Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

distixws mou elikse to anti-virus kai prepei na balw allo...alla epidi den kserw kai polla mporei na moy dosei kaneis ena link gia na katevasw allo..apo oti exw akousei to nod32 einai apo ta kalitera an ginetai kai kserei kapoios kanena link as moy to dosei na to perasw kai egw...(kai oso ginetai na krataei perissotero..:) )

kai se periptosi poy to katebazw kanw unistall to palio kai pernaw auto e?

 

elpizw na apantisete.................

 

Gazofon, καλησπέρα.

 

Ναι, θα επισκεφθείς την ιστοσελίδα http://www.eset.com. Θα κατεβάσεις το antivirus και θα αποσυνδεθείς από το Internet. Προτού κάνεις οτιδήποτε, απεγκατέστησε το ήδη εγκατεστημένο antivirus που διαθέτεις. Μετά το πέρας της απεγκατάστασης θα σου ζητηθεί να πραγματοποιήσεις μία επανεκκίνηση του υπολογιστή σου. Μόλις ο υπολογιστής σου ξεκινήσεις ξανά, πήγαινε στον φάκελο που αποθήκευσες το NOD32 και εγκατέστησέ το. Με το πέρας της εγκατάστασης θα σου ζητηθεί να πραγματοποιήσεις μία ακόμη επανεκκίνηση για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

Μόλις ο υπολογιστής σου ξεκινήσει ξανά, you are ready to go.

Να θυμάσαι πως η εφαρμογή κοστίζει. Τι σημαίνει αυτό; Αν δεν πληρώσεις το αντίτιμο για μία άδεια χρήσης ενός έτους, θα μπορείς να πραγματοποιήσεις update μόνο για τις επόμενες 30 ημέρες.

 

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, παραμένω στη διάθεσή σου.

 

Ρε παιδια το Active Virus Shield by AOL ειναι powered by Kaspersky, εχει την μηχανη του και τα updates του. Αρα ειναι το ιδιο καλο. Και ειναι free.

 

Μηπως κατι βρωμαει εδω? Τι εχει να κερδισει το Kaspersky απο αυτην την ιστορια?

 

 

Το AVS παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στις 8 Αυγούστου, αμέσως μετά την «κατα λάθος» διαρροή του ιστορικού αναζητήσεων της μηχανής αναζήτησης της AOL. Το Interface είναι όμοιο με αυτό του Kaspersky Internet Security 6.0, με τη διαφορά οτι δεν ενσωματώνει όλες τις προσφερόμενες υπηρεσίες του KIS 6.0.

 

Μαζί με την εφαρμογή, στους χρήστες του IE δίνεται η δυνατότητα να εγκαταστήσουν μια δωρεάν γραμμή εργαλείων (security toolbar) η οποία θα ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο για την κατάσταση ασφαλείας του συστήματος -χάρη στην υπηρεσία Active Security Monitor-, θα προσφέρει δυνατότητα διαχείρισης κωδικών, δυνατότητα διαχείρισης αναδυόμενων παραθύρων (pop-up) και σύνδεσμο προς την βάση δεδομένων Whois από όπου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να μάθουν περισσότερα για πιθανά ύποπτες ιστοσελίδες.

 

Αυτά τα ολίγα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα ,θελω να ρωτησω για το zone-alarm.

Eιναι δωρεαν?Γιατι στο σαιτ που μπηκα να το κατεβασω λεει για 15 ημερες....

Θα χρειαστω κ καποιο anti-spyware η εχει ενσωματωμενο το zone alarm?Tι προτεινετε ...?

