Jump to content

Παρουσιάστηκε επίσημα το ZTE Axon 30 με κάμερα μέσα στην οθόνη


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Ήταν κάτι παραπάνω από βέβαιο πως η ZTE θα παρουσίαζε επισήμως και λεπτομερώς το νέο της smartphone Axon 30 στην Κίνα και φυσικά έγινε αυτό που είχε υποσχεθεί η γνωστή εταιρεία.

 

Το νέο μοντέλο της οικογενείας Axon διαθέτει οθόνη Full HD + OLED των 6,92 ιντσών με ρυθμό ανανέωσης 120Hz και ρυθμό δειγματοληψίας αφής 360Hz. Η οθόνη υποστηρίζει 100% την γκάμα χρωμάτων DCI-P3, βάθος χρώματος 10-bit και 1,07 δισεκατομμύρια χρώματα. Είναι το πρώτο smartphone σε όλο τον κόσμο που έχει εξουσιοδοτηθεί με τις τρεις έγκυρες πιστοποιήσεις προστασίας ματιών (TUV, SGS και UL). Η οθόνη μπορεί να μειώσει αποτελεσματικά την ακτινοβολία του μπλε φωτός, να προστατεύσει την όραση του χρήστη και να υποστηρίξει τη μείωση του DC για να μειώσει την οπτική κόπωση που προκαλείται από το τρεμούλιασμα της οθόνης.

 

Το τηλέφωνο τροφοδοτείται από το SoC Snapdragon 870 με έως και 12 GBRAM και επιπλέον έχουμε 5GB εικονικής μνήμης RAM, διαθέτει πλάκα ψύξης υγρού VC, θερμικό gel και σύνθετο υλικό με βάση τον χαλκό-γραφένιο για καλύτερο cooling.

 

Η οθόνη φέρει υψηλή πυκνότητα στα 400 PPI και ακριβώς κάτω από την γυάλινη επιφάνεια έχει τοποθετηθεί μια εξαιρετική εμπρόσθια κάμερα. Στο σημείο αυτό να πούμε ότι η διάταξη κυκλώματος επιτρέπει τον συγχρονισμό μεταξύ της μπροστινής κάμερας και της συμβατικής περιοχής προβολής και έτσι υπάρχει μια πιο φυσική μετάβαση μεταξύ τους. Διαθέτει ένα ανεξάρτητο chip οθόνης, το οποίο καθιστά την οθόνη πιο ακριβή και συγχρονισμένη, μέσω έξυπνης βελτίωσης pixel και έξυπνης βελτιστοποίησης οθόνης.

 

Χρησιμοποιούνται 7 επίπεδα εξαιρετικά διαφανών υλικών και 3 ειδικές τεχνολογίες επεξεργασίας για να κάνουν την περιοχή της κάμερας κάτω από την οθόνη πιο φωτεινή. Σε συνδυασμό με τη μεγαλύτερη φωτογραφική μηχανή με μεγάλη ευκρίνεια 4-σε-1 2,24um, δημιουργείται ένα εξαιρετικό περιβάλλον φωτισμού για λήψη όπως δήλωσε η εταιρεία.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/79618/axon-30.jpg

 

Το τηλέφωνο διαθέτει κύρια κάμερα 64MP, κάμερα ευρείας γωνίας 120 μοιρών, macro-camera 5MP και αισθητήρα βάθους 2MP. Υποστηρίζει ταυτόχρονη λήψη πολλαπλών φωτογραφικών μηχανών, έχει λειτουργία Super Night Mode, κλασικά φίλτρα και υποστηρίζει φίλτρα 3D Lut για προσαρμογή από τους χρήστες. Ακόμη, υπάρχει διπλή κεραία Wi-Fi και ανεξάρτητα από την κατακόρυφη λαβή ή την οριζόντια λαβή, μπορεί να αποτρέψει τα χέρια από το μπλοκάρισμα της κεραίας και να βελτιώσει τις δυνατότητες μετάδοσης σήματος κατά 100%. Το πίσω περίβλημα είναι κατασκευασμένο από υλικό σύνθετου πολυμερούς 3D. Το ολογραφικό του αποτέλεσμα ψευδαίσθησης μπορεί να φέρει μια πλούσια αλλαγή φωτός και σκιάς με μια εκθαμβωτική ομορφιά χρωμάτων.

