Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρτε κι ενα long term review απο εναν επιφανη youtuber

Samsung Z Fold 3 long-term review: Truly 3-in-1 - YouTube

ΥΓ Δειτε ξανα το dex.... ποσο καλα παιζει, ποσο κοντα στη φιλοσοφια των windows ειναι και ... ποσο παραγνωρισμενο ειναι

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλές γιορτές.. 

Έχω ένα θεματακι  να μ πείτε γνώμες... 

Έχω 2 νούμερα κ κοσμοτε κ βοντ 

Όταν μιλάω με ένα συγκεκριμένο βονταφον από τη βονταφον μ.. 9 στις 10 φορές μετά από μισό η ένα λεπτό εγώ συνεχίζω να  την ακούω.. Αυτή όχι... 

Αν την πάρω από το κοσμοτε στο βονταφον της κανένα θέμα.. Κ γενικά όπου κ να πάρω κανένα θέμα κ με τα δύο νούμερα μ προς όλους... 

Κ αυτή μ λέει ότι δεν της το κάνει με άλλον  ή αν της το κάνει θα είναι σπάνια.. 

Δεν μπορώ να σκεφτώ να έχει θέμα η συσκευή μ από τη στιγμή που δουλεύει με όλους τους υπόλοιπους ρολόι... Αλλά κ με κοσμοτε οκ.. 

Έχετε καμία ιδέα;; 

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μετά από Note 20 ultra,  s21 ultra , p40 pro, ήρθε και η ώρα μου για το 1ο foldable μου.

Αγορά εχθές με δώρο θήκη και πενακι.

Έγραψα από ποια κινητά περασα σε διάστημα 10 μηνών περίπου μόνο και μόνο για να εξηγήσω τι μου αρέσει και τι όχι σε σ εση με αυτά. 

Αρνητικά (πάντα προσωπική διαπίστωση)

1.   Εξωτερική οθόνη. Περίεργη στο πιάσιμο αλλά και ασυνήθιστη στο μάτι.

Με δυσκολεύει στη γραφή. Προσπαθώ με σύρσιμο να κάνω γραφή. Πατώντας κουμπιά είναι μικρό το πληκτρολόγιο και δεν πιάνει τα σωστά γράμματα πάντα. Το μεγαλύτερο ζόρι μου είναι αυτη η οθόνη.

2.   Αγχος για να μην πάθει τίποτα η εσωτερική οθόνη γρατζουνιές η χαλάσει στο σημείο που διπλώνει. Σε όλα τα άλλα κινητά δεν υπάρχει κάτι σε τέτοιο βαθμό.

3.   Βάρος. Μοιάζει με το s21 ultra το αισθάνεσαι το βάρος.

4.  Όγκος όταν είναι διπλωμένο μιλάμε για...το παχος χαχαχα.

Θετικά 

1.  Μόνο για τρελούς της τεχνολογίας. Όποιος θέλει να δει κάτι διαφορετικό να το έχει κατά νου για αγορά οπωσδήποτε. 

2. Transformer...κινητο σε ταμπλετ...απλά δεν υπάρχει. Έβαλα στο κουτί του το s6 tablet που είχα.

3. Εσωτερική οθόνη ...όσο τεράστιο άγχος για να μην πάθει κάτι...δεν μπορείς να μην την ανοιξεις απλά να τη χαζεύεις...ναι ο άνθρωπος έφτασε στο φεγγάρι...

4.   Φωτογραφίες. Πέραν του ζουμ που προσέφερε το  s21 ultra και το p40 pro δεν ζηλεύει σε κάτι αυτό εδώ.

5.  Αισθητήρας δακτυλικου.  Απλα τέλειος.  Όταν κάποιοι φώναζαν ότι οι αισθητήρες κάτω από την οθόνη είναι πιο αναξιόπιστοι από τους παλιούς που βρισκόταν είτε σε κουμπιά εκκίνησης είτε στις πλάτες των κινητών λέγαμε...εδώ...φοβερή νέα τεχνολογία σωπατε ρε...δεν ξέρετε...και όμως τώρα καταλαβαίνεις τι σημαίνει αισθητήρας δακτυλικου.  Τελικά στις οθόνες είχαμε Μπουτον κρυμμένα που για να πιάσουν 100% ήθελε τάμα και άμα πάλι δούλευαν.

Μπαταρία...έχω ίδιο περίπου sot  με το s21 ultra..αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, πως δουλεύει ο καθένας το κι ήτοι του.

