Jump to content

Παγκόσμια διάθεση για την σειρά Huawei P50!


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παλι δεν απαντησες στο αν εχεις δουλεψει το HarmonyOS αλλα δεν πειραζει την απαντηση την ξερουμε.

Ας κυκλοφορησει το λειτουργικο να το δουμε κι υστερα σχολιαζουμε τι μπορει και τι δεν μπορει να κανει ή αν ειναι καλο ή κακο.

Αρκει βεβαια να μην εχουμε παλι τους πληρωμενους blogers των Αμερικανικων blogs να λενε τις μπαρουφες τους.

 

Όχι φίλε μου δεν έχω δουλέψει harmony, μήπως το έχεις δουλέψει εσύ; ξέρω ότι δεν θα έχει Google services, εφαρμογές της Google και play store. Όπως τώρα δηλαδή τα p40. Τι άλλο χρειάζεται να ξέρω για να γράψω αυτά που έγραψα;

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι φίλε μου δεν έχω δουλέψει harmony, μήπως το έχεις δουλέψει εσύ; ξέρω ότι δεν θα έχει Google services, εφαρμογές της Google και play store. Όπως τώρα δηλαδή τα p40. Τι άλλο χρειάζεται να ξέρω για να γράψω αυτά που έγραψα;

Να το έχεις χρειάζεται, όχι να ξέρεις.

@Fulgore1 Ενώ εσύ έχεις ιδέα τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει το Harmony;

Ή μήπως όταν βγήκαν τα επικρατούμενα λειτουργικά έκαναν τα πάντα από την πρώτη στιγμή και περιμένετε να τα κάνει και το Harmony;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να το έχεις χρειάζεται, όχι να ξέρεις.

@Fulgore1 Ενώ εσύ έχεις ιδέα τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει το Harmony;

Ή μήπως όταν βγήκαν τα επικρατούμενα λειτουργικά έκαναν τα πάντα από την πρώτη στιγμή και περιμένετε να τα κάνει και το Harmony;

 

Οκ, ας το αφήσουμε γιατί τζάμπα μιλάμε μου φαίνεται. Εδώ θα είμαστε λοιπόν να δούμε πως θα πάει το harmony και ποιοί θα ειναι αυτοί που θα το χρησιμοποιήσουν και θα το εμπιστευθούν. Απλά ελπίζω η Huawei να φερθει πιο έξυπνα από τη Microsoft, γιατί είδαμε η τελευταία που κατέληξε...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν έχω δουλέψει harmony, μήπως το έχεις δουλέψει εσύ; ξέρω ότι δεν θα έχει Google services, εφαρμογές της Google και play store. Όπως τώρα δηλαδή τα p40. Τι άλλο χρειάζεται να ξέρω για να γράψω αυτά που έγραψα;

 

Οχι δεν το εχω δουλεψει γι'αυτο κι αλλωστε δεν λεω τι μπορει και τι δεν μπορει να κανει, ουτε το σχολιαζω γιατι ακομα δεν το εχουμε δει ουτε σε review.

Ειπες πχ οτι δεν μπορει να συγχρονισει με το Goodle calendar οπου το Google calendar δεν χρειαζεται GMS.

Εικαζεις με βαση το Emui 11 κι αυτο ειναι το λαθος, εδω μιλαμε γι' αλλο λειτουργικο κι οχι γι' αλλο skin.

Διαβασα πιο πριν κατι για το Google dialer, το οποιο εγινε διαθεσιμο για ολους προσφατα ενω πριν ηταν διαθεσιμο μονο για Pixels και Google One. Τωρα ποτε προλαβε καποιος μεσα σε λιγους μηνες να "εθιστει" με αυτον τον dialer σε συσκευη που δεν ειναι Pixel ή Google One δεν ξερω.