 

  • 6.92-inch (2460 × 1080 pixels) Full HD+ OLED 20.5:9 10-bit display, 120Hz refresh rate, 100% DCI-P3 color gamut
  • Octa Core (1 x 3.2GHz + 3 x 2.42GHz + 4 x 1.8GHz Hexa) Snapdragon 870 7nm Mobile Platform with Adreno 650 GPU
  • 6GB / 8GB LPDDR5 RAM with 128GB (UFS 3.1) storage, 8GB / 12GB LPDDR5 RAM with 256GB (UFS 3.1) storage
  • Android 11 with MyOS11
  • Dual SIM (nano + nano)
  • 64MP rear camera with LED flash, 8MP 119° Ultra Wide Lens, 5MP 3cm macro and 2MP depth sensor with f/2.4 aperture
  • 16MP under-screen front-facing camera
  • In-display fingerprint sensor
  • Dimensions: 170.2×77.8×7.8mm; Weight: 189g
  • USB Type-C audio, DTS X Ultra
  • 5G SA/NSA (n1/n3/n28/n41/n78 for China), Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 6 802.11 ax (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5.1, GPS/GLONASS, USB Type-C, NFC
  • 4200mAh (typical) / 4100mAh (minimum) battery with 55W fast charging

 

Το ZTE AXON 30 διατίθεται σε χρώματα Black και Aqua, διατίθεται στα 2198 γιουάν 338 $. Για την έκδοση 6 GB + 128 GB το κόστος ανέρχεται στα 338 δολάρια, για το μοντέλο 8 GB + 128 GB η τιμή αγγίζει τα 384 δολάρια, στην συνέχεια υπάρχει η έκδοση 8 GB + 256 GB των 430 δοολαρίων και η παραλλαγή των 12 GB + 256 GB κοστίζει 476 $. Η πρώτη πώληση ορίστηκε για τις 3 Αυγούστου. Θα εισαχθεί σύντομα στις παγκόσμιες αγορές.

 

[via]

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε τα επτάιντσα τα έλεγαν tablets...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

 

καποτε, οταν ειχαμε κινητα τηλ. με πληκτρα και οθονες περιπου 2,4 ιντσες, ο steve jobs παρουσιασε το iphone στις 3,5 ιντσες και το θεωρουσε το ιδανικο μεγεθος. Συντομα το ιδανικο εγινε 4,7 ιντσες. Σημερα ????

 

Νομιζω οτι ολα εχουν να κανουν με την χρηση της συσκευης. Καποτε θελαμε να κανουμε κλησεις και μηνυματα, σημερα θελουμε ενα φορητο Η/Υ στο χερι μας. Με αυτες τις αναγκες (πληθυντικος) νομιζω πως καλο θα ηταν να υπηρχαν συσκευες σε μικρες και μεγαλες διαστασεις.Και αυτες να ηταν σε ολες τις κατηγοριες τιμων. Ετσι ολοι θα ηταν ικανοποιημενοι καταναλωτες

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε τα επτάιντσα τα έλεγαν tablets...

Έχει και μεγαλύτερο στις 7,2". Νομίζω από Huawei ήταν. Κι όμως δεν το θεωρούν τάμπλετ.

Τελικά πιο είναι το όριο μεταξύ τάμπλετ και φάμπλετ;;;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

τώρα σοβαρά; 12gb ram? SQL server για 3000 χρήστες τρέχει ή FB και insta για mobile περιβάλλοντα; Τι είναι αυτά τα πράγματα;

Λάθος η κάμερα στην οθόνη. Οσο και να την φτιάξουν θα υπολείπεται της κάμερας που βλέπει απ' ευθείας. Κόβει φως δλδ αυξάνει το iso και αρα τον θόρυβο. Για οξύτητα να μην το συζητήσουμε.. Αλλά αν είναι να δίνει ελεογραφία να χαίρεται η κάτοχος που δεν εχει ρυτίδες, καλή είναι.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

