Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

όσοι έχουμε το 3/3XL, τα οποία πλέον δεν θα λαμβάνουν τις μηνιαίες ενημερώσεις ασφαλείας, πιστεύετε θα έχουμε θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ίσως έχει να κάνει με τζαμάκια, η Google έβγαλε λίστα με "συμβατά":

https://9to5google.com/2021/11/06/pixel-6-screen-protector-fingerprint/

ή κακό αρχικό registration.

Εγώ για σιγουριά το έκανα δύο φορές και δεν έχει υπάρξει ούτε μία φορά που να είχα θέμα. Προφανώς υπάρχουν ταχύτερα, αλλά λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sotnem said:

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ίσως έχει να κάνει με τζαμάκια, η Google έβγαλε λίστα με "συμβατά":

https://9to5google.com/2021/11/06/pixel-6-screen-protector-fingerprint/

ή κακό αρχικό registration.

Εγώ για σιγουριά το έκανα δύο φορές και δεν έχει υπάρξει ούτε μία φορά που να είχα θέμα. Προφανώς υπάρχουν ταχύτερα, αλλά λειτουργεί μια χαρά.

Απο οσα παράπονα έχω ακουσει, δεν έχω το παραμικρό. Μπαταρία 8 ώρες οθόνη πρώτη φόρτιση, υπερθέρμανση 0, και ο αισθητήρας αποτυπωμάτων, χωρίς τζαμάκι σε πρώτη φάση είναι καλός. 8/10 πιάνει με τη μία, και απλά πρέπει να αφήσω το δάχτυλο πάνω, αφού θέλει 0.5" για να το διαβάσει. Μια φορά το πέρασα μονο, χωρίς πρόβλημα για την ώρα.

ΔΕΝ παίζω παιχνίδια, δεν ξέρω ποσο τα προβλήματα δημιουργούνται εκεί.

Σε Pixel 6 αυτά.

Edited by Papp0us
Link to comment
Share on other sites

Το κακό για εμένα με το δακτυλικό είναι ότι πρέπει να είναι ενεργή η οθόνη για να δουλεψει και αυτός.Ενω στο  mi note 10 ο αναγνωστης είναι πάντα ενεργός.

Επίσης όταν βαζεις πιν αντι να ξεκλειδώνει με το που πατάς το τελευταίο ψηφίο πρέπει να πατήσεις το δεξί βέλος.

Link to comment
Share on other sites

μα η οθόνη μπορεί να ξυπνήσει και με "ταπ"....οπότε συνολικά σε χρόνο λιγότερο του δευτερολέπτου, είσαι ήδη σε επιφάνεια εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, bill33 said:

Το κακό για εμένα με το δακτυλικό είναι ότι πρέπει να είναι ενεργή η οθόνη για να δουλεψει και αυτός.Ενω στο  mi note 10 ο αναγνωστης είναι πάντα ενεργός.

Επίσης όταν βαζεις πιν αντι να ξεκλειδώνει με το που πατάς το τελευταίο ψηφίο πρέπει να πατήσεις το δεξί βέλος.

Yπάρχουν οι επιλογές "tap to check phone" και "lift to check phone". Με αυτές δεν χάνεις καθόλου χρόνο. Κι εγώ δεν έχω ενεργοποιημένη την AOD.

Για το δεύτερο που λες, ναι είναι κάτι ενοχλητικό. Νομίζω πάντα έτσι ήταν στα Pixel πάντως. Στο 4 σίγουρα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

μα η οθόνη μπορεί να ξυπνήσει και με "ταπ"....οπότε συνολικά σε χρόνο λιγότερο του δευτερολέπτου, είσαι ήδη σε επιφάνεια εργασίας.
Να συμφωνήσω ότι είναι συνήθεια,αλλά υπάρχει και καλύτερη υλοποίηση ,μια κινηση και ξεκλείδωσε.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Sotnem said:

η Google έβγαλε λίστα με "συμβατά":

https://9to5google.com/2021/11/06/pixel-6-screen-protector-fingerprint/

Κυριολεκτικά ότι να ναι αυτή η Google.

Optical δακτυλικό φοράει το pixel,τι συμβατα τζαμάκια και πράσινα άλογα?