 

Τελος τα GMS ειναι υπηρεσιες και η Huawei προσφερει τις ιδιες υπηρεσιες αλλα μεσα απο αυτην.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

@Fulgore1 Ενώ εσύ έχεις ιδέα τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει το Harmony;

Ή μήπως όταν βγήκαν τα επικρατούμενα λειτουργικά έκαναν τα πάντα από την πρώτη στιγμή και περιμένετε να τα κάνει και το Harmony;

 

Πασα μου εγω στο θεμα αυτο σχολιαζω σαν πρωην κατοχος σχετικα προσφατης Huawei ναυαρχιδας,που υπο αλλες συνθηκες θα ηταν απο τις υποψηφιες φετινες μου αγορες μιας και ειχα μεινει ικανοποιημενος απο αυτη (και εχει και αντιπροσωπεια στην χωρα μας σε σχεση με την Xiaomi).

 

Και τα αλλα λειτουργικα που αναφερεις,οταν πρωτο ξεκινησαν με μικρη υποστηριξη πριν κατι χρονια οπως αναφερεις, δεν ζηταγανε οι ναυαρχιδες τους 1000+ευρω με το καλημερα οπως ζηταει η Huawei(p40 pro+ 1400ευρω day one).

 

Αρα επειδη τα κουκια ειναι πολλα,υπάρχουν και καποιες απαιτησεις/προβληματισμοι,τουλαχιστον απο οποιον ενδιαφερεται για αγορα.

 

Αν και εσυ ησουν ποτε στην θεση να δωσεις τοσα χρηματα,θα σκεφτοσουν τελειως διαφορετικα απο οπως σκεφτεσαι τωρα.Αλλα ειπαμε...

Link to comment
Share on other sites

Να το έχεις χρειάζεται, όχι να ξέρεις.

 

@Fulgore1 Ενώ εσύ έχεις ιδέα τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει το Harmony;

 

Ή μήπως όταν βγήκαν τα επικρατούμενα λειτουργικά έκαναν τα πάντα από την πρώτη στιγμή και περιμένετε να τα κάνει και το Harmony;

Όταν βγήκαν στην αγορά το Android και το iOS, ήταν κάτι εντελώς νέο και με επαναστατικές για την εποχή συσκευές στην μετά Symbian εποχή. Το βασικότερο, είχαν app stores. Φτωχά εκείνη την εποχή, με πολλές δυνατότητες εξέλιξης αργότερα. Όπως κι έγινε φυσικά. Ο κόσμος τα προτίμησε και το βλέπουμε μέχρι σήμερα.

 

Σήμερα λοιπόν βασιλεύουν και κυριαρχούν αυτά τα δύο λειτουργικά. Το Harmony OS δεν θα είναι κάτι καινούριο, ούτε κάποιος τρίτος παίχτης των λειτουργικών εκεί έξω. Ένα επιπλέον Android ecosystem θα είναι, του τύπου "άλλαξε ο Μανωλιός κι φόρεσε τα ρούχα του αλλιώς." Επομένως ούτε κάποια επανάσταση στον χώρο θα φέρει όπως θέλει να διαφημίζει η Huawei για να τραβήξει κόσμο, ούτε κάτι πρωτοποριακό θα δώσει.

 

Κι επειδή διαβάζουμε πολλά τραγελαφικά από ορισμένους εδώ μέσα, για τρίτους παίχτες, νέα λειτουργικά που θα ισοπεδώσουν Android, iOS και διάφορες τέτοιες φρούδες ελπίδες, δε χρειάζεται να πούμε τίποτε περισσότερο απ'το ότι θα πρόκειται απλά για έναν ακόμα Android OEM, που θα πορεύεται χωρίς Gapps.

 

Άλλωστε Κινέζοι και OS είναι δύο κόσμοι αντιθετοι. Κάτι σαν τον Τσάκωνα που έκανε τον μάστορα για όλα στην Μεγάλη απόφραξη δηλαδή.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πασα μου εγω στο θεμα αυτο σχολιαζω σαν πρωην κατοχος σχετικα προσφατης Huawei ναυαρχιδας,που υπο αλλες συνθηκες θα ηταν απο τις υποψηφιες φετινες μου αγορες μιας και ειχα μεινει ικανοποιημενος απο αυτη (και εχει και αντιπροσωπεια στην χωρα μας σε σχεση με την Xiaomi).