τώρα σοβαρά; 12gb ram? SQL server για 3000 χρήστες τρέχει ή FB και insta για mobile περιβάλλοντα; Τι είναι αυτά τα πράγματα;

Λάθος η κάμερα στην οθόνη. Οσο και να την φτιάξουν θα υπολείπεται της κάμερας που βλέπει απ' ευθείας. Κόβει φως δλδ αυξάνει το iso και αρα τον θόρυβο. Για οξύτητα να μην το συζητήσουμε.. Αλλά αν είναι να δίνει ελεογραφία να χαίρεται η κάτοχος που δεν εχει ρυτίδες, καλή είναι.

 

Κακογραμμενο λειτουργικο, ο κωδικας μετα απο τοσα χρονια ειναι ενα μπαχαλο.

Κακογραμμενες εφαρμογες.

Λαθος χρηση, εχω δει να τρεχουν απο πισω 150 εφαρμογες γιατι λενε διαβασαν οτι σωστο ειναι να μην κλεινεις τις εφαρμογες (ασχετα αν τις δουλευεις 1 λεπτο την μερα).

 

Για την καμερα σιγα, οι μπροστινες ουτως η αλλως δεν ειναι και τιποτα ποιοτικες, για καμια κουνημενη selfie και βιντεοκλησεις τις εχουν.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τις τεραστιες ποσοτητες μνημης ram των καινουργιων συσκευων

 

- ο Νο1 λογος εχει να κανει με την java. Ειναι λογικο για τις εταιρειες η μειωση στο κοστος. Φτιαχνουν μια εφαρμογη και τρεχει ΠΑΝΤΟΥ.

διαβαστε το αρθρο

https://gr.gizchina.com/2021/02/28/mnimi-ram-giati-telika-to-android-dipsaei-gia-ayti-eno-to-ios-ochi/

 

- το λειτουργικο θελει τουλαχιστον 2GB ram

 

- οι εφαρμογες web browser για λογους ασφαλειας, καθε tab που ανοιγουμε το "τρεχουν" σε virtual box. Και αυτο ειναι χασουρα μνημης. Σημερα, ολα ειναι multimedia σε υψηλες αναλυσεις. Υπαρχουν σελιδες με περιεχομενο που οταν αποσυμπιεστει στην συσκευη μας, αυτο το 1 tab μπορει να ξεπερασει το 1GB

Link to comment
Share on other sites

δεκτό ότι θέλει παραπάνω μνήμη. Αλλά όταν λαπτοπ με 4 λειτουργούν ικανοποιητικά (με 8 τέλεια) δεν μπορεί το κινητό να έχει 12.. Κάτι πρέπει να γίνει.

Εμένα με αντροιντ 11 miui 12.5 από τα 6γβ που έχει το κινητό μου τα 3-3.5 χρησιμοποιούνται με όλα τα βασικά ανοικτά (fb, messenger, κτλ). Τωρα δεν ξέρω για gamers αλλά τα 12 είναι απλά για εντυπωσιασμό επί του παρόντος. Σε 4 χρόνια τα ξαναλέμε.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

εχεις μονος σου δωσει την απαντηση "Σε 4 χρόνια τα ξαναλέμε. "

Προφανως και δεν γινεται χρηση στο 100% της μνημης, αλλα και του συνολικου hardware, απο το τρεχων OS ή τις εφαρμογες ή τις αναγκες των χρηστων.

 

Περα απο αυτο, τα specs παντα βοηθουν τις πωλησεις

Link to comment
Share on other sites

δεκτό ότι θέλει παραπάνω μνήμη. Αλλά όταν λαπτοπ με 4 λειτουργούν ικανοποιητικά (με 8 τέλεια) δεν μπορεί το κινητό να έχει 12.. Κάτι πρέπει να γίνει.

Εμένα με αντροιντ 11 miui 12.5 από τα 6γβ που έχει το κινητό μου τα 3-3.5 χρησιμοποιούνται με όλα τα βασικά ανοικτά (fb, messenger, κτλ). Τωρα δεν ξέρω για gamers αλλά τα 12 είναι απλά για εντυπωσιασμό επί του παρόντος. Σε 4 χρόνια τα ξαναλέμε.

