Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 hours ago, nikosp88 said:

Ακόμη ένα ανούσιο μηνιαίο update εμφανίστηκε και αυτό τον μήνα. Παρακμή και κοροϊδία τπτ άλλο 

ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΡΕΕΕΕ

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται περισσότερο για hardware πρόβλημα.
Ότι κι αν είναι, καλό θα ήταν να το διορθωνανε κάποια στιγμή.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι όποιες ελλείψεις (volte/vowifi/5G) δεν έχουν σταθεί ακόμα ικανές να με κάνουν να αλλάξουν κινητό.
Με έχει βολεψει τόσο πολύ το πρώτο μου google (4a 5G) που ειμαι διατεθειμένος να παραβλέψω ακόμα και την απουσία vowifi, παρόλο που μένω σε μια γειτονιά με κάκιστο σήμα.
Ήταν άλλωστε κάτι που από την αρχή γνώριζα, συνεπώς πήρα τα ρίσκα μου.
Αν είχε και το μέγεθος του 5, θα ήταν όνειρο.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)


Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

H Google έβγαλε το 6 στη βιτρίνα στο φυσικό της κατάστημα στη Νέα Υόρκη:

spacer.pngspacer.png

Το κόκκινο είναι πανέμορφο. Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ το design, με τον φόβο βέβαια ότι αυτό το bump πίσω θα δημιουργήσει πρακτικά θέματα προστασίας. Θα το δούμε.

Κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου είναι ότι από ότι λέγεται δεν θα έχει Active Edge. Είναι ένα από τα αγαπημένα μου πράγματα στα Pixel.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είναι καθαρά θέμα γούστου, αλλά προσωπικά δυσκολεύομαι να πω ότι μου αρέσει το συγκεκριμένο design.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω... φωτιά!!!

Θα έχει out of the box...  5G/VoWiFi/VoLTE? 😝🤑🤣

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Το design μαρεσει προσωπικα,και για το πισω μερος των καμερών,με κάποιες αναλογες θηκες δεν θα υπάρχει μεγάλο θεμα.

Απο εκει και περα το pro θα μου κάνει εντύπωση αν κοστιζει κάτω απο 1200ευρώ με κύριο θέμα κλασσικα την διαθεσιμότητα/υποστηριξη για μας εδω στην Ελλαδα.

Μονοδρομος είναι η αγορά απο amazon μεν,αλλα οι τιμες(πωλητες)σε αυτό είναι ότι να ναι δε.

Δειτε πχ το pixel5 ποσο πωλειται σημερα στα amazon.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω... φωτιά!!!
Θα έχει out of the box...  5G/VoWiFi/VoLTE? 
Τι μας νοιάζουν αυτά εμάς; Αυτά είναι για τους αιώνια προβληματικούς που ψειρίζουν πολύ την μαϊμού.

Εμένα με νοιάζει να το ακουμπάω στο τραπέζι της καφετέριας ανάποδα, να βλέπουν την κάμερα RoboCop της Google και να μένουν όλοι με το στόμα ανοιχτό

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, spookype20 said:

Για να βάλω... φωτιά!!!

Θα έχει out of the box...  5G/VoWiFi/VoLTE? 😝🤑🤣

Θα έχει, στις χώρες όπου πωλείται επίσημα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Το design μαρεσει προσωπικα,και για το πισω μερος των καμερών,με κάποιες αναλογες θηκες δεν θα υπάρχει μεγάλο θεμα.

Απο εκει και περα το pro θα μου κάνει εντύπωση αν κοστιζει κάτω απο 1200ευρώ με κύριο θέμα κλασσικα την διαθεσιμότητα/υποστηριξη για μας εδω στην Ελλαδα.

Μονοδρομος είναι η αγορά απο amazon μεν,αλλα οι τιμες(πωλητες)σε αυτό είναι ότι να ναι δε.

Δειτε πχ το pixel5 ποσο πωλειται σημερα στα amazon.

