Jump to content

Βοηθεια για επιλογή κινητό, μεχρι 150!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους.. θα ήθελα βοηθεια για επιλογη κινητου. Έχω ηδη χιαομι όπως αναφερω και παρακάτω και ενω σκέφτομαι μήπως να επαιρνα ενα honor, ενα Huawei, κατι αλλο τελοσπαντων ετσι γι αλλαγη, δε βρίσκω κατι σε αυτά που θέλω και με τα λεφτά που διαθέτω..

 

1) Το χρηματικό ποσό: το πολύ 150

2) Το μέγεθος οθόνης: εως 5,5 θα ήθελα αλλα εχω εδω και κανα χρονο το redmi note 8 (του 19), οποτε κάπως το συνηθισα.

3) από Ελλάδα ιδανικα, με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)..

αρκει να χω καλο σήμα σε κλησεις και δεδομένα. Μένω κυριως β/α. Αττική..

5) δικαρτο με ξεχωριστή υποδοχή για καρτα μνημης.

6) ελληνικο μενού θα ηθελα κατά προτίμηση χωρις να χρειαζεται φλασαρισμα..

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Αδιαφορο το ειδος, αρκει να είναι καλη η ποιότητα ήχου και εικονας.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα+κάμερα στο ιδιο επίπεδο προτιμησης, καλη αυτονομία, να βγαζω ανετα την ημερα..

να χωραει ανετα κάποιες εφαρμογές τυπου office, ημερολογια, κανα δυο ελαφρια παιχνιδάκια, της καρτοκινητης, viber/messenger+fb/insta.. χωρις κολληματα για ένα εύλογο χρονικο διάστημα τουλάχιστον.

9) τωρινή συσκευή: εχω δυο. Redmi note 8 (2020) & redmi 4x. Την 2η συσκευή θελω να αντικαταστήσω, κυριως λογω μπαταριας.. δυσκολα να με βγαλει μια μερα.. βεβαια την εχω και ποσα χρονια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης εχω βρει αυτο.. τι λετε;

https://www.skroutz.gr/s/29915154/Xiaomi-Redmi-Note-8-2021-64GB-Neptune-Blue.html

 

Ποια η διαφορα όμως απ το περσινό μοντελο που εχει και το ίδιο ακριβώς όνομα.

Edited by anthoulaki1989
Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω βρει αυτο.. τι λετε;

https://www.skroutz.gr/s/29915154/Xiaomi-Redmi-Note-8-2021-64GB-Neptune-Blue.html

 

Ποια η διαφορα όμως απ το περσινό μοντελο που εχει και το ίδιο ακριβώς όνομα.

 

στη φωτό φαίνονται τα χαρακτηριστικά της συσκευης που εχω και που θέλω να κρατησω.

Ειναι επισης στα 64 η χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το θες για δεύτερο; Ίσως το poco m3 θα σε κάλυπτε. Πολύ καλή αυτονομία και αξιοπρεπής επεξεργαστής για τα χρήματά του. Επίσης στέρεο ηχεία. Δεν έχει πολύ καλή κάμερα όμως. Παρόμοιο κινητό επίσης και το redmi 9T Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

To 9T θα πρότεινα και εγώ.

 

Επίσης αυτή η φόρμα από πότε παίζει να είναι; :p Αρκετές από τις ερωτήσεις πλέον δεν έχουν νόημα, πχ όλα τα κινητά πλέον υποστηρίζουν όλες τις μπάντες για 4G..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το θες για δεύτερο; Ίσως το poco m3 θα σε κάλυπτε. Πολύ καλή αυτονομία και αξιοπρεπής επεξεργαστής για τα χρήματά του. Επίσης στέρεο ηχεία. Δεν έχει πολύ καλή κάμερα όμως. Παρόμοιο κινητό επίσης και το redmi 9T

Για βασικο το θέλω, που θα με κρατησει για τα επομενα 2χρ έστω.. θα εχω και το redmi note 8 (19), ως δεύτερο λόγω παλαιοτητας.. το 9τ μπορω να πω μ'αρεσε καλυτερα σε design..οκ σιγά την διαφορά θα μου πεις αλλα εστω στο πίσω ξερω γω. Απλα υστερει κι αυτο σε καμερα; Βεβαια αν εχω το αλλο δε θα με πείραζε και τόσο..

 

Με 8 € παραπάνω θα πρότεινα tcl 10 l.

Το τσεκαρα κι αυτό αλλα να πω την αληθεια δε ξερω αν θα ηθελα να παω σε μια έτσι οχι τοσο γνωστή εταιρεία.. παρολαυτα σ ευχαριστώ!

 

To 9T θα πρότεινα και εγώ.