 

Και τα αλλα λειτουργικα που αναφερεις,οταν πρωτο ξεκινησαν με μικρη υποστηριξη πριν κατι χρονια οπως αναφερεις, δεν ζηταγανε οι ναυαρχιδες τους 1000+ευρω με το καλημερα οπως ζηταει η Huawei(p40 pro+ 1400ευρω day one).

 

Αρα επειδη τα κουκια ειναι πολλα,υπάρχουν και καποιες απαιτησεις/προβληματισμοι,τουλαχιστον απο οποιον ενδιαφερεται για αγορα.

 

Αν και εσυ ησουν ποτε στην θεση να δωσεις τοσα χρηματα,θα σκεφτοσουν τελειως διαφορετικα απο οπως σκεφτεσαι τωρα.Αλλα ειπαμε...

 

Καταρχην τοτε καμια συσκευη δεν εκανε 1000 αλλα θυμαμαι οτι μια χαρα ακριβα ηταν για την τοτε εποχη.

Θυμαμαι κατι iPhones, που τοτε ειχαν ξεκινησει, να ειναι ακριβουτσικες συσκευες οπως ακριβες ηταν και οι επωνυμες android ναυαρχιδες.

Μονο κατι νεα ονοματα ηταν φθηνα αλλα και με το αναλογο φθηνο hardware.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω για τις τιμές τότε...

Τι παραπάνω είχε το iOS τότε από τις Symbian συσκευές; Μόνο την capacitive οθονη. Έκανε 500€ και δεν είχε ούτε φλας, 2mp κάμερα, ούτε αναφορά παράδοσης SMS, ούτε SD κάρτα η οποία ακόμα απουσιάζει. Κάτι που η Huawei υπερέχει αυτή τη στιγμή και χωρίς Google services.

Από τη στιγμή που δεν είδε κανείς ακόμα το Harmony OS δεν μπορούμε να ξέρουμε τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τοτε καμια συσκευη δεν εκανε 1000 αλλα θυμαμαι οτι μια χαρα ακριβα ηταν για την τοτε εποχη.

 

Στον συμφορουμίτη που συγκρίνει παλιές εποχές Android/Ios του τοτε με σημερα,να τα πεις,αν και κλασσικα δεν προκειται να καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω για τις τιμές τότε...

Τι παραπάνω είχε το iOS τότε από τις Symbian συσκευές; Μόνο την capacitive οθονη. Έκανε 500€ και δεν είχε ούτε φλας, 2mp κάμερα, ούτε αναφορά παράδοσης SMS, ούτε SD κάρτα η οποία ακόμα απουσιάζει. Κάτι που η Huawei υπερέχει αυτή τη στιγμή και χωρίς Google services.

Από τη στιγμή που δεν είδε κανείς ακόμα το Harmony OS δεν μπορούμε να ξέρουμε τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει.

 

Αλήθεια τώρα συγκρίνεις το ποσό πρωτοποριακό ήταν και τι πρόσφερε το ios όταν πρώτο βγήκε με το harmony OS που θα είναι απλά ένα android skin χωρίς Google services? Σοβαρευτειτε λίγο παιδιά...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα συγκρίνεις το ποσό πρωτοποριακό ήταν και τι πρόσφερε το ios όταν πρώτο βγήκε με το harmony OS που θα είναι απλά ένα android skin χωρίς Google services? Σοβαρευτειτε λίγο παιδιά...

 

Οταν καποιος δεν εχει επαφη με το θεμα που μπαινει να γραψει,το γυρναει σε λογια του αερα.

 

Το Αρθρο στο οποιο ειμαστε υποτιθεται οτι αφορα το P50 συγκεκριμενα και τον 4G Snap888.

 

Ο Evris ομως μιας και του ειναι αδιαφορη και η συσκευη και η εταιρεια,εχει γυρισει ολη την ''κουβεντα''στο HarmonyOS και συνεχεια γραφει τα ιδια και τα ιδια.

 

Δεν φταιει ομως τοσο αυτος αλλα εμεις που καθομαστε και του απανταμε,ενω ειναι γνωστη εδω και πολυ καιρο η περιπτωση του. Και με την Nokia παλιοτερα,η ιδια ιστορια και με την Xiaomi και το miui η ιδια ιστορια και παει λεγοντας.

