εξαιρώ το τελευταίο πρόβλημα του 4XL στο οποίο και έλεγε η google να σταλεί πίσω για αντικατάσταση μπαταρίας για το οποίο πήρα με 20 ευρώ καινούργια και την έβαλα.Σημειώνω ότι με βαριά χρήση στο δικό μου ανταπεξέρχεται άψογα.

Επίσης, ψωνίζουμε κινητό , αν τώρα η κάμερα δε δείχνει την εκάστοτε λεπτομέρεια ποσός μ ενδιαφέρει διότι και να ποστάρω δεν ανεβαίνει με αυτή την ανάλυση αλλά και πάλι με νοιάζει το κινητό να αντέχει .

Αυτά ενδιαφέρουν και κάποιον νομίζω όπως επίσης δεν έχω 178 εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ.Εσείς τις χρησιμοποιείτε ? δε νομίζω.

Άρα το 6 πχ σε αυτή την τιμή είναι πολύ καλό αλλά πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού θα έχεις αν πάθει κάτι.

Ε εάν πάθει φτιάχνεται. Δηλαδή εσάς όσα έχετε πάρει όλα έχουν πάθει κάτι ?

Αυτοί όλοι γράφουν κατεβατά και βίντεο ώρες .Αν τους άκουγα δεν θα είχα κινητό διότι τον επόμενο μήνα βγαίνει το τάδε με αυτή την κάμερα κ αυτός τον Σναπυ και πάει λέγοντας , ε πάρε ένα κινέζικο κ ένα flagship my @ss .

Αρρώστια μεν αλλά με όριο Προσωπική άποψη πάντα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παραγγείλει κανείς μέσω mailbox.de? Στo Google Store πως βάζουμε στη διεύθυνση αυτή του mailboxde? Με τι φορμάτ?

Κάτι τύπου:

Name: Το όνομα μου

Address: Mailboxde.com GmbH, Οδός του mailboxde

Apt.Suite: Το όνομα μου, ID xxxxxx

ή

Name: Το όνομα μου

Address:  Mailboxde.com GmbH,  Οδός του mailboxde, Το όνομα μου, ID xxxxxx

 

Κάπου το έχασα στο πως πρέπει να μπει στο format.

Example Mailbox.png

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το Mailboxde σου έχει στο προφιλ σου ακριβως τι θα αντιγράψεις 
Δυστυχώς για την φόρμα της Google δεν ήταν τόσο σαφές. Και επειδή υπήρχαν στο Reddit αναφορές για ακυρώσεις εξαιτίας της διεύθυνσης ρώτησα εδώ αν κάποιος είσαι είχε κάνει παραγγελία.

Ακόμα και σε επικοινωνία με την mailbox, στην αρχική απάντηση έκαναν λάθος αφού θεώρησαν ότι υπάρχει πεδίο στην φόρμα που δεν υπήρχε.

Εν τέλει στο πεδίο του Name στην φόρμα της Google τελικά πήγε το Mailboxde.com GmbH, το όνομα μου, ID xxxx μετά από την επικοινωνία με την εταιρεία και συμφορουμιτη

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιστορική αναδρομή από το θρυλικό HTC G1 μέχρι τα Pixel.

Νοσταλγία για ΗΤC, όμορφη εμφάνιση του Nexus 5, διαφορετικές στρατηγικές και καινοτομίες που παρουσιάστηκαν.

Λέει ότι στόχος ήταν ο Tensor να εμφανιζόταν στο P5, αλλά λόγω COVID δεν τα κατάφεραν.

Από θέμα εμφάνισης για μένα κατά σειρά: Pixel 2 (Panda), Νexus 5, Pixel 6 και Nexus 6

 

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας το φωτογραφικό μου αρχείο...

Από το... maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin... oriole soon!!!

https://postimg.cc/gallery/p8VxXVt 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, spookype20 said:

Ψάχνοντας το φωτογραφικό μου αρχείο...

Από το... maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin... oriole soon!!!

https://postimg.cc/gallery/p8VxXVt 

Αρρωστάκι!