 

Προσωπικά βάζω μόνο bumper και όχι ολόκληρη θήκη, για να μην κρύβεται το κινητό και για να μην αποκτά περιττό όγκο και βάρος, οπότε δεν ξέρω αν το εξόγκωμα θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα η τιμή κάπου εκεί θα είναι. Δυστυχώς το "μικρό" δεν θα έχει τα ίδια specs και αυτό με προβληματίζει πολύ γιατί πάντα παίρνω τα non-XL. Ας βγει βέβαια πρώτα να δούμε τι γίνεται. Ειδικά από τη στιγμή που έχει και νέο chip, με την Google να βγάζει παρανοϊκές διαφημίσεις στην Ιαπωνία:

https://www.youtube.com/watch?v=mKO-qiA-7yc

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 minutes ago, Sotnem said:

με την Google να βγάζει παρανοϊκές διαφημίσεις στην Ιαπωνία:

https://www.youtube.com/watch?v=mKO-qiA-7yc

Όντως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ το πνεύμα της συγκεκριμένης διαφήμισης... μάλλον θα έχει να κάνει κάτι με του κουλτούρα τους εκεί στην Ανατολή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Προσωπικά βάζω μόνο bumper και όχι ολόκληρη θήκη, για να μην κρύβεται το κινητό και για να μην αποκτά περιττό όγκο και βάρος, οπότε δεν ξέρω αν το εξόγκωμα θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα η τιμή κάπου εκεί θα είναι. Δυστυχώς το "μικρό" δεν θα έχει τα ίδια specs και αυτό με προβληματίζει πολύ γιατί πάντα παίρνω τα non-XL. Ας βγει βέβαια πρώτα να δούμε τι γίνεται. Ειδικά από τη στιγμή που έχει και νέο chip, με την Google να βγάζει παρανοϊκές διαφημίσεις στην Ιαπωνία:

https://www.youtube.com/watch?v=mKO-qiA-7yc

 

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Όντως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ το πνεύμα της συγκεκριμένης διαφήμισης... μάλλον θα έχει να κάνει κάτι με του κουλτούρα τους εκεί στην Ανατολή.

Απαντήσεις...

https://pixeljp.withgoogle.com/

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Google έχει ένα διαφορετικό στιλ σε διαφημίσεις (όπως π.χ. αυτή με το audio jack). Ειδικά στην Ιαπωνία που έτσι κι αλλιώς οι διαφημίσεις και η κουλτούρα είναι διαφορετικές, αυτό γίνεται ακόμα πιο... περίεργο για τα δικά μας δεδομένα.

Δείτε εδώ διαφήμιση για το Chromebook:

https://www.youtube.com/watch?v=sUFqWmpzd5U

YΓ Όταν μπαίνει embedded το βίντεο δεν με αφήνει να ποστάρω. Είναι κάποιο πρόβλημα του φόρουμ ή επιλογή; Μου βγαίνει μήνυμα για potentially unsafe περιεχόμενο. Αν το βάλω ως σκέτο λινκ δεν έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
36 minutes ago, Sotnem said:

YΓ Όταν μπαίνει embedded το βίντεο δεν με αφήνει να ποστάρω. Είναι κάποιο πρόβλημα του φόρουμ ή επιλογή; Μου βγαίνει μήνυμα για potentially unsafe περιεχόμενο. Αν το βάλω ως σκέτο λινκ δεν έχει θέμα.

Είναι γνωστό bug, we are working on it. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, εχω το pixel 3a XL παρατήρησα κατι πολυ περιεργο στην συσκευή μου...  μολις κλειδώνει η συσκευη και ειναι με την οθονη κλειστη ακουω συνεχεια ενα παλμικο ηχο  πολυ υψηλης συχνοτητας οπως της παλιες tv ενα πραγμα.. δεν μπορω να καταλαβω απο που ακουγεται.. νομιζω ειναι απο το πανω το ακουστικο...  αλλα ακουγεται και στην μεση της οθονης... δεν ειναι παρα πολυ δυνατος ο ηχος που κανει.. πρεπει να βαλω το κινητο στο αυτι για να το ακουσω... αυτο το κανει ολη την ωρα...! οταν ειναι ομως ανοιχτη η οθονη ο ηχος σταματαει...  με το που σβηνει η οθονη σε  περιπου 20sec ξεκιναει και ακουγεται ετσι ολη την ημερα..   τι μπορει να έπαθε ξαφνικα?   

