Jump to content

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

spacer.png

 

spacer.png

 

Network     Technology     
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
2G bands     GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
      CDMA 800 / 1900
3G bands     HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
      HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
      CDMA2000 1xEV-DO
4G bands     1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71
5G bands     2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave
Speed     HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G
Launch     Announced     2021, August 11
Status     Coming soon. Exp. release 2021, August 27
Body     Dimensions     Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm
Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm
Weight     183 g (6.46 oz)
Build     Plastic front, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame
SIM     Nano-SIM, eSIM
     IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins)
Display     Type     Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak)
Size     6.7 inches, 101.5 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio)
Resolution     1080 x 2640 pixels (~426 ppi density)
     Cover display:
Super AMOLED, 1.9 inches, 260 x 512 pixels
Platform     OS     Android 11, One UI 3.1.1
Chipset     Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
CPU     Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680)
GPU     Adreno 660
Memory     Card slot     No
Internal     128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM
     UFS 3.1
Main Camera     Dual     12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm
Features     LED flash, HDR, panorama
Video     4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+
Selfie camera     Single     10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm
Features     HDR
Video     4K@30fps
Sound     Loudspeaker     Yes, with stereo speakers
3.5mm jack     No
     32-bit/384kHz audio
Tuned by AKG
Comms     WLAN     Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth     5.1, A2DP, LE
GPS     Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
NFC     Yes
Radio     No
USB     USB Type-C 3.1, USB On-The-Go
Features     Sensors     Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
     Samsung Pay (Visa, MasterCard certified)
Battery     Type     Li-Po 3300 mAh, non-removable
Charging     Fast charging 15W
Fast wireless charging 10W
Reverse wireless charging 4.5W
Misc     Colors     Phantom Black, Green, Lavender, Cream, White, Pink, Gray
Price     € 1,049.00 / $ 999.99 / £ 944.89
Tests     Performance     AnTuTu: 596866 (v8) | 682223 (v9)
GeekBench: 3441 (v5.1)
GFXBench: 40fps (ES 3.1 onscreen)
Display     Contrast ratio: Infinite (nominal)
Camera     Photo / Video
Loudspeaker     -25.8 LUFS (Very good)
Battery life     
Endurance rating 69h

 

https://www.samsung.com/gr/smartphones/galaxy-z-flip3-5g/

 

Samsung Galaxy Z Flip 3 hands-on @ Myphone: https://myphone.gr/hands-on-me-to-samsung-galaxy-z-flip3/

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω, αλλά ένα χιλιάρικο δε μπορώ να διαθέσω. 

Το είδα στα Παμπλικ και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο 5λεπτο που το περιεργάστηκα... Όπως και το μεγάλο αδερφάκι του

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mol said:

Το θέλω, αλλά ένα χιλιάρικο δε μπορώ να διαθέσω. 

Το είδα στα Παμπλικ και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο 5λεπτο που το περιεργάστηκα... Όπως και το μεγάλο αδερφάκι του

 

δεν σε ενόχλησε η τσάκιση στην μέση και η υφή της οθόνης?

Επίσης σε βολεύει τόσο μακρόστενη οθόνη 22:9?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια φάνηκε κάπως στην πρώτη επαφή, αλλά στα 5 λεπτά που επαιξα μαζί του "ξέχασα" την τσακιση 😉

 

Δε νομίζω να με πείραζε η μακρόστενη οθόνη. Αν δε το έχω σε καθημερινή χρήση δε μπορώ να ξέρω 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει μια υποενότητα για τη Ζ-σειρά, όπως έχουμε για τα S και τα Note? 

Το δεν θα ήταν πιο βολικό να μην χάνονται τα θέματα? Το είχα συνηθίσει στα Note με τα αντίστοιχα θέματα για αξεσουάρ κλπ. και τώρα που μπήκα έψαχνα κάτι αντίστοιχο! 

