Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφυγε η προ παραγγελία στο saturn μέσω φίλου μου για το 6 .Το pro θα το χτυπήσω Black Friday

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε τις εντυπώσεις σας!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, geovass said:

Παραλαμβανω και εγω την Τριτη που μας ερχεται.

28 δεν ξεκινάνε οι αποστολές;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Cutthroat said:

Περίμενα όμως έστω 4 updates και 5 έτη για security.

 

Χωρίς να λέω ότι θα γίνει, ας δούμε πρώτα πού θα κάτσει η μπίλια. Αν δεν κάνω λάθος λένε "at least 3 years" για τα OS updates. Οπότε δεν είναι αδύνατο να γίνει και 4. Νομίζω ότι και στο παρελθόν είχε αλλάξει αυτό, αν δεν κάνω λάθος στο P2, και αύξησαν τον χρόνο υποστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας απασχολούν τόσο πολύ τα 4-5 χρόνια υποστήριξης; Θεωρώ εντελώς ηλίθιο να κρατήσω τηλέφωνο τόσα χρόνια, από τον δεύτερο χρόνο το βαριέμαι και θέλω να το αλλάξω άντε να πάω τρία χρόνια βαριά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι δεδομένο 100% ότι το 5G δεν θα παίζει ούτε στο απλό ούτε στο Pro ? Σ'αυτή την περίπτωση εσείς που το αγοράζεται δεν σας απασχολεί ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, Nikos-Athens said:

Παιδιά είναι δεδομένο 100% ότι το 5G δεν θα παίζει ούτε στο απλό ούτε στο Pro ? Σ'αυτή την περίπτωση εσείς που το αγοράζεται δεν σας απασχολεί ?

Αν συνεχιστεί η πολιτική του παρελθόντος και όλα δείχνουν ότι όντως θα συνεχιστεί… ναι δε θα είναι ενεργοποιημένα τα 5G, volte, vowifi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, chios said:

Γιατί σας απασχολούν τόσο πολύ τα 4-5 χρόνια υποστήριξης; Θεωρώ εντελώς ηλίθιο να κρατήσω τηλέφωνο τόσα χρόνια, από τον δεύτερο χρόνο το βαριέμαι και θέλω να το αλλάξω άντε να πάω τρία χρόνια βαριά.

Κι εγώ αλλάζω ανά διετία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιοι δεν τα κρατούν παραπάνω. Τα κινητά μου τα δίνω σε άλλους αργότερα, οπότε έτσι κι αλλιώς με απασχολεί εν μέρει.

26 minutes ago, athanaso77 said:

Αν συνεχιστεί η πολιτική του παρελθόντος και όλα δείχνουν ότι όντως θα συνεχιστεί… ναι δε θα είναι ενεργοποιημένα τα 5G, volte, vowifi.

Υπάρχει διαφορά πάντως μεταξύ τους. To 5G δίνεται πιο εύκολα σε διάφορους providers με κάποια updates της Google. Μέσα στο 2021 πήραν 5G εταιρείες κινητής σε αρκετές χώρες (Γαλλία, Ιταλία, Ιρλανδία, Νορβηγία, Ολλανδία, Ελβετία, Αυστρία, Σαουδική Αραβία, Σουηδία). Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρει κι η Ελλάδα σύντομα. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο. Η Τουρκία για παράδειγμα ήταν να πάρει Q1 του 2021 και αυτό δεν έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω αλλά σαν άσχετος με τα Google phones το πρόβλημα του 5G στα Google οφείλεται στο ότι οι μπάντες του τηλεφώνου δεν υποστηρίζονται στην Ελλάδα ή υπάρχει κάποιο άλλο θέμα ?

Ενα φίλος με OnePlus 8 είχε το ίδιο θέμα όταν πήρε το τηλέφωνο (Cosmote), αλλά όταν έβαλε την sim του σε άλλο τηλέφωνο το οποίο η Cosmote το υποστήριζε και στην συνέχεια την έβαλε στο δικό του το 5G του λειτούργησε κανονικά.

