Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπνωτιστή: Ποτέ δε θα μπορέσουμε να επιτύχουμε την απόλυτη ασφάλεια. Απλά ψάχνουμε ότι μπορεί να μας προστατεύει καλύτερα και απο τις περισσότερες απειλές που κυκλοφορούν εκεί έξω.

 

Κυνηγέ: Βρε μπας και είναι το διαγνωστικό του DirectX; Για να είμαι ειλικρινής ήταν τό πρώτο που σκέφθηκα εχθές. Ναι, όντως έψαξα το feardoor και ναι, καποιες σελίδες έχουν συσχετισμό με το dxdiag μα δεν παυει να ειναι και το διαγνωστικό της MS. Σε ποιο φάκελο είναι το αρχείο; (http://support.microsoft.com/?scid=kb;en-us;q190900)

 

Discaris, δοκίμασε απο εδώ: http://downloads1.kaspersky-labs.com/zips/

να κατεβάσεις.. θαρρώ πως το σωστό είναι το av-i386-cumul.zip. Αποσυμπίεσέ το σ'εναν νέο φάκελο στην επιφάνεια εργασίας. Ανοιξε το Kaspersky, πήγαινε στην καρτέλα των ρυθμίσεων και επέλεξε Configure Updater. Επέλεξε ως πηγή των αναβαθμίσεων απο το «Source of updates» την επιλογή «from a local folder». Ακολούθως, ακριβώς απο κάτω επέλεξε τη διαδρομή για τον φάκελο με τα updates. Πάντα Ok. Πήγαινε στην καρτέλα Protection, και κλίκαρε το Update now. Πες μου τι έγινε.

 

Καλή μας ημέρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κυνηγέ: Βρε μπας και είναι το διαγνωστικό του DirectX; Για να είμαι ειλικρινής ήταν τό πρώτο που σκέφθηκα εχθές. Ναι, όντως έψαξα το feardoor και ναι, καποιες σελίδες έχουν συσχετισμό με το dxdiag μα δεν παυει να ειναι και το διαγνωστικό της MS. Σε ποιο φάκελο είναι το αρχείο; (http://support.microsoft.com/?scid=kb;en-us;q190900)

 

 

Καλή μας ημέρα.

:)

 

μα δεν ειναι αρχειο, ειναι service που για καποιο λογο προσπαθει να τρεξει το executable του Navision Server που βρισκετε στο c:\program files\Microsoft Bussiness Solutions\Navision\Server\Server.exe

 

ωταν παω να το κανω disable σαν service, η να το σβησω απο το registry, μετα απο 5 δευτερολεπτα ξαναεμφανιζεται.

 

οριστε και το registry key μπας και δεις τιποτα που παραβλεπω εγω

 

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\dxdiag]
"Type"=dword:00000010
"Start"=dword:00000002
"ErrorControl"=dword:00000001
"ImagePath"=hex(2):
"ObjectName"="LocalSystem"
"Description"=""
"FailureActions"=hex:00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,03,00,00,00,53,00,65,\
 00,01,00,00,00,00,00,00,00,01,00,00,00,00,00,00,00,01,00,00,00,00,00,00,00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\dxdiag\Security]
"Security"=hex:01,00,14,80,b8,00,00,00,c4,00,00,00,14,00,00,00,30,00,00,00,02,\
 00,1c,00,01,00,00,00,02,80,14,00,ff,01,0f,00,01,01,00,00,00,00,00,01,00,00,\
 00,00,02,00,88,00,06,00,00,00,00,00,14,00,fd,01,02,00,01,01,00,00,00,00,00,\
 05,12,00,00,00,00,00,18,00,ff,01,0f,00,01,02,00,00,00,00,00,05,20,00,00,00,\
 20,02,00,00,00,00,14,00,8d,01,02,00,01,01,00,00,00,00,00,05,04,00,00,00,00,\
 00,14,00,8d,01,02,00,01,01,00,00,00,00,00,05,06,00,00,00,00,00,14,00,00,01,\
 00,00,01,01,00,00,00,00,00,05,0b,00,00,00,00,00,18,00,fd,01,02,00,01,02,00,\
 00,00,00,00,05,20,00,00,00,23,02,00,00,01,01,00,00,00,00,00,05,12,00,00,00,\
 01,01,00,00,00,00,00,05,12,00,00,00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\dxdiag\Enum]
"0"="Root\\LEGACY_DXDIAG\\0000"
"Count"=dword:00000001
"NextInstance"=dword:00000001

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Απαντώ λιγάκι καθυστερημένα, ένεκα κάποιες δουλειές μου.