Το λάπτοπ έχει τις κάμερες που έχει το κινητό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Την ram την θες για τις φωτογραφίες evris?

Εγώ προσωπικά όχι... ;)

Γιατί ότι λέω πρέπει να σχετίζεται με μένα αποκλειστικά; Άλλος κόσμος δεν υπάρχει;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όχι... ;)

Γιατί ότι λέω πρέπει να σχετίζεται με μένα αποκλειστικά; Άλλος κόσμος δεν υπάρχει;

 

Εσύ έκανες σύγκριση μεταξύ της κάμερας ενό κινητού με ενός laptop σαν αντίλογο στο θέμα ram.

 

Έχει σχέση επομένως η ram με την κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχε σχέση και με τον αποθηκευτικό χώρο. Ήθελε κάρτα μνήμης για να ανοίξει η κάμερα του LG που ήταν η πρώτη συσκευή με 5mp. Με τη ram δεν ξέρω αν έχει σχέση. Δεν είμαι τόσο βαθιά καταρτισμένος με την τεχνολογία.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα αλλά με αφορμή αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω για τα laptop. και τις κάμερες τους, γιατί δεν βάζουν μια κάμερα της προκοπής; Δε λέω να κάνει παπάδες αλλά τουλάχιστον να έχει μια καλή εικόνα σε τηλεδιασκέψεις. Χρησιμοποιώ την μπροστινή κάμερα του κινητού σε τηλεδιασκέψεις. Δύο laptops έχω και τα δύο είναι απαράδεκτα.... Το ένα κιόλας είναι πολύ νέο μοντέλο της τάξεως των 700€. Χαλιά κάμερες.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι η μπαταρία, πλέον από 4500 και άνω πρέπει να βάζουν
δλδ δεν σχετίζεται με την συνολική διαχείριση ενέργειας; (cpu, οθόνη, firmware κτλ). Οτι μεγαλύτερο βαζεις είναι και βάρος και αυτό έχει αρκετά "μεγάλα" πράγματα πάνω του ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άσχετο με το θέμα αλλά με αφορμή αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω για τα laptop. και τις κάμερες τους, γιατί δεν βάζουν μια κάμερα της προκοπής; Δε λέω να κάνει παπάδες αλλά τουλάχιστον να έχει μια καλή εικόνα σε τηλεδιασκέψεις. Χρησιμοποιώ την μπροστινή κάμερα του κινητού σε τηλεδιασκέψεις. Δύο laptops έχω και τα δύο είναι απαράδεκτα.... Το ένα κιόλας είναι πολύ νέο μοντέλο της τάξεως των 700€. Χαλιά κάμερες.
είναι απορίας άξιο αλλά η απάντηση είναι γιατί μπορούν μάλλον.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καθε προιον σχεδιαζεται για να πουλησει σε πελατες που εχουν επιλεγει με καποια αγοραστικα κριτηρια. Αυτο μπορει να φανει και απο τις διαφημισεις των κατασκευαστων. Βλεπουμε λοιπον τα κινητα να εχουν 3 στοχους, benchmark - φορτιση - φωτογραφιες.

 

Στους φορητους Η/Υ, προσωπικα δεν εχω δει ποτε διαφημισεις για τις καμερες που εχουν. Ποιος να θελει να βγαλει απο την τσαντα μεταφορας μια συσκευη περιπου 1,5 -2 Kg με τεραστιες διαστασεις αναλογικα με το κινητο, για να τραβαει βιντεο και φωτογραφιες ?

Οσο για τις επιδοσεις που εχουν οι web καμερες στους φορητους, δεν βλεπω να εχουν καποιο θεμα οι καταναλωτες. Ισως δεν τους νοιαζει, δεν εχουν απαιτησεις για κατι καλυτερο , .... ?

