Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σκέφτομαι κι εγώ την αγορά pixel, από που μπορούμε να το πάρουμε με εγγύηση?

Εάν το φέρει κάποιο ευρωπαϊκό Amazon, φαντάζομαι θα έχει διετή εγγύηση Amazon, σωστά?

Τα γαλλικά FNAC παρέχουν εγγύηση ή όχι? Δίνουν τη δυνατότητα αγοράς με τιμολόγιο, όπως το Amazon?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σκέφτομαι κι εγώ την αγορά pixel, από που μπορούμε να το πάρουμε με εγγύηση?
Εάν το φέρει κάποιο ευρωπαϊκό Amazon, φαντάζομαι θα έχει διετή εγγύηση Amazon, σωστά?
Τα γαλλικά FNAC παρέχουν εγγύηση ή όχι? Δίνουν τη δυνατότητα αγοράς με τιμολόγιο, όπως το Amazon?
Προτιμότερο Amazon χωρίς αμφιβολία (λογικά έως αρχές Νοεμβρίου θα πρέπει βγει σε γερμανικό Amazon, αν εχεις και δυνατότητα τιμολόγιο ακόμα καλύτερα)

Sent from my KB2003 using Tapatalk


OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προτιμότερο Amazon χωρίς αμφιβολία (λογικά έως αρχές Νοεμβρίου θα πρέπει βγει σε γερμανικό Amazon, αν εχεις και δυνατότητα τιμολόγιο ακόμα καλύτερα)

Sent from my KB2003 using Tapatalk


γιατί θα δουλεύει το 5g από εκεί ? volte και συναφή δεν με απασχολούν η να το πω καλύτερα δεν είναι deal breaker

Link to comment
Share on other sites

γιατί θα δουλεύει το 5g από εκεί ? volte και συναφή δεν με απασχολούν η να το πω καλύτερα δεν είναι deal breaker

Δεν αλλάζει κάτι ως προς αυτό είναι ανεξάρτητα προέλευση αγοράς, ότι έχει αναφερθεί ισχύει.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
17 minutes ago, akalos said:

γιατί θα δουλεύει το 5g από εκεί ? volte και συναφή δεν με απασχολούν η να το πω καλύτερα δεν είναι deal breaker
 

Όχι, ο κύριος λόγος που προτιμάται το Amazon είναι λόγω της δίκης του εγγύησης που προσφέρει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, maria_1 said:

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σκέφτομαι κι εγώ την αγορά pixel, από που μπορούμε να το πάρουμε με εγγύηση?

Εάν το φέρει κάποιο ευρωπαϊκό Amazon, φαντάζομαι θα έχει διετή εγγύηση Amazon, σωστά?

Τα γαλλικά FNAC παρέχουν εγγύηση ή όχι? Δίνουν τη δυνατότητα αγοράς με τιμολόγιο, όπως το Amazon?

Από τα Amazon σίγουρα θα υπάρχει στο αγγλικό (αλλά με τελωνείο και την ισοτιμία λίρας δεν αξίζει κατ' εμέ) και πιθανότατα στο γερμανικό (άγνωστο το πότε).

Εγώ παρήγγειλα από το Fnac, δυστυχώς δεν πρόσεξα για τιμολόγιο, πάντως έχουν πάρα πολύ καλό support. Εγγύηση δίνουν, αλλά θα πρέπει να το στείλεις σε αυτούς.

Πιθανότατα από το Fnac να έχει και usb-c ακουστικά μέσα, καθώς είναι υποχρεωτικό από τη νομοθεσία της Γαλλίας. Σε παλαιότερες συσκευές Pixel γινόταν.

Το 5G έχει να κάνει με το πού βρίσκεται κανείς, όχι με το από πού το αγόρασε.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, akalos said:

επομένως απ'οπου και να το πάρεις ξεχνάς 5g αν είσαι Ελλάδα,να το ξεκαθαρίσουμε αυτο

Πρέπει να έχει αναφερθεί τις τελευταίες μέρες πάνω από 20-30 φορές. Πόσο πιο ξεκάθαρο να γίνει;

Αντιλαμβάνομαι τη βαρεμάρα κάποιων να διαβάζουν τα post, αλλά σχεδόν σε όλα τα topics έχει σχολιαστεί αναλυτικά.

