Jump to content

Επίσημα τα Samsung Galaxy Watch4 και Watch4 Classic, με Wear OS


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ρολόι θα μετράει ύπνο κλπ αλλά δεν θα έχει μπαταρία για φουλ δύο μέρες. χαχα τραγικές εταιρείες... και η apple μέσα.

 

Διαλέγεις και παίρνεις.

Εαν θες ενα smartwatch με την κυριολεκτική έννοια ικανό να αντικαταστήσει σε πολλά πράγματα το κινητο σου,σε Android μεριά τα Samsung Galaxy ρολόγια θεωρουνται ίσως τα καλύτερα με τίμημα την αυτονομία προφανώς.

 

Εαν σε ενδιαφερει η αυτονομια κυρίως,οι ασκήσεις γυμναστ κλπ,υπάρχουν άλλες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον έλεγχο ύπνου τι ακριβώς είναι; και το GW3 προσφέρει ίδιο feauture. To 4αρι θα μετράει και τις άπνοιες;
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σοβαρά σε ρωτάω, τι ακριβώς εννοείς ;;

Αγοράζεις κάτι για να κάνει τη ζωή σου πιο εύκολη και ενδιαφέρουσα σωστά; εσύ αν δεν γουστάρεις μην αγορασεις τίποτα. Το τι θα αγοράσει ο καθένας είναι δικό του θέμα!

Τι δε καταλαβαίνεις;

 

Η υπερσύγχρονη αλυσίδα σκλάβων καταρχάς γνώριζει αν την φοράς.

 

Από εκεί και έπειτα:

Εντοπίζει με πολύ ικανοποιητική ακρίβεια τς κινήσεις του σώματος σου. Καταγράφει ακόμα και τις μεταβολές στους καρδιακούς σου παλμούς. Αναγνωρίζει με πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία την ακριβή σου θέση. Ακούει με πολύ υψηλότερη αξιοπιστία ότι συμβαίνει γύρω σου. Παρέχει την δυνατότητα στον ιδιοκτήτη σου να σου δίνει τις διαταγές του άμεσα, χωρίς χρονοτριβές. Και μάλιστα από απόσταση.

 

Γενεές ανθρώπινων κτηνών από την αρχαία Αίγυπτο, έως την αρχαία Ρώμη και μέχρι τις μεγάλες αυτοκρατορίες των πολιτισμένων Ευρωπαίων, δεν μπορούσαν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα να φανταστούν τέτοιες αλυσίδες.

 

Πραγματικά. Τι δε καταλαβαίνεις.

 

Τι ερώτημα λοιπόν είναι. Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να πληρώνει κάποιος, να αγοράζει ο ίδιος και να συμμετέχει στην εξέλιξη μιας τέτοιας τεχνολογίας;

Ρωτάω πολύ σοβαρά. Αναρωτιέμαι τι είδους και πόσο σημαντικά αντισταθμιστικά οφέλη παρέχει, στους ανθρώπους που τα χρησιμοποιούν. Για αυτό και απευθύνω εδώ το ερώτημά μου.

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Τι δε καταλαβαίνεις;

 

Η υπερσύγχρονη αλυσίδα σκλάβων καταρχάς γνώριζει αν την φοράς.

 

Από εκεί και έπειτα:

Εντοπίζει με πολύ ικανοποιητική ακρίβεια τς κινήσεις του σώματος σου. Καταγράφει ακόμα και τις μεταβολές στους καρδιακούς σου παλμούς. Αναγνωρίζει με πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία την ακριβή σου θέση. Ακούει με πολύ υψηλότερη αξιοπιστία ότι συμβαίνει γύρω σου. Παρέχει την δυνατότητα στον ιδιοκτήτη σου να σου δίνει τις διαταγές του άμεσα, χωρίς χρονοτριβές. Και μάλιστα από απόσταση.

 

Γενεές ανθρώπινων κτηνών από την αρχαία Αίγυπτο, έως την αρχαία Ρώμη και μέχρι τις μεγάλες αυτοκρατορίες των πολιτισμένων Ευρωπαίων, δεν μπορούσαν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα να φανταστούν τέτοιες αλυσίδες.

 

Πραγματικά. Τι δε καταλαβαίνεις.

 

Τι ερώτημα λοιπόν είναι. Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να πληρώνει κάποιος, να αγοράζει ο ίδιος και να συμμετέχει στην εξέλιξη μιας τέτοιας τεχνολογίας;

Ρωτάω πολύ σοβαρά. Αναρωτιέμαι τι είδους και πόσοι σημαντικά αντισταθμιστικά οφέλη παρέχει, στους ανθρώπους που τα χρησιμοποιούν. Για αυτό και απευθύνω εδώ το ερώτημά μου.

 

Ελπίζω να τρολλάρεις με αυτά που γραφεις και μαλιστα και σε τεχνολογικο forum....

