Jump to content

Απλώς τέλειο το Huawei P50 Pro σε οθόνη και κάμερα


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκληρός ο ανταγωνισμός και επιτέλους ήρθε η ώρα αξιολόγησης για την κάμερα του Huawei P50 Pro από την έμπειρα ομάδα της DxOMark για να λυθούν πολλές απορίες. Τα αποτελέσματά του δείχνουν ότι το Huawei P50 Pro έχει την καλύτερη κάμερα παγκοσμίως με 144 πόντους. Τώρα, η DxOMark κυκλοφόρησε ξανά την αξιολόγηση οθόνης για το μοντέλο P50 Pro και τελικά η οθόνη συγκεντρώνει 93 πόντους! Αυτό ξεπερνά το Samsung Galaxy S21 Ultra που αυτομάτως πέφτει στην δεύτερη θέση με 91 βαθμούς. Αυτή είναι επίσης η πρώτη φορά που η οθόνη της Huawei λαμβάνει τόσο υψηλή βαθμολογία, ξεπερνώντας τη Samsung.

 

Σύμφωνα με την αξιολόγηση, η DxOMark πιστεύει ότι η οθόνη του Huawei P50 Pro έχει τέσσερα πλεονεκτήματα:

Η φωτεινότητα είναι κατάλληλη για παρακολούθηση βίντεο HDR10.

Η αναγνωσιμότητα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και εσωτερικών χώρων είναι πολύ καλή.

Η αφή είναι ομαλή και ακριβής.

Η συσκευή είναι δεν έχουν σχεδόν καθόλου τρεμόπαιγμα.

 

Συνάμα η ίδια ομάδα παραθέτει και τέσσερα αδύναμα σημεία της οθόνης του P50 Pro:

 

Η προεπιλεγμένη φωτεινότητα είναι πολύ χαμηλή για αναγνωσιμότητα σε εξωτερικές συνθήκες.

Ένα πολύ ελαφρύ κίτρινο/πράσινο χρώμα είναι αισθητό στις περισσότερες στιγμές προβολής.

Οι σκούροι τόνοι στερούνται λεπτομέρειας κατά την παρακολούθηση περιεχομένου βίντεο HDR10.

Οι πτώσεις καρέ είναι μερικές φορές αισθητές κατά την εκκίνηση βιντεοπαιχνιδιών.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη Huawei. Άμα ήμουν Κινέζος θα ήταν στην κορυφή προτίμησής μου.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το να καταφερεις να ξεπερασεις την καμερα του mi11 ultra ειναι επιτευγμα αφου πραγμστικα μετα και απο καποια updates ειναι κορυφαια.

Θα περιμενω να δω και καποια συγκριτικα στο youtube πρωτα, αν ομως αληθευει τοτε αξιζουν πολλα μπραβο στη huawei.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε κ google service θα ήταν ναυαρχίδα με τα ολα της.. Αλλα χωρίς αυτο κακα τα ψέμματα οι περισσότεροι δεν αγοράζουν πια.. Μενει πισω δυστυχώς..

 

Τωρα για την καμερα λογικά ακομα πιο κορυφη θα ειναι στα νεα pixel 6.. Παντος του P50 θα ειναι τοπ προς το παρον..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με "χαλάει" προσωπικά είναι η έλλειψη 5G σε ένα τόσο πλήρες κινητό-ναυαρχίδα. Κατά τα λοιπά μιλάμε για κορυφή σε κάθε τομέα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με "χαλάει" προσωπικά είναι η έλλειψη 5G σε ένα τόσο πλήρες κινητό-ναυαρχίδα. Κατά τα λοιπά μιλάμε για κορυφή σε κάθε τομέα!

 

Συμφωνω αλλα για μενα εχει την μεγαλύτερη έλλειψη όπως είπα κ παραπάνω.. Goggle!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας το βλέπει από τη δική του σκοπιά.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη το dxo το βαθμολόγησε αρχικά με 144 πόντους και ύστερα με 93???

Στα υπόλοιπα κάτι κουλά που ακούω ότι το xiaomi έχει την καλύτερη κάμερα το προσπερνώ!

Είναι τύποι που θα τραβάνε ακόμα φρωτογραφίες με κινητά 15ετιας!

Που το πράσινο του κήπου το κάνει πράσινο του instagram!