 

* η συσκευη ειναι σε αρίστη κατάσταση και ποτε δεν εχει φαει καμια τούμπα.. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 minutes ago, omorfonios said:

καλησπερα σας, εχω το pixel 3a XL παρατήρησα κατι πολυ περιεργο στην συσκευή μου...  μολις κλειδώνει η συσκευη και ειναι με την οθονη κλειστη ακουω συνεχεια ενα παλμικο ηχο  πολυ υψηλης συχνοτητας οπως της παλιες tv ενα πραγμα.. δεν μπορω να καταλαβω απο που ακουγεται.. νομιζω ειναι απο το πανω το ακουστικο...  αλλα ακουγεται και στην μεση της οθονης... δεν ειναι παρα πολυ δυνατος ο ηχος που κανει.. πρεπει να βαλω το κινητο στο αυτι για να το ακουσω... αυτο το κανει ολη την ωρα...! οταν ειναι ομως ανοιχτη η οθονη ο ηχος σταματαει...  με το που σβηνει η οθονη σε  περιπου 20sec ξεκιναει και ακουγεται ετσι ολη την ημερα..   τι μπορει να έπαθε ξαφνικα?   

Έχεις το NFC μήπως ενεργοποιημένο;
Αν ναι, κλειστό και δες αν εξακολουθεί να το κάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, athanaso77 said:

Έχεις το NFC μήπως ενεργοποιημένο;
Αν ναι, κλειστό και δες αν εξακολουθεί να το κάνει.

 

κλειστο το εχω το nfc   τσεκαρα και της εφαρμογες και ολα τα σχετικα μηπως και καποια εφαρμογη το προκαλει αυτο αλλα δεν βλεπω κατι περίεργο γενικα... τι αλλο θα μπορουσε να ειναι?

 

το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο με την οθονη κλειστη...  και μαλλον αυτο συμβαινει αρκετο καιρο και δεν ειχα δώσει ποτε σημασια.. παντα μιλαγα με bluetooth ακουστικα  και τωρα ετυχε να μιλησω χωρις ακουστικα και ετσι το καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν το ψάξεις στο internet θα διαπιστώσεις ότι έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα για τη συσκευή σου. Φοβάμαι ότι είναι hardware πρόβλημα. Στο κάνει και μετά από επανεκκίνηση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο restart ναι... αλλα οχι αμεσως.. μετα απο κανα 10λεπτο αρχιζει αυτος ο περιεργος ηχος..  εκανα ενα googlαρισμα πανω σε αυτο το θεμα και μου εβγαλε κατι περιεργα περι παρακολούθησης...  η αληθεια ειναι οτι και εγω παρατηρησα σε καπια φάση να θελω να παρω τηλ και να αργει να κανει κληση μερικα δευτερολεπτα...   και καποιες  φορες εδω και 2 ημερες μου εβγαζε συχνα οτι δικτυο ειναι απασχολημενο... αλλα και παλι δεν παει το μυαλο μου σε καμια περιπτωση σε κατι τετοιο ειναι πολυ παρανοϊκό..   διοτι δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος να συμβει κατι τετοιο...  πιο πολυ για hardware θεμα μου κανει και εμενα να πω την αληθεια...!  και η μπαταρια γενικα εχει χασει αρκετα την αποδοση της... βγαζω μονο 4 ωρες οθονη πλεον... στης αρχες εβγαζα εως και 7:30 ωρες...


θα μπορουσε να ειναι ακομα και απο την μπαταρια λες αυτος ο ηχος?  νομιζω ακουγεται πιο εντονα στην μεση ακριβως της οθονης... δεν μπορω ομως και σιγουρα 100% να το καταλαβω γιατι ειναι πολυ χαμηλος και αρκετες φορες αν εχει φασαρια δεν μπορεις να το ακουσεις καν...!

