Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους θέλουν σκούρο Facebook  στην εσωτερική οθόνη, επειδή δεν το κάνει, κάνετε τα εξής.
Ρυθμισεις / επιλογές προγραμματιστη /  πηγαινετε κάτω και ενεργοποιειτε εκεί που γράφει επιβολή σκουρόχρωμης λειτουργίας 
 
Για όσους δεν έχουν ενεργοποιήσει τις επιλογές προγραμματιστη κάνουν τα εξής για ενεργοποίηση.
Ρυθμισεις / πληροφορίες για το τηλέφωνο / πληροφορίες για το λογισμικό  / πατάτε επαναλαμβανομενα με το δάχτυλο εκεί που λέει αριθμός κατασκευής. Μετά από καμιά 10 άρια χτυπήματα εμφανίζεται ένα παράθυρο που λέει ότι είσαστε πλέον προγραμματιστης...ούτε πολυτεχνική σχολή να βγάλετε ούτε τίποτα...έτσι απλά γίνατε.
 
Μετά επιστρέφουμε πίσω στις ρυθμισεις και το έχει τέρμα κάτω.
Μπράβο ρε συ.

Έχει εδώ και πόσους μήνες που εξαφανίστηκε το dark mode από το Tab μου.

Thankx.


Ps. Ίσως χρειαστεί ένα force stop το Facebook για να ανοίξει σε dark mode.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, miltos74 said:

Εγώ που πέρασα πορτογαλική θα παίρνω updates όταν παίρνει αυτή σωστά

 

Αλλιώς για να γυρίσω στη προηγούμενη που είχα μαμά πρέπει να βάλω με odin την ευρωπαϊκή,  σωστά? Από εγγύηση εάν το αφήσω έτσι δεν θα έχω θέμα?

Screenshot_20220106-114035_Settings.jpg

Όχι δε θα έχεις θέμα με την εγγύηση 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα με το fold 3.

Το τηλέφωνο κάνει συνεχώς επανεκκίνησεις απόγευμα μόνο του, το πήγα μια φορά στο service μου είπαν ότι δεν βρήκαν  κάποιο πρόβλημα. Το παίρνω, ξανά τα ίδια, αυτην την φορά όμως κρατάω σε screenshot τις ειδοποιήσεις από το Samsung Member που αναφέρει Πόσες φορές έχει κάνει αναιτια επαναφορά το τηλέφωνο το ξανά πάω στο service και με ενημερώνουν από τη Samsung ότι θα μου αλλάξουν πλακέτα και όχι να μου αντικαταστήσουν το τηλέφωνο. Θα ήθελα την άποψή σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

 Διάβασα και στο νήμα του fold 2 αλλά δεν βρήκα άκρη.

Αλλαγή μεμβράνης εσωτερικής οθόνης γίνεται χωρίς να χαθεί η εγγύηση;

Προστασία της υπάρχει να μπει έστω από πανω; χωρίς να χάνουμε εγγύηση Στο service αντικαθιστάς επίσημα την εσωτερική μεμβράνη;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το Samsung πληκτρολόγιο όταν πάω να βάλω τόνο πατιέται το λ αν και βλέπω ότι πατάω το πλήκτρο του τόνου. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν δουλεύει σωστά η οθόνη;

Sent from my SM-F926B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Cadfael said:

Χρησιμοποιώντας το Samsung πληκτρολόγιο όταν πάω να βάλω τόνο πατιέται το λ αν και βλέπω ότι πατάω το πλήκτρο του τόνου. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν δουλεύει σωστά η οθόνη;

Sent from my SM-F926B using Tapatalk
 

Και γω το παθαίνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, miltos74 said:

 Διάβασα και στο νήμα του fold 2 αλλά δεν βρήκα άκρη.

Αλλαγή μεμβράνης εσωτερικής οθόνης γίνεται χωρίς να χαθεί η εγγύηση;

Προστασία της υπάρχει να μπει έστω από πανω; χωρίς να χάνουμε εγγύηση Στο service αντικαθιστάς επίσημα την εσωτερική μεμβράνη;

https://myphone.gr/forum/topic/190005/page/6/?tab=comments#comment-7016294

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Πήρα τηλέφωνο στο επίσημο service στην Πάτρα. Η απάντηση ήταν η εξής.

