Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

spacer.png

 

spacer.png

Network     Technology     
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
2G bands     GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
      CDMA 800 / 1900
3G bands     HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
      HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
      CDMA2000 1xEV-DO
4G bands     1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71
5G bands     2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave
Speed     HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G
Launch     Announced     2021, August 11
Status     Coming soon. Exp. release 2021, August 27
Body     Dimensions     Unfolded: 158.2 x 128.1 x 6.4 mm
Folded: 158.2 x 67.1 x 14.4-16 mm
Weight     271 g (9.56 oz)
Build     Glass front (Gorilla Glass Victus) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame
SIM     Nano-SIM and eSIM
     IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins)
Stylus support
Display     Type     Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak)
Size     7.6 inches, 179.9 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio)
Resolution     1768 x 2208 pixels (~374 ppi density)
     Cover display:
Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus
6.2 inches, 832 x 2268 pixels, 25:9 ratio
Platform     OS     Android 11, One UI 3.1.1
Chipset     Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
CPU     Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680)
GPU     Adreno 660
Memory     Card slot     No
Internal     256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM
     UFS 3.1
Main Camera     Triple     12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom
12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm
Features     LED flash, HDR, panorama
Video     4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+
Selfie camera     Single     4 MP, f/1.8, 2.0µm, under display
Cover camera:
10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm
Features     HDR
Video     4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS
Sound     Loudspeaker     Yes, with stereo speakers
3.5mm jack     No
     32-bit/384kHz audio
Tuned by AKG
Comms     WLAN     Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth     5.2, A2DP, LE, aptX HD
GPS     Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
NFC     Yes
Radio     No
USB     USB Type-C 3.2
Features     Sensors     Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
     Bixby natural language commands and dictation
Samsung DeX (desktop experience support)
Samsung Pay (Visa, MasterCard certified)
Ultra Wideband (UWB) support
Battery     Type     Li-Po 4400 mAh, non-removable
Charging     Fast charging 25W
Fast wireless charging 11W
Reverse wireless charging 4.5W
Misc     Colors     Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Green
Price     € 1,799.00 / $ 1,799.99 / £ 1,599.00
Tests     Camera     Photo / Video

https://www.samsung.com/gr/smartphones/galaxy-z-fold3-5g/?page=home

 

Hands-on video @ Myphone.gr https://myphone.gr/hands-on-me-to-samsung-galaxy-z-fold3/

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Ας σπάσω εγώ το ρόδι...  Έριξα την προπαραγγελία από το e-shop της Samsung και περιμένω μέσα στην εβδομάδα να παραλάβω. Να θυμήσω για όσους τυχόν το λιγουρεύονται και δε βιάζονται ότι πέρισυ κατά τον Οκτώβριο είχε τρέξει προσφορά από μεγάλη αλυσίδα με -30% στις τιμές που το κάνει αρκετά ελκυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το προπαραγγειλα απο γερμανο, αναμενω μαλλον παρασκευη.
Ηθελα το 512 σε πρασινο αλλα δεν υπηρχε, οποτε αρκεστηκα στο 256.

Ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Προπαραγγελία και γω από Κωτσόβολο. Silver 256gb. Μετάβαση από Note 10+. Περιμένω με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, varonos80 said:

Προπαραγγελία και γω από Κωτσόβολο. Silver 256gb. Μετάβαση από Note 10+. Περιμένω με ανυπομονησία!

Κι εγώ σε Note 10+ είμαι και περίμενα το νέο Note φέτος που δεν βγήκε, οπότε το σκέφτομαι κι εγώ για την αλλαγή.. 

Με προβληματίζει το πενάκι που δεν έχει θέση στο τηλέφωνο και γενικά το κατά πόσο έχουν γίνει συμβιβασμοί σε κάμερα όπως και η αντοχή της οθόνης αλλά είναι και από τις λίγες συσκευές που κάνει διαφορά και αξίζει την δοκιμή. 

Θα περιμένω με ενδιαφέρον το input σου από τη μετάβαση! 

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mol said:

Σε τι τιμές τα πήρατε παιδιά?

1799 με 100 ευρώ έκπτωση από Κωτσόβολο

1 hour ago, eltsele said:

Κι εγώ σε Note 10+ είμαι και περίμενα το νέο Note φέτος που δεν βγήκε, οπότε το σκέφτομαι κι εγώ για την αλλαγή.. 

Με προβληματίζει το πενάκι που δεν έχει θέση στο τηλέφωνο και γενικά το κατά πόσο έχουν γίνει συμβιβασμοί σε κάμερα όπως και η αντοχή της οθόνης αλλά είναι και από τις λίγες συσκευές που κάνει διαφορά και αξίζει την δοκιμή. 