Link to comment
Share on other sites

Τι δε καταλαβαίνεις;

 

Η υπερσύγχρονη αλυσίδα σκλάβων καταρχάς γνώριζει αν την φοράς.

 

Από εκεί και έπειτα:

Εντοπίζει με πολύ ικανοποιητική ακρίβεια τς κινήσεις του σώματος σου. Καταγράφει ακόμα και τις μεταβολές στους καρδιακούς σου παλμούς. Αναγνωρίζει με πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία την ακριβή σου θέση. Ακούει με πολύ υψηλότερη αξιοπιστία ότι συμβαίνει γύρω σου. Παρέχει την δυνατότητα στον ιδιοκτήτη σου να σου δίνει τις διαταγές του άμεσα, χωρίς χρονοτριβές. Και μάλιστα από απόσταση.

 

Γενεές ανθρώπινων κτηνών από την αρχαία Αίγυπτο, έως την αρχαία Ρώμη και μέχρι τις μεγάλες αυτοκρατορίες των πολιτισμένων Ευρωπαίων, δεν μπορούσαν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα να φανταστούν τέτοιες αλυσίδες.

 

Πραγματικά. Τι δε καταλαβαίνεις.

 

Τι ερώτημα λοιπόν είναι. Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να πληρώνει κάποιος, να αγοράζει ο ίδιος και να συμμετέχει στην εξέλιξη μιας τέτοιας τεχνολογίας;

Ρωτάω πολύ σοβαρά. Αναρωτιέμαι τι είδους και πόσοι σημαντικά αντισταθμιστικά οφέλη παρέχει, στους ανθρώπους που τα χρησιμοποιούν. Για αυτό και απευθύνω εδώ το ερώτημά μου.

 

Αν το πρόβλημα σου είναι ότι κάποια εταιρία δυνητικά έχει πρόσβαση στα δεδομένα υγείας σου, θα μπορούσες να ψάξεις αν αυτά τα δεδομένα που όντως σε κάποιο cloud ανεβαίνουν ,ανεβαίνουν με κάποιο anonymization.

Άσχετα με αυτό όμως, μια ερώτηση που προκύπτει είναι, τελικά για ποιο λόγο κάποιος χρησιμοποιεί ένα smartwatch για monitoring των vitals?

Από προσωπική πείρα μπορώ να σου πω πως όταν έχεις σοβαρά θέματα υγείας και πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένο πλάνο πχ γυμναστικής αλλά και φαρμακευτικής αγωγής, ένα smartwatch που μπορεί να σου δώσει ανά πάσα στιγμή το heart beat rate, τα stress level σου αλλά και άλλα metrics μέσα στην ημέρα αλλά και την ώρα του ύπνου (πχ οξυγόνωση) είναι πάρα πολύ σημαντικό.

Τέλος όλα αυτά περί σκλαβων... δε ξέρω τι προσπαθείς να πεις.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας Stratosnen, για άλλες συζητήσεις υπάρχουν και τα pm.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

κάνει για τρέξιμο αυτό;

 

Εννοειτε κανει για τρεξιμο εδω εγω εκτος απο το Apple Watch χρησιμοποιω ακομα το galaxy watch frontier :rolleyes:

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
3 hours ago, doganos said:

Τι εννοεις βγηκε; Παρασκευη βγαινει επισημα. 

https://www.skroutz.gr/s/30445640/Samsung-Galaxy-Watch-4-44mm-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/30445632/Samsung-Galaxy-Watch4-Classic-Bluetooth-46mm-Black.html

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να ρωτησω. Ειναι σιγουρο οτι η οθονη ειναι ιδια; το 46 τι μετραει τοτε; Γιατι εχω την εντυπωση οτι στην σελιδα της samsung λεει ειναι μεγαλυτερη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι ιδιες οι οθονες. Οποτε παω στο απλο. Δεν μου αρεσει πολυ το bezel που γυρναει και ειναι ποιο bulky και μαζευει σκονη περισσοτερη. ΜΙα χαρα!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, doganos said:

Τελικα ειναι ιδιες οι οθονες. Οποτε παω στο απλο. Δεν μου αρεσει πολυ το bezel που γυρναει και ειναι ποιο bulky και μαζευει σκονη περισσοτερη. ΜΙα χαρα!

Μακάρι να ήταν η μόνη διαφορά το bezel.  Το 44 είναι από μαλακό αλουμίνιο όπως το active ενώ το 46 με 50 € διαφορά είναι από ατσάλι. Επίσης φοβάμαι ότι θα σου λείψει το bezel.....

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, doganos said:

Και το άλλο δεν έχει bezel; Απλώς είναι digital νομίζω. 

