Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 5 months later...

Καλησπέρα παιδιά από Αγγλία.

 

Έχω ένα μήνα το Google Pixel μου και ήμουν μάλλον στους άτυχους που παρέλαβαν την ελαττωματικη παρτίδα: μετά από πραγματικά πολύ μικρή πτώση από 10-15 εκατοστά το ηχείο, το audio jack 3.5mm και τα τρία μικρόφωνα αχρηστευτηκαν. Προφανώς έκανα restart, factory reset κλπ αλλά προφανώς τίποτα δεν λειτουργεί ακόμα.

Η Google αναφέρει πως έχουν διαπιστωθεί παρόμοιες βλάβες σε συσκευές συγκεκριμένης παρτίδας και οφείλονται σε μία πολύ μικρή συγκόλληση που δεν είναι επαρκής και με τη παραμικρή πτώση αποκολλαται. Από αυτή τη σύνδεση περνάνε όλα τα παραπάνω που ανέφερα. Το θετικό είναι πως η Google κάνει αντικατάσταση με καινούρια συσκευή, άλλης παρτιδας, ακόμη και αν η βλάβη έχει προέλθει με ευθύνη του χρήστη (πτώση).

 

Έχει άλλος παρόμοια εμπειρία; Περιττό να πω έχω ξενερώσει απίστευτα μιας και η διαδικασία ανάκλησης είναι 3-4 βδομάδες :/

 

Μοιραστείτε τον πόνο σας μαζί μου.. αν δεν έχετε πόνο αλλά συμπασχετε..

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για το Nexus 6P που μπορώ να απευθυνθώ για το πρόβλημα με το bootloop

 

Σε πρώτη φάση απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=423545

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πω Πω 3-4 εβδομάδες είναι πολύ καιρός!!! Υπομονή φίλε μου!!! Τουλάχιστον η Google ανέλαβε την ευθύνη της και σου αντικαθιστά ολόκληρη την συσκευή χωρίς κόστος. Πάντως δες τα return policy γιατί και στο μέλλον αν έχεις πρόβλημα θα θέλει τους ίδιους χρόνους. Συνήθως Αγγλία πόντος παίζουν πολλά return options από ότι θυμάμαι με Apple τουλάχιστον, κανένα express replacement δεν παίζει για Google?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συμφωνα με τον Evan Blass το Pixel 2 θα εχει επεξεργαστει Snapdragon 836 SoC's και θα αποκαλυφθει αρχες οκτωβριου...

 

Ειδομεν

Edited by renzor
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

 

Γνωστός μου ο οποίος είναι μεγάλος σε ηλικία και άσχετος με την τεχνολογία, του είχαν κάνει δώρο ένα Google Pixel. Όπως σε όλα τα android κινητά, όταν το πρωτοάνοιξε όρισε και έναν λογαριασμό Google τον οποίο τον έφτιαξε εκείνη την στιγμή. Λόγω όμως της ασχετοσύνης του, δεν κράτησε ποτέ τα στοιχεία, όχι δεν θυμάται μόνο τον κωδικό, αλλά δεν θυμάται ούτε καν το όνομα χρήστη.

 

Τέλος πάντων, άσχετος όπως ήταν ο άνθρωπος όχι μόνο το κλείδωσε, αλλά κάπως κατάφερε να του κάνει και reset. Τώρα όταν το ανοίγει ξεκινάει η παραμετροποίηση του κινητού (αυτή που ξεκινάει όταν ανοίγεις για πρώτη φορά ένα κινητό του κουτιού), αλλά σε κάποιο βήμα μας ενημερώνει ότι έχει γίνει επαναφορά του κινητού και ότι πρέπει να εισάγουμε τον λογαριασμό Google με τον οποίο είχε ρυθμιστεί αρχικά για να ανοίξει η συσκευή. Αν δεν εισάγουμε τον συγκεκριμένο λογαριασμό google τότε δεν μας αφήνει να συνεχίσουμε. Δεν γίνεται παράληψη του βήματος ούτε δέχεται άλλους λογαριασμούς Google.

