Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση : Σκέφτομαι κάποια στιγμή να το πάρω, αλλά ενα θέμα που έχω είναι οτι παω για τρεξιμο (10-20 χιλ) καθε βδομάδα και πρέπει να έχω το κινητό πάνω μου. Το συγκεκριμένο είναι βαρύ, ασε που θα καταστραφεί σε τέτοια χρήση. Σκέφτομαι την εξής λύση, αν ξέρει κανείς αν δουλεύει : Εχω cosmote σύνδεση. Μπορώ να βγάλω esim καρτα να δουλεύει στο fold, και να έχω την κλασική sim σε άλλο κινητό, ωστε να ανοίγω το ένα, να κλεινω το αλλο, χωρίς να αλλάζω sim καθε φορά, ή δεν δουλεύει η κλασική sim αν βγάλω  esim? 

Thanks, 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι το έχω. Cosmote multisim, με φυσική sim σε άλλο κινητό και eSIM στο fold. Δεν χρειάζεται να κλείνεις κανένα, δουλεύουν ταυτόχρονα. Προϋπόθεση να υποστηρίζει VoWifi η τωρινή σου συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 9:29 ΜΜ, awueu said:

Καλησπέρα στο forum, επειδή είμαι στη διαδικασία αλλαγής συσκευής θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο το νήμα μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος από τη συσκευή.

Η επιλογή του fold γίνεται καθώς κατά τη διάρκεια της δουλειάς μου κουβαλάω ένα S10e και ένα tablet , το Tab S7+ ή το Tab S6 lite, όποιο είναι διαθέσιμο, λόγω μεγαλύτερης οθόνης & S pen.

Όμως το απόγευμα το S10e ,είναι εύχρηστο, μικρό. Χάλια μπαταρία . μέτριες φωτό αλλά συμβιβάζομαι.

Το fold ως επαγγελματικό εργαλείο είναι κορυφαίο, όμως αυτό που θέλω να σας ρωτήσω τις υπόλοιπες ώρες βολεύει?

Η χρήση του είναι όπως ενός συμβατικού κινητού ή υπάρχει πάντα το άγχος ενός εύθραυστου κινητού? 

π.χ. Μπαίνει σε τσέπες παντελονιού ? Είναι μόνο ένα εργαλείο γραφείου?

Ευχαριστώ

 

Εμένα πρώτη φορά με βολεύει ΣΤΑ ΠΆΝΤΑ κινητό. Διπλωμένο κάνεις τα πάντα με το ένα χέρι. Μπαίνει στις τσέπες μου άνετα παρότι φοράω σχετικά στενά παντελόνια γιατί είναι μακρόστενο και μπορείς να καθησεις άνετα χωρίς να σε εμποδίζει και όταν ανοίγει, βλέπεις και κάνεις τα πάντα. Έχω και ένα ταμπλετ S7 και δεν το παίρνω πια μαζί μου. Επίσης φωτογραφική άριστη σε όλα της ακόμα και βράδυ. Βάζει κάτω και το iPhone 13 Pro της γυναίκας μου συχνά. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο κινητό με διαφορά που είχα ποτέ. Και είχα πάντα ναυαρχίδες και τα τελευταία μου ήταν τα iphone pro 

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να φλασαρει csc σε Ινδονησίας για να έχει εγγραφή κλήσης να μου πει αν πέτυχε; 

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια αξιόπιστη βάση για μηχανή;

Στάλθηκε από το Galaxy Z Fold 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει όρεξη ας γράψε μία αναλυτική διάρκεια μπαταρίας δηλαδή μέσα στην ημέρα πόσο διαρκεί η μπαταρία και με τη χρήση.

Είμαι με Note 9 αυτή τη στιγμή...έτσι και έτσι μπαταρία του και σκέφτομαι για το s22 Ultra ή για το Z Fold

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, agriniopk said:

Όποιος έχει όρεξη ας γράψε μία αναλυτική διάρκεια μπαταρίας δηλαδή μέσα στην ημέρα πόσο διαρκεί η μπαταρία και με τη χρήση.

Είμαι με Note 9 αυτή τη στιγμή...έτσι και έτσι μπαταρία του και σκέφτομαι για το s22 Ultra ή για το Z Fold

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




 

Η κάθε χρήση είναι υποκειμενική πιο σωστά θα σου έλεγα ότι η αυτονομία της συσκευής είναι επιπέδου Note 10 plus (ισως και λίγο καλύτερο - τα ειχα και τα 2 μαζί) και λίγο χειρότερη από s21 ultra & s22 ultra (το οποίο δεν είχα αλλα διαβαζω τα σχόλια) 

Αν σε κάλυπτε εξ αρχής το Note 9 τότε και το folD 3 δεν θα σε απογοητεύσει ενω τα s21& s22 ultra κάνουν σαφώς την διαφορά 

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την θήκη να το καθαρίσω λίγο,είχα ξεχάσει την αίσθηση της συσκευής χωρίς την θήκη.
Αποφάσισα να το κρατήσω χωρίς θήκη μέχρι τα πρώτα μπανακια και την άφιξη του z fold 4 μιας και πλέον δεν υπάρχει γυρισμός για εμένα σε μη fold συσκευή.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ampelift said:

Παίδες καλησπέρα, έχει πάρει κάποιος security patch Μαΐου?