Θα περιμένω με ενδιαφέρον το input σου από τη μετάβαση! 

Ελπίζω η θήκη που έχει θέση για το πενάκι να είναι βολική. Το setup της κάμερας είναι παραπλήσιο με του Note και με καλύπτει αλλά σίγουρα σε αυτά τα χρήματα θέλεις τα κορυφαία specs.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμένα μου ήρθε χθες το 512 σε μαύρο από το e-shop της Samsung. Μου φάνηκε πιο ελαφρύ αλλά θα το δουλέψω πιο πολύ σήμερα για να έχω καλύτερη εικόνα. Έχει πια υποδοχές για δύο κάρτες sim οπότε δε χρειάζεται να πάρει κάποιος e-sim. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Cadfael said:

Καλημέρα. Εμένα μου ήρθε χθες το 512 σε μαύρο από το e-shop της Samsung. Μου φάνηκε πιο ελαφρύ αλλά θα το δουλέψω πιο πολύ σήμερα για να έχω καλύτερη εικόνα. Έχει πια υποδοχές για δύο κάρτες sim οπότε δε χρειάζεται να πάρει κάποιος e-sim. 

Παρολα αυτα, παιρνει esim? 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πιο ελαφρύ και βολικό στη χρήση. Επίσης είναι πιο γρήγορο (έκδοση 512) και έχουν κάνει δουλειά και στην οθόνη και στην προστασία που του έχουν βάλει ώστε να κυλάει άνετα και ευχάριστα το δάχτυλο πάνω της. Περιμένω και το πενάκι από την προωθητική ενέργεια να δω πως θα συμπεριφέρεται. Κατά τα άλλα πανομοιότυπο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω.Μπορει κανεις να δει την προσφορα για τη θηκη στο samsung memebrs;Εγω μπαινω στο benefits και τη μονη προσφορα που μου βγαζει ειναι για samsung watch.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ioma said:

Κατοχος και εγω.Μπορει κανεις να δει την προσφορα για τη θηκη στο samsung memebrs;Εγω μπαινω στο benefits και τη μονη προσφορα που μου βγαζει ειναι για samsung watch.

Ακυρο.Εφταιγε η εφαρμογη.Την εβγαλα την ξαναεγκατεστησα και ολα οκ

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω από S21 Ultra στο fold . Ο κύριως λόγος είναι ότι δε θέλω να έχω ταμπλετ και κινητό μαζί μου,οπότε πιστεύω ότι θα με βολέψει.  

 

Άλλη ανησυχία είναι η οθόνη.  Φοβάμαι να μην γεμίσει γρατσουνιές. Αν και προσέχω τα κινητά μου και πότε δε γρατσουνισα οθόνη. 

 

Μεγάλη ξενέρα οι κάμερες.  Από τη στιγμή που βγάζεις την κορυφαία συσκευή, βάλε τοπ κάμερες και 16gb ram όπως στο s21 ultra .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν κουβαλάς και κινητό και tablet μαζί σου, τότε όντως το Fold θα σε βολέψει αν μπορείς να υποστηρίξεις οικονομικά την αγορά του.

Η οθόνη θέλει προσοχή αλλά έχει και μια ζελατίνα που φοράει και με λίγη προσοχή δε θα έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, athanaso77 said:

Αν κουβαλάς και κινητό και tablet μαζί σου, τότε όντως το Fold θα σε βολέψει αν μπορείς να υποστηρίξεις οικονομικά την αγορά του.

Η οθόνη θέλει προσοχή αλλά έχει και μια ζελατίνα που φοράει και με λίγη προσοχή δε θα έχεις πρόβλημα.

Αυτή τη στιγμή έχω το tab s6 και το S21 Ultra 512gb. Θεωρώ ότι θα βρω μια μέση λύση με το Fold . Ακόμη δε πουλάω το s21 . Το σκέφτομαι σοβαρά για το fold αλλά τώρα είναι και αργά. Έχασα την προσφορά με τα 100 ευρώ και το 1 έτος προστασίας της οθόνης. 

 

Ίσως θα περιμένω προς Οκτώβριο Νοέμβριο για κάποια προσφορά ή έστω με επιστροφή χρημάτων στην κάρτα. 

 

Ξέρετε που υπάρχει demo συσκευή στη Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 minutes ago, ntinoscrypton said:

Ξέρετε που υπάρχει demo συσκευή στη Θεσσαλονίκη;

Δεν γνωρίζω για Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα αλλά στα Public γενικώς το έχουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

όπως και στο Γερμανό και σε μαγαζία της Vodafone

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω έξω ότι μετα την αγορά, μπορείς να πάρεις έως 200€ για αγορά αξεσουάρ. Ισχύει αυτό σε εμάς; Βγαζει τίποτα στο Samsung members?