τωρα σε περιπτωση hardware υπαρχει καποιο καταστημα στην ελλαδα που εχει ανταλακτικα για συσκευες pixel? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 minutes ago, omorfonios said:

τωρα σε περιπτωση hardware υπαρχει καποιο καταστημα στην ελλαδα που εχει ανταλακτικα για συσκευες pixel? 

Δυστυχώς εδώ εγείρεται το μεγαλύτερο μειονέκτημα των Pixel στη χώρα μας. Θα πρέπει να κάνεις μια αναζήτηση σε μαγαζιά τύπου irepair μήπως και φανείς τυχερός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πράγματι και ειναι κριμα που δεν εχουμε αυτα τα κινητα επισημα στην χώρα μας...  θα ρωτησω στην irepair που γενικα αυτα τα καταστηματα φερνουν και για αλλες συσκευες ανταλλακτικά.. δεν εχω να χασω και τιποτα..

επισης απο το top speaker ειναι τελικα αυτος ο ηχος.. το ακουσα πιο καλα χθες σε  απόλυτη ησυχία..   ειναι λες και ειναι το μικρόφωνο μόνιμα ανοιχτο.. πολυ περιεργο παντως που αυτο συμβαίνει μονο με κλειστή την οθόνη και οπως και να εχει παντως πιστευω θα ειναι προβλημα του ηχείου η της οθόνης ας ελπισω οτι θα ειναι το top speaker το προβλημα γιατι αμα ειναι να θελει αλλαγη οθονης δεν νομιζω να αξιζει..  

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη επιλογή είναι αγορά από skroutz, ενδεχομένως πιο ακριβά και να αναλαμβάνει το μαγαζί τα σούρτα φέρτα με την Google. Φυσικά κάτι τέτοιο προϋποθέτει υπομονή και δεύτερη συσκευή για ώρα ανάγκης.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 18/9/2021 at 10:28 ΠΜ, omorfonios said:

επισης απο το top speaker ειναι τελικα αυτος ο ηχος.. το ακουσα πιο καλα χθες σε  απόλυτη ησυχία..   ειναι λες και ειναι το μικρόφωνο μόνιμα ανοιχτο.. πολυ περιεργο παντως που αυτο συμβαίνει μονο με κλειστή την οθόνη και οπως και να εχει παντως πιστευω θα ειναι προβλημα του ηχείου η της οθόνης ας ελπισω οτι θα ειναι το top speaker το προβλημα γιατι αμα ειναι να θελει αλλαγη οθονης δεν νομιζω να αξιζει..  

Έτσι όπως το περιγράφεις, πιο πολύ για στατικός θόρυβος μου ακούγεται από τα components της συσκευής παρά σαν πρόβλημα του ηχείου.

10 minutes ago, baiosss said:

Η άλλη επιλογή είναι αγορά από skroutz, ενδεχομένως πιο ακριβά και να αναλαμβάνει το μαγαζί τα σούρτα φέρτα με την Google. Φυσικά κάτι τέτοιο προϋποθέτει υπομονή και δεύτερη συσκευή για ώρα ανάγκης.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 

Προσωπικά, τα καταστήματα του skroutz δεν τα εμπιστεύομαι όσον αφορά τέτοιου είδους εξυπηρέτηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, baiosss said:

Η άλλη επιλογή είναι αγορά από skroutz, ενδεχομένως πιο ακριβά και να αναλαμβάνει το μαγαζί τα σούρτα φέρτα με την Google. Φυσικά κάτι τέτοιο προϋποθέτει υπομονή και δεύτερη συσκευή για ώρα ανάγκης.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 

Το θέμα όμως είναι οτί ακόμα και αν αγοράσεις απο skroutz,αν για παράδειγμα πέσει κάτω η οθόνη και ραγίσει ή αν θες να βάλεις άλλη μπαταρία στα 2.5χρόνια,δεν υπάρχει εδώ τεχνική υποστήριξη,και τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη για τετοια με την Google.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked, unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...