Εγω προσωπικα ειναι το τελευταιο θεμα που κανω το λαθος να του απαντησω σε κατι και χανω τσαμπα τον χρονο μου μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

H θεση της huawei στην παγκοσμια αγορα μετα το ακυρο των ΗΠΑ νομιζω εχει κριθει τελεσίδικα και δυσκολα θα αλλαξει. Δεν προκειται να επανελθει εκει που ηταν,αλλα δεν πιστεύω οτι αυτος ειναι ο λογος που προχωραει σε παγκοσμια διαθεση συσκευών,νεο λειτουργικο κτλ.

 

Ο ρολος της ειναι γεωστρατηγικος για την Κίνα και θα στηριχθει λυσσαλεα,ανεξαρτητως πωλησεων και οικονομικών αποτελεσματων. Η τεχνολογικη πρωτοπορια είναι ζωτικής σημασιας για την επιβίωση της Κίνας,η πολεμικη υπεροπλια για τις ΗΠΑ , η μη περικυκλωση απ το ΝΑΤΟ για τη Ρωσια κ.ο.κ. ,συνεπως δεν εχει τοση σημασια πόσο θα πουλησει η huawei ουτε φυσικα προκειται να χαρισει κοψοχρονια τις ναυαρχιδες της. Θα συνεχισει τη δουλεια της όπως πριν,εχοντας προσθετη κρατικη στηριξη ,λειτουργωντας ως τεχνολογικη βιτρινα αδιαφορωντας για την τελική τιμη. Ειναι βεβαια μια κερδοσκοπική εταιρεια,αλλα και κατι παραπανω. Π.χ. αν η ευρωλιγκα εδιωχνε την ΤΣΣΚΑ Μοσχας λιγα πραγματα θα αλλαζαν στη λειτουργία της εθνικης ομαδας του ρωσικου στρατού.

 

Οι ναυαρχιδες της huawei δεν ειναι καλες αγορες γιατι σε αυτή την κατηγορια μετραει το λουστρο και η ευκολια χρησης. Κανεις σοβαρος δημοσιογράφος δεν μπορει να τις προτεινει χωρις να εκτεθει, να κατεβαζεις και να εγκαθιστας χειροκινητα εφαρμογες μας γυριζει στην εποχη των windows mobile που ψαχναν "σπασμένα" αρχεια και φτιαχναν custom igo. Αυτα είναι ασοβαρα πράγματα, σημερα υποτιθεται φτασαμε σε android 11 για να μην ξανασχοληθουμε με αρχεια cab κτλ.

 

Πηρα προσφατα ενα matepad χωρις gapps και για χρηση ταμπλετ ειναι μια χαρα. Browser και ταινιες απο τορεντς με vlc ηθελα, οπότε γι αυτη τη χρηση ειναι ενταξει. Στα 200-250 ευρω δεν υπάρχει ipad, ενω τα ταμπλετς της λενοβο και της σαμσουνγκ ειναι αργα. Αλλα κινητο δυσκολο θα επαιρνα χωρίς gapps αν και για τη χρηση που κανω τα βασικά τα εχω. Ημερολογιο και mail της google μεσω outlook, επαφές εξαγωγη ενα vcard απ το gmail. To harmony os υπαρχει στα matepads του 2021 που βγηκαν αυτο το μηνα,λιγο καλύτερα σε εφαρμογες απο τα περσινα, αλλα τα πρωτα reviews γκρινιάζουν οτι κινεζοφερνει (διαφημίσεις,λινκς για επι πληρωμη κινεζουπηρεσιες κτλ),δλδ αυτο που λεμε πως λειπει η απτη ποιοτητα που θα επρεπε να εχει μια συσκευη ακριβη (τα matepads 2021 που βγηκαν ξεκινάνε απ τα 400 ευρω πια).