Πάμε ακόμα μία: Η Google ενεργοποιεί ανά χώρες το 5G μέσω των αναβαθμίσεών της. Δεν έχει να κάνει με το αν πουλάει τα Pixel εκεί. Έχουν ενεργοποιηθεί και χώρες στις οποίες δεν πουλάει. Σχετική λίστα εδώ:

https://support.google.com/pixelphone/answer/10082009?hl=en

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geovass said:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, κατι που δεν αναφερθηκε ειναι το optimization που είχε κανει η Google με το δικο της HW και SW πλεον - οπως κανουν τα μηλα απο την αρχη. Θεωρώ αυτο ενα πολυ δυνατό χαρτί στο κομματι performance και αυτονομιας - και άς ειναι "πισω" στα νουμερα ο επεξεργαστης.

Face ID ναι, δεν ξέρω γιατι δεν εβαλαν... οπως επισης και η διαθεσή δεν ειναι παγκόσμια, αλλα μη ξεχναμε το γενικό προβλημμα που υπάρχει με το supply chain σε τσιπακια και αλλα τεχνολογικά - η μη, καλουδια απο πέρσυ.

By the way, οπως έχω πει παραλαμβανω σε λίγες ωρες το Pro 🙂

Το optimization θα φανεί σε βάθος χρόνου από τα updates,γιατί προς το παρον αν είδες reviews και τα bugs υπήρχαν(όχι πολλά),και η κατανάλωση σε 5G είδα είναι υψηλή(μάλλον παλιότερο modem),και η απόδοση σε παιχνίδια δεν είναι επιπέδου ναυαρχίδας.

Για τα περί supply chain που αναφέρεις ισα ισα που η παραγωγή φέτος είναι όπως έχουν πει αυξημένη,γιατί περιμένουν και παραπάνω πωλήσεις.

Αυτό που προσωπικά με χάλασε λίγο από τα reviews που είναι γενικό γνώρισμα σε Android μεριά βέβαια,είναι ότι αγοράζεις ναυαρχίδα και περιμένεις από τα updates να φτιάξει η κατάσταση σε διάφορα πράγματα(αυτονομία/κάμερα/απόδοση σε παιχνίδια),κάτι που δεν ισχύει στα μηλοτηλέφωνα(μιας και τα περισσότερα σύγκριναν με Iphone).

Οπως και να έχει,καλορίζικο το εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Για μένα το Face Unlock πάντως μόνο θετικό δεν είναι, ειδικά με τις μάσκες. 

Την απουσία FaceUnlock/Id,την αναφέρουν πολλοί γιατί

α)στο pixel4 ήταν γενικά καλό

β)γιατί μιλάμε για Android,κοινώς όλες πλέον οι συσκευές,mid range ή ναυαρχίδες,προσφέρουν και τα 2 σαν επιλογές,ανάλογα τι βολεύει τον καθένα.

Και όπως ανέφερε και ο Alex πιο πάνω πολύ σωστά,είναι πολύ περίεργη επιλογή για μια συσκευή που διαφημίζεται για την ασφάλεια της η επιλογή Optical δακτυλικού αντί για Ultrasonic των Samsung,ο οποίος αποδεδειγμένα είναι πιο ασφαλής.

Βέβαια μικρή σημασία έχουν πλέον όλα αυτά,αλλά κουβέντα να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

...και ο οποίος βγάζει τα θεματάκια του!

Νομίζω ψειρίζουμε την μαϊμού

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη ξενέρα μέχρι στιγμής είναι οτι το chip είναι exynos με ότι συνεπάγεται αυτό. Περιμένουμε εντυπώσεις απο τα παιδιά που θα παραλάβουν τις επόμενες μέρες.