Δεν βρήκα κάτι, και όχι, ούτε το registry βοήθησε. Ακουσα πως ενδέχεται να είναι φυσιολογικό αν υπάρχει customisation για media streaming requirements. Τώρα, ούτε με το πρόγραμμα είμαι familiar, τι να σου πω παληκάρι μου. Εσυ;, βρήκες κάποια άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πριν από λίγο μολύνθηκα από τον ιο (τώρα δεν είμαι σίγουρος αν είναι ιός) Μ506-055. Δεν είχα καμία επίπτωση στον υπολογιστή, αλλά στο PANTA μου βγάζει no exploit και επειδή δεν έχω καταφέρει να τον βγάλω θα ήθελα να μου πείτε κάποια λύση. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις disable από το εικονίδιο στο system tray. Αυτό αρκεί για ότιδήποτε θες να κάνεις.

Αλλιώς το ξηλώνεις τελείως και ησυχάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πριν από λίγο μολύνθηκα από τον ιο (τώρα δεν είμαι σίγουρος αν είναι ιός) Μ506-055. Δεν είχα καμία επίπτωση στον υπολογιστή, αλλά στο PANTA μου βγάζει no exploit και επειδή δεν έχω καταφέρει να τον βγάλω θα ήθελα να μου πείτε κάποια λύση. Ευχαριστώ

 

Καλημέρα. Το MS06-055 (και όχι M5) είναι το security bulletin της Microsoft που καλύπτει το πλέον πρόσφατο επιδιορθωθέν κενό ασφάλειας του Internet Explorer (υπάρχει και άλλο μα δεν έχει επιδιορθωθεί). Το κενό ειναι κρίσιμο, αφορά την επεξεργασία αρχείων VML (επέκταση της XML που χρησιμοποιείται για την αποδοση ανυσματικών γραφικών στο ίντερνετ). Προφανώς πρόκειται για κάποιο exploit που με χρήση του κενού ασφάλειας προσπάθησε να δώσει τον έλεγχο του υπολογιστή σου σε επιτιθέμενο χρήστη.

 

Η Microsoft επιδιορθώνει προβλήματα στα προιόντα που αναπτύσει κάθε δεύτερη Τρίτη του εκάστοτε μηνός. Ετσι, το κενό αυτό φυσιολογικά θα έπρεπε να περιμένουμε να επιδιορθωθεί στις 10 του Οκτώβρη. Η Microsoft όμως μας εξέπληξε ευχαριστως και διέθεσε το Patch πρωιμα. Μπορείς να το κατεβάσεις αν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία windows update (θα σου έρθει ως αναβάθμιση).

 

Επιπλέον πηγές:

Microsoft Security Bulletin MS06-055

Sunbelt Software: Νέα zero-day επίθεση στον Internet Explorer

Microsoft: Πρώιμο patch για το VML κενό ασφάλειας σπάει το μηνιαίο κύκλο αναβαθμίσεων

 

 

Καλή σου ημέρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Απαντώ λιγάκι καθυστερημένα, ένεκα κάποιες δουλειές μου.

Δεν βρήκα κάτι, και όχι, ούτε το registry βοήθησε. Ακουσα πως ενδέχεται να είναι φυσιολογικό αν υπάρχει customisation για media streaming requirements. Τώρα, ούτε με το πρόγραμμα είμαι familiar, τι να σου πω παληκάρι μου. Εσυ;, βρήκες κάποια άκρη;

 

ναι την ακρη την βρηκα.

 

ηταν ενα Hidden αρχειο μεσα στο Windows\System32 φακελο με ονομα HIDDEN.EXE το οποιο δημιουργει ενα αρχειο tree.exe που εμφανιζεται σαν service του .ΝΕΤ Framework (το οποιο ειναι απαραιτητο για το CRM μας).

 

μολις τα εβγαλα (σε safe mode) επανηλθε σε φυσιολογικη κατασταση ο server μου.

 

Ευχαριστω για την προσπαθεια βοηθειας ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω στον υπολογιστή μου το Windows Live OneCare (αρχικά το trial). Το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι βαρύ στον υπολογιστή; Έχει καλή προστασία σε όλους τους τομείς που καλύπτει (anti-virus, anti-spyware, firewall);
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εχω το εξης προβλημα.τον τελευταιο μηνα οτι αρχειο βιντεο και να κατεβασω(avi,mpg) σχεδον η να το εχω προμηθευτει απο αλλου δεν μπορω να το σβησω.βγαζει μηνυμα οτι χρησιμοποιειται απο αλλη εφαρμογη χωρις ομως αυτο να συμβαινει.δοκιμασα να το σβησω οντας offline αλλα τιποτα.δοκιμασα και απο safe mode παλι τιποτα.κοιταξα αν ειναι read only αλλα δεν ειναι.δοκιμασα απο γραμμη εντολων αλλα δε μου δουλευε η εντολη!εκανα scan με το ADSSpy αλλα εχασα τη μπαλα γιατι μου εβγαλε 25000 streams οποτε αυτο το προγραματακι δε με βοηθησε...ΒΟΗΘΕΙΑ