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε ένα φρένο από μόνοι σας στην off-topic συζήτηση, διαφορετικά τα ανούσια μηνύματα που θα ακολουθήσουν, πάνε κατευθείαν στον κάδο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

H θεση της huawei στην παγκοσμια αγορα μετα το ακυρο των ΗΠΑ νομιζω εχει κριθει τελεσίδικα και δυσκολα θα αλλαξει. Δεν προκειται να επανελθει εκει που ηταν,αλλα δεν πιστεύω οτι αυτος ειναι ο λογος που προχωραει σε παγκοσμια διαθεση συσκευών,νεο λειτουργικο κτλ.

 

Ο ρολος της ειναι γεωστρατηγικος για την Κίνα και θα στηριχθει λυσσαλεα,ανεξαρτητως πωλησεων και οικονομικών αποτελεσματων. Η τεχνολογικη πρωτοπορια είναι ζωτικής σημασιας για την επιβίωση της Κίνας,η πολεμικη υπεροπλια για τις ΗΠΑ , η μη περικυκλωση απ το ΝΑΤΟ για τη Ρωσια κ.ο.κ. ,συνεπως δεν εχει τοση σημασια πόσο θα πουλησει η huawei ουτε φυσικα προκειται να χαρισει κοψοχρονια τις ναυαρχιδες της. Θα συνεχισει τη δουλεια της όπως πριν,εχοντας προσθετη κρατικη στηριξη ,λειτουργωντας ως τεχνολογικη βιτρινα αδιαφορωντας για την τελική τιμη. Ειναι βεβαια μια κερδοσκοπική εταιρεια,αλλα και κατι παραπανω. Π.χ. αν η ευρωλιγκα εδιωχνε την ΤΣΣΚΑ Μοσχας λιγα πραγματα θα αλλαζαν στη λειτουργία της εθνικης ομαδας του ρωσικου στρατού.

 

Οι ναυαρχιδες της huawei δεν ειναι καλες αγορες γιατι σε αυτή την κατηγορια μετραει το λουστρο και η ευκολια χρησης. Κανεις σοβαρος δημοσιογράφος δεν μπορει να τις προτεινει χωρις να εκτεθει, να κατεβαζεις και να εγκαθιστας χειροκινητα εφαρμογες μας γυριζει στην εποχη των windows mobile που ψαχναν "σπασμένα" αρχεια και φτιαχναν custom igo. Αυτα είναι ασοβαρα πράγματα, σημερα υποτιθεται φτασαμε σε android 11 για να μην ξανασχοληθουμε με αρχεια cab κτλ.

 

Πηρα προσφατα ενα matepad χωρις gapps και για χρηση ταμπλετ ειναι μια χαρα. Browser και ταινιες απο τορεντς με vlc ηθελα, οπότε γι αυτη τη χρηση ειναι ενταξει. Στα 200-250 ευρω δεν υπάρχει ipad, ενω τα ταμπλετς της λενοβο και της σαμσουνγκ ειναι αργα. Αλλα κινητο δυσκολο θα επαιρνα χωρίς gapps αν και για τη χρηση που κανω τα βασικά τα εχω. Ημερολογιο και mail της google μεσω outlook, επαφές εξαγωγη ενα vcard απ το gmail. To harmony os υπαρχει στα matepads του 2021 που βγηκαν αυτο το μηνα,λιγο καλύτερα σε εφαρμογες απο τα περσινα, αλλα τα πρωτα reviews γκρινιάζουν οτι κινεζοφερνει (διαφημίσεις,λινκς για επι πληρωμη κινεζουπηρεσιες κτλ),δλδ αυτο που λεμε πως λειπει η απτη ποιοτητα που θα επρεπε να εχει μια συσκευη ακριβη (τα matepads 2021 που βγηκαν ξεκινάνε απ τα 400 ευρω πια).

Δεν νομίζω να μην την ενδιαφέρει πόσες συσκευές θα πουλήσει εφόσον είναι κερδοσκοπική εταιρεία όπως όλες βέβαια. Αλλιώς θα της πουλούσε εντός Ασίας αποκλειστικά.