Δεν πειράζετε την εσωτερική μεμβράνη. Εντολή από τα κεντρικά. Χάνεται η εγγύηση.

Μόνο τα κεντρικά την διαχειρίζεται. Ακόμα και εμείς παίζουμε το ρόλο του μεσάζοντα. Εντολη δεν τα ακουμπαμε. Το στέλνουμε Αθήνα. Εάν έχει φουσκάλες η έχει ξεκολλήσει.

Μπορεί να αλλαχτεί η μεμβράνη μπορεί και όλη η οθόνη. Αυτό το αποφασίζουν στα κεντρικά της Αθήνας.

Χρόνος από την ημέρα που θα το φέρετε μέχρι να το πάρετε από 12 έως 14 ημέρες.

 

 Edit...Μόλις πήρα στη smartech  Χαϊδάρι. Μίλησα με μια κοπέλα. Είπε δεν αλλάζουν ακόμα εσωτερική μεμβράνη, του είπε η samsung  hellas ότι θα τους προμηθεύσει κάποιο. Με ρώτησε εάν έχω βρει κάποια. Της είπα ναι. Τη ρώτησα εάν μπορώ να την αλλάξω και μου είπε απλά μην χαλάσει η οθόνη γιατί δεν καλύπτεται από εγγύηση εάν χαλάσει.

Διφορούμενες απόψεις....

 

Σε συνέχεια των παραπάνω Πήρα τη Samsung Hellas όπου ένα παλικάρι αφού μου ζήτησε χρόνο να ρωτήσει μου είπε απλά...ότι σας είπαν στη smartech.  Του είπα εαν δηλαδή βρω μια μεμβράνη και την αντικαταστήσει μόνος μου χωρίς να χαλάσει η οθόνη δεν χάνω την εγγύηση...η απάντηση του επί λέξη...αυτή είναι ερώτηση παγίδα...και του λέω όχι προς θεού αλλά να ξέρω τι γίνεται με την μεμβράνη και πως θα το διαχειριστώ σε αλλαγή της. Απλά μου απάντησε ότι είναι να γίνει θα πρέπει να γίνει σε εξουσιοδοτημενο service.

 

Πως όμως όταν ακόμα και το κεντρικό σου λέει δεν την αλλάζω? Ενώ το περιφερειακό σου λέει το στέλνουμε στο κεντρικο;;;;;

 

Πιάσε το αυγό και κουρευτο ....Μεγάλο μπάχαλο σε αυτό το κομμάτι.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλετε να αλλάξετε μεμβράνη?
εμένα έχει κάνει μια φουσκαλα εκεί που διπλώνει ψηλά αλλά δεν με ενοχλεί τόσο έχω κάτι μεμβράνες από το fold 2 λέτε να κάνουν?

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Γιατί η φθορά θα γίνει κάποια στιγμή. Καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται. Όπως και οποιοσδήποτε μπαίνει στο νήμα και θέλει να ενημερωθεί για το κινητό, να ξέρει τι ισχύει πριν το αγοράσει.

Θεωρώ καλό είναι να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται, με το πιο ευαίσθητο σημείο της συσκευης, από πλευρά εγγύησης και αντιμετώπισης από τα επίσημα services.

 

Το δικό σου με όσα κατάλαβα αντιμετωπίζεται με αλλαγή οθόνης, αφού κρίνουν ότι δεν το έκανες εσύ. Άλλη λύση δεν έχουν. Δεν έχουν μηχάνημα για μεμβράνη.

Τέλος πάντων εγώ αυτά που ήθελα να μάθω τα έμαθα και άμα έρθει εκείνη η ώρα θα δω πως θα το διαχειριστώ. Πάντως στο εξωτερικό την αλλάζουν επίσημα τη μεμβράνη  με κόστος περίπου 40 εως 50 ευρώ.  Αντικατάσταση οθόνης κάπου 400κατι. 

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, miltos74 said:

Γιατί η φθορά θα γίνει κάποια στιγμή. Καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται. Όπως και οποιοσδήποτε μπαίνει στο νήμα και θέλει να ενημερωθεί για το κινητό, να ξέρει τι ισχύει πριν το αγοράσει.