Το 6 δεν βλέπω 😛

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sotnem said:

Αρρωστάκι!

Το 6 δεν βλέπω 😛

Από το... maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin... oriole soon!!!  😜

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το update πάει για μια βδομάδα μετά και θα έχει πάρα πολλά fixes για το Android 12 σε όλες τις συσκευές, αλλά και αρκετά συγκεκριμένα για τα P6 και Pro.

Η λίστα είναι πολύ μεγάλη:

https://support.google.com/pixelphone/thread/139017133/google-pixel-update-december-2021?hl=en

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
17 minutes ago, Cutthroat said:

Τι ωραία αίσθηση να έχεις ένα beta λειτουργικό και τηλέφωνο! 😊

Δεν έχεις ξαναπάρει Pixel;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία αίσθηση να έχεις ένα beta λειτουργικό και τηλέφωνο! 
Ανέκαθεν αυτό ήταν τα smartphones της Google από εποχές Nexus. Συσκευές για developers και beta testing. Με την διαφορά βέβαια ότι είναι πιο σταθερά σε σχέση με κάτι κινέζικα και πάντα λύνουν τα bugs τους.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! Πολύ σωστή η τοποθέτηση.  Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αλλά κάτι bugs για κλήσεις τα βρίσκω πολύ ενοχλητικά και απαράδεκτα όταν μιλάμε για κάτι τόσο βασικό

Link to comment
Share on other sites

Το Android 12 βγήκε τώρα και είναι λογικό να έχει πολλά bugs. Δεν είναι θέμα των συσκευών, όσο του λειτουργικού. Επειδή έχω αρκετή εμπειρία από Pixel, το μεγάλο update του Android (η νέα έκδοση) ερχόταν συνήθως κατά τον Αύγουστο και μέχρι να βγει η νέα συσκευή τα προβλήματα είχαν λυθεί σε μεγάλο βαθμό.

Αυτή τη φορά, το Android 12 βγήκε ελάχιστα πριν κυκλοφορήσουν οι συσκευές και συνέπεσε. Μεγάλο λάθος της Google αυτό. Το καλό είναι ότι φαίνεται να διορθώνονται αρκετά προβλήματα που απασχολούν μάλιστα και παλιότερες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Το Android 12 βγήκε τώρα και είναι λογικό να έχει πολλά bugs. Δεν είναι θέμα των συσκευών, όσο του λειτουργικού. Επειδή έχω αρκετή εμπειρία από Pixel, το μεγάλο update του Android (η νέα έκδοση) ερχόταν συνήθως κατά τον Αύγουστο και μέχρι να βγει η νέα συσκευή τα προβλήματα είχαν λυθεί σε μεγάλο βαθμό.
Αυτή τη φορά, το Android 12 βγήκε ελάχιστα πριν κυκλοφορήσουν οι συσκευές και συνέπεσε. Μεγάλο λάθος της Google αυτό. Το καλό είναι ότι φαίνεται να διορθώνονται αρκετά προβλήματα που απασχολούν μάλιστα και παλιότερες συσκευές.
Γενικά το A12 φέτος βγήκε κάπως ανέτοιμο. Έδωσαν ίσως στην εμφάνιση και στον χαρακτήρα πιο πολύ βάση. Όπως και να έχει εμένα μου αρέσει πιο πολύ αυτή η πιο polished αισθητική του, που έχει iOS επιρροές. Όπως είναι γνωστό η Google τα bugs πάντα τα λύνει και το πιο σίγουρο είναι ότι μια Pixel συσκευή, σταθεροποιείται ακόμα περισσότερο μετά από ένα 4μηνο, που γίνεται άλλο τηλέφωνο και σε αυτονομία αλλά και σε άλλους τομείς.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που προέκυψε τον τελευταίο καιρό, δεν έχει να κάνει άμεσα με τα Pixel, αλλά σχετίζεται.