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα την Δευτέρα. Είμαι ενθουσιασμένος, και το S21+ που είχα, μου φαίνεται πολύ μεγάλο. Για την μπαταρία δεν έχω ακόμα γνώμη, αν και πρέπει να είναι περίπου 20% κάτω από του S21+. Κατά τα άλλα είναι πρακτικότατο. Με ενθουσίασε η δυνατότητα ενεργοποίησης ενεργού φλιπ ώστε με το άνοιγμα να απαντά τις κλείσεις, και με την αναδίπλωση να τερματίζει την κλήση. Μου θύμισε τις παλιές εποχές. 

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο και καλοδούλετο!

Περιμένουμε πληροφορίες απο την καθημερινή χρήση

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και διαφορετικό.

Μελανά του σημεία οι κάμερες και η μπαταρία.δυστυχώς πολύ λίγη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για ανεβαστε καμια φωτογραφια του ρε παιδια να το δουμε και εμεις πως φαινεται το κουτι του αλλα και το κινητο.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΤο έχω και εγώ από χθες  είναι  ένα κόσμημα, οθοναρα, καλή κάμερα, η μπαταρία  θέλει  σίγουρα  δεύτερη φόρτιση αν κάνεις  αρκετή χρήση  ..αλλά γενικά  όσοι το έχουν  δει κατα ενθουζιαζονται και επιτέλους  κάθομαι  και δεν έχω ένα τεράστιο  πράγμα να με εμποδίζει  στην τσέπη  ,και το ωραίο είναι  ότι μπορείς  να απαντήσεις  κλήση από την  οθονουλα χωρίς να το  ανοίξεις  με ανοιχτή  ακρόαση 

On 25/8/2021 at 9:21 ΠΜ, ioterl said:

Το πήρα την Δευτέρα. Είμαι ενθουσιασμένος, και το S21+ που είχα, μου φαίνεται πολύ μεγάλο. Για την μπαταρία δεν έχω ακόμα γνώμη, αν και πρέπει να είναι περίπου 20% κάτω από του S21+. Κατά τα άλλα είναι πρακτικότατο. Με ενθουσίασε η δυνατότητα ενεργοποίησης ενεργού φλιπ ώστε με το άνοιγμα να απαντά τις κλείσεις, και με την αναδίπλωση να τερματίζει την κλήση. Μου θύμισε τις παλιές εποχές. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ταξιδιωτης22 said:

Πολύ ωραίο και διαφορετικό.

Μελανά του σημεία οι κάμερες και η μπαταρία.δυστυχώς πολύ λίγη.

 

5 hours ago, mol said:

Στην αυτονομία πως είναι παιδιά? Κρατάει καλά?

Είναι εξαιρετικά πρακτικό. Το διπλώνω και το βάζω στην τσέπη πουκαμίσου ή παντελονιού, και ξεχνάω ότι το έχω. Απαντώ και τερματίζω τις κλήσεις με το άνοιγμα/κλείσιμο του flip, ενώ μπορώ να απαντήσω χωρίς να το ανοίξω, με ανοιχτή ακρόαση. Για τις κάμερες είμαι οκ. Χωρίς να έχω ασχολιθεί πολύ, πρέπει να είναι κατηγορίας S10. Εμένα με καλύπτουν. Η μπαταρία δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ λίγη. Θα έλεγα ότι είναι οριακή. Έχω συνδεμένο smartwatch, Aqua mail με τρεις λογαριασμούς σε συγχρονισμό, viber, Πάντα ανοιχτά τα data (cosmote 5G esim) & wi-fi. Και λειτουργεί ως δίκαρτο. Χθες από τις 8 το πρωί, με 8-9 τηλέφωνα, αρκετά mail, καμιά δεκαριά μηνύματα viber και πάνω από δύο ώρες παιχνίδι (παζλ), με το κινητό να έχει μία μπάρα στην wind, και δύο μπάρες στην cosmote, το βράδυ στις 10 που το έκλεισα είχα 30% μπαταρία. Σε φουλ εργάσιμες ημέρες, που οι κλήσεις και τα mail θα είναι πολύ περισσότερα, προφανώς θα έχω λιγότερη μπαταρία, αλλά θα είναι πάλι επαρκής.  

Η πρακτικότητά του είναι τόσο μεγάλη, που παρά το μειονέκτιμα της μπαταρίας, και τις λίγο κατότερες κάμερες, δεν νομίζω να επιστρέψω στην κλασική σχεδίαση.