Θεωρώ καλό είναι να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται, με το πιο ευαίσθητο σημείο της συσκευης, από πλευρά εγγύησης και αντιμετώπισης από τα επίσημα services.

Όσο παλιώνουν οι συσκευές θα ανακύπτουν περισσότερα παρόμοια θέματα και όπως φαίνεται, πρόκειται για ένα θέμα εν εξελίξει για τη Samsung η οποία εκτιμώ πως σύντομα θα έχει καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη λύση και θα γίνεται η αλλαγή της μεμβράνης κανονικά από το επίσημο service. Θα πρότεινα πάντως να μην επιχειρήσει κάποιος από μόνος του να αλλάξει μεμβράνη στην παρούσα φάση λόγω της ιδιαιτερότητας των συγκεκριμένων οθονών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanaso77 said:

Όσο παλιώνουν οι συσκευές θα ανακύπτουν περισσότερα παρόμοια θέματα και όπως φαίνεται, πρόκειται για ένα θέμα εν εξελίξει για τη Samsung η οποία εκτιμώ πως σύντομα θα έχει καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη λύση και θα γίνεται η αλλαγή της μεμβράνης κανονικά από το επίσημο service. Θα πρότεινα πάντως να μην επιχειρήσει κάποιος από μόνος του να αλλάξει μεμβράνη στην παρούσα φάση λόγω της ιδιαιτερότητας των συγκεκριμένων οθονών.

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι ακριβως έγραψες...πανταχού παρόντα.

 

Ελπίζω να μη σε ενοχλεί που σε πειράζω. Αλλιώς να το σβήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, miltos74 said:

Ελπίζω να μη σε ενοχλεί που σε πειράζω. Αλλιώς να το σβήσω.

Το καλοπροαίρετο χιούμορ είναι πάντα καλοδεχούμενο. 🙂

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντα καλοπροαιρετο...και να συμβαδίζει φίλε μου μην παρεξηγηθουμε τσάμπα.

Και για να μην βγούμε off topic, και αντε να μαλωσεις εμενα αλλα και τον εαυτο σου? Έδωσα το ένα από τα 2 που μου έφερε ο Άγιος Βασίλης. Το πήρε παιδί που είχε το fold 2. Μετά από 2 ημέρες μου είπε ότι είναι πολυ καλύτερο ποιοτικά. Ειδικά στην εσωτερική οθόνη έχει μεγάλη διαφορά. 

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 minutes ago, miltos74 said:

Το πήρε παιδί που είχε το fold 2. Μετά από 2 ημέρες μου είπε ότι είναι πολυ καλύτερο ποιοτικά. Ειδικά στην εσωτερική οθόνη έχει μεγάλη διαφορά. 

Είναι όντως πολύ ανώτερο ποιοτικά από το Fold 2 και αυτό είναι αναμενόμενο. Χωράει εξάλλου ακόμα μεγάλη εξέλιξη ο συγκεκριμένος τύπος συσκευών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω ιδιοτροπιας δεν θα μπορούσα να συμβιωσω μαζί του. Θα έτρωγε από τα σωθικά μου. Θα είχε φύγει για service.

Είσαι τυχερός και μακάρι να σου έμοιαζα ειλικρινα στην υπομονή να συμβιώνεις με αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πιο πίσω τι ισχύει για τη ζελατίνα της εσωτερικής οθόνης :

1) Γενάρη (μέσα στο μήνα δηλαδή) η smartec σκοπεύει να προμηθευτει μηχάνημα να κάνει αντικατάσταση της ζελατίνας. Το κόστος προμήθειας είναι υψηλό και οι αλλαγες που θα κάνουν ελάχιστες - οι οικονομίες κλίμακος δεν επέτρεψαν να έχουν ήδη ένα στην κατοχή τους. Πάρτε κι άλλοι τηλ, όσο πιο πολλοί ενδιαφερθουν τόσο πιο γρήγορα θα τρέξει το θέμα, με ερωταπαντησεις κι εικασίες στο forum τα θέματα δε λύνονται. Χρειάζονται actions... 