 

Ενας φορητος π.χ στα 700 ευρω, εχει δωσει τεραστιο βαρος απο το κοστος σχεδιασμου σε : cpu, gpu, hdd, καρτες μνημης, οθονη, keyboard, mouse, psu, μοναδα ψυξης, μπαταριες, κοστος μητρικης, κτλ. Μαλλον το budget για την καμερα ειναι 20:1 σε σχεση με τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν σχετίζεται με την συνολική διαχείριση ενέργειας; (cpu, οθόνη, firmware κτλ). Οτι μεγαλύτερο βαζεις είναι και βάρος και αυτό έχει αρκετά "μεγάλα" πράγματα πάνω του ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

είναι απορίας άξιο αλλά η απάντηση είναι γιατί μπορούν μάλλον.

 

οτι διαχείριση και να κάνει με τόσο μεγαλη οτθονη όταν την βαρέσεις στο τέρμα (πολλοί το κανουν αυτό πχ στα παιχνιδια video κλπ) η κατι χειρότερο όταν σε αυτήν την οθονη με τέρμα το φως βλέπεις instagramm πχ (ότι ποιο βαρύ υπάρχει) μπαταρια δεν θα φτάσει ουτε για ζήτω

απο την αλλη αν βάλουν μεγάλη μπαταρια θα ειναι χοντρό (και χοντρό και μεγαλο απλά δεν θα πουλήσει)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο χοντρό να γίνει; Τώρα είναι 7,8χιλ πάχος με 4200 μπαταρία. Δηλαδή με 4500 ή 5000 μπαταρία πόσο θα φουσκώσει;

Εγώ έχω 4500 μπαταρία και είναι στα 8,8χιλ το πάχος. Με 6,53" οθόνη. Δεν το λες και χοντρό...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι νομίζω οτι εστιάζουμε σε λάθος τομείς.Το σημαντικότερο για εμένα είναι οτι παρουσιάστηκε το πρώτο κινητό με μέσα-πίσω-κάτω(όπως θέλετε πείτε το) κάμερα απο την οθόνη.Απο εδώ και πέρα θα γίνει πλέον ο κανόνας για τις επερχόμενες συσκευες.

Αν είχε παρουσιάσει την συγκεκριμένη τεχνολογία κάποια απο τις samsung,oneplus,apple θα είχε γίνει πανικός και θα μιλούσαμε για τεχνολογικό θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι νομίζω οτι εστιάζουμε σε λάθος τομείς.Το σημαντικότερο για εμένα είναι οτι παρουσιάστηκε το πρώτο κινητό με μέσα-πίσω-κάτω(όπως θέλετε πείτε το) κάμερα απο την οθόνη.Απο εδώ και πέρα θα γίνει πλέον ο κανόνας για τις επερχόμενες συσκευες.

Αν είχε παρουσιάσει την συγκεκριμένη τεχνολογία κάποια απο τις samsung,oneplus,apple θα είχε γίνει πανικός και θα μιλούσαμε για τεχνολογικό θαυμα...

 

Μην βιάζεσαι. Καθησε να δούμε πρώτα πως δουλεύει και αν οι φωτογραφίες είναι αξιοπρεπής ή απλά τραγικές! Οι Κινέζοι γενικά ανακοινώνουν πολλά για χάρη εντηπωσιασμου αλλά στην πράξη υπάρχουν προβλήματα! Και μάλλον για αυτό δεν το έχει κάνει ακόμα κάποιος μεγάλος.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

καποιοι καταναλωτες πιστευουν οτι ειναι πολυ απλο να αυξηθει η μπαταρια απο τα 4200 στα 5000 mAh

 

Σε ενα Apple iPhone SE (2020) εχουμε οθονη 4.7 inches και μπαταρια 1821 mAh. Το παχος ειναι 7.3 mm και το βαρος στα 148 g

τι γινεται εαν θελησουμε να διπλασιασουμε την μπαταρια ?

Θα εχουμε ενα Apple iPhone 12 Pro Max στις 6.7 inches με μπαταρια 3687 mAh στο ιδιο παχος 7.4 mm και βαρος 228 g

ή

εαν θελαμε στο μοντελο 4.7 inches να διπλασιασουμε την μπαταρια, τοτε το παχος θα γινοταν 14,6 mm, χωρις να γνωριζω το νεο βαρος

Υ.Γ.