Σε συσκευή cos ναι μόλις πριν 2 ώρες ήρθε... 250mb 

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, tsiglas said:

Σε συσκευή cos ναι μόλις πριν 2 ώρες ήρθε... 250mb 

Και σε εμένα ήρθε 

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς σε Samsung ZFOLD 3 γιατί δεν παίζει το Kodi 19.3-19.4 Matrix?
Ειχα την Leia 18.9 και ειπα να περάσω (playstore) την matrix 19.3 (δοκιμασα και την 19.4 απο την σελιδα του kodi)... Μόλις το ανοιξω πρώτη φορά ολα καλα το σεταρω και παίζει κομπλέ. Μόλις βγω και μπω μαυρη οθόνη... Clear cache & data παλι μαυρη οθόνη... Επανεκκίνηση και ξανά παίζει σωστά... Αν βγω και μπω πάλι τα ίδια... Δοκίμασα και λίγο μήπως φταίει κάτι από τις ρυθμίσεις - εργαστήρια αλλα χωρίς επιτυχία...
Εβαλα πάλι την 18.9 και παίζει σωστά... Wtf...? 

4 minutes ago, tsiglas said:

Παιδιά γνωρίζει κανείς σε Samsung ZFOLD 3 γιατί δεν παίζει το Kodi 19.3-19.4 Matrix?
Ειχα την Leia 18.9 και ειπα να περάσω (playstore) την matrix 19.3 (δοκιμασα και την 19.4 απο την σελιδα του kodi)... Μόλις το ανοιξω πρώτη φορά ολα καλα το σεταρω και παίζει κομπλέ. Μόλις βγω και μπω μαυρη οθόνη... Clear cache & data παλι μαυρη οθόνη... Επανεκκίνηση και ξανά παίζει σωστά... Αν βγω και μπω πάλι τα ίδια... Δοκίμασα και λίγο μήπως φταίει κάτι από τις ρυθμίσεις - εργαστήρια αλλα χωρίς επιτυχία...
Εβαλα πάλι την 18.9 και παίζει σωστά... Wtf...? 

Τελικά φταίει το 120 hz της οθόνης... Αν βάλεις standard 60hz παίζει σωστά... 

Υπάρχει τρόπος-ρύθμιση να μπαίνει 60hz σε συγκεκριμένες εφαρμογές? 

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά μόνο όταν είμαι με δεδομένα όταν συνδεθώ σε wifi ανοίγει κανονικά.
Για δοκίμασε

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει και σκάει η μεμβράνη εκεί που τσακίζει η οθόνη. Υπάρχει περίπτωση να μου την αλλάξουν;

Sent from my SM-F926B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Cadfael said:

Αρχίζει και σκάει η μεμβράνη εκεί που τσακίζει η οθόνη. Υπάρχει περίπτωση να μου την αλλάξουν;

Sent from my SM-F926B using Tapatalk
 

Γενικά η οδηγια ειναι αντικατασταση οθονης. Ναι οσο κουφό και αν ακούγεται.

Στον Γερακα ,Αθηνα,ειναι η omniteck ...google it.  Ειναι επισημο service της samsung και απλα αλλαζουν μεμβρανη. Το μοναδικο service που εχει μηχανημα απο οσο ξερω.

Αλλαγή μεμβρανης.  

Θετικο....Δεν ανοιγει το κινητο σου. Το ανοιγμα του κινητου δεν σημαινει παντα 100% συναρμολογηση οπως απο το εργοστασιο.

Αρνητικο...Οπως καθε αλλαγη μεμβρανης μπορεί να μεινει κατι αναμεσα στην οθονη και τη μεμβρανη (κόκκος σκόνης). Δεν ειναι και το πιο ευκολο να στην αλλαξουν, ας εχουν μηχανημα.

 

Οι επιλογες δικες σου φιλε μου. ( Εγω επελεξα αλλαγη μεμβρανης )

 

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Για ποια μεμβράνη μιλάτε;
Έχει Μεμβράνη το κινητό όταν το αγοράζεις ή κάποια έξτρα που τοποθετήθηκε μετά την αγορά;
Πείτε λίγα περισσότερα στοιχεία αν θέλετε...

Ποια είναι αυτή η μεμβράνη;

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Cadfael said:

Sorry δεν κατάλαβα. Τελικά τί αλλάζουν; Οθόνη ή μεμβράνη;

Sent from my SM-F926B using Tapatalk
 

Εάν πας omnitech αλλάζουν μεμβρανη. Εάν πας σε άλλο service αλλάζουν οθόνη.

Διάλεξε τι θες να κάνεις εσύ στο κινητό σου.

Και οι 2 επιλογές είναι στην εγγύηση και δεν σου χαλάνε και την εγγύηση.

 

Μιλάμε παιδιά για την εσωτερική μεμβράνη του κινητου. Έχει μεμβράνη στην εσωτερική οθόνη δεν είναι γυμνή.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Kostas.k said:

Καλημέρα, υπάρχει τζαμακι για την εξωτερική οθόνη   ; αν ναι ,πρέπει να βγει η μεμβράνη που εχει;

Ναι υπάρχει. Έχω βάλει εγώ. Βγαίνει η μεμβράνη και το τζάμι είναι εξαιρετικής ποιότητας. Το σετ έχει και εσωτερική μεμβράνη αλλά δεν την άλλαξα https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile-accessories/membranes-tzamakia-prostasias/guali-prostasias-othonis-me-plaisio-panzerglass-case-friendly-antibacterial-protective-tpu-gia-samsung-galaxy-z-fold3/?productId=20408077

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ δεν χάνεις εγγύηση με την αφαίρεση της μεμβράνης; επίσης η μεμβράνη που διαβάζω παραπάνω που αλλάζει με μηχάνημα είναι για την μέσα η την έξω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...