2) Η εγγύηση ΔΕΝ χάνεται αν αφαιρεθεί η εσωτερική ζελατίνα. Έχω επίσημη ενημέρωση γραπτώς από Samsung hellas support. Η ζελατίνα λογίζεται αναλώσιμο και σαν αναλώσιμο ο χρήστης κάνει ότι θέλει με αυτή -   δεν αποτελεί μέρος του τηλεφώνου, η εγγύηση χάνεται μόνο αν ο χρήστης κατά της αφαίρεση της κάνει ζημιά στην οθόνη... 

3) αυτό που δείχνει ο φίλος bikiapo είναι κλασικό θέμα με τις ζελατίνες των fold 3. Μια αναζήτηση στο reddit και θα δείτε ότι το tear-drop ξεφλούδισμα στο άνω μέρος είναι κλασικό. Αν χειροτέρεψει το πας σέρβις 

4) ενεργοποίηστε το dolby atmos όσοι δεν το έχετε κάνει 

5) ότι το λευκό της οθόνης είναι ΦΟΒΕΡΌ το έχουμε πει; τσεκάρετε το δίπλα δίπλα πχ με s21 ultra ή iPhone 13 pro Max. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ ΟΘΌΝΗ η εσωτερική 

6) Τι μαγεία το spen σε αυτή την οθοναρα; όσο δε χάρηκα τη γραφίδα όντας κάτοχός όλης της σειράς note, τόσο την έχω εκμεταλλευτει στο fold 3, ελέω screen estate... 

 

 

 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πιο πίσω τι ισχύει για τη ζελατίνα της εσωτερικής οθόνης :
1) Γενάρη (μέσα στο μήνα δηλαδή) η smartec σκοπεύει να προμηθευτει μηχάνημα να κάνει αντικατάσταση της ζελατίνας. Το κόστος προμήθειας είναι υψηλό και οι αλλαγες που θα κάνουν ελάχιστες - οι οικονομίες κλίμακος δεν επέτρεψαν να έχουν ήδη ένα στην κατοχή τους. Πάρτε κι άλλοι τηλ, όσο πιο πολλοί ενδιαφερθουν τόσο πιο γρήγορα θα τρέξει το θέμα, με ερωταπαντησεις κι εικασίες στο forum τα θέματα δε λύνονται. Χρειάζονται actions... 
2) Η εγγύηση ΔΕΝ χάνεται αν αφαιρεθεί η εσωτερική ζελατίνα. Έχω επίσημη ενημέρωση γραπτώς από Samsung hellas support. Η ζελατίνα λογίζεται αναλώσιμο και σαν αναλώσιμο ο χρήστης κάνει ότι θέλει με αυτή -   δεν αποτελεί μέρος του τηλεφώνου, η εγγύηση χάνεται μόνο αν ο χρήστης κατά της αφαίρεση της κάνει ζημιά στην οθόνη... 
3) αυτό που δείχνει ο φίλος bikiapo είναι κλασικό θέμα με τις ζελατίνες των fold 3. Μια αναζήτηση στο reddit και θα δείτε ότι το tear-drop ξεφλούδισμα στο άνω μέρος είναι κλασικό. Αν χειροτέρεψει το πας σέρβις 
4) ενεργοποίηστε το dolby atmos όσοι δεν το έχετε κάνει 
5) ότι το λευκό της οθόνης είναι ΦΟΒΕΡΌ το έχουμε πει; τσεκάρετε το δίπλα δίπλα πχ με s21 ultra ή iPhone 13 pro Max. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ ΟΘΌΝΗ η εσωτερική 
6) Τι μαγεία το spen σε αυτή την οθοναρα; όσο δε χάρηκα τη γραφίδα όντας κάτοχός όλης της σειράς note, τόσο την έχω εκμεταλλευτει στο fold 3, ελέω screen estate... 
 