 

Επίσης αυτή η φόρμα από πότε παίζει να είναι; :p Αρκετές από τις ερωτήσεις πλέον δεν έχουν νόημα, πχ όλα τα κινητά πλέον υποστηρίζουν όλες τις μπάντες για 4G..

 

Προς τα εκεί με βλεπω τελικα..

Χαχχα η φορα δε ξέρω, ε δε θα ναι καποια χρονια; Εν τω μεταξύ των πηρα κοπι-πειστ απο ενα προηγούμενο μου ποστ πριν κανα χρόνο πάλι για το ιδιο θεμα χαχαχ.

Link to comment
Share on other sites

Για βασικο το θέλω, που θα με κρατησει για τα επομενα 2χρ έστω.. θα εχω και το redmi note 8 (19), ως δεύτερο λόγω παλαιοτητας.. το 9τ μπορω να πω μ'αρεσε καλυτερα σε design..οκ σιγά την διαφορά θα μου πεις αλλα εστω στο πίσω ξερω γω. Απλα υστερει κι αυτο σε καμερα; Βεβαια αν εχω το αλλο δε θα με πείραζε και τόσο..

 

 

Το τσεκαρα κι αυτό αλλα να πω την αληθεια δε ξερω αν θα ηθελα να παω σε μια έτσι οχι τοσο γνωστή εταιρεία.. παρολαυτα σ ευχαριστώ!

 

 

 

Προς τα εκεί με βλεπω τελικα..

Χαχχα η φορα δε ξέρω, ε δε θα ναι καποια χρονια; Εν τω μεταξύ των πηρα κοπι-πειστ απο ενα προηγούμενο μου ποστ πριν κανα χρόνο πάλι για το ιδιο θεμα χαχαχ.

 

Η tcl δεν είναι άγνωστη μάρκα αντιθέτως έχει αρκετά αξιόλογα τηλέφωνα. Απλά να ξέρεις ότι και το tcl 10 I και το poco m3 αλλά και το redmi 9T δεν είναι και καμιά τρομερή αναβάθμιση από το redmi note 8 που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Η tcl δεν είναι άγνωστη μάρκα αντιθέτως έχει αρκετά αξιόλογα τηλέφωνα. Απλά να ξέρεις ότι και το tcl 10 I και το poco m3 αλλά και το redmi 9T δεν είναι και καμιά τρομερή αναβάθμιση από το redmi note 8 που έχεις.

 

Χμμ η αλήθεια ειναι πως δεν την ηξερα..

Πάντως αυτο βλεπω και λεω μηπως να περιμενω μπας και βγει κατι καλυτερο; Ή αλλιως υπαρχει κατι αυτη τη στιγμή; Εστω γυρω στα 170;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι σημαντικά καλύτερο. Στα 190 το poco x3 αλλά ξεφεύγει από το budget σου.

Τη λύση να επισκευάσεις το 4Χ και ίσως να του περάσεις μια ROM για να πάρει τα πάνω του, την έχεις σκεφτεί; Με 40-50€ θα μπορούσε να βγάλει άνετα 1-2 χρόνια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ η αλήθεια ειναι πως δεν την ηξερα..

Πάντως αυτο βλεπω και λεω μηπως να περιμενω μπας και βγει κατι καλυτερο; Ή αλλιως υπαρχει κατι αυτη τη στιγμή; Εστω γυρω στα 170;

 

Δεν βλέπω κάτι καλύτερο. Αν μπορείς να περιμένεις ίσως βγει κάποια καλύτερη προσφορά. Αυτή τη στιγμή κάτι καλύτερο βλέπω μόνο κοντά στα 190-200€.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λιγάκι 

Μάζεψε και κάτι περισσότερο χρηματικά και πάνε προς Poco X3 ή ίσως βγει τίποτα νέο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα παιδια!

επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω μηπως τωρα, 4 μηνες μετα, εν οψει κιολας των εορτων εχει βγει κατι αλλο σχετικα μ αυτο που ψαχνω;

Το μπατζετ παραμενει εκει στα 150, αντε +20ε αν βρεθει κατι καλο που να μ αρεσει..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!
επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω μηπως τωρα, 4 μηνες μετα, εν οψει κιολας των εορτων εχει βγει κατι αλλο σχετικα μ αυτο που ψαχνω;
Το μπατζετ παραμενει εκει στα 150, αντε +20ε αν βρεθει κατι καλο που να μ αρεσει..
https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20400012&skuId=ger_20400012
Αυτό είναι λαχείο στην τιμή αυτή, πολύ δυνατή συσκευή ακόμα και σήμερα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου το βγαζει διαθεσιμο 😞

αν και του 20' ειναι αραγε τοσο καλο; παντως πολυ ωραιο δειχνει αλλα μου φαινεται πολυ μεγαλο (6.87 οθονη) δε θα χωραει στο χερι μου..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τεράστιο είναι και βαρύ. 