Εχω ακουσει καλα λογια για το windows defender...Aξιζει....?:O

Link to comment
Share on other sites

Α να σας πω κάτι που μου έτυχε με το Zone Alarm (όταν το είχα, τώρα πια το πέταξα γιατί μου έσπασε τα νεύρα):

Κάθε φορά που πήγαινα να κάνω εγκατάσταση ένα πρόγραμμα και απαιτούσε το Windows Installer, μου έβγαζε μήνυμα αποτυχίας και έγραφε ότι είτε το Windows Installer είναι κατεστραμένο, είτε ότι τρέχει ο υπολογιστής σε safe mode. Μόλις απενεργοποιούσα το Zone Alarm όλα έβαιναν καλώς.

Τελικά βαρέθηκα να το κλείνω κάθε φορά και το πέταξα.

Αλλά από προστασία... άψογο. Όσο καιρό το είχα δεν πέρασε τίποτα μέσα στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έγινε ενα leak test (θα δώκω λινκ αργότερα, δε το'χω διαθέσιμο). Πρώτο βγήκε το Comodo Firewall (και δωρεάν). Λεωνίδα, δεν ειναι δωρεάν. Elteo, την έξτρα μπάρα δεν θα την έβαζα αλλά το AVS αφού στηρίζεται στη μηχανή του KAV, δεν χάνεις τιποτα με μια δοκιμή.
Link to comment
Share on other sites

thanks globy....

Να σε ρωτησω κατι?

1.Το firewall twn windows πιστευεις οτι δεν κανει τιποτα?

2.Το comodo εχει κ αντι-spy ?θα χρειαστω κ τετοιο?γενικα εκτος απο anti-virys k firewall χρειαζομαι κ κατι αλλο?>

κ αν ναι τι?

3.Τι γνωμη εχεις για to windows-defender\?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,θελω να ρωτησω για το zone-alarm.

Eιναι δωρεαν?Γιατι στο σαιτ που μπηκα να το κατεβασω λεει για 15 ημερες....

To απλό ZoneAlarm είναι free. Tα υπόλοιπα (pro, antivirus κλπ.) έχουν κάποιο κόστος.
Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα, ο MCDE έχει δίκιο. Δική μου η παρανόηση, διότι διάβασα που ανέφερες αν θα χρειαστείς και antispyware, σκέφτηκα πως για να σου έβγαλε το μήνυμα περί 15 ημερών θα επέλεξες όχι τη δωρεάν έκδοση μα κάποια εφαρμογή από τις υπόλοιπες (οι οποίες ναι, κοστίζουν). Στο θέμα μας: το ZoneAlarm Free ναι, είναι δωρεάν και μπορείς να το βρείς από το τμήμα Trial του ηλεκτρονικού καταστήματος της εταιρίας). Ή αλλιώς; click: http://download.zonelabs.com/bin/free/1001_cnet_zdnet/zlsSetup_65_737_000_en.exe

 

Θα περάσω από το θέμα και για τα υπόλοιπες ερωτήσεις κάποια στιγμή αργότερα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Globy,

 

ποιά έξτρα μπάρα...?

 

edit: το έβαλα στο laptop. Είναι ένα μεταμφιεσμένο Κaspersky AV 6 με το ίδιο interface, την ίδια μηχανή και τα ίδια updates υπό τον μανδύα της ΑOL. Πάντως είναι πολύ καλό κ πάνω από όλα totally free χωρίς μπάρες κ διαφημιστικά. Προτείνεται.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Αν μπορει καποιος ας βοηθησει παιδια. Πριν ενα μηνα εκανα φορματ στον υπολογιστη, γιατι μου εμφανιστηκε στη γραμμη εργαλειων ενα εικονιδιο σε μπλε φοντο, που μεσα εμφανιζοτανε εναλλαξ ενα Χ και ενα ?. Και τα δυο κιτρινα. Και ανα τακτα χρονικα διαστημματα εβγαινε ενα συννεφακι που με προειδοποιουσε για δραστηριοτητα ιων στον υπολλογιστη. Οταν εκανα εστω και δεξι κλικ, εκανε συνδεση στο ιντερνετ για να κατεβασω καποιο ANTIVIRUS ονοματι VIRUSBURSTER, το οποιο εβρισκε τον ιο ,αλλα για να τον καθαρισει επρεπε να αγορασω το REGISTER. Το ξερω γιατι καποια στιγμη αναγκαστηκα να κατεβασω το συγκεκριμενο ANTIVIRUS. Οχι ομως και το REGISTER. Ετσι εφτασα στο FORMAT με τη βοηθεια καποιου φιλου. Σημ. ΚΑΝΕΝΑ ANTIVIRUS ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ! :) Τωρα τα πραγματα ειναι πιο εξελιγμενα. Γιατι τωρα μου κατεβασε μονο του το VIRUSBURSTER, μου εκανε σκαναρισμα στον υπολλογιστη, βρηκε τον ιο και μου ζητουσε να αγορασω το REGISTER. Τη δευτερη φορα ειχα το NOD32 και ουτε καταλαβε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι έπεσες θύμα ad aware?