 
 

Εγγύηση ο v@gelis όπως πάντα! Θα καλέσω κι εγώ να ρωτήσω για αλλαγή της ζελατίνας, και να κάνετε κι εσείς όλοι το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πιο πίσω τι ισχύει για τη ζελατίνα της εσωτερικής οθόνης :
1) Γενάρη (μέσα στο μήνα δηλαδή) η smartec σκοπεύει να προμηθευτει μηχάνημα να κάνει αντικατάσταση της ζελατίνας. Το κόστος προμήθειας είναι υψηλό και οι αλλαγες που θα κάνουν ελάχιστες - οι οικονομίες κλίμακος δεν επέτρεψαν να έχουν ήδη ένα στην κατοχή τους. Πάρτε κι άλλοι τηλ, όσο πιο πολλοί ενδιαφερθουν τόσο πιο γρήγορα θα τρέξει το θέμα, με ερωταπαντησεις κι εικασίες στο forum τα θέματα δε λύνονται. Χρειάζονται actions... 
2) Η εγγύηση ΔΕΝ χάνεται αν αφαιρεθεί η εσωτερική ζελατίνα. Έχω επίσημη ενημέρωση γραπτώς από Samsung hellas support. Η ζελατίνα λογίζεται αναλώσιμο και σαν αναλώσιμο ο χρήστης κάνει ότι θέλει με αυτή -   δεν αποτελεί μέρος του τηλεφώνου, η εγγύηση χάνεται μόνο αν ο χρήστης κατά της αφαίρεση της κάνει ζημιά στην οθόνη... 
3) αυτό που δείχνει ο φίλος bikiapo είναι κλασικό θέμα με τις ζελατίνες των fold 3. Μια αναζήτηση στο reddit και θα δείτε ότι το tear-drop ξεφλούδισμα στο άνω μέρος είναι κλασικό. Αν χειροτέρεψει το πας σέρβις 
4) ενεργοποίηστε το dolby atmos όσοι δεν το έχετε κάνει 
5) ότι το λευκό της οθόνης είναι ΦΟΒΕΡΌ το έχουμε πει; τσεκάρετε το δίπλα δίπλα πχ με s21 ultra ή iPhone 13 pro Max. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ ΟΘΌΝΗ η εσωτερική 
6) Τι μαγεία το spen σε αυτή την οθοναρα; όσο δε χάρηκα τη γραφίδα όντας κάτοχός όλης της σειράς note, τόσο την έχω εκμεταλλευτει στο fold 3, ελέω screen estate... 
 
 
 
Σας ζηλεύω, να δούμε πότε θα καταφέρω να έρθω και εγώ αφού το budget δόθηκε σε άλλα και ξεμείναμε.
Τώρα που το σκέφτομαι και νομίζω ότι κάτι έχεις αναφέρει και εσύ επάνω σε αυτό, μήπως να σκεφτώ να δώσω το tab S7 plus να τσοντάρω για την αγορά αλλά δεν ξέρω αν καταφέρει να το αντικαταστήσει σαν tablet...

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα γνώμες.. Φόρτιση 2 φορές τη μέρα εύκολα  δυστυχώς... 

Κ κάτι άλλο που με ενοχλεί έχω κ βοντ κ κοσμοτε.. 

Με WiFi κ κοσμοτε πιστεύω δουλεύει ρολόι κ τρεχει κανονικά το ίντερνετ.. 

Με βοντ μια δουλεύει καλά μια αργεί  μια δεν δουλεύει καθόλου το ίντερνετ.. Έκαναν κ ρυθμίσεις από τα κεντρικά.. 

Αλλαξα Κ κάρτα σιμ αλλά τα ίδια βλέπω...  

Ενα ακόμα θεμα με τη βοντ οταν μιλαω   με ένα συγκεκριμένο άτομο που έχει βοντ σταματάει ναμε ακούει.. Με όλους τους  υπόλοιπους  μιλάω κομπλέ αλλά κ από κόσμο να την πάρω πάλι κομπλέ θα είναι..  Ευχαριστώ προκαταβολικά 

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Θα καλέσω και εγω που έχω s21 ultra... Αστειεύομαι φυσικά... Εθχα πάρει και εγω μέσα στις γιορτές και τους μουρμουρισα... Η ενημέρωση που ειχαν είναι ότι πολύ σύντομα θα μπορούν να μας εξυπηρετησουν...και μάλιστα μου ειπαν ότι το κόστος της μεμβράνης θα είναι αρκετά ψιλά γιαυτό φοβούνται ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη ζήτηση... 

Η συσκευή οοως τα είπε ο Βαγγέλης... Απλά ενα όνειρο... Εξαιρετική παντού... 

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...