Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Sotnem said:

Στέλνουν ναι. Νομίζω κάποια παιδιά εδώ πέρσι είχαν πάρει το 5 ή κάποια άλλη συσκευή όταν βγήκε σε έκπτωση. Απλώς αργούν αρκετά οι αποστολές τους. Δοκίμασα και προχωράει κανονικά η παραγγελία μέχρι το τελευταίο στάδιο.

Τώρα σε περίπτωση εγγύησης δεν γνωρίζω τι γίνεται. Το γερμανικό Amazon φαίνεται να αργεί χαρακτηριστικά. Στο αγγλικό υπάρχει τουλάχιστον placeholder. Το εντυπωσιακό είναι ότι σύμφωνα με τη Google το γερμανικό Αmazon συμμετέχει στην προσφορά.

Ειναι απλα θεμα ημερων αλλωστε η προσφορα(ακουστικα) ισχυει εως 27(που ετσι κι αλλιως δεν μας αφορα-δεν στελνει σε ελληνικες διευθυνσεις και δεν θα ειναι η πρωτη φορα που το κανει το Amazon)

Αρα και ακομα πες μετα τις 27 ανοιξει σελιδα για παραγγελια μια η αλλη θα ειναι αφου 28 ξεκινα η διαθεση και αποστολη του smartphone.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Fulgore1 said:

Το Γερμανικό Αμαζον μια χαρά στέλνει σε ελληνικές διευθύνσεις που είναι μέρος της προσφοράς.

 

Τα ακουστικά έρχονται σε δεύτερο χρόνο και απαιτούν διεύθυνση στη χώρα αγοράς. Αν πάρεις από Γερμανία πρέπει να έχεις γερμανική διεύθυνση. Επίσης πάνε μέχρι 2 στην ίδια διεύθυνση, οπότε ούτε με forwarder θα γίνεται

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Fulgore1 said:

Είναι επιβεβαιωμένο το παραπάνω ότι ισχύει και για αγορά από το amazon και όχι κατευθείαν από google?

Είναι στις πληροφορίες της προσφοράς. Και από το Saturn που το πήρα , το ίδιο ισχύει. Και το fnac το ίδιο αναφέρει

Edited by Papp0us
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως ισχύει αυτό(νόμιζα αφορούσε μόνο όσους αγοράσουν από google),τότε με βλέπω να προσπερνάω δυστηχώς το 6pro(ήταν καλη περίπτωση τα ακουστικά να αντισταθμίσουν σε αυτά τα λεφτά για μένα την απουσία 5G/volte) και να κοιτάζω πλέον σε iphone 13 Pro max,αν και με έψηνε φέτος το pixel.

Oh well..

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Fulgore1 said:

Είναι επιβεβαιωμένο το παραπάνω ότι ισχύει και για αγορά από το amazon και όχι κατευθείαν από google?

Όπως έγραψα και παραπάνω, το promo είναι της Google. Ουσιαστικά σου λένε πες μας από πού το αγόρασες και θα σου στείλουμε ακουστικά στην ίδια χώρα.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Fulgore1 said:

Αν όντως ισχύει αυτό(νόμιζα αφορούσε μόνο όσους αγοράσουν από google),τότε με βλέπω να προσπερνάω δυστηχώς το 6pro(ήταν καλη περίπτωση τα ακουστικά να αντισταθμίσουν σε αυτά τα λεφτά για μένα την απουσία 5G/volte) και να κοιτάζω πλέον σε iphone 13 Pro max,αν και με έψηνε φέτος το pixel.

Oh well..

Τόση μανούρα και αντιπαράθεση και υποστήριξη των Pixel και τελικά η επιλογή να είναι Apple λόγω μη προσφοράς ακουστικών. 😂😂 OK I rest my case 

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Cutthroat said:

Τόση μανούρα και αντιπαράθεση και υποστήριξη των Pixel και τελικά η επιλογή να είναι Apple λόγω μη προσφοράς ακουστικών. 😂😂 OK I rest my case 

Μα εξακολουθώ να υποστηρίζω τα pixel για αυτά που προσφέρουν συνολικά,εκτός αν τα reviews την Δευτέρα δείξουν το αντίθετο,χωρίς βέβαια να παραβλέπω και να μην κράζω την Google για κάποια πράγματα όπως διαθεσιμότητα,φορτιστή,απουσία faceID κλπ.

Απλά όπως έγραψα τα ακριβά ακουστικά θα αντιστάθμιζαν για μενα προσωπικά τις όποιες πιθανές απουσίες σε 5G,Volte,ίσως και εγγύηση(πχ αν μπλέξω με Γαλλία/Fnac),άσε που το είχα πει και πριν την παρουσίαση των pixel ότι ήμουν μεταξύ αυτών και Iphone καθαρά λόγω Software υποστήριξης.

