Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guys to Kaspersky for smartphones το εχει δοκιμασει κανεις? Σκεφτομαι να το παρω και η τιμη του ειναι λογικη €16

Παίζει να είσαι ο πρώτος τους πελάτης!:p

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχετε ακούσει τίποτα για το AVG απο GRIZOFT; είναι καλό τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει από ένα περιοδικό που ασχολείται με αυτά....

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

To Free έχω σε παλιό pc και είναι σαν να μην υπάρχει(εννοώ ελαφρύ όχι δεν δουλεύει!)

Και με scan που κάνω online και με άλλα anitvirus,είμαι "καθαρός".

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα το comodo firewall κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος....

θα χρειαστει να βαλω κ το search and destroy η δεν ειναι απαραιτητο?

Link to comment
Share on other sites

Better safe than sorry ;)

 

Για μένα είσαι υπερβολικός. Το είπα ευγενικά:)

Αλλά δικό σου είναι το κινητό και εσύ αποφασίζεις.:)

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα το comodo firewall κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος....

θα χρειαστει να βαλω κ το search and destroy η δεν ειναι απαραιτητο?

 

Λεωνίδα, το Comodo Firewall είναι ένα πολυ καλό firewall.

Το Spybot S&D είναι μια anti-spyware εφαρμογή.

Κάθε μία δηλαδή, προσφέρει προστασία στον τομέα της.

Link to comment
Share on other sites

oποτε μαλλον θα πρεπει να το βαλω κ αυτο....σωστα...?

globy εχω το συνδιασμο avira antivir k comodo firewall

Λογικα κ με το search and destroy ειμαι πληρης σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λεωνίδα,

 

Ναι παλικάρι μου, είσαι πλήρης. Ένα αρκετά καλό και δωρεάν antivirus, ένα πολυ καλό firewall και μια antispyware εφαρμογή. Να θυμάσαι πως αν είσαι πίσω από hardware firewall (π.χ. αν έχεις το ρούτερ σου), το Comodo δεν είναι αναγκαίο μιας και τα hardware firewalls είναι καλύτερα από τα software.

 

Happy and safe surfing.

:)

Link to comment
Share on other sites

Χμ, θα έχεις κάτι τέτοιο μόνο αν έχεις ADSL σύνδεση. Είναι το μηχάνημα με το οποίο συνδέεσαι με το διαδίκτυο (σκέψου σαν το μόντεμ) το οποίο σε κάποιες περιπτώσεις (αναλογα με το τι αγοράζεις) διαθέτει και firewall. Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν, το firewall δεν είναι κάποιο λογισμικό μα είναι μέρος του μηχανήματος (και καλύτερο).
Link to comment
Share on other sites

Exω ADSL συνδεση....(κ δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ταχυτητα που εχω ...παρεπιπτοντως....)

Κ εχω το μοντεμ Speedtouch 530

Δεν ξερω αν εχει firewall....μαλλον οχι γιατι πριν περνουσανε περιεργα προγραμματα μεσα....

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως με το search and destroy βρισκει στα cookies κατι διαφημιστικα που μου λεει να τα διαγραψω κ αυτο κανω...υπαρχει περιπτωση αυτα να μου ειναι χρησιμα...?μαλλον οχι ε?γενικα τα cookiew δεν ειναι προγραμματα η μερος διαφορων εφαρμογων που εχω στον υπολογιστη ε?

Link to comment
Share on other sites

Exω ADSL συνδεση....(κ δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ταχυτητα που εχω ...παρεπιπτοντως....)

Κ εχω το μοντεμ Speedtouch 530

Δεν ξερω αν εχει firewall....μαλλον οχι γιατι πριν περνουσανε περιεργα προγραμματα μεσα....

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως με το search and destroy βρισκει στα cookies κατι διαφημιστικα που μου λεει να τα διαγραψω κ αυτο κανω...υπαρχει περιπτωση αυτα να μου ειναι χρησιμα...?μαλλον οχι ε?γενικα τα cookiew δεν ειναι προγραμματα η μερος διαφορων εφαρμογων που εχω στον υπολογιστη ε?

όχι, τα "μπισκότα" είναι απλά στοιχεία που κρατάει ο browser σου για τα διάφορα site που επισκέπτηκες (πχ κωδικοί, επιλογές μενού κλπ κλπ).

 

τπτ το σοβαρό εκεί. μπορείς να τα διαγράψεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία, υπάρχουν cookies και cookies: Σε κάθε περίπτωση, να θυμάσαι πως χάρη σε ένα τέτοιο αρχείο μπορεί και συνδέεσαι μόνιμα (και δεν χρειάζεται σε κάθε refresh επανασύνδεση) στις σελίδες και υπηρεσίες του MyPhone.gr, και του οποιουδήποτε forum. Αν π.χ. επιλέξεις να θυμάται τον κωδικό σου, αύριο που θα ανοίξεις ξανά το MyPhone, θα διαπιστώσεις πως είσαι συνδεδεμένος και δεν θα είναι αναγκαία η διαδικασία login.

