Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους split keyboard layout στο gboard!

9to5Google: Gboard now rolling out split keyboard for foldables in beta.
https://9to5google.com/2022/06/30/gboard-split-keyboard/

Το δοκίμασα και το update έχει ήδη έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό το εξής θέμα, αργεί πολύ να πραγματοποιήσει κλήσεις. Έχω κάνει εκκαθάριση στην εφαρμογή phone αλλά τίποτα. Επίσης με κάτι ακουστικά Sennheiser που είχα, ανοίγοντας την εφαρμογή τους μου έδειχνε ότι έπρεπε να τα ενημερώσω. Δεν μπορούσα από το τηλέφωνο να κατεβάσω και να εγκαταστήσω την αναβάθμιση με τίποτα. Τα συνέδεσα με άλλη συσκευή και η αναβάθμιση έγινε αμέσως. Τί παίζει; Γιατί μου βγάζει τέτοια θέματα; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Cadfael said:

Έχω εδώ και καιρό το εξής θέμα, αργεί πολύ να πραγματοποιήσει κλήσεις. Έχω κάνει εκκαθάριση στην εφαρμογή phone αλλά τίποτα. Επίσης με κάτι ακουστικά Sennheiser που είχα, ανοίγοντας την εφαρμογή τους μου έδειχνε ότι έπρεπε να τα ενημερώσω. Δεν μπορούσα από το τηλέφωνο να κατεβάσω και να εγκαταστήσω την αναβάθμιση με τίποτα. Τα συνέδεσα με άλλη συσκευή και η αναβάθμιση έγινε αμέσως. Τί παίζει; Γιατί μου βγάζει τέτοια θέματα; 

Πολύ απλά αν είσαι Αθήνα το πας smartec τους δείχνεις ότι αργεί να κάνει κλήσεις και τους το αφήνεις για επισκευή το οποίο μπορεί να σημαίνει και άλλαγη πλακέτας... Το θεμα είναι ότι γενικός δεν το κάνει σε εμενα τουλάχιστον ποτέ... Έχεις δοκιμάσει έτσι για τεστ με διαφορετική κάρτα σιμ? 

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Πήγα πριν δύο εβδομάδες και μου άλλαξαν οθόνη και μπαταρία επειδή είχε χαλάσει η μεμβράνη. Ξέχασα να τους το πω και τώρα είναι δύσκολο να ξανά περάσω. Λες να είναι θέμα service; Είναι πάντως αρκετά εκνευριστικό.

Sent from my SM-F926B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, Cadfael said:

Πήγα πριν δύο εβδομάδες και μου άλλαξαν οθόνη και μπαταρία επειδή είχε χαλάσει η μεμβράνη. Ξέχασα να τους το πω και τώρα είναι δύσκολο να ξανά περάσω. Λες να είναι θέμα service; Είναι πάντως αρκετά εκνευριστικό.

Sent from my SM-F926B using Tapatalk
 

Δοκίμασε να βάλεις μία άλλη sim με άλλο νούμερο κι αν εξακολουθεί και το κάνει και εκεί τότε θα πρέπει για μένα να πας service δεν μπορεί να κρατάς ένα τηλέφωνο Τόσο ακριβό και να σου παρουσιάζει ένα τόσο απλό πρόβλημα το οποίο δεν το έχουν οι υπόλοιποι

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Cadfael said:

Πήγα πριν δύο εβδομάδες και μου άλλαξαν οθόνη και μπαταρία επειδή είχε χαλάσει η μεμβράνη. Ξέχασα να τους το πω και τώρα είναι δύσκολο να ξανά περάσω. Λες να είναι θέμα service; Είναι πάντως αρκετά εκνευριστικό.

Sent from my SM-F926B using Tapatalk
 

Καλα ρε παιδια, ακομα δεν εχουν προμηθευτει μηχανημα? Αλλαζουν component αξιας 400+ στη χονδρικη για ... μια μεμβρανη?

 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η αναβάθμιση Ιουλίου 265mb...σε συσκευή COS

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάλεσα σήμερα την omniteck για την εσωτερική μεμβράνη και μου είπαν οτι δεν καλύπτεται από τη εγγύηση. Κόστος 10€

Link to comment
Share on other sites

SMARTEC για αλλαγη ιδιας μεμβρανης 25 Ευρώ.Δεν ειναι σοβαρά πράγματα αυτά.Το ένα επισημο Service 10 το άλλο 25 για την ίδια ακριβώς δουλειά.Εκτίθεται η ίδια η SAMSUNG.