Πριν λίγες ημέρες, ένας χρήστης του reddit έγραψε ότι δεν μπορούσε να καλέσει το τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης στις ΗΠΑ, το γνωστό 911. H γιαγιά του μάλλον είχε πάθει εγκεφαλικό και ήθελε να φωνάξει ένα ασθενοφόρο. Ο χρήστης είχε Pixel 3 με Αndroid 11 και δεν μπορούσε να "βγάλει γραμμή" με το κινητό του να παραμένει σε μια κλήση που δεν απαντούσε. Ευτυχώς η γιαγιά του είχε σταθερό και μπόρεσε να πάρει από εκεί τηλέφωνο. Το θέμα ήταν αρκετά σοβαρό προφανώς, ειδικά στις ΗΠΑ αυτά παίρνουν δημοσιότητα, και το post έγινε το πιο upvoted στην ιστορία του subreddit των Pixel. Ο ίδιος δοκίμασε εκ νέου και εξακολουθούσε να μην μπορεί.

Γρήγορα ανακαλύφθηκε τι έφταιγε, καθώς διάφορα τσακάλια προγραμματιστές άρχισαν να το ψάχνουν. Ήταν η εφαρμογή Microsoft Teams. Aλλά όχι απλά η εγκατάστασή της (και γι' αυτό δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το πρόβλημα). Το πρόβλημα εμφανιζόταν όταν κάποιος είχε βάλει το Teams αλλά δεν είχε κάνει sign in, αν απλά είχε εγκαταστήσει την εφαρμογή.

Το πρόβλημα λύθηκε με ανακοίνωση της Google αρχικά ώστε όλοι όσοι την έχουν να πραγματοποιήσουν είσοδο και στη συνέχεια με ενημέρωση της εφαρμογής.

Το θέμα δεν ήταν συγκεκριμένα της συσκευής, αλλά του Android, καθώς υπάρχει η δυνατότητα σε εφαρμογές που μπορούν να κάνουν κλήσεις να αναλαμβάνουν τις κλήσεις έκτακτης ανάγκης. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται, χρειάζονται ορισμένες συνθήκες (να δημιουργηθούν duplicate Phone accounts στη συσκευή),είναι λίγο πολύπλοκο, υπάρχει μια κατατοπιστική ανάλυση εδώ:

https://medium.com/@mmrahman123/how-a-bug-in-android-and-microsoft-teams-could-have-caused-this-users-911-call-to-fail-6525f9ba5e63

Ανεξάρτητα όμως από το πόσο σπάνιο είναι δείχνει μερικά ενδιαφέροντα πράγματα. Το πόσο διαφορετικά μπορεί μια συσκευή να λειτουργήσει [το κλασικό που κάποιος έχει πρόβλημα, ψάχνει λύση και οι απαντήσεις είναι "σε μένα λειτουργεί κανονικά"] και να ψάχνεις χωρίς απάντηση, ενώ φταίει κάτι παντελώς άσχετο φαινομενικά. Και από την άλλη το πόσο βασιζόμαστε σε αυτές τις συσκευές που μπορεί να αποδεικνύονται εξαιρετικά ευάλωτες μόνο με 2-3 γραμμές κώδικα (όπως στη συγκεκριμένα περίπτωση).

Σχετικό ρεπορτάζ εδώ:

https://www.bbc.com/news/technology-59609998

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sotnem said:

Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που προέκυψε τον τελευταίο καιρό, δεν έχει να κάνει άμεσα με τα Pixel, αλλά σχετίζεται.

Πριν λίγες ημέρες, ένας χρήστης του reddit έγραψε ότι δεν μπορούσε να καλέσει το τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης στις ΗΠΑ, το γνωστό 911. H γιαγιά του μάλλον είχε πάθει εγκεφαλικό και ήθελε να φωνάξει ένα ασθενοφόρο. Ο χρήστης είχε Pixel 3 με Αndroid 11 και δεν μπορούσε να "βγάλει γραμμή" με το κινητό του να παραμένει σε μια κλήση που δεν απαντούσε. Ευτυχώς η γιαγιά του είχε σταθερό και μπόρεσε να πάρει από εκεί τηλέφωνο. Το θέμα ήταν αρκετά σοβαρό προφανώς, ειδικά στις ΗΠΑ αυτά παίρνουν δημοσιότητα, και το post έγινε το πιο upvoted στην ιστορία του subreddit των Pixel. Ο ίδιος δοκίμασε εκ νέου και εξακολουθούσε να μην μπορεί.