Σήμα... επειδή βρίσκομαι σε περιοχή με δύσκολο Σήμα απλα κλασσικό  samsung  όχι τέλειο...πίσω αρκετά από το p40 pro.

Ήχος.  Καλύτερος από όλα τα παραπάνω κινητά

Γενικό συμπέρασμα...Ζεις μαζί του με προσοχή φροντίδα και προδερμ...περισσοτερο σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή. Κάποια παιδιά μου είπαν εδώ μέσα...η θα το λατρέψεις...η σε 3 ημέρες θα το πουλήσεις. 

Ειχαν και έχουν απολυτο δίκιο. Προσωπικά...με βλέπω σιγά σιγά για το 1ο απλά θέλει συνήθεια.

 

Μια βοήθεια...ποια θήκη να πάρω από Ελλάδα γιατί αυτή με το πενάκι της samsung απλά είναι για ...πεταμα

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο 

Εγώ είμαι αισίως στο 6ο fold 3... 

Ο, τι και να δοκίμασα φέτος πάλι εδώ γύρισα. 

Σε αυτά που περιγράφεις θα σου πω να μη φοβάσαι για τη χρήση του... 

Εγώ πλέον χρησιμοποιώ 2 ώρες τη μέρα τη γραφίδα στην οθόνη και δεν καταλαβαίνει τίποτα 

Σε τελική για αυτό υπάρχουν τα 2 έτη εγγύηση. 

Για θήκη προτείνω είτε spigen thin fit p, αν χρησιμοποιείς τη γραφίδα κι αν όχι καρφί για αυθεντική σιλικόνης.... 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, v@gelis said:

Καλορίζικο 

Εγώ είμαι αισίως στο 6ο fold 3... 

Ο, τι και να δοκίμασα φέτος πάλι εδώ γύρισα. 

Σε αυτά που περιγράφεις θα σου πω να μη φοβάσαι για τη χρήση του... 

Εγώ πλέον χρησιμοποιώ 2 ώρες τη μέρα τη γραφίδα στην οθόνη και δεν καταλαβαίνει τίποτα 

Σε τελική για αυτό υπάρχουν τα 2 έτη εγγύηση. 

Για θήκη προτείνω είτε spigen thin fit p, αν χρησιμοποιείς τη γραφίδα κι αν όχι καρφί για αυθεντική σιλικόνης.... 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου φίλε μου. Ειδικά για το ότι η οθόνη αντέχει στη χρήση.

6ο;;;;; τόσο σε πήρε να διαπιστώσεις ότι χωρίς αυτό δεν μπορεις; χαχα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, miltos74 said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου φίλε μου. Ειδικά για το ότι η οθόνη αντέχει στη χρήση.

6ο;;;;; τόσο σε πήρε να διαπιστώσεις ότι χωρίς αυτό δεν μπορεις; χαχα

Ναι δεν είναι καινούριο σπορ αυτό, κρατάει χρόνια η κολωνια... 

Κοίτα να χαρείς τη συσκευή σου, κάνε πλήρη απόσβεση άφοβα... 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, v@gelis said:

Ναι δεν είναι καινούριο σπορ αυτό, κρατάει χρόνια η κολωνια... 

Κοίτα να χαρείς τη συσκευή σου, κάνε πλήρη απόσβεση άφοβα... 

Επειδή κοιτάζω τώρα για θήκη ποια λες σιλικονης; τη γνήσια samsung?

Έχεις άποψη γιαυτη; μου αρέσει...

https://www.skroutz.gr/s/30530681/Samsung-Original-Aramid-Cover-Συνθετική-Ανθεκτική-Μαύρο-Galaxy-Z-Fold-3.html

 

Είναι φανταστική συσκευή. Πάντα είχα ναυαρχίδες...αλλα εδώ...Οκ...όντως όπως λέτε όσοι την είχατε πριν από εμένα...δεν μπαίνει σε σύγκριση με τα άλλα τηλέφωνα. Απλά επανάσταση στη τεχνολογία. Μια κατηγορία μόνη της

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, miltos74 said:

Επειδή κοιτάζω τώρα για θήκη ποια λες σιλικονης; τη γνήσια samsung?

