Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχες ανέκαθεν αυτό το χιούμορ ή το απέκτησες τώρα στην καραντίνα;

 

αισθάνομαι λίγο εχθρικά vibes φίλε μου, εγώ να βοηθήσω θέλω , ποιοι νομίζουν οτι είναι πια

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργώ αυτό το θέμα για να έχουμε ένα μέρος να κάνουμε συζήτηση γύρω από τα Google pixel smartphones. 

(Το θέμα είχε ανοιχθεί πριν 3 μέρες αλλά λόγω της αναβάθμισης του φόρουμ χάθηκε)

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 18 μηνες πηγα απο Pixel 3a σε samsung s20 fe ... μου λειπει ηδη το pixel, καμερα (ιδιως τo βραδυ) και software...

H καμερα το βραδυ απλα δε παιζεται και η δουλεια που εχει κανει η Google στο λειτουργικο δε νομιζω να υπαρχει αλλου.

Ακομα και σε φωτο που δεν εντυπωσιαζουν με το κλικ, οταν τις ριχνω στο editor, με λιγο ανεβασμα σκιων κυριως ειναι απιστευτο το τι λεπτομερια πιανει ο φακος.

Και οι νεες δυνατοτητες που ειναι δωρεαν στο Google photos editor του Pixel και κανουν πολυ καλη δουλεια για γρηγορη επεξεργασια και ανεβασμα στα social (πχ HDR filter),

σε αλλα κινητα πρεπει να πληρωσεις μηνιατικο Google Fi για να τις εχεις (locked)

Κριμα που δε θα δουμε το 5a στην Ευρωπη, Αν ερχοταν συντομα θα περιμενα για να το παρω.

Το 4a 5g εξω δεν υπαρχει και εδω πωλειται ακριβα κατα την γνωμη μου.

Τα μειον:  

-Tα Pixel δεν πουλιουνται επισημα στην Ελλαδα. Παιρνεις απεξω κι αμα χαλασει, στειλε και περιμενε.

-5g Volte, wifi δε λειτουργουν στην Ελλαδα απο οτι διαβαζω απο τα ποστ σας.

-Το κυριοτερο για μενα, ο assistant δε ξερει -και δε βλεπω να μαθαινει συντομα- Ελληνικα...

Οσο ειχα το κινητο στα Αγγλικα και τον χρησιμοπουσα, ηταν πολυ δυνατος και καταλαβαινε σχεδον τα παντα με την μια.

Πολυ ευχρηστο εργαλειο, ειδικα στην οδηγηση.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stxio said:

Μετα απο 18 μηνες πηγα απο Pixel 3a σε samsung s20 fe ... μου λειπει ηδη το pixel, καμερα (ιδιως τo βραδυ) και software...

H καμερα το βραδυ απλα δε παιζεται και η δουλεια που εχει κανει η Google στο λειτουργικο δε νομιζω να υπαρχει αλλου.

Ακομα και σε φωτο που δεν εντυπωσιαζουν με το κλικ, οταν τις ριχνω στο editor, με λιγο ανεβασμα σκιων κυριως ειναι απιστευτο το τι λεπτομερια πιανει ο φακος.

Και οι νεες δυνατοτητες που ειναι δωρεαν στο Google photos editor του Pixel και κανουν πολυ καλη δουλεια για γρηγορη επεξεργασια και ανεβασμα στα social (πχ HDR filter),

σε αλλα κινητα πρεπει να πληρωσεις μηνιατικο Google Fi για να τις εχεις (locked)

Κριμα που δε θα δουμε το 5a στην Ευρωπη, Αν ερχοταν συντομα θα περιμενα για να το παρω.

Το 4a 5g εξω δεν υπαρχει και εδω πωλειται ακριβα κατα την γνωμη μου.

Τα μειον:  

-Tα Pixel δεν πουλιουνται επισημα στην Ελλαδα. Παιρνεις απεξω κι αμα χαλασει, στειλε και περιμενε.

-5g Volte, wifi δε λειτουργουν στην Ελλαδα απο οτι διαβαζω απο τα ποστ σας.