Γρήγορα ανακαλύφθηκε τι έφταιγε, καθώς διάφορα τσακάλια προγραμματιστές άρχισαν να το ψάχνουν. Ήταν η εφαρμογή Microsoft Teams. Aλλά όχι απλά η εγκατάστασή της (και γι' αυτό δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το πρόβλημα). Το πρόβλημα εμφανιζόταν όταν κάποιος είχε βάλει το Teams αλλά δεν είχε κάνει sign in, αν απλά είχε εγκαταστήσει την εφαρμογή.

Το πρόβλημα λύθηκε με ανακοίνωση της Google αρχικά ώστε όλοι όσοι την έχουν να πραγματοποιήσουν είσοδο και στη συνέχεια με ενημέρωση της εφαρμογής.

Το θέμα δεν ήταν συγκεκριμένα της συσκευής, αλλά του Android, καθώς υπάρχει η δυνατότητα σε εφαρμογές που μπορούν να κάνουν κλήσεις να αναλαμβάνουν τις κλήσεις έκτακτης ανάγκης. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται, χρειάζονται ορισμένες συνθήκες (να δημιουργηθούν duplicate Phone accounts στη συσκευή),είναι λίγο πολύπλοκο, υπάρχει μια κατατοπιστική ανάλυση εδώ:

https://medium.com/@mmrahman123/how-a-bug-in-android-and-microsoft-teams-could-have-caused-this-users-911-call-to-fail-6525f9ba5e63

Ανεξάρτητα όμως από το πόσο σπάνιο είναι δείχνει μερικά ενδιαφέροντα πράγματα. Το πόσο διαφορετικά μπορεί μια συσκευή να λειτουργήσει [το κλασικό που κάποιος έχει πρόβλημα, ψάχνει λύση και οι απαντήσεις είναι "σε μένα λειτουργεί κανονικά"] και να ψάχνεις χωρίς απάντηση, ενώ φταίει κάτι παντελώς άσχετο φαινομενικά. Και από την άλλη το πόσο βασιζόμαστε σε αυτές τις συσκευές που μπορεί να αποδεικνύονται εξαιρετικά ευάλωτες μόνο με 2-3 γραμμές κώδικα (όπως στη συγκεκριμένα περίπτωση).

Σχετικό ρεπορτάζ εδώ:

https://www.bbc.com/news/technology-59609998

 

Αμα κάποιος δεν έχει πρόβλημα να μην το γράψει;Με αυτόν τον τρόπο ,βρίσκοντας τις διαφορές του προβληματικού με του μη προβληματικού,βρίσκεις τον υπαίτιο.

Link to comment
Share on other sites

 

6 ώρες πριν, bill33 said:

Αμα κάποιος δεν έχει πρόβλημα να μην το γράψει;Με αυτόν τον τρόπο ,βρίσκοντας τις διαφορές του προβληματικού με του μη προβληματικού,βρίσκεις τον υπαίτιο.

Δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω πώς σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Έμπιστα αυτά τα κινητά; πώς τα είπαμε; Pixel? android? 😆 πολύ κακό αυτό που έγινε και πολύ σοβαρό

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Cutthroat said:

Έμπιστα αυτά τα κινητά; πώς τα είπαμε; Pixel? android? 😆 πολύ κακό αυτό που έγινε και πολύ σοβαρό

Εσύ από όλο αυτό κατάλαβες ότι φταίνε τα pixel η το android?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έσπευσε η Microsoft να το διορθώσει μάλλον λέει πολλά https://www.engadget.com/microsoft-teams-911-call-android-bug-fix-201139753.html

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...