μηπως καποιος μπορει να βαλει ενα λινκ να κατεβασω το nod32 και να μου προτεινει κανενα firewall γιατι αυτα που ειχα εληξαν?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω στον υπολογιστή μου το Windows Live OneCare (αρχικά το trial). Το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι βαρύ στον υπολογιστή; Έχει καλή προστασία σε όλους τους τομείς που καλύπτει (anti-virus, anti-spyware, firewall);

 

Το χειροτερο. Ακομα και τα freeware ειναι κλασεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.

Έχω κατεβάσει την δοκιμαστική έκδοση του Kaspersky Internet Security και δεν μπορώ να την κάνω activate.

Όταν επιλέγω activate trial version (30 days) μου βγάζει το μήνυμα "Cannot register expired non-commercial key".

Τι φταίει;:confused:

Link to comment
Share on other sites

@Hunter: Glad everything is ok.

@Neli: Δεν γνωρίζω τι προκαλεί το πρόβλημά σου, μα αν δοκιμάσεις το Unlocker θα μπορέσεις να διαγράψεις τα αρχεία που προσπαθείς. Για το NOD32, μπορείς να το προμηθευτείς απο την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρίας που το αναπτύσει (http://www.eset.com). Όσο για κάποιο καλό firewall, δωρεάν το Comodo Firewall, επι πληρωμή το Kaspersky Anti-Hacker.

@JohnyB, μη τυχόν και είχες εγκαταστήσει την δοκιμαστική έκδοση της εφαρμογής στο παρελθόν;

Link to comment
Share on other sites

s efxaristw,ontws me to unlock diegrapsa ta arxeia..distixws omws to provlima logika paramenei..ekana kai disk check kai vrike provlimata sto sistima arxeiwn alla thewritika ta diorthwse...parola auta mono me unlock eksakolouthw na mporw na svinw afta ta arxeia
Link to comment
Share on other sites

@JohnyB, μη τυχόν και είχες εγκαταστήσει την δοκιμαστική έκδοση της εφαρμογής στο παρελθόν;

 

Είχα εγκαταστήσει του Kaspersky Pro.

Λες να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις αγορασα καινουργιο υπολογιστη απο multirama(performer-999euro)k για τα χρηματα που εδωσα ειναι αρκετα καλος.

επειδη σκοπευω να κανω μια adsl-1024 συνδεση στο ιντερνετ θα ηθελα μια καλη προστασια για τον υπολογηστη μου.σκοπευω να κατεβαζω ταινιες κ τραγουδια.

Στα cd του υπολογιστη ειχε το νορτον σεκιουριτυ 2006 για τρεις μηνες δοκιμαστικα.

Επειδη διαβαζω διαφορα εδω θελω να ρωτησω?

1.ειναι τοσο βαρια εφαρμογη οντως?(εμενα δεν μου φαινεται να ειναι τοσο βαρυ)

2.ανεξαρτητα απο το ποσο βαρυ ειναι,ειναι μια καλη επιλογη πληρης προστασιας στον ιντερνετ?ανεξαρτητα απο το κοστος του.

3.μετα τους 3 μηνες αν θελω να το ανανεωσω πρεπει να αγορασω το νορτον 2006?αν αγορασω το νορτον 2007 τι γινεται?εγκαθισταται μονο του απο πανω απο το 2006 η πρεπει να βγαλω το 2006?

4.Υπαρχει καποια αλλη προταση?Δεν με πειραζει αν δεν ειναι δωρεαν.απλως να ειναι αξιοπιστο.

5.αν θελω να παιζω ενα παιχνιδι κ δεν ειμαι στο ινετρνετ ,δεν μπορω να το κανω disable κ να ειναι σαν να μην υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Mετά τους 3 μήνες κανονικά θα παύει να ενημερώνεται το norton.Δεν ξέρω αν θα σταματά να λειτουργεί εντελώς,πιθανότατα όχι.

Δυστυχώς εκτός από βαρύ το norton,αναφέρονται και διάφορα virus που δεν τα ανιχνεύει.

Υπάρχουν αξιόλογα free antivirus όπως το AVG που δεν το καταλαβαίνεις ότι "τρέχει" ακόμα και σε παλιό μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

1.ειναι τοσο βαρια εφαρμογη οντως?(εμενα δεν μου φαινεται να ειναι τοσο βαρυ)
Ναι, είναι αδικαιολόγητα βαρύ.