Edited by ioterl
Link to comment
Share on other sites

Οντως είναι πρακτικό.η αλήθεια να λέγεται καθώς τα μεγέθη έχουν ξεφύγει στις νέες συσκευές.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο το εχω εδω και 5 μερες.

Εξαιρετικο σε ολα αλλα βασικο προβλημα η μπαταρια και η φορτιση...Η μπαταρια δεν κραταει και Επισης  φορτιζει αργα...Γενικα η μπαταρια το αδικεί παρα πολυ...Αν κανετε δουλεια γραφείου δεν τρεχει τιποτα απλα οταν ειστε εκει φορτίζετε απευθειας ....Αν ειστε ολη μερα εξω το βρισκω απιθανο να σας καλυψει.

Κατα τα αλλα περα απ το μεγεθος που βολευει ειναι κακ το κατι διαφορετικο γιατι εδω και πολλα χρονια οι συσκευες οπτικά πανω κατω ειναι ιδιες.Σου αρεσει να το χαζεύεις κλπ.

Την ευκολία στην αμεση ανάγνωση ειδοποιησεων που εχεις στο 21 ultra δε την εχεις εδω αλλα και παλι οκ....

Προσωπικα οταν ειμαι γραφειο το εχω συνεχεια ανοιχτό σε μια βαση που εχω και ετσι συμπεριφέρεται οπως πχ το 21 ultra και οταν βγαινω εξω το κλείνω και εχω μι μικρή συσκευη...

 

Αν καποιος θελει τηλεφωνο εργαλειο σε αυτα τα λεφτα παιρνει 21 ultra ,αν καποιος θελει κατι διαφορετικο να γουσταρει παιρνει flip...

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι έχει μια λειτουργία στην μπαταρία όπως το τελευταίο Sony xperia 1iii όπου το φορτίζει μέχρι το 85% και σταματάει?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, guy_fawkes said:

ισχύει ότι έχει μια λειτουργία στην μπαταρία όπως το τελευταίο Sony xperia 1iii όπου το φορτίζει μέχρι το 85% και σταματάει?

Ναι φίλε μου ισχυεί...το κάνει για την προστασία της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dimitriossara said:

Ναι φίλε μου ισχυεί...το κάνει για την προστασία της μπαταρίας.

το ίδιο κάνει και το δικό μου(sony) και θα είναι κάτι που θα υιοθετηθεί και στα νέα S22

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, dimitriossara said:

Ναι φίλε μου ισχυεί...το κάνει για την προστασία της μπαταρίας.

Καλησπερα γιατι γινεται αυτο ; Απο τι να προστατευει την μπαταρια ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ccypruss000 said:

Καλησπερα γιατι γινεται αυτο ; Απο τι να προστατευει την μπαταρια ;

συνήθως αυτό χρειάζεται όταν φορτίζεις με ανοιχτή την συσκευή για να μην φτάνει στο 100% και "ταλαιπωρείται"η μπαταρία!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
21 hours ago, ccypruss000 said:

Καλησπερα γιατι γινεται αυτο ; Απο τι να προστατευει την μπαταρια ;

Επικρατεί η λογική ότι η μπαταρία δεν πρέπει αφενός να αποφορτίζεται πλήρως και αφετέρου να μη γεμίζει στο 100% με πλήρη ταχύτητα φόρτισης, και ο λόγος είναι η διατήρηση (μακροχρόνια) της απόδοσης της μπαταρίας. Πλέον μέσω software, κάνουν πράξη αυτή την προαναφερθείσα λογική.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Z Flip 3 5G

Καλησπερα σας σημερα αγορασα το Samsung Galaxy Z Flip 3 5G το οποιο με παραξενευει για δυο λογους:
1) Κατεβασα την εφαρμογη phone info της samsung απο το play store της google οπου ειδα πως το ενεργο active csc ειναι σε: eux αντι σε euro greece ή σε αλλη rom.

