Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Windows Live OneCare θέλω να το βάλω κι εγώ. Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι αν είναι πρώτον ελαφρύ και δεύτερον αν κάνει δουλειά... Alexkass το έχεις δοκιμάσει;

 

Ανάλογα προιόντα διέθεσαν και θα διαθέσουν σύντομα, εταιρείες όπως η McAfee και η Symantec, ενώ αναμένεται να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρίες. Η Symantec μόλις πριν μερικές ημέρες διέθεσε τη Beta έκδοση του Norton 360 την ίδια στιγμή που η McAfee αναπτύσσει / τελειοποιεί το Falcon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει διαφορά με το να χρησιμοποιώ διαφορετικά προγράμματα; Στις επιδόσεις ας πούμε;

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει για το OneCare είναι αν είναι ελαφρύ. Και ΦΥΣΙΚΑ να κάνει δουλειά. Όχι να μπαίνουν πράγματα και να μην τα καταλαβαίνει (όπως είχα πάθει με το Norton το 2000 νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Για το OneCare, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω διότι δεν είχα την ευκαιρία να «γνωριστώ» μαζί του. Όσον αφορά το Norton 360, μάλλον δεν είναι για σένα:

 

Λανσάρεται από την Symantec το Symantec Norton 360 (Beta), η υπηρεσία που θα αποτελέσει, σύμφωνα με την εταιρία, ισχυρή άμυνα απέναντι σε απειλές παντός είδους όπως λ.χ. ιούς, worms, trojans, spyware και adware εφαρμογές, hackers άλλες διαδικτυακές απειλές. Σε αντιδιαστολή με τα υπόλοιπα προϊόντα ασφάλειας της εταιρίας, το νέο Symantec Norton 360 δεν θα αποστέλλει ειδοποιήσεις στον καταναλωτή μα θα επιλύει αυτόματα τα όποια θέματα ασφάλειας προκύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει βαρύ σύστημα να φανταστώ...

Μόλις τώρα κατάφερα να το ξαλαφρώσω βάζοντας το NOD32 από Kaspersky... Κρίμα και φαίνεται πολύ καλό...

Link to comment
Share on other sites

Το Windows Live OneCare θέλω να το βάλω κι εγώ. Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι αν είναι πρώτον ελαφρύ και δεύτερον αν κάνει δουλειά... Alexkass το έχεις δοκιμάσει;

όχι, δεν μπορώ να το δοκιμάσω μιας και η υπηρεσία είναι μόνο για US. residents ακόμα.

 

δες εδώ για περισσότερα: http://www.winsupersite.com/reviews/windows_live_onecare.asp

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την σουίτα της Kaspersky σαφώς πιο ολοκληρωμένη (antivirus, firewall, antispam, antiphising, antispy) πιο αποδοτική και πιο ελαφριά.

 

Για μένα αλλά και για τον ειδικό τύπο είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και για μένα το Kaspersky είναι κορυφαίο. Με το Kaspersky είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Και ήταν και σχετικά ελαφρύ (καμία σχέση με το Norton που είχα πριν από αυτό). Αλλά επειδή τώρα έχω φορτώσει πάαααααααρα πολλά προγράμματα το PC τον βάρυνα πολύ και γι αυτό ήθελα πιο ελαφρύ antivirus... Διαφορετικά με το Kaspersky δεν είχα κανένα παράπονο.

Το NOD32 πάλι το χρησιμοποίησα για περίπου ένα μήνα το καλοκαίρι και δεν καταλάβαινα αν λειτουργεί ή όχι. Ποτέ δεν μου έλεγε ότι μπαίνει κάτι στον υπολογιστή. Τώρα που έβαλα το 2.7 βέβαια και έβαλα (επίτηδες) ένα πρόγραμμα επικίνδυνο εντόπισα ότι λειτουργεί μια χαρά.

Α επίσης δοκίμασα και το security kit της OTENET. Παιδιά μακριά... Απίστευτα βαρύ...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την σουίτα της Kaspersky σαφώς πιο ολοκληρωμένη (antivirus, firewall, antispam, antiphising, antispy) πιο αποδοτική και πιο ελαφριά.