σε αυτα τα κινητα εχουμε μονο μια φυσικη υποδοχη sim card, χωρις sd card. στο android εχουμε 2 sim card και 1 sd card, δηλαδη λιγοτερος εσωτ. χωρος ελευθερος

 

γενικα

Σε καθε κινητο που σχεδιαζουμε εχουμε 3 δεδομενα σε απολυτη ισορροπια.

1. τι οθονη θα εχουμε (ιντσες). Οποτε εχουμε σταθερο πλατος και μηκος

2. τι παχος θελουμε. περιοριζουμε τα mAh της μπαταριας

3. και τελος το βαρος απο τα 2 παραπανω δεδομενα

 

Εναν παρουμε σαν παραδειγμα το ZTE Axon 30 και θελησουμε να αυξηθει μονο η μπαταρια απο τα 4200 στα 5000 mAh τοτε ....

 

- θα αυξηθη το παχος της συσκευης απο τη νεα μπαταρια. Συν το κοστος αυτης, συν το νεο βαρος

- θα πρεπει το σασι να μπορει να ανταποκριθει στο νεο βαρος και τις στρεβλωσεις. Αυτο λοιπον το εσωτερικο σασι απο αλουμινιο, που παιζει διπλο ρολο, ψυκτρας και ακαμψιας, θα γινει ποιο χοντρο. Αρα εχουμε, παλι μια μικρη αυξηση στο βαρος, στο παχος και στο κοστος.

- εαν ο κατασκευαστης θελει η συσκευη να εξακολουθησει να ισχυει π.χ. φορτιζει σε 60 λεπτα απο το 0 στο 100% η μπαταρια, τοτε πρεπει

1. να τοποθετησει νεα κυκλωματα εσωτερικα για μεγαλυτερη ισχυ

2. νεο ισχυροτερος φορτιστης

3. λογικα και καλυτερο καλοδωδιο usb

παλι ολα αυτα εχουν ενα μικρο παραπανω κοστος

 

Υ.Γ.

δεν ειμαι κατασκευαστης. Λογικα θα υπαρχουν και αλλοι πραγματα που δεν γνωριζω που πρεπει να μπουν στο κειμενο

 

 

στο τελος, το νεο κινητο θα ειναι, ποιο χοντρο, ποιο βαρυ και ποιο ακριβο. Εαν το κατασκευαστικο κοστος ειναι απο 7-10 δολαρια περισσοτερο, τοτε στην λιανικη αυτο μπορει να ειναι απο 40-60 δολλαρια περισσοτερο. Πως θα καταφερει εναντι του ανταγωνισμου ?

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες κάνουν τα δικά τους, αλλά οι καταναλωτές είναι εκείνοι που τελικά θα "εγκρίνουν" τη νέα τεχνολογία.

Όταν λοιπόν υπάρχουν κινητά με μπαταρία "τέρας" 10.000mah αλλά με πάχος και βάρος αφόρητο, οι πολλοί δεν τα προτίμησαν.

Αυτό βέβαια που προσωπικά θα ήθελα, είναι να υπάρχουν κινητά "δυνατά" σε 2-3 πράγματα που θα καλύπτουν διαφορετικές ομάδες, πχ. δυνατή καμερα& μπαταρια, ή πολλή ram & μπαταρία, ή μικρή οθόνη & ισχυρό επεξεργαστή κλπ

Βέβαια οι εταιρείες έχουν μαζοποιήσει το κοινό με βάση το budget. Άρα μικρό-φθηνο-απλο, μεσαίο-σε-όλα, μεγάλο-ακριβό-τούμπανο-σε-όλα.

Όσο για την μπαταρία, η λύση δεν είναι (μόνο) τα πολλά mah, αλλά η κατανάλωση.. Η apple, όπως και παλιά τα windows phones, έχουν/είχαν ελάχιστη κατανάλωση μπαταρίας λόγω λειτουργικού, καλογραμμένων εφαρμογών κλπ. Δυστυχώς το android το τρώμε στη...μούρη και μας καταβροχθίζει επεξεργαστική ισχύ άρα και μπαταρία..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...