 

241648435_4298425290279194_2562558595125073062_n.thumb.jpg.fc9a5a302d4a6665ca7f1689fe465586.jpg

 

241690281_4298425456945844_7264719636747910465_n.thumb.jpg.381e12eb8df8cf97eb8e98a5db1c632b.jpg


2) Οι εφαρμογες της google αλλα και της samsung κατεβαιναν ορισμενες και ειχε μονο ελαχιστες στο κινητο.
Παρολα αυτα μπαινει στο ιντερνετ με το 4G - 5G μεσω της καρτας της cytamobile vodafone.
Ητανε κλειστο σφαρισμενο στο κουτι του που μου το δωσαν.
Πραγματοποιηιει κλησεις και μηνυματα κανονικοτατα.
Τι να κανω ;

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 minutes ago, ccypruss000 said:

Καλησπερα σας σημερα αγορασα το Samsung Galaxy Z Flip 3 5G το οποιο με παραξενευει για δυο λογους:
1) Κατεβασα την εφαρμογη phone info της samsung απο το play store της google οπου ειδα πως το ενεργο active csc ειναι σε: eux αντι σε euro greece ή σε αλλη rom.
2) Οι εφαρμογες της google αλλα και της samsung κατεβαιναν ορισμενες και ειχε μονο ελαχιστες στο κινητο.
Παρολα αυτα μπαινει στο ιντερνετ με το 4G - 5G μεσω της καρτας της cytamobile vodafone.
Ητανε κλειστο σφαρισμενο στο κουτι του που μου το δωσαν.
Πραγματοποιηιει κλησεις και μηνυματα κανονικοτατα.
Τι να κανω ;

1. EUX είναι το ευρωπαϊκό, που είναι το πρόβλημα;

2. Το δεύτερο δεν το κατάλαβα, τι εφαρμογές περίμενες να έχει η συσκευή που δεν έχει; Και με το "κατέβαιναν ορισμένες" τι εννοείς; 🤔

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, athanaso77 said:

1. EUX είναι το ευρωπαϊκό, που είναι το πρόβλημα;

2. Το δεύτερο δεν το κατάλαβα, τι εφαρμογές περίμενες να έχει η συσκευή που δεν έχει; Και με το "κατέβαιναν ορισμένες" τι εννοείς; 🤔

Καλησπερα φιλε μου το ευρωπαικο το ηξερα γνωστο ως EUR.
Οι εφαρμογες που ειχε προεγκαταστημενες ας στο θεσω ετσι ειναι το google οι χαρτες οι φωτογραφιες. οι υπολοιπες εφαρμογες της google δεν ηταν προεγκαταστημενες και το ιδιο με τις εφαρμογες της samsung επισης.
Προσθεσα πιο πανω στιγμιοτυπα απο το phone info.
Ενημερωση λογισμικου δεν ειδα ακομη. Εσεις την πηρατε ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από τις photos που ανέβασες φαίνεται μια χαρά η συσκευή σου. Κανονική ευρωπαϊκή είναι. Απλά η Samsung όλο τα μπερδεύει με αυτά τα CSC και μπερδεύεται ο κόσμος. Όσον αφορά τις προεγκατεστημένες εφαρμογές... δεν χαίρεσαι που δεν είναι η συσκευή φορτωμένη με bloatware και εγκαθιστάς εσύ ότι θέλεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, athanaso77 said:

Από τις photos που ανέβασες φαίνεται μια χαρά η συσκευή σου. Κανονική ευρωπαϊκή είναι. Απλά η Samsung όλο τα μπερδεύει με αυτά τα CSC και μπερδεύεται ο κόσμος. Όσον αφορά τις προεγκατεστημένες εφαρμογές... δεν χαίρεσαι που δεν είναι η συσκευή φορτωμένη με bloatware και εγκαθιστάς εσύ ότι θέλεις;

Ναι χαιρομαι ετσι θα μπορω να το φτιαξω οπως εγω θελω. Επισης ενημερωση λογισμικο το εκανα χειροκινητα αλλα δεν εμφανισε τιποτα τζιφος. Σε σας εμφανισε κατι που το εχετε η οχι ; σε μενα ειναι στου ιουλιου ακομη.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...