-Το κυριοτερο για μενα, ο assistant δε ξερει -και δε βλεπω να μαθαινει συντομα- Ελληνικα...

Οσο ειχα το κινητο στα Αγγλικα και τον χρησιμοπουσα, ηταν πολυ δυνατος και καταλαβαινε σχεδον τα παντα με την μια.

Πολυ ευχρηστο εργαλειο, ειδικα στην οδηγηση.

Συμφωνώ ότι είναι εργαλεία, ειδικά στο τομέα της φωτό. Πολύ σημαντικό ότι τα ίδια επίπεδα φωτογραφίας τα είχαν και συσκευές μεσαίας κατηγορίας, όπως το 3a και τώρα 4a και 5a.

Η πραγματικότητα είναι όμως είναι πως πλέον, την έχουν φτάσει και την έχουν ξεπεράσει άλλες εταιρείες με το πολύ πιο εξελιγμένο H/W στους αισθητήρες τους. Φυσικά αυτό έγινε από πέρυσι και τους πήρε μονο κάτι χρόνια να φτάσουν τα φωτογραφικά αποτελέσματα της Google με αισθητήρες 3ετιας.

Οπότε περιμένουμε να δούμε στα Pixel 6 και Pro να ρίχνουν πάλι σφαλιάρες στον ανταγωνισμό. Και γιατί όχι; Ίσως κάτι αντίστοιχο να δούμε και σε ενδεχόμενα 6a αν υπάρξουν.

Τα υπόλοιπα περί VoLTE και VoWiFi, ποτέ δεν με αποσχολησαν προσωπικά μιας και πότε σε καμία συσκευή μου δεν τα χρειάστηκα. Εννοείται όμως πως θα έπρεπε να τα έχουμε.

5 minutes ago, baiosss said:

 

 

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ειναι και η τιμη στα αρνητικα των συσκευων αυτων,ακριβως επειδη τον πρωτο χρονο κυκλοφοριας τους και με μονοδρομο το amazon,δεν πεφτει με τιποτα.

Και αν ισχυουν και οι τιμες που αναφερονται περι premium price,το 6pro βλεπω να ξεκινα απο τιποτα 1300+ευρω,αλα Xperia 1 III.

Ποιος θα δωσει τοσα χρηματα,οταν βρισκει με κατω απο 1000(ή και 900 πριν λιγο καιρο σε προωθητικες),το S21ultra?

Και οχι τιποτα αλλο αλλα η Samsung,ανεβασε και την software υποστηριξη σε σχεση με παλιοτερα.

Ναι η καμερα του Pixel θα κανει παπαδες,ναι stock android πιο smooth και σταθερο απο bloatware σε OneUI,αλλα εαν η χρηματική διαφορά ειναι μεγαλη,τοτε σκουρα τα πραγματα.

Παλιοτερα θα ελεγε καποιος''θελω snapdragon αντι για exynos'',κατι που φετος δεν θα ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Το 5a 5G είναι εξαιρετικό για δεύτερη συσκευή Android που θέλω, αλλά χωρίς vowifi και πρακτικά χωρίς support δεν έχει κανένα νόημα για εμένα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
14 hours ago, baiosss said:

Τα υπόλοιπα περί VoLTE και VoWiFi, ποτέ δεν με αποσχολησαν προσωπικά μιας και πότε σε καμία συσκευή μου δεν τα χρειάστηκα. Εννοείται όμως πως θα έπρεπε να τα έχουμε.

Αν τα είχες δουλέψει, πίστεψε με μετά θα σου φαινόταν ότι γυρίζεις σε συσκευή με ποιότητα κλήσης πέντε χρόνων πίσω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεούληδες... Κοροϊδεύουν το στιλ των διαφημίσεων της Apple. Δυο λεπτά μπουρδολογίας για μια... τρύπα. Η αισθησιακή φωνή από πίσω όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, athanaso77 said:

Αν τα είχες δουλέψει, πίστεψε με μετά θα σου φαινόταν ότι γυρίζεις σε συσκευή με ποιότητα κλήσης πέντε χρόνων πίσω.