Που το βρήκες και ποιός σου πρότεινε αυτό το virusbust®er? :wacko: :wacko:

Το πιθανότερο να μην είχες καθόλου ιούς,και σου έβγαζε ψεύτικα μηνύματα προκειμένου να το αγοράσεις για να σε σώσει:wacko:

 

Πέτα το και βάλε κάποιο free γνωστό antivirus όπως το AVG Free.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι έπεσες θύμα ad aware?

Που το βρήκες και ποιός σου πρότεινε αυτό το virusbust®er? :wacko: :wacko:

Το πιθανότερο να μην είχες καθόλου ιούς,και σου έβγαζε ψεύτικα μηνύματα προκειμένου να το αγοράσεις για να σε σώσει:wacko:

 

Πέτα το και βάλε κάποιο free γνωστό antivirus όπως το AVG Free.

 

Το προβλημα δεν ηταν το συγκεκριμενο ANTIVIRUS, αλλα το εικονιδιο που προανεφερα πιο πανω. Στο οποιο οταν εκανες οποιοδηποτε κλικ, δεξι η αριστερο, εκανε συνδεση στο ιντερνετ και κατεβαζε το VIRUSBURSTER. Εγκατεστημενο δικο μου ANTIVIRUS ειχα το NOD32 .Το οποιο πεταξα γιατι ουτε καν καταλαβε τιποτα. Τελικα μετα κοπων και βασαννων και με τη βοηθεια του NORTON καταφερα και απαλλαχτηκα απο το ενοχλητικο εικονιδιο. Η αιτια ηταν ενα προγραμμα ονοματι VIDEOACTIVEX.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το νορτον μπορει να ειναι πολυ βαρυ να εχει χιλιες δυο παραξενιες ...αλλα οταν τα χρειαζομαστε ....εκει πηγαινουμε....
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το νορτον μπορει να ειναι πολυ βαρυ να εχει χιλιες δυο παραξενιες ...αλλα οταν τα χρειαζομαστε ....εκει πηγαινουμε....

Γιατι το KIS δε κανει καλυτερη δουλεια και ειναι και ελαφρυτερο?;)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ηταν το συγκεκριμενο ANTIVIRUS, αλλα το εικονιδιο που προανεφερα πιο πανω. Στο οποιο οταν εκανες οποιοδηποτε κλικ, δεξι η αριστερο, εκανε συνδεση στο ιντερνετ και κατεβαζε το VIRUSBURSTER. Εγκατεστημενο δικο μου ANTIVIRUS ειχα το NOD32 .Το οποιο πεταξα γιατι ουτε καν καταλαβε τιποτα. Τελικα μετα κοπων και βασαννων και με τη βοηθεια του NORTON καταφερα και απαλλαχτηκα απο το ενοχλητικο εικονιδιο. Η αιτια ηταν ενα προγραμμα ονοματι VIDEOACTIVEX.

ad ware... windows defender και θα ήσουν μια χαρά.