Το ότι εμένα δεν με καλύπτει κάτι δεν σημαίνει ότι δεν καλύπτει και τους υπόλοιπους ή ξαφνικά η συσκευή βγαίνει πατάτα....

Το μικρό Pixel 6 πχ ακόμα και χωρίς τα ακουστικά στα 650ευρώ βάζει τα γυαλία σε Xiaomi(11T/Pro,Mi11),Samsung(S21),Realme(Realme GT/explorer κλπ),Oneplus(Oneplus9)με αυτά που προσφέρει συνολικά στα χρήματα του,ειδικά στο κομμάτι software υποστήριξης,Ip68,αυτονομίας,και κάμερας(φωτογραφίες),αυτό δεν αλλάζει.

Εσυ απο την άλλη πριν καν παρουσιαστούν επίσημα τα Pixel ,ήσουν τέρμα αρνητικός για αυτά,ακόμα και Ελλάδα να ερχόντουσαν ή και μαζί με τα ακουστικά(τα περί αντιπαράθεσης που λές).

Και μιά παρατήρηση προς εσένα(και αυτόν που σου έβαλε like).

Αλλιώς είναι όταν μιλάμε γενικά για συσκευές και εταιρείες και αλλιώς όταν έρθει η ώρα να ανοίξουμε το πορτοφόλι μας,ειδικά όταν μιλάμε για 1000+ευρώ. 

 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αν συνεχιστεί η πολιτική του παρελθόντος και όλα δείχνουν ότι όντως θα συνεχιστεί… ναι δε θα είναι ενεργοποιημένα τα 5G, volte, vowifi.

Ούτε με root δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stapd_21 said:

Ούτε με root δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν;

Όχι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην υπερβάλλουμε κιόλας. Με την κατάργηση του 3G θα καταργηθούν μόνο τα δεδομένα κι όχι η ομιλία. Οπότε αυτά περί 2G δεν ισχύουν. Για τα wifi call και VoLTE, καταλαβαίνω αυτούς που τους χρειάζονται επειδή μπορεί να μην έχουν καλό σήμα στο σπίτι τους η εκεί που κινούνται, αλλά για μένα πχ, δεν ήταν ποτέ και δεν είναι απαραίτητα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πέρασε στα ψιλά, αλλά για μένα είναι έγκλημα (μαζί με τον φορτιστή) είναι ότι πλέον δεν υποστηρίζεται το δωρεάν HQ upload των φωτογραφιών στο Google Photos.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, Sotnem said:

Κάτι που πέρασε στα ψιλά, αλλά για μένα είναι έγκλημα (μαζί με τον φορτιστή) είναι ότι πλέον δεν υποστηρίζεται το δωρεάν HQ upload των φωτογραφιών στο Google Photos.

 

Εννοείς το απεριόριστο; Αυτό ισχύει από πέρυσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην υπερβάλλουμε κιόλας. Με την κατάργηση του 3G θα καταργηθούν μόνο τα δεδομένα κι όχι η ομιλία. Οπότε αυτά περί 2G δεν ισχύουν. Για τα wifi call και VoLTE, καταλαβαίνω αυτούς που τους χρειάζονται επειδή μπορεί να μην έχουν καλό σήμα στο σπίτι τους η εκεί που κινούνται, αλλά για μένα πχ, δεν ήταν ποτέ και δεν είναι απαραίτητα.
Το Volte δεν είναι γι αυτούς που δεν έχουν σήμα, η ποιότητα κλήσης είναι σε άλλο επίπεδο και επίσης τουλάχιστον μέχρι πριν κάποια χρόνια όταν μιλούσες στο κινητό εκείνη την στιγμή δεν είχες δεδομένα. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί αυτό με κάποιον άλλον τρόπο χωρίς το volte.
Θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό είναι deal breaker η μη υποστήριξη όλων αυτών.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Εννοείς το απεριόριστο; Αυτό ισχύει από πέρυσι.

Ναι, απλώς ήταν το 5a που έγινε πρώτη φορά. Όχι η σούπερ ντούπερ ναυαρχίδα.