Τα έχω δουλέψει παλιότερα σε άλλη συσκευή και σιγά την διαφορά που την έχουμε κάνει και πρωτοσέλιδο. Για όσους τα έχουν ανάγκη λόγω κακού σήματος κινητής, καταλαβαίνω την αναγκαιότητα τους. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sotnem said:

Θεούληδες... Κοροϊδεύουν το στιλ των διαφημίσεων της Apple. Δυο λεπτά μπουρδολογίας για μια... τρύπα. Η αισθησιακή φωνή από πίσω όλα τα λεφτά.

Χα, χα, χα...... ευφυέστατη διαφήμιση κι επικό τρολλαρισμα να παρουσιάσουν το audio jack ως κάτι καινοτόμο που αποτελεί τεχνολογικό επίτευγμα.

 

 

 

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, baiosss said:

Τα έχω δουλέψει παλιότερα σε άλλη συσκευή και σιγά την διαφορά που την έχουμε κάνει και πρωτοσέλιδο. Για όσους τα έχουν ανάγκη λόγω κακού σήματος κινητής, καταλαβαίνω την αναγκαιότητα τους. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Επειδή τα κινητά τηλέφωνα καλώς η κακώς πρώτα από όλα είναι συσκευές επικοινωνίας, όλο αυτό το πακετακι (5g, volte, wifi call) είναι μεγάλες καινοτομίες

Σίγουρα μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι αμελητέες ελλείψεις

Πολύ καλές συσκευές μεν, αλλά με τα αρνητικά τους

@sotnem πετυχημένο τρολαρισμα, παρόλα αυτά και αυτοί δεν το έχουν προσθέσει στο 5αρι και αμφιβάλλω αν θα το δούμε σε κάποιο από τα 6αρια

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, suspect21 said:

Επειδή τα κινητά τηλέφωνα καλώς η κακώς πρώτα από όλα είναι συσκευές επικοινωνίας, όλο αυτό το πακετακι (5g, volte, wifi call) είναι μεγάλες καινοτομίες

Σίγουρα μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι αμελητέες ελλείψεις

Πολύ καλές συσκευές μεν, αλλά με τα αρνητικά τους

@sotnem πετυχημένο τρολαρισμα, παρόλα αυτά και αυτοί δεν το έχουν προσθέσει στο 5αρι και αμφιβάλλω αν θα το δούμε σε κάποιο από τα 6αρια

Μα δεν γράφω κάπου ότι δεν πρέπει να υπάρχουν. Και ειδικά το 5G που δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένο σε κάποιες χώρες. Και αυτός είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος αν θες, για να πάει κάποιος σε άλλη ανταγωνιστική πρόταση η σε ένα iPhone πχ που δουλεύουν όλα out of the box.

Υπάρχουν συσκευές χωρίς τα αρνητικά τους; Ρητορική η ερώτηση. Αναλόγως τις προτεραιότητες σου, τα βάζεις κάτω, τα υπολογίζεις και διαλέγεις ότι σε ικανοποιεί.

Όπως έγραψα όμως και παραπάνω, εγώ (και μιλάω για εμένα) δεν έχω παρατηρήσει τις τόσο τρομερές διαφορές στην απλή κλήση και το VoLTE η VoWiFi όπως τις παρουσιάζουν ορισμένοι. Ναι υπάρχει μια μικρή βελτίωση, που προσωπικά την βρίσκω αμελητέα. Εκτός αν χρειάζεται να έχεις βιονικά αυτιά για να την αντιληφθείς. Όποιος λοιπόν τα έχει τόση ανάγκη λόγω κακής ποιότητας σήματος, δεν θα προτιμήσει Pixel. Τόσο απλά.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανάμεσα σε iphone 12 και pixel 5 ήμουν και προτίμησα το 5αρι

Δεν το έχω μετανιώσει, άσχετα που δε γνώριζα για τις ελλείψεις αυτές για να είμαι ειλικρινής

Τέλος πάντων, την έχουμε κάνει πολλές φορές τη κουβέντα αυτή, ελπίζω να έχουμε θετική εξέλιξη σύντομα στο κομμάτι αυτό