 

Σε αυτή την περίπτωση γίνεται κάτι ή αχρηστεύτηκε εντελώς το κινητό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι τελικά είχα ένα ολόιδιο πρόβλημα και σε ένα κινητό Samsung, οπότε δεν είναι αποκλειστικότητα του Google Pixel. Διαπίστωσα ότι είναι ενσωματωμένη λειτουργία σε όλα τα κινητά που έχουν Android 5.1 και πάνω. Σε περίπτωση που γίνει επαναφορά της συσκευής τότε ζητάει το google account που είχε πριν την επαναφορά για να ενεργοποιηθεί, ακόμη και αν έχουν σβηστεί όλα τα δεδομένα της συσκευής. Λογικά είναι μέτρο προστασίας από κλοπές. Οπότε τζίφος το θέμα.
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung που κλείδωσε ο μικρός και δεν θυμόταν τίποτα το πήγα στο σέρβις με την απόδειξη και το άνοιξαν δωρεάν. (ήταν εντός εγγύησης)
Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung που κλείδωσε ο μικρός και δεν θυμόταν τίποτα το πήγα στο σέρβις με την απόδειξη και το άνοιξαν δωρεάν. (ήταν εντός εγγύησης)

 

Το σκέφτηκα και το ανέφερα στον κάτοχο της συσκευής, αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς γιατί του το έφερε ο γιός του από την Αγγλία που σπουδάζει. Αν το είχε αγοράσει μεταχειρισμένο (μπορεί να ήταν και κλεμμένο, ποιος ξέρει;) τότε σκούρα τα πράγματα.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και το ανέφερα στον κάτοχο της συσκευής, αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς γιατί του το έφερε ο γιός του από την Αγγλία που σπουδάζει. Αν το είχε αγοράσει μεταχειρισμένο (μπορεί να ήταν και κλεμμένο, ποιος ξέρει;) τότε σκούρα τα πράγματα.

 

Ας δοκιμάσει να κάνει ανάκτηση λογαριασμού στο γμαιλ αν και όταν γίνεται αυτό σου κλειδώνουν την συσκευή για 72 ώρες και μετά αν δεν δηλωθεί κλεμμένο στο ανοίγουν. Καλύτερη λύση επικοινωνία με το κατάστημα μήπως βρεθεί εκεί λύση, σέρβις Ελλάδα δεν υπαρχει;.

Link to comment
Share on other sites

Είχα εγκατεστημένη την official rom του Pixel μεσα σε ένα Nexus 5x και TWRP.

Μετά απο προσπάθεια να περάσω την έκδοση 8 στην επαννεκίνηση δεν μπουτάρει.

Πηγα να περάσω και το επίσημο recovery αλλα το κατέστρεψα και αυτό.

Δοκίμασα να φορτώσω ενα .tot με το LGUP αλλά καμία διαφορά

Με ειπαν υπάρχει και ενα ακομα εργαλειο με το ονομα KDZ update

 

Ακόμα το βλέπω στο bootloader στο device manager αλλά στο adb device δεν μου το δείχνει

https://imgur.com/a/ryToy

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομίζω πρέπει να βρεις τον σωστό driver για adb

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας παιδια

Εχω προβλημα με το Kaisershop και την εγγυηση σε Google Pixel 3 XL

το κινητο το εχω παρει μεταχειρισμενο και μου παρουσιασε ενα θεμα με τρεμουλο η καμερα.

Διαβασα σε διαφορα forums οτι το εχουν παρουσιασει διαφορα πιξελ το θεμα αυτο.Το εστειλα στο kaisershop και μετα απο 1 μηνα !!!! και τελειως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα του συγκεκριμενου καταστηματος που δεν ειναι η ωρα *να το* αναλυσω στην παρουσα φαση**μου ειπαν οτι απο ενα σημαδακι που εχει του βγαζουν εκτος εγγυησης .

Το κινητο ηταν μεσα σε θηκη Spigen απο οταν ηρθε στο χερια μου και δεν επεσε ποτε.

Σημαδακι απο οτι θυμαμαι οντως εχει ενα μικρο αλλα δεν του ειχα δωσει καν σημασια οταν το ειχα παρει.

Aπο οτι ξερω εδω στην Ελλαδα εξουσιοδοτημενο service δεν υπαρχει αυτοι το εστειλαν στο citisaid service*που εχει λενε πιστοποιηση iso.Τι σοι πιστοποιηση ειναι αυτη και πως μπορουν να ελεγξουν Google συσκευη?Θα παρω αυριο να ρωτησω για αριθμο πιστοποιησης

.Εχετε καποια αποψη τι γινεται με την εγγυηση σε πιξελ συσκευη αν το εχεις παρει μεταχειρισμενο?αν μιλησεις μαζι τους υπαρχει περιπτωση να το εχει δηλωσει καποιος αλλος με το IMEI?