Γελάει ο κόσμος της φωτογραφίας εδώ μέσα!

Ξέρω ξέρω είμαι Off topic ΕΓΩ, οι υπόλοιποι είναι on με τις χαζομάρες που μας τσαμπουνάνε!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη το dxo το βαθμολόγησε αρχικά με 144 πόντους και ύστερα με 93???

 

Στα υπόλοιπα κάτι κουλά που ακούω ότι το xiaomi έχει την καλύτερη κάμερα το προσπερνώ!

 

Είναι τύποι που θα τραβάνε ακόμα φρωτογραφίες με κινητά 15ετιας!

 

Που το πράσινο του κήπου το κάνει πράσινο του instagram!

 

Γελάει ο κόσμος της φωτογραφίας εδώ μέσα!

 

Ξέρω ξέρω είμαι Off topic ΕΓΩ, οι υπόλοιποι είναι on με τις χαζομάρες που μας τσαμπουνάνε!

Οι 144 πόντοι είναι για την κάμερα. Οι 93 πόντοι για την οθόνη.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι 144 πόντοι είναι για την κάμερα. Οι 93 πόντοι για την οθόνη.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

α οκ λάθος μου σε αυτό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

α οκ λάθος μου σε αυτό!
Όπως και να έχει, αν και η συσκευή σίγουρα θα είναι τούμπανο και δυνατή, οι βαθμολογίες του "DxOChinaMark" είναι για γέλια και δεν τις λαμβάνει κανείς στα σοβαρά. Απλά είναι ακόμα ένα "παιχνιδάκι" για να ασχολούνται τα κινεζοfans στα forums και στα τεχνολογικά blogs :)

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για το εαν τα Huawei κινητρα τραβανε παρα πολυ καλές φωτογραφιές ειναι κάτι που δεν χρειαζόμαστε το dxomark και ελάχιστη εως καθολου σημασια έχει το τι σκορ δινει.
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, αν και η συσκευή σίγουρα θα είναι τούμπανο και δυνατή, οι βαθμολογίες του "DxOChinaMark" είναι για γέλια και δεν τις λαμβάνει κανείς στα σοβαρά. Απλά είναι ακόμα ένα "παιχνιδάκι" για να ασχολούνται τα κινεζοfans στα forums και στα τεχνολογικά blogs :)

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

ακριβώς αυτό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Με βαση το παρακατω συγκριτικο οι διαφορες αναμεσα στις δυο συσκευες ειναι μικρες με καποιες φορες η μια συσκευη να ειναι λιγο καλυτερη απο την αλλη αλλα τις περισσοτερες φορες το p50 pro ηταν εστω ενα κλικ καλυτερο του mi11 ultra, ιδιως το βραδυ ή στην απεικονιση ανθρωπων.

Πολυ καλη δουλεια απ'τη huawei μιας και το mi11 ultra, με την εξαιρεση του s21 ultra που ειναι αντσγωνιστικο, ειχε διαλυσει τον ανταγωνισμο στον τομεα αυτο αλλα παρολα αυτα η huawei ανεβασε κι αλλο τον πηχη.

Ευτυχως που υπαρχουν και οι εταιρειες αυτες και βλεπουμε σοβαρο ανταγωνισμο και συσκευες που εξελισσονται συνεχως ειδαλλως θα βλεπαμε ακομα ρημαδια των 12mp με αισθητηρες 3ετιας καταλληλα μονο για το instagram.

 

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό σε όλους τους τομείς!

Αλλά για εμένα δεν νοείται πλέον τέτοιας αξίας και δυναμικής κινητά χωρίς 5G..

Από μεσαία και πάνω κατηγορία το θεωρώ απαραίτητο.

Δεν θέλω να δώσω κάποια αρκετά χρήματα και να έχω εξασφαλισμένη έλλειψη εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε ένα point system πολιτών, όπως στην Κίνα καλή ώρα, και αφαιρούσαμε πχ δικαίωμα ψήφου "α-τόμων" που πλακώνονται για τις φωτογραφικές δυνατότητες των κινητών τους, θα μας έκανε πολύ καλό σαν χώρα.

 

Η προεπιλεγμένη φωτεινότητα είναι πολύ χαμηλή για αναγνωσιμότητα σε εξωτερικές συνθήκες.