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

To 5G δε δουλεύει με κανέναν τρόπο; Ούτε αν το ενεργοποιήσεις (στον αριθμό σου) σε κάποια άλλη συσκευή πρώτα;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, nikosp88 said:

Καλά πως δε το είδες πριν αγοράσεις; Τόσο καιρό κράζουμε για αυτό το θέμα εδώ και αλλού 

 

 

 

Όπως δεν το είδες και εσύ. Μια μικρή διόρθωση, τόσο καιρό μόνος σου κράζεις.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Προβλήματα / Συζητήσεις για τα Google Pixel

https://www.gsmarena.com/google_pixel_3_phones_are_bricking_out_of_nowhere_the_list_is_growing-news-50823.php

Αν έχει σκοπο η Google να ανεβάσει πολύ τις τιμές,πρέπει να ανεβάσει περισσοτερο την software υποστηριξη σε τετοια πραγματα,εαν ισχύουν όσα αναφέρονται στην προσφατη περιπτωση των pixel3.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 hours ago, Fulgore1 said:

https://www.gsmarena.com/google_pixel_3_phones_are_bricking_out_of_nowhere_the_list_is_growing-news-50823.php

Αν έχει σκοπο η Google να ανεβάσει πολύ τις τιμές,πρέπει να ανεβάσει περισσοτερο την software υποστηριξη σε τετοια πραγματα,εαν ισχύουν όσα αναφέρονται στην προσφατη περιπτωση των pixel3.

Αυτό φαίνεται περισσότερο για hardware πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, athanaso77 said:

Αυτό φαίνεται περισσότερο για hardware πρόβλημα.

Μπορεί,αλλα και πάλι ειναι απαραδεκτο να υπάρχει εδώ και μήνες και η εταιρεια να μην έχει βγει να τοποθετηθεί στο θέμα.

Αυτό επίσης κολλάει πολύ και στο κομμάτι των εγγυήσεων και υποστήριξης που είχε αναφερθεί και παλιότερα για την περίπτωση των pixel.

Εαν για παραδειγμα είναι θεμα hardware και είναι εκτος εγγυησης η συσκευη,εδώ δεν το επισκευάζει κανεις,ούτε το Amazon αναλαμβάνει επισκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, Fulgore1 said:

Εαν για παραδειγμα είναι θεμα hardware και είναι εκτος εγγυησης η συσκευη,εδώ δεν το επισκευάζει κανεις,ούτε το Amazon αναλαμβάνει επισκευές.

Αυτό είναι το γνωστό ρίσκο όσων αγοράζουν συσκευή Pixel σε χώρα που η εταιρία δεν τα υποστηρίζει επίσημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ούτως η άλλως στα Pixel 3/3XL τελείωσε η υποστήριξη τους, εκτός ίσως από μερικά security updates που θα παίρνουν ακόμα. Οπότε καλά έκανε η Google και τα τελειώνει πλέον

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι & καλά τα τελειώνει...να δω τι θα πεις σε κάνα 2 χρόνια που θα "τελειώσει" τα 4a & 5...
Μέχρι τότε θα έχω πάει στο 6. Οπότε θα έχω αλλά 3 χρόνια μπροστά μου :

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τηλέφωνο δουλεύει υποδειγματικά χωρίς προβλήματα τι παραπάνω θέλεις από ένα update;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, nikosp88 said:

Ακόμη ένα ανούσιο μηνιαίο update εμφανίστηκε και αυτό τον μήνα. Παρακμή και κοροϊδία τπτ άλλο 

Τα μηνιαία updates από τη στιγμή που διορθώνουν security holes και κάνουν τη συσκευή σου πιο ασφαλή για χρήση των προσωπικών δεδομένων σου, κάθε άλλο παρά ανούσια είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikosp88 said:

Ακόμη ένα ανούσιο μηνιαίο update εμφανίστηκε και αυτό τον μήνα. Παρακμή και κοροϊδία τπτ άλλο 

Ρε συ Νίκο! Ακόμα δεν το πούλησες το Pixel 5?

Δεν το πήρες τελικά το iPhone? Χαλιέσαι άσχημα και τζάμπα για το Pixel 5 και το 5G/VoWiFi/VoLTE...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked, unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...