4.Υπαρχει καποια αλλη προταση?Δεν με πειραζει αν δεν ειναι δωρεαν.απλως να ειναι αξιοπιστο.
Καλό είναι το NOD32. Ελαφρύ και αξιόπιστο.
Link to comment
Share on other sites

@JohnyB: Πιθανό είναι παληκάρι μου. Κάνε ένα κόπο και στείλε μου με pm ενα mail, μόλις βρώ το removal απο το πισί της δουλειάς (το'χω σίγουρα) θα σου το στείλω. Τρέξε το με τις οδηγίες, και μετά εγκατέστησε το KIS ξανά.

 

@Leonida:

1. To NIS 2006 είναι. Η νέα έκδοση (2007)λέγεται πως είναι πιο ελαφριά, ωστόσο, η μόνη πηγή των πληροφοριών είναι η ίδια η εταιρία.

2. Απο πλευράς ολοκληρωμένης σουίτας, καλύτερο έιναι προς στιγμήν το Kaspersky Internet Security (έχει μεγάλο χρονο για το πρώτο σκάν, αλλά απο εκεί και μετά αν το ρυθμίσεις να χρησιμοποιεί τις τεχνολογίες που δημιουργήθηκαν για να το κάνουν πιο γρήγορο, είναι αισθητά πιο γρήγορο στο σκάν, πολύ πιο ελαφρύ γενικά από τα υπόλοιπα). Τώρα, η πλέον καλύτερη πρόταση αναμένεται να είναι το ESET Security Suite. Δημιουργείται απο την ίδια εταιρία που φτιάχνει το NOD32, και όσοι τυχεροι το δοκιμασαν στην ... παρουσίασή του, λένε πως είναι πανάλαφρο. Ωστόσο, το περιμένουμε.

3. Αν αγοράσεις το 2006, απλά θα εισάγεις καποιες πληροφορίες. Για το 2007, θα ακολουθήσεις τις έξτρα πληροφορίες αναβάθμισης.

4. Για ολοκληρωμένη σουίτα, απάντησα ήδη. Για απλό antivirus, μπορείς να επιλέξεις μεταξύ NOD32 και Kaspersky Antivirus, με το πρώτο να είναι πιο ελαφρύ γενικευμένα απο το δεύτερο.

5. Το NOD θα είναι έτσι κι αλλιώς σαν να μην υπάρχει, εκτός κι αν το σύστημά σου είναι τόσο παλιό. Το Kaspersky Internet Security ναι, κλείνει, το ίδιο και το antivirus. Στο NOD δεν μπορείς να το κλείσεις, πλήρως, θα μένει πάντοτε η διέργασία nod32krn.exe.

Link to comment
Share on other sites

και για δωρεάν εξίσου καλο με το nod32 είναι το Αntivir Classic 7.0

το χρησιμοποιώ σχεδόν 1 χρόνο, πολύ ελαφρύ και αποτελεσματικό

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν θελησω να απομακρυνω τελειως το νορτον εκτος απο το remove programms-unistall τι αλλο πρεπει να κανω?γιατι ξερω πως μενουνε καποια αρχεια μεσα στα windows k programms,ωστε να μην μεινει τιποτα.

 

globy θελω να σε ρωτησω

1)το NOD ειναι που λες πως δεν μπορω να το κανω τελειως disable k μενουνε καποιες λειτουργιες?το νορτον security2006 οταν το κανω disable κλεινει εντελως?

2)το panda titanium2006(antivirys+spyware) ειναι καλο?γενικα ειναι ελαφρυ προγραμμα?θα χρειαστω κ firewall για το ιντερνετ η δεν ειναι απαραιτητο?

 

και κατι ακομα....

με τη συνδεση φορθνετ που εκανα μου ειπανε πως εχω δωρεαν anti-virus,spyware (my-secyrity το πακετο λεγεται) που με προστατευει απο ολα αυτα χωρις να χρειαζεται να εγκαταστησω κατι.

ξερει κανενας αν αξιζει η ειναι διαφημιστικο τρικ...?

Link to comment
Share on other sites

leonidas126 όταν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι σε υπάρχον post, καλό θα είναι να χρησιμοποιείς το http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif ώστε να αποφύγεις τα συνεχόμενα posts.
Link to comment
Share on other sites

ok.καταλαβα.

για το φορθνετ ακυρο,απλως σκαναρει το e-mail to my-security

μαλον θα παρω το Kaspersky ιντερνετ

ειναι αρκετα πιο ελαφρυ κ αξιοπιστο απο οτι καταλαβα..

η θα βαλω το νορτον 2007 που λενε πως ειναι πιο ελαφρυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το NOD32 είμαι μια χαρά.

Τώρα ανάμεσα σε αυτά τα 2 που λές, θα έλεγα Kaspersky

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...