Link to comment
Share on other sites

Το Volte δεν είναι γι αυτούς που δεν έχουν σήμα, η ποιότητα κλήσης είναι σε άλλο επίπεδο και επίσης τουλάχιστον μέχρι πριν κάποια χρόνια όταν μιλούσες στο κινητό εκείνη την στιγμή δεν είχες δεδομένα. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί αυτό με κάποιον άλλον τρόπο χωρίς το volte.
Θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό είναι deal breaker η μη υποστήριξη όλων αυτών.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όπως έγραψα, δεν μου είναι απαραίτητα. Σε κάποιους άλλους ίσως είναι. Για το 5G επίσης τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά. Ναι είναι ελλείψεις, που πληρώνεις γι' αυτές κι έπρεπε να υπάρχουν, αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα το συζητήσω άλλο, μιας και το έχουμε εξαντλήσει το θέμα αυτό σε άλλο topic.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα, δεν μου είναι απαραίτητα. Σε κάποιους άλλους ίσως είναι. Για το 5G επίσης τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά. Ναι είναι ελλείψεις, που πληρώνεις γι' αυτές κι έπρεπε να υπάρχουν, αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα το συζητήσω άλλο, μιας και το έχουμε εξαντλήσει το θέμα αυτό σε άλλο topic.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk


Τι ακριβώς έγραψες, ότι το VOLTE είναι γι' αυτούς που δεν έχουν σήμα, δηλαδή καμία σχέση. Κατανοητό ότι εσένα δεν σε πειράζει αλλά έπρεπε να ξεκαθαρισουμε τι κάνει το VOLTE πραγματικά για κάποιον που ίσως τον ενδιαφέρει. Πάμε παρακάτω.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έγραψες, ότι το VOLTE είναι γι' αυτούς που δεν έχουν σήμα, δηλαδή καμία σχέση. Κατανοητό ότι εσένα δεν σε πειράζει αλλά έπρεπε να ξεκαθαρισουμε τι κάνει το VOLTE πραγματικά για κάποιον που ίσως τον ενδιαφέρει. Πάμε παρακάτω.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το wifi call δεν το είδες ποτέ, ε;

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το wifi call δεν το είδες ποτέ, ε;

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Ναι το είδα και τα έβαλες στο ίδιο τσουβάλι και τα δύο

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα και τα έβαλες στο ίδιο τσουβάλι και τα δύο

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κι εσύ πιάστηκες από μια λέξη.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ πιάστηκες από μια λέξη.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Όρεξη έχεις, ένα ξεκαθάρισμα έκανα για το τι πραγματικά κάνει.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όρεξη έχεις, ένα ξεκαθάρισμα έκανα για το τι πραγματικά κάνει.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Okay. Καλό βράδυ.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε πρώτα τα reviews που θα βγουν από Δευτέρα να έχουμε μια πρώτη εικόνα για τις ίδιες τις συσκευές.

Και από εκεί και πέρα αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται για αγορά των συσκευών αυτών ας βάλουν κάτω όλα τα θετικά και αρνητικά γύρω από το Pixel 6 και ειδικά του ακριβότερου 6pro και ας κρίνουν αν θα αγοράσουν ή οχι(και από πού).

Για την πλειοψηφία του κόσμου η αγορά Samsung S/Note συσκευής με Snapdragon χωρίς Ευρωπαική εγγύηση ήταν dealbreaker,άλλα κάποιοι που δεν ήθελαν με τίποτα Exynos,τα αγόραζαν.

Και τα προηγούμενα Pixel,με τις όποιες παραχωρήσεις τους,πάλι κόσμος από εδώ(και όχι μόνο)τα τίμησε.

Είναι αυτό που έγραψα πιο πίσω ,ότι αλλιώς βλέπεις κάποια πράγματα από την πλευρά της κουβέντας,και αλλιώς όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις και είναι και τα λεφτά πολλά(1000+ευρώ).

Προσωπικά σέβομαι και αυτόν που θα τιμήσει τα pixel ασχέτως των περιορισμών,και αυτό που δεν θα τα τιμήσει λόγω αυτών(όπως και σε άλλες συσκευές/εταιρείες),αλλά κλασικά είμαι μειοψηφία.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked, unlocked and pinned

Εγώ πάντως ήμουν πλήρως συνειδητοποιημένος από τη στιγμή που αποφασισα να βάλω το χέρι στην τσέπη για το πρώτο μου pixel πριν από 3 μήνες.
Το έχω λατρέψει και ειμαι διατεθειμένος να παραβλέψω τα κακώς κείμενα, βλέπε 5G και volte/vowifi, πάρα το γεγονός ότι μενω σε μια γειτονιά που το σήμα είναι άθλιο.

Δεν περιμένω ούτε review, ούτε απόψεις, ούτε να σκάσουν οι πρώτες παιδικές ασθένειες.

Θα είχα ήδη παραγγείλει το 6 αλλά το μόνο που με φρεναρει, είναι το μέγεθος.

Εκεί δεν είμαι διατεθειμένος να βαλω νερό στο κρασί μου κι έτσι πιθανότερο είναι να πάρω αύριο μεθαύριο ένα 5, παρά ένα 6/6pro.

Ας έκαναν το pro σε μεγάλο μέγεθος κι ας κρατουσαν το απλό 6αρι σε ένα πιο ανθρώπινο.

Τεσπα, κουβέντα να γίνεται.




Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...