Και κλασσικά απλά ανέφερει κάποια επώνυμα,γιατί εκεί έξω υπάρχουν κάτι χιλιάδες τζαμάκια που σιγά που θα τα τσέκαρε. Κοινώς σίγουρα θα λειτουργεί και με πόσα άλλα ''μη συμβατα '' ή και επώνυμα όπως πχ Dome,Spigen,Rhinoshield κλπ

Αν την απασχολούσε όντως η ασφάλεια, θα φορούσε τον δοκιμασμένα πιο ασφαλή Ultrasonic και εκεί ας έβγαινε μετά να μιλήσει για συμβατά τζαμάκια/tempered glass.

Και μιλώντας για το δακτυλικό 

-Google says Pixel 6 fingerprint scanner is slow due to increased security

https://www.gsmarena.com/google_says_pixel_6_fingerprint_scanner_is_slow_due_to_increased_security_-news-51746.php

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα πιο φρεσκο θεμα που μαλλον θα λυθει με udpate ειναι οτι κανει καποιες κλησεις απο μονη της η συσκευη.

Κυκλοφορησε σε ελληνικα τεχνολογικα sites η ειδηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, r31134 said:

Ενα πιο φρεσκο θεμα που μαλλον θα λυθει με udpate ειναι οτι κανει καποιες κλησεις απο μονη της η συσκευη.

Κυκλοφορησε σε ελληνικα τεχνολογικα sites η ειδηση.

 

Αυτενεργεί δηλαδή.

Πολύ ενδιαφέρον.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτενεργεί δηλαδή.
Πολύ ενδιαφέρον.
Αυτό και αν είναι bug....παίρνει τηλέφωνο και ο άλλος ακούει ότι λες ή κάνεις....πολύ επικίνδυνο.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ιδου ενα αρθρο επι του θεματος.Λογικα στο reddit θα υπαρχουν πιο πολλα στοιχεια.

Λενε οτι μπορει να φταιει και το google assistant αλλα καποιοι λενε οτι εγινε ενω κοιμοντουσαν

https://www.techwar.gr/39906/tychaies-kliseis-choris-tin-adeia-toy-christi-kanoyn-ta-google-pixel-6-erchetai-fix/

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, r31134 said:

Ιδου ενα αρθρο επι του θεματος.Λογικα στο reddit θα υπαρχουν πιο πολλα στοιχεια.

Λενε οτι μπορει να φταιει και το google assistant αλλα καποιοι λενε οτι εγινε ενω κοιμοντουσαν

https://www.techwar.gr/39906/tychaies-kliseis-choris-tin-adeia-toy-christi-kanoyn-ta-google-pixel-6-erchetai-fix/

Bug του Google Assistant στο Α12 είναι το είχαν και αρκετοί με P5.

https://9to5google.com/2021/11/05/google-assistant-on-pixel-6-is-randomly-placing-phone-calls-for-some-heres-how-to-stop-it/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι ειναι αλλο φασολι;

Κριμα γιατι μ αρεσει η συσκευη αλλα...

https://techmaniacs.gr/monimi-apenergopoisi-fingerprint-scanner-sta-google-pixel-6-an-adeiasei-i-mpataria/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι ειναι αλλο φασολι;
Κριμα γιατι μ αρεσει η συσκευη αλλα...
https://techmaniacs.gr/monimi-apenergopoisi-fingerprint-scanner-sta-google-pixel-6-an-adeiasei-i-mpataria/
Αν σου αρέσει φαντάζομαι ότι όλα αυτά είναι παιδικές ασθένειες και θα διορθωθούν.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές όπως πάντα με τα smartphones της Google. Την τρίχα την κάνουν τριχια και στο τέλος όλοι αυτοί με Pixel καταλήγουν ως daily drivers. Σε group στο Telegram που είμαι, όλοι με Pixels, έχουν ήδη στα χέρια τους μια βδομάδα τώρα 4-5 άτομα τα 6αρια και 6Pro. Ναι ο σαρωτής είναι λίγο πιο αργός από το συνηθισμένο, αλλά δεν έχει κάποια άλλα προβλήματα σαν αυτά που ξεπηδούν από εδώ κι από εκεί σε διάφορα άρθρα και θέλουν να τα περάσουν σαν μαζικά προβλήματα. Πέρα από αυτό, ήδη κάποιοι developers που ψάχνουν το ζήτημα, επιβεβαιώνουν μάλλον την Google ότι για λόγους ασφαλείας είναι πιο αργός ο fingerprint.