Edited by dinosmidis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

Υπαρχει η δυνατοτητα να ρυθμίσουμε η εξωτερική οθονη να μην περιστρέφεται αυτοματα αλλα η εσωτερική να περιστρέφεται?

 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Καλησπερα 

Υπαρχει η δυνατοτητα να ρυθμίσουμε η εξωτερική οθονη να μην περιστρέφεται αυτοματα αλλα η εσωτερική να περιστρέφεται?

 

ευχαριστω 

Μπορεί να ρυθμιστεί από το bixby routines.

877542941_SmartSelect_20220729-084013_BixbyRoutines.thumb.jpg.22a578572b10ed1963f99842c8162047.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι fold-ers, ακουω... Ποιος θα κανει κινηση να μεταβει στο 4?

Και ποια εκδοση 256, 512 (ή 1ΤΒ, που ομως αυτη τη στιγμη ειναι αγνωστο αν θα κυκλοφορησει επισημα στην Ελλαδα)?

10/08 παρουσιαση στο galaxy unpacked, 26/08 στα καταστηματα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, v@gelis said:

Αγαπητοι fold-ers, ακουω... Ποιος θα κανει κινηση να μεταβει στο 4?

Και ποια εκδοση 256, 512 (ή 1ΤΒ, που ομως αυτη τη στιγμη ειναι αγνωστο αν θα κυκλοφορησει επισημα στην Ελλαδα)?

10/08 παρουσιαση στο galaxy unpacked, 26/08 στα καταστηματα...

Βαγγέλη, εξαρτάται από το τι νέο φέρνει. Το Fold 3 μου για την ώρα κρατάει πολύ γερά! 

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pharmex said:

Βαγγέλη, εξαρτάται από το τι νέο φέρνει. Το Fold 3 μου για την ώρα κρατάει πολύ γερά! 

Λιγα πραγματα Κωστα, αλλα αρκουν νομιζω να μας κανουν να το δοκιμασουμε:

  • Snapdragon 8+ Gen 1, 12/16GB RAM, 128/256/512GB or 1TB storage, 4400mAh (επιλογη, δηλαδη για 16γιγα και 1tb εκδοση φετος - η μπαταρια δε μεγαλωσε, η ελαχιστη βελτιωση που θα δουμε στην πραξη θα οφειλεται στο cpu efficiency)
  • Triple rear (50MP+12MP+10MP), 10MP front, 16MP UPC (βελτιωση δηλαδη στο main sensor και σημαντικη βελτιωση στην under display camera της εσωτερικης οθονης)
  • 6.19-inch external display και 7.56-inch internal display (πρακτικα λιγα χιλιοστα πιο κοντο και πλατυ, ελαχιστα δηλαδη πιο "τετραγωνισμενο")
  • 10 γραμμαρια πιο ελαφρυ (ελεω μονου folding mechanism φετος)
  • Ελαχιστα μικροτερο crease (δηλαδη λιγοτερο εμφανης "τσακιση")

That's all

Για να δουμε...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, v@gelis said:

Λιγα πραγματα Κωστα, αλλα αρκουν νομιζω να μας κανουν να το δοκιμασουμε:

  • Snapdragon 8+ Gen 1, 12/16GB RAM, 128/256/512GB or 1TB storage, 4400mAh (επιλογη, δηλαδη για 16γιγα και 1tb εκδοση φετος - η μπαταρια δε μεγαλωσε, η ελαχιστη βελτιωση που θα δουμε στην πραξη θα οφειλεται στο cpu efficiency)
  • Triple rear (50MP+12MP+10MP), 10MP front, 16MP UPC (βελτιωση δηλαδη στο main sensor και σημαντικη βελτιωση στην under display camera της εσωτερικης οθονης)
  • 6.19-inch external display και 7.56-inch internal display (πρακτικα λιγα χιλιοστα πιο κοντο και πλατυ, ελαχιστα δηλαδη πιο "τετραγωνισμενο")
  • 10 γραμμαρια πιο ελαφρυ (ελεω μονου folding mechanism φετος)
  • Ελαχιστα μικροτερο crease (δηλαδη λιγοτερο εμφανης "τσακιση")

That's all

Για να δουμε...