Εδώ δεν ισχύει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Χωρίς να λέω ότι θα γίνει, ας δούμε πρώτα πού θα κάτσει η μπίλια. Αν δεν κάνω λάθος λένε "at least 3 years" για τα OS updates. Οπότε δεν είναι αδύνατο να γίνει και 4 

Καλά ναι και η Apple έλεγε 5 χρονια και δίνει παραπάνω. Μακάρι να γίνει, γιατί δεν υπάρχει λόγος να μη γίνει αλλά θα προτιμούσα να δεσμευτεί εξ αρχής. 

1 hour ago, chios said:

Γιατί σας απασχολούν τόσο πολύ τα 4-5 χρόνια υποστήριξης; Θεωρώ εντελώς ηλίθιο να κρατήσω τηλέφωνο τόσα χρόνια, από τον δεύτερο χρόνο το βαριέμαι και θέλω να το αλλάξω άντε να πάω τρία χρόνια βαριά.

Μάλιστα οκ, χρήσιμη η τοποθέτηση σας 

28 minutes ago, Nikos-Athens said:

Συγνώμη που ρωτάω αλλά σαν άσχετος με τα Google phones το πρόβλημα του 5G στα Google οφείλεται στο ότι οι μπάντες του τηλεφώνου δεν υποστηρίζονται στην Ελλάδα ή υπάρχει κάποιο άλλο θέμα ?

Ενα φίλος με OnePlus 8 είχε το ίδιο θέμα όταν πήρε το τηλέφωνο (Cosmote), αλλά όταν έβαλε την sim του σε άλλο τηλέφωνο το οποίο η Cosmote το υποστήριζε και στην συνέχεια την έβαλε στο δικό του το 5G του λειτούργησε κανονικά.

Εδώ δεν ισχύει αυτό ?

Όχι. Καμία σχέση

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
31 minutes ago, Nikos-Athens said:

Συγνώμη που ρωτάω αλλά σαν άσχετος με τα Google phones το πρόβλημα του 5G στα Google οφείλεται στο ότι οι μπάντες του τηλεφώνου δεν υποστηρίζονται στην Ελλάδα ή υπάρχει κάποιο άλλο θέμα ?

Οι μπάντες υπάρχουν, απλά είναι κλειδωμένο από τη Google.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos-Athens said:

Συγνώμη που ρωτάω αλλά σαν άσχετος με τα Google phones το πρόβλημα του 5G στα Google οφείλεται στο ότι οι μπάντες του τηλεφώνου δεν υποστηρίζονται στην Ελλάδα ή υπάρχει κάποιο άλλο θέμα ?

 

Τι συγγνώμη; Γι' αυτό είναι το φόρουμ. Για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και να ενημερωνόμαστε. Υπάρχουν κανονικά οι μπάντες, απλά η Google δεν έχει ανοίξει το 5G σε όλους τους providers.

https://support.google.com/pixelphone/answer/10082009?hl=en

Σε αυτό το λινκ είναι οι χώρες και οι providers που υποστηρίζονται προς το παρόν. Αυξάνονται μεν σταδιακά, αλλά όχι και με γοργά βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να βάλει παραγγελία στο fnac;
Βρίσκω το προϊόν στα €649 και το προσθέτω στο καλάθι, αλλά όταν πάω να δω το καλάθι για να κάνω checkout, μου εμφανίζει μια τιμή €670,63.
Για να μην μπερδευτείτε, δεν είναι τα έξοδα αποστολής. Αυτά είναι €11,37 και τα προσθέτει σε δεύτερη φάση, όταν βάζω τη διεύθυνση αποστολής.

edit: μήπως υπολογίζει διαφορετικό φόρο;


Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, jimteo said:

Δοκίμασε κανείς να βάλει παραγγελία στο fnac;
Βρίσκω το προϊόν στα €649 και το προσθέτω στο καλάθι, αλλά όταν πάω να δω το καλάθι για να κάνω checkout, μου εμφανίζει μια τιμή €670,63.
Για να μην μπερδευτείτε, δεν είναι τα έξοδα αποστολής. Αυτά είναι €11,37 και τα προσθέτει σε δεύτερη φάση, όταν βάζω τη διεύθυνση αποστολής.

edit: μήπως υπολογίζει διαφορετικό φόρο;


Εστάλη από το Pixel 4a (5G)


 

Κι εγώ το δοκίμασα και το ίδιο μου βγάζει. Ίσως διαφορά φόρου; Γίνεται και στο Amazon αυτό.