 

Είναι όπως το active 2, σε μερικούς δεν αρέσει το digital που μιμείται το φυσικό bezel.  Και άλλοι λένε ότι δεν πιάνει με γάντια ή βρεγμένα χέρια 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Konstantine73 said:

Μιλάμε όμως και σχεδόν για διπλάσιο βάρος….εμμένω στο 44αρι μου δίνει και την αίσθηση bezelles…

Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά μην νομίζεις ότι το 46 θα είναι ογκώδες όπως το Watch 1. Γιαυτό και μάλλον δεν του βάζουν την μπαταρία 470 που κράταγε 4 μέρες στο watch 1

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konstantine73 said:

53 γραμ. είναι πάλι αρκετά βαρύ, δυστυχώς την μπαταρία του Galaxy watch1 δεν θα τη δούμε

Δεν το είχα προσέξει. Το watch 1 είναι 63 γρ. Το watch 4 classic είναι 52 γρ. και το απλό είναι 30,3 γρ. Βέβαια όλα είναι σχετικά,  εγω π.χ. που έχω μεγάλο χέρι δεν το καταλαβαίνω (το 1) και δεν δείχνει μεγάλο.  Αν το φορέσει η γυναίκα μου δείχνει κακόγουστο και αισθάνεται το βάρος του ρολογιού. Για τα 50€ διαφορά κλείνω προς το classic που είναι από ατσάλι (φοβάμαι ότι το αλουμίνιο χωρίς και την προστασία της στεφάνης θα το σακάτεψω γρήγορα) και το active 2 που είναι της ίδιας φιλοσοφίας με το απλό 4, δεν με βόλεψε χωρίς την φυσική στεφανη. Ελπίζω να μην το μετανιώσω 1) που θα διαλέξω το classic και 2) και κυριότερο που θα πουλησω το 1, το οποίο μετά και την τρίτη επισκευή στην smartec,  είναι άψογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 26/8/2021 at 10:50 ΜΜ, Konstantine73 said:

Εμενα παλι η στεφανη μου το χαλαει...επισης σαν χρηστης του Watch1 ενοιωσα αδικημενος βλεποντας το active2 να παιρνει σοβαρα updates και εγω οχι. Και μενα λιγο με προβληματιζει το αλουμινιο αλλα ας ελπιζουμε οτι η samsung εκανε καλη δουλεια. Μου αρεσει παντως που ειναι φλατ...

Το πήρες τελικά;  εγώ ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και από εμένα.
Το πείρα και εγώ το Galaxy Watch4 Classic 46.
Γειά όποιον ενδιαφέρεται ο Κοτσοβολος το έχει έτοιμο παραδοτέο, εγώ το μεσημέρι το παρήγγειλα από το Internet και σε 20 λεπτά πήγα στο κατάστημα και το παρέλαβα.
Έρχομαι από το Samsung Galaxy Watch 46.ε
Εντυπώσεις ακόμα είναι νωρίς, βεβαίως με το που το άνοιξα όλα έγιναν αυτόματα.
Ακόμα είναι νωρίς αλλά δεν υπάρχουν πολλές εφαρμογές (ξέρω θα πείτε ακόμα είναι νωρίς..... μάλλον έτσι είναι).
Η μπαταρία που ίσως ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ το άνοιξα με 68% και μετά από 2 ώρες (εγκαταστάσεις ψάξιμο σχεδόν οθόνη όλη την ώρα) και κατέβηκε στο 63%, ακόμα είναι νωρίς σίγουρα.
Κάτι άλλο που δεν ξέρω εάν το προσέξατε αλλά ενεργοποίησα μέσα από το μενού για κλήσεις από μακριά δηλαδή να έχεις το τηλέφωνο στο σπίτι και από το γραφείο μέσω WiFi να κάνεις κλίσεις και να στέλνεις SMS, δεν το δοκίμασα αλλά το ενεργοποιήσα ελπίζω να κάνει αυτό που λέει.
Εάν θέλει κάποιος να προτείνει καμιά εφαρμογή (ακόμη και με πληρωμή) ας ανεβάσει εδώ.
Αυτά προς το παρόν.

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2021 at 3:08 ΜΜ, Konstantine73 said:

 Να πέσει λίγο….με προβληματίζει λίγο η αυτονομία του…

Μήπως να δούμε το Ticwatch Pro 3; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση του Samsung Smart και του Spotify αλλά μου γράφει "Εγκατάσταση σύντομα" και τελικά δεν κάνει εγκατάσταση, ξέρει κανείς γιατί το κάνει??
Επισεις ενεργοποίησα το μενού Επιλογές προγραματιστή (με τον κλασικό τρόπο όπως στο τηλέφωνο)
Μπαταρία κλασικά 2 μέρες με όλα ανοιχτά και ελέγχους σώματος αίματος κτλπ κάθε 10 λεπτά.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...