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα μπορείς να κάνεις μόνο καμία καταγγελία, γενικός αγορά συσκευής από μη εξουσιοδιτημενο αν δεν έχει global εγγύηση είναι μεγάλο ρίσκο (στην πράξη είναι ότι δεν έχεις εγγύηση)

Μόνο καμία καταγγελία στον συνήγορο καταναλωτή

BTW η Camera είναι σπασμένη από κάποια πτώση (και συγκεκριμένα το ois)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα μπορείς να κάνεις μόνο καμία καταγγελία, γενικός αγορά συσκευής από μη εξουσιοδιτημενο αν δεν έχει global εγγύηση είναι μεγάλο ρίσκο (στην πράξη είναι ότι δεν έχεις εγγύηση)

Μόνο καμία καταγγελία στον συνήγορο καταναλωτή

BTW η Camera είναι σπασμένη από κάποια πτώση (και συγκεκριμένα το ois)

 

Καλημέρα φιλέ μου.Δηλαδη το Kaisershop αν δεν είναι εξουσιοδότημενο πως τα πουλάει;όλα τα κινητά δεν έχουν 2 χρονια εργοστασιακη εγγυηση από τον νομο ; με τον ορο εργοστασιακη τι ενοουμε;δηλαδή ενα κατάστημα μπορεί να πηγαίνει το κινητό σε ότι σέρβις θέλει από εδώ και από εκεί ναι να βγάζει τα κινητα εκτος εγγυησης;ειδικά η Google στο email που τους έστειλα μου είπαν ότι δεν έχουν σέρβις εδώ στην Ελλαδα.

 

Όχι η κάμερα δεν εχει τίποτα τραβάει κανονικά μόνο το ois δειχνει να έχει θεμα αν διαβάσεις εδώ

https://9to5google.com/2019/08/06/pixel-3-camera-shaking-issue/

έχει συμβεί και σε άλλους.Το κινητό δεν έπεσε κάτω.

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Για ηχογράφηση κλήσεων πρέπει να ενεργοποιήσουμε την beta έκδοση της εφαρμογής Τηλέφωνο; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Πρώτον δεν χρειάζονταν καινουριο topic για αυτή την ερώτηση και δεύτερον η ηχογράφηση κλήσης δεν επιτρέπεται νομικά. Οπότε γι' αυτό δεν υπάρχει κιόλας.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά επιτρέπεται εφόσον υπάρχει ενημέρωση ..

 

Μόλις το σηκώσει ο συνομιλητής ακούγεται μήνυμα ότι γίνεται ηχογράφηση και μόλις σταματήσεις την ηχογράφηση ακούει δεύτερο μήνυμα ότι η ηχογράφηση σταμάτησε

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα είναι αν ενεργοποιείται χωρίς την beta έκδοση

 

Εάν επιτρέποταν θα το είχαν εργοστασιακά όλα τα smartphones. Στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται και πιθανότατα στις περισσότερες χώρες της ΕΕ το ίδιο. Σε κάποιες άλλες χώρες ο νόμος το επιτρέπει.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό το κολπάκι...

 

https://www.androidpolice.com/2020/10/29/tip-android-11s-built-in-screen-recorder-also-works-for-voice-calls/

 

Και η ηχογράφηση μέσω Phone App θα ισχύει σε κάποιες χώρες!

https://www.insomnia.gr/articles/google/android/android-call-recording-could-be-region-restricted/

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pixel 5, κανένα πρόβλημα επίσης. Το ενδεχόμενο να έχει θέμα το chromecast σου το απέκλεισες; Με πόσα δοκίμασες; Version? HW revision?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις μόνο ενα chromecast και στο κανει μια στο τόσο τότε θεωρώ ότι είναι θέμα του chromecast και όχι του Pixel. Κι εγώ σκέτο cast κάνω σε chromecast φίλου.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομιζω οτι σηκώνει μια ΑΓΩΓΟΥΛΑ το πιθανό bug στο smartphone , δηλαδή δεν μπορεί να μας κοροιδεύει έτσι η Google, γιατί δε βγαίνει ο CEO στο τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Προβλήματα / Συζητήσεις για τα Google Pixel
  • This topic was locked, unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...