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ρώτησα και στο νήμα για το κινητό μου (Pixel 4a 5G). Μου ήρθε ενημέρωση για να εγκαταστήσω το Android 12, το έχει βάλει κανείς; Είναι ασφαλές ή έχει προβλήματα;

Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fulgore1 said:

Το optimization θα φανεί σε βάθος χρόνου από τα updates,γιατί προς το παρον αν είδες reviews και τα bugs υπήρχαν(όχι πολλά),και η κατανάλωση σε 5G είδα είναι υψηλή(μάλλον παλιότερο modem),και η απόδοση σε παιχνίδια δεν είναι επιπέδου ναυαρχίδας.

Για τα περί supply chain που αναφέρεις ισα ισα που η παραγωγή φέτος είναι όπως έχουν πει αυξημένη,γιατί περιμένουν και παραπάνω πωλήσεις.

Αυτό που προσωπικά με χάλασε λίγο από τα reviews που είναι γενικό γνώρισμα σε Android μεριά βέβαια,είναι ότι αγοράζεις ναυαρχίδα και περιμένεις από τα updates να φτιάξει η κατάσταση σε διάφορα πράγματα(αυτονομία/κάμερα/απόδοση σε παιχνίδια),κάτι που δεν ισχύει στα μηλοτηλέφωνα(μιας και τα περισσότερα σύγκριναν με Iphone).

Οπως και να έχει,καλορίζικο το εργαλείο.

Δεν υπαρχει κινητο που να βγαινει bug free - προφανως και υπαρχουν bugs αλλα εγω ειπα για optimization, πχ το ως μιλαει το HW με το HW.

Τι εενοεις οτι η απόδοση σε παιχνίδια δεν είναι επιπέδου ναυαρχίδας? Δεν τρεχει νερο το παιχνιδι? κολλαει? ανεβαζει θερμοκρασιες? Αν ναι, σε παρακαλω δωσε μου λινκ να δω.

Παιδια μη μείνετε στα νουμερα... δεν λενε τιποτα. Δειτε το Xiaomi Ultra με top specs, αλλα με χαλια optimization και με θερμοκρασιες στο Θεο!

Για supply chain, εννοώ οτι οι κατασκευαστες δεν εχουν πρωτες υλες για να παραξουν προιοντα.

Ηρθε και κανει sync!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vasilisN900 said:

Η μεγαλύτερη ξενέρα μέχρι στιγμής είναι οτι το chip είναι exynos με ότι συνεπάγεται αυτό. 
 

Τι συνεπάγεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
23 minutes ago, bill33 said:

Τι συνεπάγεται αυτό;

Τίποτα δε συνεπάγεται. Μπορεί να χρησιμοποιεί third party cpu, gpu, modem κτλ αλλά είναι designed by Google. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε συνεπάγεται. Μπορεί να χρησιμοποιεί third party cpu, gpu, modem κτλ αλλά είναι designed by Google. 
Απο οτι πληροφορίες βρήκα μέχρι στιγμής όλα τα λογκαρισματα του επεξεργαστή είναι exynos οπότε μόνο το ,AI είναι google. στην ουσία είναι ενας exynos 2100 πουσαρισμενος. Δεν λέω οτι ειναι κακό αλλά...για τον λόγο του αληθές
https://gist.github.com/AndreiLux/d97080a983c0d905cd983da4ed8d5d44

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, geovass said:

Τι εενοεις οτι η απόδοση σε παιχνίδια δεν είναι επιπέδου ναυαρχίδας? Δεν τρεχει νερο το παιχνιδι? κολλαει? ανεβαζει θερμοκρασιες? Αν ναι, σε παρακαλω δωσε μου λινκ να δω.

Στο πρώτο, ενώ κερδίζει προφανώς το pixel 4 σε επεξεργαστική δύναμη,χάνει σε απόδοση στα γραφικά από τον 2ετών Snap855.

Στο δεύτερο που αφορά μόνο παιχνίδια,αυτό το συμπέρασμα βγάζει και ο συγκεκριμένος τουλάχιστον για την απόδοση την παρούσα χρονική στιγμή(γιαυτό έγραψα με βάση τα ως τώρα benchmarks/reviews).