Έχεις άποψη γιαυτη; μου αρέσει...

https://www.skroutz.gr/s/30530681/Samsung-Original-Aramid-Cover-Συνθετική-Ανθεκτική-Μαύρο-Galaxy-Z-Fold-3.html

 

Είναι φανταστική συσκευή. Πάντα είχα ναυαρχίδες...αλλα εδώ...Οκ...όντως όπως λέτε όσοι την είχατε πριν από εμένα...δεν μπαίνει σε σύγκριση με τα άλλα τηλέφωνα. Απλά επανάσταση στη τεχνολογία. Μια κατηγορία μόνη της

Προφανώς προτείνω την aramid με 1000, αλλά το κόστος είναι υψηλό, για αυτό δεν στην ανέφερα. 

Minimun protection, αλλά ούτως ή άλλως σε αυτή τη συσκευή αν έχεις πτώση δύσκολα μια θήκη μπορεί να σε σώσει. 

Καταπληκτική η aramid, λοιπόν, αν αψηφισεις το κόστος... 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, v@gelis said:

Προφανώς προτείνω την aramid με 1000, αλλά το κόστος είναι υψηλό, για αυτό δεν στην ανέφερα. 

Minimun protection, αλλά ούτως ή άλλως σε αυτή τη συσκευή αν έχεις πτώση δύσκολα μια θήκη μπορεί να σε σώσει. 

Καταπληκτική η aramid, λοιπόν, αν αψηφισεις το κόστος... 

Ναι Βαγγέλη η aramid είναι ότι καλύτερο για την συσκευή αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν εβαλαν και stand οπως ειχε στο Fold 2...Θεωρώ ότι σε αυτή την συσκευή είναι must have... Εκτος από αυτό στο Fold 2 με το stand ερχοταν στο ίδιο ύψος με το module της κάμερας και έτσι δεν έπαιζε οταν την ακουμπούσες ανοιχτή σε τραπέζι. 

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, tsiglas said:

Ναι Βαγγέλη η aramid είναι ότι καλύτερο για την συσκευή αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν εβαλαν και stand οπως ειχε στο Fold 2...Θεωρώ ότι σε αυτή την συσκευή είναι must have... Εκτος από αυτό στο Fold 2 με το stand ερχοταν στο ίδιο ύψος με το module της κάμερας και έτσι δεν έπαιζε οταν την ακουμπούσες ανοιχτή σε τραπέζι. 

Σωστα Κωστα, μπορουσαν εστω να βαλουν ενα μικρο "εξογκωμα" στην κατω πλευρα της θηκης, ωστε να κανει "compensate" την υψομετρικη διαφορα (οπως πχ εχει η spigen thin fit p).

Χρονια Πολλά και με πολλα gadgets σε ολους ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Βαγγέλη για τη πολύτιμη βοηθεια σου. 

Μία τελευταία ερώτηση. Όταν το διπλώνω βλέπω στο κέντρο σαν να γίνεται διαφανής η οθόνη στο σημείο που διπλώνει. Έτσι πρέπει να είναι; ειδικά σε μαύρο wallpaper.

Σας παρακαλώ πολύ εάν μπορεί κάποιος να ελέγξει και στο δικό του εάν κάνει όπως το δικό μου όταν ξεκινάω να το κλεινω όπως στη φώτο 2. Ρωτάω ώστε εάν έχει θέμα το δικό μου να μη χάσω το doa. 

 

Και η 3η όταν το έχω σχεδόν κλείσει.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

IMG-b5701dd32fb19b15aa7915b061c56076-V.jpg

IMG-fa72f098ae7e4c037a815e60c85909e9-V.jpg

IMG-5c1507d3c209e76ed86bc93ea34f2a23-V.jpg

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις τα "καλά" του crease. Είναι φυσιολογικό, μην ανησυχείς. 

Σε αυτό το Mode δεν πρόκειται να δουλέψεις τη συσκευή... 

 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφ  ......οκ τέλεια τότε.

Βρήκα την θήκη που λέγαμε την aramid στα 59 περίπου οπότε την χτύπησα.