Μμμμ, θέλω να δω από κοντά την αλλαγή στις διαστάσεις. Μάλλον θα κάθεται καλύτερα και στο χέρι και στο μάτι! Πιστεύω, πάντως, ότι στην καθημερινή χρήση μάλλον δε θα είναι διακριτή η διαφορά στις επιδόσεις. Το 1ΤΒ μάλλον άχρηστο/υπερβολικό είναι. Ακόμη και το 512 που έχω τώρα, δύσκολα γεμίζει. Το ίδιο άχρηστα/υπερβολικά θεωρώ και τα 16GB RAM.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι θα το ήθελα 1cm πιο φαρδύ και 1cm πιο κοντό... Μια χαρά θα χωρούσε και πάλι στην τσέπη και θα κερδιζαμε σε θέαση multimedia...Το επόμενο που θα άξιζε για βελτίωση ειναι η τσάκιση στην μέση με κάποιο τρόπο να βελτιωνοταν αρκετά... Η λήψη κάμερας - βίντεο δεν με απασχολεί μιας και στο 3 είναι εξαιρετική και ισως καλύτερη αοο του S21 ultra...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tsiglas said:

Εγω πάλι θα το ήθελα 1cm πιο φαρδύ και 1cm πιο κοντό... Μια χαρά θα χωρούσε και πάλι στην τσέπη και θα κερδιζαμε σε θέαση multimedia...Το επόμενο που θα άξιζε για βελτίωση ειναι η τσάκιση στην μέση με κάποιο τρόπο να βελτιωνοταν αρκετά... Η λήψη κάμερας - βίντεο δεν με απασχολεί μιας και στο 3 είναι εξαιρετική και ισως καλύτερη αοο του S21 ultra...

Θα συμφωνήσω. Το αντίστοιχο Vivo (όχι για την Ευρώπη) φαίνεται και ωραιότερο και πρακτικότερο. Η κάμερα - επίσης όπως αναφέρεις - με έχει εκπλήξει ευχάριστα! Την περίμενα κατώτερη των S21 Ultra / S22 Ultra, όμως με έχει κάνει να τα ξεχάσω εκείνα, όπως και το Sony Pro 1 (που όμως έχει εκπληκτικό - για κινητό - λογισμικό επαγγελματικού επιπέδου).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αμαρτία μου μετά από 2 χρόνια με fold 2 και fold 3 με κούρασε στην καθημερινή του χρήση. Επισης θεωρώ οτι με τη μεμβρανη η οθονη χανει πολυ σε ευκρίνεια και απόδοση. Την κάμερα τέλος την ήθελα λίγο καλυτερη. Πήγα σε S22 Ultra και θα δω αν το 4 μου αλλάξει γνώμη.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η βασική βελτίωση που περιμένω σε επόμενο fold για να αλλάξω το 3άρι, είναι slot για το πενάκι. Και να εξαφανιστεί η τσάκιση. Μέχρι τότε με το 3άρι είμαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Cadfael said:

Να σας πω την αμαρτία μου μετά από 2 χρόνια με fold 2 και fold 3 με κούρασε στην καθημερινή του χρήση. Επισης θεωρώ οτι με τη μεμβρανη η οθονη χανει πολυ σε ευκρίνεια και απόδοση. Την κάμερα τέλος την ήθελα λίγο καλυτερη. Πήγα σε S22 Ultra και θα δω αν το 4 μου αλλάξει γνώμη.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

Πες όμως την εμπειρία σου με την μετάβαση.

 

Επίσης ρε παιδιά έχω το εξής θέμα.
Χρησιμοποιώ πολύ το BT στην ομιλία και έχω τα samsung buds 2.
Όμως έχω πολλά παράπονα ότι με ακούν μακριά και χάλια στο 90% των κλήσεων.
Τι να κάνω?
Να πάρω άλλα ακουστικά και αν ναι ποια να πάρω ?

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Cadfael said:

Να σας πω την αμαρτία μου μετά από 2 χρόνια με fold 2 και fold 3 με κούρασε στην καθημερινή του χρήση. Επισης θεωρώ οτι με τη μεμβρανη η οθονη χανει πολυ σε ευκρίνεια και απόδοση. Την κάμερα τέλος την ήθελα λίγο καλυτερη. Πήγα σε S22 Ultra και θα δω αν το 4 μου αλλάξει γνώμη.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

Εγω παλι μετα απο μπολικες αποπειρες με s22 ultra περιμενω πως και πως το fold 4... γιατι... once you go fold, you never go back...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, v@gelis said:

Εγω παλι μετα απο μπολικες αποπειρες με s22 ultra περιμενω πως και πως το fold 4... γιατι... once you go fold, you never go back...

Εγω πάλι Βαγγέλη δεν μπορώ ούτε καν να κοιτάξω άλλη συσκευή... Ούτε καν παρουσιάσεις και χαρακτηριστικά... 

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...