Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το λοιπόν, την μουμπούνισα την παραγγελία.😁

Με έβλεπε φαίνεται η Fnac τόσες μέρες που έμπαινα κι έβγαινα στο καλάθι αγορών χωρίς αποτέλεσμα και σου λέει "ας του στείλουμε κανένα εκπτωτικό κουπόνι του φτωχού".😂

Έτσι πριν από λίγο έλαβα ένα κωδικό προσφοράς -€40 και μου βγήκε τελική τιμή με φόρο και μεταφορικά στα €640.

Το πότε θα έρθει βέβαια είναι άλλη ιστορία, αλλά δε βιαζόμαστε.

 

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites


Έχουν ενεργοποιηθεί και χώρες στις οποίες δεν πουλάει.

Αυτό ειλικρινά το αγνοούσα τελείως.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις απο τη συσκευη

Υπερ

Ποιοτητα κατασκευης
Οθονη
Ταχυτητα (βουτυρο λιωμενο λολ) - εδω παιζει ρολο το optimisation που ελεγα τις προηγουμενες μερες. Φαινεται πιο γρηγορο απο το S21U (888) που εχω/ειχα σαν main συσκευη.
5G με WiFi και 4G calling (Λονδινο γαρ!)
Σημα στο Θεο!

Κατα

Δαχτυλικο - οκ, δεν ειναι οτι πιο σύγχρονο και με ενοχλει που αναβει ολόκληρο για να διαβασει το δαχτυλο (αλλα αυτη την τεχνολογια εβαλαν , αυτη εχουμε). Πιανει 9/10.
Quick settings - θελει χρονο να το μαθω - αυτο δεν ειναι θεμα της συσκευης αλλα του redesign για το Android 12.
eSim support, δεν μου την παιρνει, ισως να φτιαει ο παροχος. Θα εχω αυριο τυπωμενη νεα eSim να δοκιμασω

Αγνωστα ακομα

Μπαταρια - δεν ξερω ακομα, ειναι πολυ νωρις να γλαω συμπερασμα, αλλα παει καλα.

 

Αυτα για την ωρα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος κι ευχαριστούμε.
Το πιο βασικό και γι αυτό που με απασχολεί περισσότερο δεν έκανες κουβέντα.
ΚΑΜΕΡΑ.
Ακ και το θεωρώ δεδομένο ότι δε θα έχει αντίπαλο.
Χαίρομαι που το σημα εξακολουθεί να είναι δυνατό.
Το 4a 5G που έχω, ειναι το μοναδικο κινητό που σε ένα προβληματικό από σήμα σπίτι, όπως είναι το δικό μου, πιάνει σχήμα σχεδόν σε όλα τα δωμάτια.
Όχι καμπάνα αλλά τόσο όσο χρειάζεται για να μπορώ να μιλήσω.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)







Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, jimteo said:

Ωραίος κι ευχαριστούμε.
Το πιο βασικό και γι αυτό που με απασχολεί περισσότερο δεν έκανες κουβέντα.emoji16.png
ΚΑΜΕΡΑ.
Ακ και το θεωρώ δεδομένο ότι δε θα έχει αντίπαλο.
Χαίρομαι που το σημα εξακολουθεί να είναι δυνατό.
Το 4a 5G που έχω, ειναι το μοναδικο κινητό που σε ένα προβληματικό από σήμα σπίτι, όπως είναι το δικό μου, πιάνει σχήμα σχεδόν σε όλα τα δωμάτια.
Όχι καμπάνα αλλά τόσο όσο χρειάζεται για να μπορώ να μιλήσω.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Σωστος, δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα ΛΟΛ.



 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geovass said:

Πρωτες εντυπωσεις απο τη συσκευη

Αν πήρες το 6pro,υπάρχει και ξεχωριστό θέμα για τους κατόχους(ανταλλαγή απόψεων/εντυπώσεων) μιας και πλέον είμαστε στην επίσημη κυκλοφορία τους γ

 

Link to comment
Share on other sites

Για να μη χαλάω το νήμα του 6 pro, συνεχίζω τη συζήτηση εδώ.

Δεν γίνεται μέσω τέτοιας υπηρεσίας να πάρετε την προσφορά.

Εχεις δίκιο.
Τώρα αξιώθηκα να διαβάσω τους όρους.

"Forwarding addresses (and similar services) for this promotion are not accepted".

Στο μεταξύ λεει ξεκάθαρα ότι η διεύθυνση αποστολής των ακουστικών, πρέπει απαραιτήτως να είναι στην ίδια χώρα από την οποία αγοράστηκε το κινητό.

"To be eligible to claim, your delivery address must be in the same country your phone was purchased in. If you purchased your phone in a country that isn't your country of residence, you won't be able to take part in this promotion."