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vasilisN900 said:

Απο οτι πληροφορίες βρήκα μέχρι στιγμής όλα τα λογκαρισματα του επεξεργαστή είναι exynos οπότε μόνο το ,AI είναι google. στην ουσία είναι ενας exynos 2100 πουσαρισμενος. Δεν λέω οτι ειναι κακό αλλά...για τον λόγο του αληθές
https://gist.github.com/AndreiLux/d97080a983c0d905cd983da4ed8d5d44

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
 

Ναι μόνο που δεν έχει καμια σχέση με Exynos 2100. 2 Cortex X1 αντί για ένα , 2 Cortex A76 αντι για A78, TPU, Security Core, Titan 2 Core, άλλο Modem, άλλο ISP.

Ειναι βασισμένος σε αρχιτεκτονική της Samsung, οπότε λογικό ειναι να ειναι Exynos. Αν ηταν βασισμένος σε αρχιτεκτονική της Qualcomm θα ηταν Snapdragon. Εκει τελειώνουν οι ομοιότητες νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vasilisN900 said:

Απο οτι πληροφορίες βρήκα μέχρι στιγμής όλα τα λογκαρισματα του επεξεργαστή είναι exynos οπότε μόνο το ,AI είναι google. στην ουσία είναι ενας exynos 2100 πουσαρισμενος. 
Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
 

Πιο πολύ για περσινός Exynos φαίνεται,αφού ο 2100 τον ξεπερνά

Κάτι που φαίνεται να ισχύει και στο κομμάτι του modem/5G και κατανάλωσης

https://www.tomsguide.com/news/google-pixel-6s-is-a-year-behind-other-flagships-heres-why

Τώρα τι από όλα αυτά θα αλλάξει μελλοντικά προς το καλύτερο με Software updates,θα το δούμε στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που δεν έχει καμια σχέση με Exynos 2100. 2 Cortex X1 αντί για ένα , 2 Cortex A76 αντι για A78, TPU, Security Core, Titan 2 Core, άλλο Modem, άλλο ISP.
Ειναι βασισμένος σε αρχιτεκτονική της Samsung, οπότε λογικό ειναι να ειναι Exynos. Αν ηταν βασισμένος σε αρχιτεκτονική της Qualcomm θα ηταν Snapdragon. Εκει τελειώνουν οι ομοιότητες νομίζω.
Δεν νομίζω οτι συμφωνώ ακριβώς μαζι σου. Η αρχιτεκτονική και η λιθογραφία των chip είναι ιδια και σε exynos και σε snap. Ο φίλος μετά απο το ποστ μου το εξηγεί λιγο καλύτερα αυτο που λέω εγώ.

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vasilisN900 said:

Δεν νομίζω οτι συμφωνώ ακριβώς μαζι σου. Η αρχιτεκτονική και η λιθογραφία των chip είναι ιδια και σε exynos και σε snap. Ο φίλος μετά απο το ποστ μου το εξηγεί λιγο καλύτερα αυτο που λέω εγώ.

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
 

H Αρχιτεκτονική είναι κοινή σε ολα τα mobile Chip, ολοι της αρχιτεκτονική της ARM χρησιμοποιούν. Εγώ λέω οτι επειδή λέει Exynos δεν αναιρεί το γεγονός οτι τον έχει επιλέξει η Google με τα χαρακτηριστικά που την ενδιαφέρουν. Έχει διαφορετικά Clusters απο οτιδήποτε άλλο έχει κυκλοφορήσει (δεν υπάρχει άλλο SoC με 2 high powered cores φέτος στο Android) έχει βάλει Cores παλαιότερης γενιάς για το δεύτερο Cluster, έχει χρησιμοποιήσει παλαιότερο Modem, και έχει παρα πολλά περιφερειακά κομμάτια στο SoC για να τη βοηθήσουν να καταφέρει αυτό που έχει στόχο.

Ακόμα και η GPU του, νομίζω οτι δεν έχει ξαναμπεί σε τηλέφωνο, 

Σε άλλα Benchmarks φαίνεται καλός, https://www.notebookcheck.net/Google-Pixel-6-series-Tensor-dominates-the-Exynos-2100-and-Snapdragon-888-in-real-world-GPU-benchmarks.574875.0.html

Σε άλλα όχι. Το θέμα ειναι οτι δεν είναι φτιαγμένος για να είναι Powerhouse είναι ξεκάθαρο αυτό, είναι φτιαγμένος για να εξυπηρετήσει το σκοπό του. Αν πηγαίνει τα Pixel μπάλα, δε βλέπω το λόγο που θα πρέπει να είναι ταχύτερος απο τον SD 888 π.χ.