Από τη στιγμή που τις θεωρεί Premium τις ναυαρχίδες της, δεν βλέπω να ρίχνουν τις τιμές στο P50. Ασχέτως τι μπορεί να κάνει με το λειτουργικό που έχουν περάσει.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι κατάλαβα εγώ, δεν υπάρχει review ούτε για τη συσκευή ως hardware, ούτε για το λογισμικό που φοράει. Και κυρίως να παρουσιάζονται οι φωτογραφίες που τραβάει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οποία και να ήταν η τιμή της το ίδιο θα πουλούσε. Δε θα πουλούσε. Εκτός αν το έδιναν τζάμπα....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οποία και να ήταν η τιμή της το ίδιο θα πουλούσε. Δε θα πουλούσε. Εκτός αν το έδιναν τζάμπα....

Δεν ισχύει αυτο. Ακόμα και εγω που γραφω αρνητικά παραπάνω σε σοβαρή μείωση τιμής θα το σκεφτόμουνα. Λύσεις για οποιον ειναι ψαγμένος υπάρχουνε για τα περισσότερα. Κίνητρο για να μπεις σε αυτη τη διαδικασία του ψαξίματος δεν υπάρχει αφού υπάρχουν εναλλακτικες (συχνά φθηνότερες). Οσο ρίχνεις τιμή οι πωλήσεις αυξάνονται, αυτο είναι νόμος. Αμα η huawei προτιμα να έχει τις πωλήσεις που έχει σε αυτή την τιμη οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτο. Ακόμα και εγω που γραφω αρνητικά παραπάνω σε σοβαρή μείωση τιμής θα το σκεφτόμουνα. Λύσεις για οποιον ειναι ψαγμένος υπάρχουνε για τα περισσότερα. Κίνητρο για να μπεις σε αυτη τη διαδικασία του ψαξίματος δεν υπάρχει αφού υπάρχουν εναλλακτικες (συχνά φθηνότερες). Οσο ρίχνεις τιμή οι πωλήσεις αυξάνονται, αυτο είναι νόμος. Αμα η huawei προτιμα να έχει τις πωλήσεις που έχει σε αυτή την τιμη οκ.

 

Ακριβώς. Στα 400€ για παράδειγμα που έβλεπα το p40 το σκεφτόμουν. Ακόμη και αν δεν μου έκανε η χασούρα θα ήταν μικρή, ενώ στην κανονική τιμή βλ. 800€+ δύσκολα κάνεις δοκιμές για να δεις αν μπορείς να το κρατήσεις. Στα λεφτά αυτά βλέπουμε ότι δεν θα έχει 5g στοιχείο το οποίο ο ανταγωνισμός και το προβάλλει και αντίστοιχα το τιμολογεί ως προτέρημα...

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις να διαβάσεις για μια συσκευή και έχουν μπει όλοι οι "ήρωες" να "σώσουν" τους υπόλοιπους... smh

 

 

Ναι μεν εχεις δικιο σε αυτο που λες,αλλα συγκεκριμενα το θεμα Huawei ειναι ειδικη περιπτωση σε σχεση με τις αλλες εταιρειες.

Ολοι για παραδειγμα λιγο πολυ περιμενουν το P50 pro να κανει παπαδες στο κομματι των καμερων.

Επισης οπως και στα προηγουμενα κινητα,αναμενουμε καλη οθονη και μπαταρια/αυτονομια/ταχυφορτιση,και φυσικα καλα specs γενικα.

 

Τα προβληματα ομως ειναι 2 που υπαρχουν γυρω απο αυτο.

α)το γνωστο θεμα με κατωτερο Store προς το παρον

β)προβληματα με τσιπακια/παραγωγη/διαθεσιμοτητα συσκευων. Ειμαστε τελος Ιουλιου και ακομα δεν εχει παρουσιαστει επισημα το P50,κατι που παλιοτερα γινοταν τον Απριλιο περιπου.

 

Είναι ειδική περίπτωση, γιατί "τόλμησε" η Huawei να περάσει σε μερικές αγορές την Apple. Ούτε corporate espionage (κάτι που όλες οι εταιρείες κάνουν, άσχετα αν η Αμερική αποφάσισε να μιλήσει μόνο για την Κίνα, αλλά για την ίδια "όλα καλά" ), ούτε ότι όλα τα εμπορικά OSs σε smartphones και PCs είναι "Made in USA", ούτε τίποτα. Η Apple ποτέ δε θα δώσει τόση "ποσότητα" τεχνολογίας σε ένα smartphone της όση δίνουν οι εταιρείες που εμπορεύονται συσκευές με Android, γιατί οι πελάτες έχουν συνηθίσει στα λίγα και το ξέρει.