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 12:20 ΠΜ, ntinoscrypton said:

Αυτή τη στιγμή έχω το tab s6 και το S21 Ultra 512gb. Θεωρώ ότι θα βρω μια μέση λύση με το Fold . Ακόμη δε πουλάω το s21 . Το σκέφτομαι σοβαρά για το fold αλλά τώρα είναι και αργά. Έχασα την προσφορά με τα 100 ευρώ και το 1 έτος προστασίας της οθόνης. 

 

Ίσως θα περιμένω προς Οκτώβριο Νοέμβριο για κάποια προσφορά ή έστω με επιστροφή χρημάτων στην κάρτα. 

 

Ξέρετε που υπάρχει demo συσκευή στη Θεσσαλονίκη;

Σίγουρα έχει στα public στο cosmos. 

Link to comment
Share on other sites

 Μετά από πολλά χρόνια στο ios  είπα να κάνω την μετάβαση σε  fold3   από 12 pro max.

Σε πρώτη άποψη τρομερά γρήγορο και όλα δομημένα σωστά 

Μου θύμισε το LG serenata  όταν είναι κλειστό αλλά στο επί δύο. 

Επειδή το ήθελα και υπέρ άμεσα σε μαύρο βρήκα το 512 από Γερμανό και παράλληλα θα τρέξει και η προσφορά με την θήκη και το πενάκι. 

Προς το παρόν καλά πάμε. 

Ειδωμεν.....

Edited by jpol2410
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
18 hours ago, jpol2410 said:

 Μετά από πολλά χρόνια στο ios  είπα να κάνω την μετάβαση σε  fold3   από 12 pro max.

Σε πρώτη άποψη τρομερά γρήγορο και όλα δομημένα σωστά 

Μου θύμισε το LG serenata  όταν είναι κλειστό αλλά στο επί δύο. 

Επειδή το ήθελα και υπέρ άμεσα σε μαύρο βρήκα το 512 από Γερμανό και παράλληλα θα τρέξει και η προσφορά με την θήκη και το πενάκι. 

Προς το παρόν καλά πάμε. 

Ειδωμεν.....

Καλορίζικο. Αν θέλεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα χρήσης, ενημέρωσε μας τι σου αρέσει και τι όχι (αν υπάρχει κάτι) σε σχέση με τη προηγούμενη συσκευή σου! 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εμπειρία μου με το fold  μετά από 2 μέρες χρήση:

Σίγουρα ΔΕΝ είναι iPhone!!!!!!!

Πραγματικά εάν κάποιος χρόνια ταγμένος στο μήλο πάει να κάνει αρχή με αυτό το τηλέφωνο απλά θα κλάψει. 

Σαν κράτημα αυτήν την στιγμή ναι μεν το χαίρομαι δεν κουράζει το μέγεθος ( η τσέπη στην βερμούδα βέβαια έχει άλλη άποψη) αλλά με θήκη πιστεύω ότι θα είναι πιο ασφαλή τα πράγματα. 

Με το τηλέφωνο ανοικτό απλά έχει κάποιος την παραμετροποίηση σε όλο της το μεγαλείο/ κάνεις τα πάντα και ακόμα έχω πολλά να μάθω. 

Ως προς τις εφαρμογές και το nfc πού δοκίμασα είτε  open  είτε closed κανένα πρόβλημα. Κάτι που μου αρέσει τρελά είναι ότι με συνεχή πάτημα του space bar ο κέρσορας πάει σε όποιο σημείο θέλουμε. ( Συγνώμη εάν αυτό προϋπήρχε και στα άλλα Samsung άλλα εγώ ότι ήρθα στην οικογένεια).

Το πληκτρολόγιο μπορείς ή να το έχεις κομμένο στα 2 ή πλήρες όταν δουλεύεις με ανοικτό το τηλέφωνο. 

Θέλω να δω και το concept  με το πενάκι και θα επανέλθω. 

Παιδιά και εγώ ακόμα ψάχνοντας πάω. 

Μπαταρία ακόμα δεν μπορώ να πω κάτι...........

Το σίγουρο πάντως ότι τα λεφτά που δίνεις βλέπεις ότι πιάνουνε τόπο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 hours ago, jpol2410 said:

Κάτι που μου αρέσει τρελά είναι ότι με συνεχή πάτημα του space bar ο κέρσορας πάει σε όποιο σημείο θέλουμε

Θα γνωρίζεις φαντάζομαι ότι αυτό το κάνει και το iPhone, έτσι; 
 

PS. Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση και αν έχεις στο μέλλον και κάτι άλλο να μας πεις… εδώ είμαστε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Z Fold 3 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...