 

Για μένα αλλά και για τον ειδικό τύπο είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

όχι. έχω δοκιμάσει τα Norton, NOD, Kasp στο πιο βαρύ λειτουργικό των XP (με τα περισσότερα services, Tablet PC 2005), C-M 1.6, με μικρή μνήμη (512ΜΒ) και σε FAT32 60άρη δίσκο.

 

όλα σίγουρα έκοβαν κάμποσο αλλά σε θέμα start up, επιστροφή από standby, hibernate αλλά και shutdown το NOD32 είχε εμφανή διαφορά.

 

μια σουίτα που κάμει ότι θες και ΔΕΝ εμφανίζεται ποτέ. τρώει μόνο 25-30ΜΒ και σε 2-3 εργασίες.

 

όπως φαίνεται και εδώ: http://reviews.cnet.com/4520-6600_7-6655968-1.html

 

σε καίριες λειτυουργίες το nod είναι μπροστά.

 

όσο για το anti-phising ο ΙΕ7 και ο FF2 έχουν από τις καλύτερες μηχανές.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το NOD32...δεν είναι σουίτα όμως.

εγώ μιλάω για σουίτες. Κι εγώ σε XP το έχω. Και αν σκεφτείς όλες αυτές τις βλακείες που το φόρτωνα ξεχωριστά (antivirus, firewall, antispies) με το Κaspersky Suite 6.0.303 καταναλώνω σαφώς λιγότερους πόρους και κάνω πολλά πράγματα με μία εφαρμογή αποφεύγοντας παράλληλα και τις ασυμβατότητες των προγραμμάτων μεταξύ τους.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί λιγάκι. Καλύτερο είναι να έχεις ολοκληρωμένη σουίτα ή ξεχωριστά; Διότι κάποιος μου είχε πει ότι καλύτερα να έχεις ξεχωριστά γιατί κάνουν καλύτερη δουλειά.

Πάντως εγώ με NOD32+Windows Defender είμαι μια χαρά (με το NOD προς το παρόν... στο μέλλον θα δείξει!! :p)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί λιγάκι. Καλύτερο είναι να έχεις ολοκληρωμένη σουίτα ή ξεχωριστά; Διότι κάποιος μου είχε πει ότι καλύτερα να έχεις ξεχωριστά γιατί κάνουν καλύτερη δουλειά.

Πάντως εγώ με NOD32+Windows Defender είμαι μια χαρά (με το NOD προς το παρόν... στο μέλλον θα δείξει!! :p)

δεν θες τπτ παραπάνω. και είναι γρήγορο το σύστημά σου από το αν είχες σουίτα.

 

η σουίτα ΔΕΝ είναι όλα σε ένα, απλά έχεις διάφορα services και κοινό UI. δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτερο αυτό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ thanks! Πάντως -άσχετο- το Norton 360 από την παρουσίαση που έχει μου φαίνεται πολύ καλό. Και πρώτη φορά που βλέπω όμορφο αισθητικά UI (τουλάχιστον από την Symantec)...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλο free antivirus με real time protection γιατί το κλειδί του kaspesrsky μου έγινε blacklisted... :mad: :shifty:

thnx in advance :)

Edit: paizei pass gia to site tou nod32?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλο free antivirus με real time protection γιατί το κλειδί του kaspesrsky μου έγινε blacklisted... :mad: :shifty:

thnx in advance :)

Edit: paizei pass gia to site tou nod32?

Δοκιμασε αυτο

Βασιζεται στο Kaspersky και ειναι free

Link to comment
Share on other sites

Avira Premium Security Suite

 

http://www.avira.com/images/content/images/product_icons/box_premium_security_suite.jpghttp://www.avira.com/images/content/images/premium_protection.gif

 

 

€ 39.95

 

 

 

αξίζει...?

 

πάντως το ΑV (Antivir) που έχει είναι από τα καλύτερα και βγαίνει και free.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο

Βασιζεται στο Kaspersky και ειναι free

 

χμμμ...μου αρέσει η ιδέα "Powered by Kaspersky Lab" αλλά κατα πόσο έχει χρησιμοποιηθεί εδώ μέσα? εντυπώσεις? πχ χρησιμοποιεί το engine του real kaspersky? τα updates του εκδίδοντε από kaspersky labs?

thnx in advance :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα...Θελω να ρωτησω....