Βέβαια για τα 100€ που ζητάει είναι καλη ευκαιρία (για χρηση ταμπλετ)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mol said:

Εκτός απο τεράστιο είναι και βαρύ. 

Βέβαια για τα 100€ που ζητάει είναι καλη ευκαιρία (για χρηση ταμπλετ)

Το σκέφτικα για την κόρη μου, για μικρό ταμπλετ. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά, επαναφερω αυτό το θέμα γιατί ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κινητο.. έχω απογοητευτεί λίγο που όλα είναι πάνω απο 150+ ... Οποτε σκέφτομαι μήπως αναγκαστικά βάλω κάτι παραπάνω και πάω στα 200..

Έχω βρει τα παρακάτω και σας τα επισυνάπτω να μου πείτε αποψη..

Θα μ ενδιεφερε μια καλή κάμερα, καλή αυτονομια και ξερετε αν ως ντουαλ σιμ εχουν ξεχωριστή θέση για την 2η καρτα σιμ απο αυτή της SD ?

Δηλαδή να έχω ταυτόχρονα 2σιμ και καρτα sd αν χρειαστω.

 

https://www.skroutz.gr/s/30474927/BlackView-A100-6GB-128GB-Galaxy-Blue.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/28905158/Motorola-Moto-G30-6GB-128GB-Pastel-Sky.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/31849789/TCL-20Y-4GB-128GB-Jewelry-Blue.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/29716528/TCL-20L-6GB-256GB-North-Star-Blue.html?from=account_favorites

 

 

On 11/12/2021 at 11:20 ΜΜ, nikos_nia86 said:

Στα 160 καλή επιλογή είναι το realme 8

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Ενδιαφέρον και αυτό... Αλλά με 4/64 δεν θα είναι κάπως αργό; 

Edited by anthoulaki1989
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, spy14 said:

Θα πήγαινα στο tcl 20 l

Θενξ! Απλα τωρα προσεξα ότι μου πεφτει λιγο μεγαλο με ιντσες 6.67 οπως και το μπλακ βιου. Ετσι λεω μήπως παω στο μοτο.

Πως σου φαίνεται απο μπαταρια, καμερσ, εμπειρία χρησης γενικά;

Link to comment
Share on other sites

θα καταλάβεις δηλ διαφορά από τις 6,5 ίντσες του Μοτορολα με τις 6,67 του tcl?

16,62 εκ το ένα 16,52 εκ το άλλο σε μήκος. Ιδια είναι.

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι σωστό κι αυτό.. απλα ηδη αυτο που εχω και θα κρατησω σαν 2ο (Redm 8.) 😎μου φαίνεται μεγαλο και δε θα ήθελα να πηγαίνω σε μεγαλυτερο..τωρα δε ξέρω προβληματιζομαι..

Κατα τ αλλα στη λειτουργικότητα, η μόνη διαφορά ειναι στα γιγα της χωρητικότητας; Ή ειναι και σε κατι αλλο καλυτερο το tcl ?

Επίσης πως μπορούμε να ξέρουμε αν καποιο απ αυτα έχει την θεση για καρτα μνήμης στη θεση της 2ης σιμ; Και δηλαδη δε μπορείς να χεις ταυτόχρονα καρτα μνήμης και 2η σιμ.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, anthoulaki1989 said:

Επίσης πως μπορούμε να ξέρουμε αν καποιο απ αυτα έχει την θεση για καρτα μνήμης στη θεση της 2ης σιμ; Και δηλαδη δε μπορείς να χεις ταυτόχρονα καρτα μνήμης και 2η σιμ.

 

Tσέκαρες ίσως κάποιο review στο youtube? (δεν το έχω ψάξει απλά λέω)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Just now, elteo said:

Tσέκαρες ίσως κάποιο review στο youtube? (δεν το έχω ψάξει απλά λέω)

Οχι καλα λες..θα κοιταξω. Ευχαριστώ 

Κατά τ αλλα ξέρεις αν εχουν μεταξύ τους σημαντικες διαφορές, περα απ την χωρητικότητα; Πχ σε επιδοσες γενικα, σε καμερα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, anthoulaki1989 said:

Θενξ! Απλα τωρα προσεξα ότι μου πεφτει λιγο μεγαλο με ιντσες 6.67 οπως και το μπλακ βιου. Ετσι λεω μήπως παω στο μοτο.

Πως σου φαίνεται απο μπαταρια, καμερσ, εμπειρία χρησης γενικά;

δεν το εχω το συγκεκριμενο κινητο.εχω αλλο μοντελο αυτης της εταιρειας και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για αυτο το προτεινα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...