Συνεπώς ακόμα κι αν γινόντουσαν δεκτές οι forwarding addresses, για εμάς που αγοράσαμε από Fnac (Γαλλία), θα ήταν αδύνατον να δηλώσουμε το mailbox.de

Και κάτι τελευταίο.
Στην ιστοσελίδα της η Google αναφέρει ποιοι είναι οι "participating retailers", ωστόσο δεν είδα πουθενά να αναφέρεται η Fnac.
Εκτός αν εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος.
Παρ' όλα αυτά όταν έβαλα την παραγγελία, μου έβγαλε κανονικά ότι μπορώ να διεκδικήσω τα ακουστικά.



0ef76aeb6a69709a214bad1442fde40e.jpg

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)


Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimteo said:

Για να μη χαλάω το νήμα του 6 pro, συνεχίζω τη συζήτηση εδώ.
 


Εχεις δίκιο.
Τώρα αξιώθηκα να διαβάσω τους όρους.

"Forwarding addresses (and similar services) for this promotion are not accepted".

Στο μεταξύ λεει ξεκάθαρα ότι η διεύθυνση αποστολής των ακουστικών, πρέπει απαραιτήτως να είναι στην ίδια χώρα από την οποία αγοράστηκε το κινητό.

"To be eligible to claim, your delivery address must be in the same country your phone was purchased in. If you purchased your phone in a country that isn't your country of residence, you won't be able to take part in this promotion."

Συνεπώς ακόμα κι αν γινόντουσαν δεκτές οι forwarding addresses, για εμάς που αγοράσαμε από Fnac (Γαλλία), θα ήταν αδύνατον να δηλώσουμε το mailbox.de

Και κάτι τελευταίο.
Στην ιστοσελίδα της η Google αναφέρει ποιοι είναι οι "participating retailers", ωστόσο δεν είδα πουθενά να αναφέρεται η Fnac.
Εκτός αν εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος.
Παρ' όλα αυτά όταν έβαλα την παραγγελία, μου έβγαλε κανονικά ότι μπορώ να διεκδικήσω τα ακουστικά.



0ef76aeb6a69709a214bad1442fde40e.jpg

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

 

Άμα πας στην Γαλλική σελίδα της προσφοράς αναφέρεις και τα FNAC, εσύ βλέπεις μόνο τα αγγλικά κατάστηματα εκεί.

Και ακουστικά όχι, δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις ,ούτε με forwarder ούτε χωρίς πράγματικη διεύθυνση στη χώρα παραγγελίας

Link to comment
Share on other sites

Ααα....μάλιστα. Είπα κι εγώ. Αυτοί είναι όλοι κι όλοι οι retailers;

Σε ευχαριστώ πολύ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jimteo said:

Ααα....μάλιστα. Είπα κι εγώ. Αυτοί είναι όλοι κι όλοι οι retailers;

Σε ευχαριστώ πολύ.

Όπως είπε ο παππούς είναι. Σε κάθε χώρα έχει διαφορετικούς retailers. Το εντυπωσιακό είναι ότι στη Γερμανία περιελάμβανε το Amazon, αλλά αυτό δεν έχει καν το προϊόν.

Το Fnac είναι μέσα, αλλά θα χρειαστεί να έχεις κανονική διεύθυνση στη Γαλλία. Ακόμα και έτσι δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει. Ζητούν "proof of purchase". Εγώ έχω φίλο στη Γαλλία που θα χρησιμοποιήσω τη διεύθυνσή του, αλλά φοβάμαι ότι βλέποντας στην απόδειξη αγοράς Grece, θα πουν "ώπα μεγάλε τι γίνεται".

Παρακολουθώ και ένα ολλανδικό φόρουμ (μη νομίζετε δηλαδή ότι μόνο η Ελλάδα είναι σε αυτή τη γραφική κατάσταση, να ψάχνεις από πού θα το αγοράσεις). Εκεί κάποιοι χρησιμοποιούν forward services από το Google Store, άλλοι Fnac και αποστολή σε Ολλανδία/Βέλγιο και τέλος πολλοί που τους βολεύει βάζουν παραλαβή από κάποιο κατάστημα (Saturn κτλ) στα σύνορα με τα Γερμανία. Αρκετοί είχαν πάρει σχετικές προσφορές που έγιναν για το 5 και θα δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος αν έχεις αληθινή διεύθυνση σε κάποια χώρα. Αλλά μέσω forwarding service δεν υπάρχει περίπτωση.

 

Link to comment
Share on other sites


Το Fnac είναι μέσα, αλλά θα χρειαστεί να έχεις κανονική διεύθυνση στη Γαλλία. Ακόμα και έτσι δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει. Ζητούν "proof of purchase". Εγώ έχω φίλο στη Γαλλία που θα χρησιμοποιήσω τη διεύθυνσή του, αλλά φοβάμαι ότι βλέποντας στην απόδειξη αγοράς Grece, θα πουν "ώπα μεγάλε τι γίνεται".

Αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγώ.
Βρήκα μετα κόπων και βασάνων γνωστό γνωστού που ζει μόνιμα στη Γαλλία και του ζήτησα, όταν και ΑΝ τα παραλάβει, να κάνει τον κόπο να μου τα στείλει.
Απλά θεωρώ ότι αν δούνε άλλο όνομα στην απόδειξη του ΡΡ κι άλλο στη διεύθυνση αποστολής, θα τσινισουν.
Είναι πάντως πολύ αυστηροί στο κομμάτι αυτό.
Θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο ευέλικτοι. Καταλαβαίνω απόλυτα τα περί διάθεσης του κινητού και δικαίωμά τους να το διανέμουν σε οποίες χώρες αυτοί θελουν.
Από τη στιγμή όμως που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο καταφέρνω να το αγοράσω, θεωρώ ότι τα ακουστικα τα δικαιούμαι.
Τεσπά.....κουβέντα να γίνεται.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τα πρώτα προβλήματα στα νέα pixel

Some early Pixel 6 buyers report screen issues: weird flickering, green tint, a second punch hole

https://www.gsmarena.com/some_early_pixel_6_and_6_pro_buyers_report_screen_issues_weird_flickering_green_tint_and_a_second_pu-news-51621.php

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου.
Έχει παραγγείλει κανένα άλλο παλικάρι από fnac;
Αν κατάλαβα καλά, εξακολουθούσε να δέχεται παραγγελίες παρ' όλο που το κινητό ήταν εκτός αποθέματος. Σωστά;
Όταν έβαλα την παραγγελία το εμφανιζε ως διαθέσιμο κι ανέφερε την 28η ως ημερομηνία έναρξης των αποστολών.
Τώρα όμως που μπήκα να δω την εξέλιξή της, γράφει "αναμονή παράδοσης από προμηθευτή".

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.
Εγώ τελικά μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι ο προμηθευτής τελευταία στιγμή άλλαξε τις ημερομηνίες παράδοσης των προϊόντων.
Συνεπώς δεν είναι σε θέση ακόμα να μου πούνε το πότε.


Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Eδωσα παραγγελία στις 27-10,ελεγε παράδοση στις 3-11 ,στην σελίδα με την παραγγελία γράφει για 9-11

Ελαβα και email σήμερα χωρίς ημερομηνία παράδοσης 

We’re working on it

Thanks for your recent Google Store order ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. We’re sorry that you won't get your order by the original estimated delivery date. We’re working to ship your order soon, and you’ll get a confirmation email once it ships.

If you paid for expedited delivery, we’ll be refunding your shipping cost, too.


The Google Store team

απο το email για την επιβεβαίωση μετα την πληρωμή

Shipment 1

Delivery Nov 03–03

 

 

 

Και απο την καρτέλα μου 

Ordered
Oct 27
Not yet
dispatched
Delivered by
9 Nov
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Fnac, από πού αλλού μπορούμε να προμηθευτούμε τα νέα Pixel;
Εννοώ κάποιον που να στέλνει απευθείας Ελλάδα, χωρίς να χρειάζεται να έχω άνθρωπο στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Fnac, από πού αλλού μπορούμε να προμηθευτούμε τα νέα Pixel;
Εννοώ κάποιον που να στέλνει απευθείας Ελλάδα, χωρίς να χρειάζεται να έχω άνθρωπο στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)




Από το γερμανικό Google Play μέσω του mailboxde που θα σου το στείλουν αυτοί στην Ελλάδα.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosp88 said:

45 λεπτά για να κάνει apply το update του Νοεμβρίου. Τραγωδία, κάθε update και όλο πιο αργή η συσκευή...

Κάτσε, τώρα γιατι παραπονιέσαι; Γιατι κάνει αργά τα Update, που το κάνουν εδώ και 2 χρόνια τα Pixel, ή οτι είναι αργό το τηλέφωνο; 😛

Edited by Papp0us
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikosp88 said:

45 λεπτά για να κάνει apply το update του Νοεμβρίου. Τραγωδία, κάθε update και όλο πιο αργή η συσκευή...

Τα έχουμε ξανά πει ότι τα updates αργούν

Πιο αργή η συσκευή όμως δεν είναι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα με την 12 είναι όπως είχε αναφερθεί η αδυναμία ελέγχου του ήχου όταν κάνεις cast σε άλλη συσκευή. Πολύ ενοχλητικό και το είχαμε αναφέρει και εδώ.

Τελικά δεν ήταν feature, ούτε bug. Από όσα λέγονται το θέμα είναι νομικό, μάλλον λόγω της κόντρας Google-Sonos. Λέγεται ότι θα επανέλθει σε επόμενο update του 12.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...