Μολις εβαλα το avir -antivirus guard και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...(παναλαφρο κ δωρεαν)

Θελω να ρωτησω ειναι απαραιτητο να βαλω κ αλλη προστασια?(anti-spam,firewall).To firewall που εχει to windows δεν ειναι καλο?Σκεφτομαι να βαλω το windows defender που ειναι δωρεαν κ να αφησω το firewall των windows...

ειναι καλη λυση?Τι προτεινεται?(να ειναι δωρεαν κ ελαφρυ...)

Γενικα παντως δεν μπαινω ...σε περιεργα site k προσεχω....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...μου αρέσει η ιδέα "Powered by Kaspersky Lab" αλλά κατα πόσο έχει χρησιμοποιηθεί εδώ μέσα? εντυπώσεις? πχ χρησιμοποιεί το engine του real kaspersky? τα updates του εκδίδοντε από kaspersky labs?

thnx in advance :)

Χρησιμοποιει το ιδιο engine και τα updates ειναι του Kaspersky. Ενας φιλος μου που το χρησιμοποιει ειναι πολυ ευχαριστημενος. Εγω που εχω το KIS βλεπω οτι το engine einai to idio.

 

Kαλησπερα...Θελω να ρωτησω....

Μολις εβαλα το avir -antivirus guard και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...(παναλαφρο κ δωρεαν)

Θελω να ρωτησω ειναι απαραιτητο να βαλω κ αλλη προστασια?(anti-spam,firewall).To firewall που εχει to windows δεν ειναι καλο?Σκεφτομαι να βαλω το windows defender που ειναι δωρεαν κ να αφησω το firewall των windows...

ειναι καλη λυση?Τι προτεινεται?(να ειναι δωρεαν κ ελαφρυ...)

Γενικα παντως δεν μπαινω ...σε περιεργα site k προσεχω....

Βαλε firewall. Για δωρεαν δοκιμασε το ZoneAlarm

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει το ιδιο engine και τα updates ειναι του Kaspersky. Ενας φιλος μου που το χρησιμοποιει ειναι πολυ ευχαριστημενος. Εγω που εχω το KIS βλεπω οτι το engine einai to idio.

 

μόλις το διαπίστωσα και εγώ..είναι κορυφαίο imo...

Link to comment
Share on other sites

http://www.virus.gr/fullxml/default.asp?id=107&mnu=107

Επειδή και εμένα το kaspersky key έγινε Blacklisted,σκεφτόμουν για NOD32

αλλά τελικά κατέληξα σε αυτό που είναι based sto kaspersky γιατί είναι εξίσου καλό με το kaspersky

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

distixws mou elikse to anti-virus kai prepei na balw allo...alla epidi den kserw kai polla mporei na moy dosei kaneis ena link gia na katevasw allo..apo oti exw akousei to nod32 einai apo ta kalitera an ginetai kai kserei kapoios kanena link as moy to dosei na to perasw kai egw...(kai oso ginetai na krataei perissotero..:) )

kai se periptosi poy to katebazw kanw unistall to palio kai pernaw auto e?

 

elpizw na apantisete.................

KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

distixws mou elikse to anti-virus kai prepei na balw allo...alla epidi den kserw kai polla mporei na moy dosei kaneis ena link gia na katevasw allo..apo oti exw akousei to nod32 einai apo ta kalitera an ginetai kai kserei kapoios kanena link as moy to dosei na to perasw kai egw...(kai oso ginetai na krataei perissotero..:) )

kai se periptosi poy to katebazw kanw unistall to palio kai pernaw auto e?

 

elpizw na apantisete.................

 

http://www.eset.com/ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το Active Virus Shield by AOL ειναι powered by Kaspersky, εχει την μηχανη του και τα updates του. Αρα ειναι το ιδιο καλο. Και ειναι free.

 

Μηπως κατι βρωμαει εδω? Τι εχει να κερδισει το Kaspersky απο αυτην την ιστορια?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το Active Virus Shield by AOL ειναι powered by Kaspersky, εχει την μηχανη του και τα updates του. Αρα ειναι το ιδιο καλο. Και ειναι free.

 

Μηπως κατι βρωμαει εδω? Τι εχει να κερδισει το Kaspersky απο αυτην την ιστορια?

αν είναι όπως τα γράφεις... κερδίζει πάρα πολλά :)

 

1. χρήματα

 

2. υποστηρικτικό λόμπυ ;)

 

κανείς δεν κάμει τπτ για να πάει στον Παράδεισο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...