Το Oneplus 9 στα Bechmarks για παράδειγμα θα είναι σίγουρα ΠΟΛΥ καλύτερο απο το Pixel 6. Όποιος είχε την "τύχη" να έχει Oneplus 9 να του ψήνει το χέρι, θα ξέρει οτι το Benchmark απο μόνο του δε λέει τίποτα.

Εϊναι ιδιαίτερο SoC ο Tensor. Δεν πάει η Google να κάνει το κινητό πιο γρήγορο, γιατι ξέρει οτι δεν μπορεί, οπότε πάει να το κάνει πιο έξυπνο. Το αν θα τα καταφέρει με τον Tensor και δε θα έχει θέματα,  είναι άλλη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Γνωρίζαμε ότι ότι ο Tensor στα χαρτιά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που ελπίζαμε ωστόσο είναι ότι θα είναι αρκετός για μια σύγχρονη Pixel συσκευή. Ο καλύτερος κριτής ωστόσο είναι η εμπειρία που θα αφήνει στην καθημερινή χρήση. Οψόμεθα…

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

H Αρχιτεκτονική είναι κοινή σε ολα τα mobile Chip, ολοι της αρχιτεκτονική της ARM χρησιμοποιούν. Εγώ λέω οτι επειδή λέει Exynos δεν αναιρεί το γεγονός οτι τον έχει επιλέξει η Google με τα χαρακτηριστικά που την ενδιαφέρουν. Έχει διαφορετικά Clusters απο οτιδήποτε άλλο έχει κυκλοφορήσει (δεν υπάρχει άλλο SoC με 2 high powered cores φέτος στο Android) έχει βάλει Cores παλαιότερης γενιάς για το δεύτερο Cluster, έχει χρησιμοποιήσει παλαιότερο Modem, και έχει παρα πολλά περιφερειακά κομμάτια στο SoC για να τη βοηθήσουν να καταφέρει αυτό που έχει στόχο.
Ακόμα και η GPU του, νομίζω οτι δεν έχει ξαναμπεί σε τηλέφωνο, 
Σε άλλα Benchmarks φαίνεται καλός, https://www.notebookcheck.net/Google-Pixel-6-series-Tensor-dominates-the-Exynos-2100-and-Snapdragon-888-in-real-world-GPU-benchmarks.574875.0.html
Σε άλλα όχι. Το θέμα ειναι οτι δεν είναι φτιαγμένος για να είναι Powerhouse είναι ξεκάθαρο αυτό, είναι φτιαγμένος για να εξυπηρετήσει το σκοπό του. Αν πηγαίνει τα Pixel μπάλα, δε βλέπω το λόγο που θα πρέπει να είναι ταχύτερος απο τον SD 888 π.χ.
Το Oneplus 9 στα Bechmarks για παράδειγμα θα είναι σίγουρα ΠΟΛΥ καλύτερο απο το Pixel 6. Όποιος είχε την "τύχη" να έχει Oneplus 9 να του ψήνει το χέρι, θα ξέρει οτι το Benchmark απο μόνο του δε λέει τίποτα.
Εϊναι ιδιαίτερο SoC ο Tensor. Δεν πάει η Google να κάνει το κινητό πιο γρήγορο, γιατι ξέρει οτι δεν μπορεί, οπότε πάει να το κάνει πιο έξυπνο. Το αν θα τα καταφέρει με τον Tensor και δε θα έχει θέματα,  είναι άλλη δουλειά.
Τώρα συμφωνώ μαζί σου. Πολύ καλή ανάλυση. Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω το pro αλλά για όσο θα λείπει το 5g μάλλον θα κρατηθώ.

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vasilisN900 said:

Τώρα συμφωνώ μαζί σου. Πολύ καλή ανάλυση. Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω το pro αλλά για όσο θα λείπει το 5g μάλλον θα κρατηθώ.

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
 

Κράτα γερά 😅

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...