Είμαι στο όριο. Λέω να περιμένω να τελειώσει το embargo στα reviews να σιγουρευτώ. Νομίζω 25 βγαίνουν και οι προπαραγγελίες είναι μέχρι 27. Μην έχει κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

στο γερμανικό αμαζόν είναι η διαφορά φόρου ,είναι σίγουρο αυτό και ισχύει σε όλα τα προϊόντα που έχουμε διάφορες στο ΦΠΑ



Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την παραγγελία από το γερμανικό mediamarkt μόνο και μόνο με την ελπίδα ότι με την υπηρεσία του mailboxde.com θα παραλάβω τα ακουστικά...Mε αγορά από το γαλλικό FNAC σε ποια διεύθυνση της Γαλλίας θα σας αποσταλούν ?

Link to comment
Share on other sites

Μα στις επιλογές έχει κανονικά την Ελλάδα.
Δείχνει να έχουν αποστολή σε εμάς.
Και στην fnac δινουν τα ακουστικά.
Μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων λέει βέβαια, αλλά πιστεύω ότι θα τα συμπεριλάβουν κι αυτά.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jimteo said:

Μα στις επιλογές έχει κανονικά την Ελλάδα.
Δείχνει να έχουν αποστολή σε εμάς.
Και στην fnac δινουν τα ακουστικά.
Μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων λέει βέβαια, αλλά πιστεύω ότι θα τα συμπεριλάβουν κι αυτά.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)
 

Αν κατάλαβα καλά, τα ακουστικά έρχονται σε δεύτερη φάση και όχι μαζί με το κινητό...επιπλέον αυτά θα σταλούν από την google και όχι τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά έρχονται σε δεύτερη φάση. Είναι promo της Google και όχι του εκάστοτε πωλητή. Χρειάζονται κάποια στοιχεία επιβεβαίωσης τα οποία θα εισαγάγετε σε ένα website της Google.

Μέσα στους όρους γράφει ότι δεν δέχονται υπηρεσίες forwarding, οπότε θα είναι πολύ δύσκολο νομίζω να το καταφέρετε.

Μία λύση είναι να τα στείλετε σε κάποιον άνθρωπο στη χώρα εκεί, αλλά και γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει. Δεν γίνεται σαφές στους Όρους. Θα ζητηθούν IMEI και αποδεικτικό αγοράς.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, Sotnem said:

Κι εγώ το δοκίμασα και το ίδιο μου βγάζει. Ίσως διαφορά φόρου; Γίνεται και στο Amazon αυτό.

Ναι, είναι η διαφορά στον φόρο που υπολογίζεται και βγαίνει έτσι η τελική τιμή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν από Γαλλία(Fnac)στέλνουν κανονικά Ελλάδα και φυσικά αν μας καλύπτουν και σε περίπτωση εγγύησης να τα επιστρέψουμε πίσω,γιατί δυστηχώς δεν βλέπω φως στο τουνελ(amazon).

Για τα reviews,αυτά βγαίνουν ούτως ή άλλως από Δευτέρα,άρα αν κάποιος αλλάξει γνώμη ακυρώνει.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Fulgore1 said:

Το θέμα είναι αν από Γαλλία(Fnac)στέλνουν κανονικά Ελλάδα και φυσικά αν μας καλύπτουν και σε περίπτωση εγγύησης να τα επιστρέψουμε πίσω,γιατί δυστηχώς δεν βλέπω φως στο τουνελ(amazon).

Για τα reviews,αυτά βγαίνουν ούτως ή άλλως από Δευτέρα,άρα αν κάποιος αλλάξει γνώμη ακυρώνει.

 

Στέλνουν ναι. Νομίζω κάποια παιδιά εδώ πέρσι είχαν πάρει το 5 ή κάποια άλλη συσκευή όταν βγήκε σε έκπτωση. Απλώς αργούν αρκετά οι αποστολές τους. Δοκίμασα και προχωράει κανονικά η παραγγελία μέχρι το τελευταίο στάδιο.

Τώρα σε περίπτωση εγγύησης δεν γνωρίζω τι γίνεται. Το γερμανικό Amazon φαίνεται να αργεί χαρακτηριστικά. Στο αγγλικό υπάρχει τουλάχιστον placeholder. Το εντυπωσιακό είναι ότι σύμφωνα με τη Google το γερμανικό Αmazon συμμετέχει στην προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked, unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...