Μιλάμε για τεχνολογία που την έχουν άλλες 200 συσκευές εκεί έξω και νομίζετε κάποιοι ότι ολόκληρη Google θα την έφτιαχνε τόσο τσάτρα πάτρα και θα την γυρνούσε στο 2017;

Στα της αυτονομίας της συσκευής δε, όλοι είναι ικανοποιημένοι μέχρι στιγμής και μάλιστα κάθε μέρα που στρώνει κι άλλο με την χρήση τους, δεν έχουν κανένα παράπονο. Άσε που ως γνωστόν η Google πάντα βελτίωνε την διαχείριση ενέργειας με κάποιον μαγικό τρόπο και σε προηγούμενα μοντέλα της που είχαν σοβαρότερο πρόβλημα (πχ Pixel 4).

Βέβαια για να μην πάρω και κανέναν στον λαιμό μου, όποιος ενδιαφέρεται απλά περιμένει.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk



Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, baiosss said:

Υπερβολές όπως πάντα με τα smartphones της Google. Την τρίχα την κάνουν τριχια και στο τέλος όλοι αυτοί με Pixel καταλήγουν ως daily drivers. Σε group στο Telegram που είμαι, όλοι με Pixels, έχουν ήδη στα χέρια τους μια βδομάδα τώρα 4-5 άτομα τα 6αρια και 6Pro. Ναι ο σαρωτής είναι λίγο πιο αργός από το συνηθισμένο, αλλά δεν έχει κάποια άλλα προβλήματα σαν αυτά που ξεπηδούν από εδώ κι από εκεί σε διάφορα άρθρα και θέλουν να τα περάσουν σαν μαζικά προβλήματα. Πέρα από αυτό, ήδη κάποιοι developers που ψάχνουν το ζήτημα, επιβεβαιώνουν μάλλον την Google ότι για λόγους ασφαλείας είναι πιο αργός ο fingerprint.

Μιλάμε για τεχνολογία που την έχουν άλλες 200 συσκευές εκεί έξω και νομίζετε κάποιοι ότι ολόκληρη Google θα την έφτιαχνε τόσο τσάτρα πάτρα και θα την γυρνούσε στο 2017;

Στα της αυτονομίας της συσκευής δε, όλοι είναι ικανοποιημένοι μέχρι στιγμής και μάλιστα κάθε μέρα που στρώνει κι άλλο με την χρήση τους, δεν έχουν κανένα παράπονο. Άσε που ως γνωστόν η Google πάντα βελτίωνε την διαχείριση ενέργειας με κάποιον μαγικό τρόπο και σε προηγούμενα μοντέλα της που είχαν σοβαρότερο πρόβλημα (πχ Pixel 4).

Βέβαια για να μην πάρω και κανέναν στον λαιμό μου, όποιος ενδιαφέρεται απλά περιμένει.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk


 

Το έχω φτάσει ,pixel 6,μέχρι το 12% μπαταρία.Δεν απενεργοποιήθηκε τίποτα,δεν αντιμετώπισα κάποια δυσλειτουργία.Ναι ο αναγνωστης δεν είναι αστραπιαίος οπως στο  mi note 10 αλλά δεν με εχει αναγκάσει ποτέ  να βάλω πιν γιατί κόλλησε.

Η μπαταρία οντως στρώνει και κρατάει παραπάνω.Το έχω απο την Πέμπτη.

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, r31134 said:

Αυτο παλι ειναι αλλο φασολι;

Κριμα γιατι μ αρεσει η συσκευη αλλα...

https://techmaniacs.gr/monimi-apenergopoisi-fingerprint-scanner-sta-google-pixel-6-an-adeiasei-i-mpataria/

Δημήτρη έχει δίκιο ο @baiosss

την τρίχα την κάνουν τριχιά!

Sony είχες και έχεις και ξέρεις πως τα γράφουν και τι γράφουν!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vfragos said:
4 minutes ago, guy_fawkes said:

Δημήτρη έχει δίκιο ο @baiosss

την τρίχα την κάνουν τριχιά!

Sony είχες και έχεις και ξέρεις πως τα γράφουν και τι γράφουν!

Ναι αλλα δε μιλαμε για μια συσκευη που θα την παω στο σερβις εδω Θεσσαλονικη ή Αθηνα αν παθει κατι ή εχει καποιο ελλατωμα. Μιλαμε για βασικη συσκευη κι οχι παραλληλα με αλλη.