 

Δεν θεωρούμαι κανένας παλιός, αλλά που στο διάολο πήγαν εκείνα τα φίλτρα; Εγώ θυμάμαι έβγαζαν κάποια ποιοτικά κινητά με πολωτικό φίλτρο και ακόμα και στην χαμηλότερη φωτεινότητα να το είχες, έβλεπες τέλεια και αντανάκλαση του ήλιου να σε χτυπάει στα μάτια. Ποιο σαϊνι σε ποια στιγμή θεώρησε πως είναι καλή ιδέα να προσπαθούν να πάνε κόντρα στην φωτεινότητα του ήλιου με την φωτεινότητα μίας συσκευής που τρέχει σε συγκεκριμένα thermals;

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς GS πουλιέται σε Κίνα και Ασία. Χωρίς 5G δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να πουλήσουν σε αυτές τις χώρες.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

To αρθρο στην καμερα και την οθονη αναφερεται. Κι εγω δεν μαλωνω, ισα ισα λεω μπραβο στην huawei που καταφερε να εχει καμερα ακομα καλυτερη, εστω και στα σημεια, απ'τη μεχρι προτινος κορυφαια. Τωρα γιατι καποιοι δε μπορουν να χωνεψουν οτι αυτη τη στιγμη οι Κινεζοι στην κινητη χτυπουν σχεδον παντου την κορυφη ειναι δικο τους προβλημα.

 

Τα υπολοιπα που λες σωστα ειναι κι αυτονοητα. Σχεδον κανεις δεν θα'δινε 1000+ ευρω για συσκευη χωρις gs και χωρις 5g στη δυση, αλλα υπαρχει η τεραστια αγορα της Κινας κι απ'οτι φαινεται αρκει στη huawei.

Σιγα μην κατσει ν'ασχολειται με τα καραγκιοζιλικια του Τραμπ κι ολων των απατεωνων που προσπαθησαν να τη βγαλουν εκτος παιχνιδιου οταν ειδαν ποσο μεγαλωνει και να παει με τα νερα τους. Συνεχιζει την πορεια της κι οποιου του κανουν οι συσκευες της αγοραζει, οποιου οχι παει αλλου.

Αυτο ομως δεν μειωνει τα επιτευγματα της ή το γεγονος οτι τα τελευταια χρονια ειναι σταθερα στις πρωτες θεσεις στο hardware.

Ξέρεις όμως τι γίνεται ;

1. Το έχουμε επισημάνει από τότε που έπεσε το ban εξ Αμερικής, ότι η Huawei θα περιοριστεί στην Κίνα (ουσιαστικά) και κάποιοι μας κράζαν (το λέω ευγενικά). Οριστε, έγινε

2. Οπως και να το κάνουμε, ένα κινητό , και το λέω ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ BRANDS, δε μπορεί να ειναι ή να κρίνεται μόνο από το camera module. Αν ήταν έτσι, απλά δε θα έπαιρνα ποτέ smartphone. Δυστυχώς (και το εννοώ) για τη Huawei, λόγω του ban έχει περιοριστεί και στο CPU και στο 4G και αυτό ειναι πρόβλημα.

 

Προσωπική άποψη (ότι και αν σημαίνει αυτό) , η Huawei έχει 2 επιλογές. Περιορισμένο clientelle στη Κινα (κακό option) ή λύνει τα προβλήματά της με την Αμερική και επιστρέφει δυναμικά (δε γνωρίζω τι θα σήμαινε αυτό για την Εταιρία).

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε άσχημη θέση, όποιος δε το βλέπει, εθελοτυφλεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χωρίς GS πουλιέται σε Κίνα και Ασία. Χωρίς 5G δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να πουλήσουν σε αυτές τις χώρες.

 

Ειδες που αν θέλουμε μπορούμε να συμφωνήσουμε ...; :)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

@aroutis Ναι εντάξει. Αν είχε περιοριστεί μόνο στο GS, άνετα θα μπορούσε να αυξήσει το μερίδιο της ξανά στις ασιατικές αγορές. Αλλά και με έλλειψη 5G ούτε σε αυτές τις χώρες δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει. Δεν νομίζω ότι οι Ασιάτες θα έκαναν τα στραβά μάτια στην έλλειψη αυτή.

Τώρα με ποιον τρόπο θα μπορούσε να τα βρει με την Αμερική δεν ξέρω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...