 

a) Εδώ δεν είναι iOS. Υπάρχουν πολλά store, μέχρι και mirror του Play Store.

b) Πρόβλημα με τα chips υπάρχουν και σε άλλους τομείς.

 

Φυσικά και υπάρχουν και άλλα και σε κάποιες περιπτώσεις και καλυτέρα.

Σε android έχεις την επιλογή να βάλεις ότι θέλεις .

One drive , Nokia maps, hotmail κ.ο.κ.

Το πρόβλημα με το harmony είναι ότι δεν έχεις αυτή την επιλογή.

Δεν μπορω να βάλω youtube , google maps , gmail κ.ο.κ.

 

Έχεις συσκευή με Harmony OS;

 

ποιος είπε να μη βάλεις οποίο apk θέλεις ,σε εμποδίζει το android ? ειλικρινά δεν το κατάλαβα αυτό,ίσα ίσα που σε διευκολύνει και μάλιστα ούτε καν από το play store μπορείς να βάλεις οποία εφαρμογή θέλεις

μήπως το μπέρδεψες με το iOS που πράγματι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Το ίδιο λέμε. Ότι όσοι γράφουν σελίδες επί σελίδων σε κάθε θέμα με τη λέξη Huawei πιστεύουν ότι το Harmony θα είναι σαν το iOS. Για να μη μιλήσω γι' αυτούς που γράφουν λες κι έχουν ήδη συσκευές με Harmony και ελέγχουν in real time το ό,τι γράφεται.

 

Αν οι ενδιάμεσες συσκευές της Huawei χωρίς GMS, είναι ενδεικτικές για το θα δούμε στο Harmony, τότε δε βλέπω το γιατί να μην είναι το 2ο μια AOSP διανομή Android.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είναι ειδική περίπτωση, γιατί "τόλμησε" η Huawei να περάσει σε μερικές αγορές την Apple. Ούτε corporate espionage (κάτι που όλες οι εταιρείες κάνουν, άσχετα αν η Αμερική αποφάσισε να μιλήσει μόνο για την Κίνα, αλλά για την ίδια "όλα καλά" ), ούτε ότι όλα τα εμπορικά OSs σε smartphones και PCs είναι "Made in USA", ούτε τίποτα. Η Apple ποτέ δε θα δώσει τόση "ποσότητα" τεχνολογίας σε ένα smartphone της όση δίνουν οι εταιρείες που εμπορεύονται συσκευές με Android, γιατί οι πελάτες έχουν συνηθίσει στα λίγα και το ξέρει.

 

a) Εδώ δεν είναι iOS. Υπάρχουν πολλά store, μέχρι και mirror του Play Store.

b) Πρόβλημα με τα chips υπάρχουν και σε άλλους τομείς.

 

Το ίδιο λέμε. Ότι όσοι γράφουν σελίδες επί σελίδων σε κάθε θέμα με τη λέξη Huawei πιστεύουν ότι το Harmony θα είναι σαν το iOS. Για να μη μιλήσω γι' αυτούς που γράφουν λες κι έχουν ήδη συσκευές με Harmony και ελέγχουν in real time το ό,τι γράφεται.

 

Αν οι ενδιάμεσες συσκευές της Huawei χωρίς GMS, είναι ενδεικτικές για το θα δούμε στο Harmony, τότε δε βλέπω το γιατί να μην είναι το 2ο μια AOSP διανομή Android.

 

Πρώτον, αλήθεια πιστεύεις ότι η Huawei έφαγε ban επειδή πουλούσε πιο πολλά κινητά από την Apple και όχι επειδή κατασκευαζε εξοπλισμό για 5g δίκτυα και τον πουλούσε στην Αμερική; χα χα!