Οσα διορθωνονται με updates μενουν ως απλες καταγραφες στο "ιστορικο". Η αυτονομια ή το hardware αν δεν διορθωνονται, τοτε το παντρευεσαι ή το σκοτωνεις σε αγγελια. Ο αργος σενσορας δεν ειναι θεμα για τον εναν ή ειναι μεγιστης σημασιας για καποιον αλλον. Ο προβληματικος ομως ειναι για ολους.

Πιο πολυ απ ολα με νοιαζει η καμερα του για φωτογραφιες.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προφανώς και είναι ένα ρίσκο που παίρνεις, εφόσον δεν μπορείς να το φτιάξεις εδώ. Ανέκαθεν έτσι ήτανε άλλωστε.

Από εκεί και πέρα, το αν θα το παντρευτείς η θα το δώσεις πχ σε έξι μήνες, είναι στο χέρι του καθένα μας. Δυστυχώς η καταναλωτική μανία μας και το το ότι οι εταιρείες μας έχουν κάνει να ποθούμε πάντα το τελευταίο και το πιο καινούριο, δύσκολα αλλάζει. Ένα Pixel βέβαια η οποιαδήποτε σχεδόν άλλη συσκευή, μπορείς άνετα να την παντρευτείς στις μέρες μας για μια τριετία η και παραπάνω.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δημήτρη έχει δίκιο ο @baiosss
την τρίχα την κάνουν τριχιά!
Sony είχες και έχεις και ξέρεις πως τα γράφουν και τι γράφουν!
Μα δεν υπάρχει λόγος από ένα σημείο και μετά να διαβάζεις τι γράφει ο καθενας. Μπορεί να γράψει ένας άνθρωπος κάτι στο Reddit για ένα μεμονωμένο περιστατικό και τα δεκάδες άρθρα που θα γραφτούν πάνω σε αυτή την μια αναφορά και μόνο, να δημιουργήσουν μια κατάσταση που να κάνει τον κόσμο να νομίζει πως είναι πιο γενικευμένο το πρόβλημα.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, baiosss said:

Υπερβολές όπως πάντα με τα smartphones της Google. Την τρίχα την κάνουν τριχια και στο τέλος όλοι αυτοί με Pixel καταλήγουν ως daily drivers. 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

H πλειοψηφία του κόσμου που ασχολούνται πολύ με τέτοια θέματα και ειδικά σε google συσκευές αφορά την αγορά της Αμερικής,στην οποία σε επίπεδο Android ναυαρχίδων δεν έχουν πολλές επιλογές,όπως εμείς σε Ευρώπη.

Αρα ή με Google θα ασχοληθούν, ή με Apple ή με Samsung(και αφού στην Αμερική δεν έχουν Exynos)και τώρα τελευταία σιγά σιγά και με Oneplus(τα περί υποστήριξης/τιμών).

Η πλειοψηφία του κόσμου ούτως ή άλλως δεν ασχολείται με αυτά(πόσο μάλλον με την Google λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας παγκοσμίως),γιατί αγοράζουν πολύ φθηνότερες συσκευές. Και αν έχουν κάποιο θέμα,πάνε στο service την συσκευή,δεν την κάνουν θέμα στα social media.

Γιαυτό η Motorola και η TCL(και σιγά σιγά και η Oneplus) πουλάνε παραπάνω από τα  Pixel https://www.gsmarena.com/counterpoint_apple_is_the_undisputed_leader_in_the_united_states-news-51700.php

Τέλος λόγω της ανόδου των social media τα τελευταία χρόνια,σε πάρα πολλά πράγματα κάνουν την τρίχα τριχιά.

Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι πλέον επειδή δεν ασχολούνται με forums, γράφουν για το hobby τους(smartphones)στα social media.

Με λίγα λόγια, αναμενόμενα πράγματα και σίγουρα όχι μόνο για τα Pixel. Αν κυκλοφορούσαν τα Nexus σήμερα,το ψείρισμα σε αυτά θα ήταν 5φορές περισσότερο λόγω και παραπάνω κατόχων.

Και σχετικά με Face Unlock και Pixel6 https://www.gsmarena.com/google_worked_on_face_unlock_for_the_pixel_6_duo_but_looks_like_it_didnt_finish_on_time-news-51782.php

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...