 

Οσο για το firewall που ανέφερες, τα διάφορα περίεργα προγράμματα που περάσανε, δεν ευθύνεται η απουσία ενός firewall. Well, είναι λίγο σύνθετο θέμα, αλλά!, το οτι δεν είχες firewall δεν είναι απαραίτητα και η αιτία για τα όποια προβλήματα μπορεί να δημιουργήθηκαν. Θα σε γελάσω κι εγώ, δεν ξέρω αν έχει το SpeedTouch, διότι σαν όνομα ειναι αρκετά γνωστό αλλά ΔΕΝ το είχα ποτέ μου, ούτε έτυχε να το ψάξω.

 

Την καλημέρα μου

(ιδιαιτερα βιαστικός, δύσκολη ημέρα σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ μια απορία μου. Ο υπολογιστής σε ανύποπτο χρόνο κάνει επανεκκίνηση, χωρίς κανέναν απολύτως λόγο (φαινομενικά τουλάχιστον). Αραιά και που βέβαια (1 ή 2 φορές τη μέρα, ίσως και καμιά), απλά είναι κουραστικό να ανοίγω πάλι απ' την αρχή ότι είχα ανοιχτό. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Να επισημάνω πως έχω κάνει updates και full scan με τα εξής και είναι πεντακάθαρο:

 

1) AVG Free

2) SUPERAntiSpyware Free Edition (πολύ καλό, ειδικότητα του να βρίσκει trojan, το συστήνω ανεπιφύλακτα)

3) Ad-Aware SE Personal

4) Spybot - Search & Destroy

5) Advanced WindowsCare V2 Personal

6) CCleaner

 

Επίσης:

Κατέβασα το Kaspersky, έκανα ενα full scan, και το ξαναέβγαλα.

Έκανα online scan με το Panda Antivirus.

 

Το pc πετάει, δεν κολλάει πουθενά, δεν μου εμφανίζει τίποτα περίεργο (φτου μη το ματιάσω) αλλά αυτα τα restart με παραξενεύουν πολύ...:blink:

 

Όποιος έχει κάποια γνώμη για το τι μπορεί να φταίει, καλοδεχούμενη :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτηκα πως κάτι πρέπει να παίζει με το hardware... Θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτηκα πως κάτι πρέπει να παίζει με το hardware... Θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Ελεγξε τις συσκευές σου από τον device manager

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φαίνονται όλες, έχει μονάχα ένα δεύτερο προσαρμογέα δικτύου με ένα κόκκινο χ πανω του, αλλά είναι απενεργοποιημένο όπως λέει. Όταν βρω τι φταίει θα ενημερώσω για τους συμπάσχοντες ;)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε το γνωστό πρόγραμμα στην έκδοση 2.70.23 ...:)

 

Changelog

 

December 20, 2006 - 2.70.23

 

* Bugs fixed

 

November 17, 2006 - 2.70.16

 

* Support for Windows Vista 32-bit and 64-bit

* Anti-Stealth Technology (Rootkit Removal)

* New Categorizations of Malware objects

 

http://www.eset.com/

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε το γνωστό πρόγραμμα στην έκδοση 2.70.23 ...:)

 

Changelog

 

December 20, 2006 - 2.70.23

 

* Bugs fixed

 

November 17, 2006 - 2.70.16

 

* Support for Windows Vista 32-bit and 64-bit

* Anti-Stealth Technology (Rootkit Removal)

* New Categorizations of Malware objects

 

http://www.eset.com/

το ζήτημα είναι ότι όταν πας να το αγοράσεις σου βγάζει την έκδοση 2.5 για ελλάδα.

 

αυτό γίνεται εδώ και 1 μήνα περίπου που έχει βγει.

 

επίσης: όσοι από εμάς έχουν την δωρεάν άδεια της comdex που λίγει στο τέλος του 06 μπορούμε απλά να αγοράσουμε νέα άδεια με έκπτωση?

 

ευχαριστώ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Tα προιόντα της ESET δεν βγαίνουν σε εκδόσεις 2006 / 2007 κ.ο.κ. Οποιαδήποτε στιγμή αγοράσεις άδεια χρήσης της εφαρμογής, θα έχεις διαθέσιμη την πλέον προσφατη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Tα προιόντα της ESET δεν βγαίνουν σε εκδόσεις 2006 / 2007 κ.ο.κ. Οποιαδήποτε στιγμή αγοράσεις άδεια χρήσης της εφαρμογής, θα έχεις διαθέσιμη την πλέον προσφατη έκδοση.

το ξέρω αυτό. το ζήτημα είναι ότι ΔΕΝ σου δίνουν στην ελλάδα την πιο πρόσφατη έκδοση. απλό είναι.

 

ρωτάω αν υπάρχει κάποιος τρόπος.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...