 

Δεύτερον, όσον αφορά το harmony το ίδιο λέμε. Θα είναι σαν μια διανομή android χωρίς Google services! Άρα θα πάει απατο όπως και τα τωρινα p40.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Apple ποτέ δε θα δώσει τόση "ποσότητα" τεχνολογίας σε ένα smartphone της όση δίνουν οι εταιρείες που εμπορεύονται συσκευές με Android, γιατί οι πελάτες έχουν συνηθίσει στα λίγα και το ξέρει.

 

a) Εδώ δεν είναι iOS. Υπάρχουν πολλά store, μέχρι και mirror του Play Store.

b) Πρόβλημα με τα chips υπάρχουν και σε άλλους τομείς.

 

Το ίδιο λέμε. Ότι όσοι γράφουν σελίδες επί σελίδων σε κάθε θέμα με τη λέξη Huawei πιστεύουν ότι το Harmony θα είναι σαν το iOS. Για να μη μιλήσω γι' αυτούς που γράφουν λες κι έχουν ήδη συσκευές με Harmony και ελέγχουν in real time το ό,τι γράφεται.

 

Αν οι ενδιάμεσες συσκευές της Huawei χωρίς GMS, είναι ενδεικτικές για το θα δούμε στο Harmony, τότε δε βλέπω το γιατί να μην είναι το 2ο μια AOSP διανομή Android.

 

Αλλιως λειτουργει η Apple,αλλιως οι Android εταιρειες. Τα εχουμε πει ποσες φορες οτι σε Android μερια,οι εταιρειες τα μεγαλυτερα τους εσοδα τα εχουν απο τις πωλησεις των ιδιων των συσκευων.

 

Προβλημα με τα chips οντως υπαρχει και σε αλλους τομεις,αλλα η Huawei εχει μοναδικο προβλημα.

Δεν εφαγε μονο ban απο τηνν Google,αλλα και σε εργοστασια παραγωγης,γιαυτο και τωρα αναγκαζεται και ψαχνει λυση στον Snap888

https://www.reuters.com/article/us-usa-huawei-tech-exclusive-idUSKBN22R1KC

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και καποιες φημες/leaks για τα specs της συσκευης που θα παρουσιαστεί αύριο.

https://www.gsmarena.com/huawei_p50_pro_4g_full_specs_surface-news-50272.php

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει στο Edison 2 Gmail κι ενα Hotmail κι εχω push notification και στα 3 και το πιο σημαντικο, ειναι αμεσο.

Γι'αυτο μην κολατε σε μια εταιρεια ή εφαρμογη, δοκιμαστε και αλλες που και που, θα εκπλαγειτε οτι υπαρχουν αλλες ποιο βολικες εφαρμογες απο της Google.

Αλλωστε η Google πολλες φορες ακυρωσε εφαρμογες (inbox) ή αλλαξε υπηρεσιες (free tier photos) ετσι απλα χωρις λογο.

 

Off topic τώρα αλλά τι προτείνεις σε κάτοχο non gms Huawei; Edison mail ή Blue mail; Είχα το blue αλλά έστελνε ειδοποιήσεις με καθυστέρηση 10'.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αναφέρει ποιο πίσω ότι έκανες downgrade και πέρασες GMS, με googlefier έκανες ;

Κάνε πάλι , πέρασε όσες εφαρμογές χρειάζεσαι από google, κάνε όλα τα update της συσκευής, πάγωσε με icebox το Google service, μην ασχοληθείς πάλι με play store, κάνε αναβαθμίσεις από άλλο market.

 

αα με gms νόμιζα βρέθηκε καποιο κολπάκι ναι είχα κάνει αλλά μετά απο καποιο Update του gms άρχισαν κάποια θέματα βαρέθηκα και το έδωσα δώρο

Link to comment
Share on other sites

Off topic τώρα αλλά τι προτείνεις σε κάτοχο non gms Huawei; Edison mail ή Blue mail; Είχα το blue αλλά έστελνε ειδοποιήσεις με καθυστέρηση 10'.

 

Δεν πρότεινα τίποτα απλά ότι υπάρχουν εφαρμογές καλύτερες από της Google.

Επίσης έγραψα για το Edison κι όχι για το blue.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...