Όντως παιδιά το κοιτάζουμε με φίλους και όλοι λέμε...οκ...δεν υπάρχει σύγκριση. Είναι κατηγορία μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς προτείνω την aramid με 1000, αλλά το κόστος είναι υψηλό, για αυτό δεν στην ανέφερα. 
Minimun protection, αλλά ούτως ή άλλως σε αυτή τη συσκευή αν έχεις πτώση δύσκολα μια θήκη μπορεί να σε σώσει. 
Καταπληκτική η aramid, λοιπόν, αν αψηφισεις το κόστος... 
Περιφερειακά προστατεύει;
Επίσης εκεί πού είναι το κλείσιμό και γράφει samsung το καλύπτει η το αφήνει εκτεθειμένο;
Και μία ερώτηση.
Φοράει μαμά ζελατίνα η μεγάλη οθόνη μέσα;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ταξιδιωτης22 said:

Περιφερειακά προστατεύει;
Επίσης εκεί πού είναι το κλείσιμό και γράφει samsung το καλύπτει η το αφήνει εκτεθειμένο;
Και μία ερώτηση.
Φοράει μαμά ζελατίνα η μεγάλη οθόνη μέσα;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι προστατεύει περιφερειακά. 

Οταν λες εκεί που είναι το κλείσιμο, εννοείς το "μεντεσε"? Αν ναι, η απάντηση είναι όχι, ελάχιστες θήκες το κάνουν αυτό, αλλά συνήθως είναι ογκώδεις (πχ η original spen case, η spigen slim armor pro κλπ). 

Η μεγάλη εσωτερική οθόνη φοράει ζελατίνα καλής ποιότητας, ναι 

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα από smartec. Γενάρη θα έχουν δυνατότητα αντικατάστασης της εσωτερικής ζελατίνας του fold 3...

Δειτε κι ένα ενδιαφέρον τεστ από CNET για την αντοχή της οθόνης... 

https://www.cnet.com/tech/mobile/samsung-galaxy-z-fold-3-durability-can-the-phone-stand-up-to-18-hours-of-s-pen-use/

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, bikiapo said:

Βαγγέλη για τον γείτονα καμία θήκη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαααα, δεν εγιναν ποτε shipped (λογω των εορτων, φοβερες καθυστερησεις) κι ακυρωθηκε η παραγγελια.

Αν στο αμεσως προσεχες διαστημα πεσει καμια spare στα χερια μου, σου λεω.

Καλη Χρονια!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
50 minutes ago, bikiapo said:

Καλή χρόνια με υγεία να έχουμε.

Για να μη γεμίζουμε το forum με τέτοια post που δεν εξυπηρετούν τη θεματολογία του εκάστοτε thread, έχουμε ξεχωριστό topic όπου μπορούμε να αποδώσουμε τις ευχές μας... https://myphone.gr/forum/topic/11344

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Για να μη γεμίζουμε το forum με τέτοια post που δεν εξυπηρετούν τη θεματολογία του εκάστοτε thread, έχουμε ξεχωριστό topic όπου μπορούμε να αποδώσουμε τις ευχές μας... https://myphone.gr/forum/topic/11344

 

Απο μικρός έλεγα το...πανταχου παρων...αλλα εδω μεσα το εχω ζήσει με εσένα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Απο μικρός έλεγα το...πανταχου παρων...αλλα εδω μεσα το εχω ζήσει με εσένα φίλε μου.
Χαχαχαχαχα, πόσο δίκιο έχεις!!!!

v@gelis τελικά το πήρα, αλλά δεν...μέγεθος και βάρος είναι μεγάλα αρνητικά για μένα. Σίγουρα η εσωτερική οθόνη στο 3 δεν παίζεται, ειδικά σε σχέση με του 2...τώρα το χαίρεται ο αδελφός μου. Εγώ με Z Flip 3! Οι καλύτερες εντυπώσεις!!!

Στάλθηκε από το SM-F711B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tfd1978 said:

Χαχαχαχαχα, πόσο δίκιο έχεις!!!!

v@gelis τελικά το πήρα, αλλά δεν...μέγεθος και βάρος είναι μεγάλα αρνητικά για μένα. Σίγουρα η εσωτερική οθόνη στο 3 δεν παίζεται, ειδικά σε σχέση με του 2...τώρα το χαίρεται ο αδελφός μου. Εγώ με Z Flip 3! Οι καλύτερες εντυπώσεις!!!

Στάλθηκε από το SM-F711B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κοίτα Φανη. Αν σκεφτείς ότι είναι ένα ταμπλετ, μέγεθος /βάρος /πάχος είναι λιγότερο... Σκέψου τις διαστάσεις ενός ipad mini... 

Αν το βλέπεις σαν απλό κινητό, όχι, δε μπορείς να μείνεις εκεί... 

Το flip συσκευαρα επίσης... 

Καλή Χρονιά 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...