 

απλά κάποιο πρόγραμμα που θα έκαμες εγκατάσταση ή κάποια "σελίδα" στο νετ (λογικά όχι και "φρόνημη") έκαμε την κακή δουλειά.

 

τα antivirus ΔΕΝ βρίσκουν τέτοια προγράμματα αλλά επιβλαβείς κώδικες.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ad ware... windows defender και θα ήσουν μια χαρά.

 

απλά κάποιο πρόγραμμα που θα έκαμες εγκατάσταση ή κάποια "σελίδα" στο νετ (λογικά όχι και "φρόνημη") έκαμε την κακή δουλειά.

 

τα antivirus ΔΕΝ βρίσκουν τέτοια προγράμματα αλλά επιβλαβείς κώδικες.

Ακριβως οπως τα ειπες ειναι για το προγραμμα και τη σελιδα. Αλλα το Ad-Aware της Lavasoft δεν ειναι καλο?

 

Γιατι το KIS δε κανει καλυτερη δουλεια και ειναι και ελαφρυτερο?;)

Το KIS εβρισκε το προβλημα μου, αλλα δεν μπορουσε να το εξαλειψει!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση(αν και δεν ξέρω αν πρέπει να την κάνω εδώ). εδώ και λίγες ημέρες προσπαθώ να ανοίξω τον κάδο ανακύκλωσης και μόλις ανοιγει το παράθυρο κλείνει αμέσως πριν προλάβω να κάνω κάτι, το ίδιο συμβαίνει και με το μενού τησ εκτέλεσης. Πήρα το Kaspersky 6.0 και μόλις πατάω εγκατάσταση μου βγάζει από μόνο του μήνυμα και λέει "do you want to cancel the installation?" και σταματάει από μόνο του!!! Τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω;;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση(αν και δεν ξέρω αν πρέπει να την κάνω εδώ). εδώ και λίγες ημέρες προσπαθώ να ανοίξω τον κάδο ανακύκλωσης και μόλις ανοιγει το παράθυρο κλείνει αμέσως πριν προλάβω να κάνω κάτι, το ίδιο συμβαίνει και με το μενού τησ εκτέλεσης. Πήρα το Kaspersky 6.0 και μόλις πατάω εγκατάσταση μου βγάζει από μόνο του μήνυμα και λέει "do you want to cancel the installation?" και σταματάει από μόνο του!!! Τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω;;

μήπως είχες πριν την σουίτα της Symantec?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μήπως είχες πριν την σουίτα της Symantec?

 

ειχα το Νορτον με οποια updates απο Symantec. Το εκανα uninstall αλλά ακόμημ γράφει Norton Protected Recycle Bin. τι μπορώ να κάνω;;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

ειχα το Νορτον με οποια updates απο Symantec. Το εκανα uninstall αλλά ακόμημ γράφει Norton Protected Recycle Bin. τι μπορώ να κάνω;;

και εγώ το είδα πάθει. ξαναβάλε το norton και όταν το βάλεις απενεργοποίησε το NRB (είναι που είναι μ*λ*κία). και μετά βγάλε το. έτσι έφτιαξε σε μένα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω βαλει το antivir tis avira κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Θελω να βαλω firewall κ εχω παθει πλακα απο τι πολυ καλες κριτικες για το comodo που ειναι κ δωρεαν...

Αξιζει?Θα χρειαστω κ anti-spyware η κατι αλλο ,η τα περιλαμβανει ολα αυτο?Απ οτι βλεπω ειναι κ πιο ελαφρυ απο το zone -alarm...

Link to comment
Share on other sites

Guys to Kaspersky for smartphones το εχει δοκιμασει κανεις? Σκεφτομαι να το παρω και η τιμη του ειναι λογικη €16
Link to comment
Share on other sites

Guys to Kaspersky for smartphones το εχει δοκιμασει κανεις? Σκεφτομαι να το παρω και η τιμη του ειναι λογικη €16

 

Νομίζεις πραγματικά ότι κινδυνεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...