Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/indexamp_el.htm

 

Στο πλαίσιο της πολιτικής εύλογης χρήσης, η εταιρεία σας μπορεί να παρακολουθήσει και να ελέγξει τη χρήση περιαγωγής κατά το τελευταίο τετράμηνο. Αν, κατά το διάστημα αυτό, περάσατε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό απ' ό,τι στη χώρα σας ΚΑΙ κάνατε χρήση υπηρεσιών με περιαγωγή περισσότερο από τη χρήση υπηρεσιών στο εσωτερικό, η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας σας μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σας και να σας ζητήσει διευκρινίσεις. Έχετε προθεσμία 14 ημερών για να δώσετε τις διευκρινίσεις.

 

Αν συνεχίσετε να περνάτε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό από ό,τι στη χώρα σας και η χρήση περιαγωγής εξακολουθεί να υπερβαίνει την εγχώρια χρήση, η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας μπορεί να αρχίσει να σας χρεώνει επιπλέον για την κατανάλωση περιαγωγής. Για τις πρόσθετες χρεώσεις (χωρίς ΦΠΑ) ισχύουν τα ακόλουθα ανώτατα όρια:

 

0,032 ευρώ ανά λεπτό φωνητικής κλήσης

0,01 ευρώ ανά SMS

3 ευρώ ανά GB δεδομένων (ανώτατο όριο το 2021)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις, τι ισχυει γενικα στους παροχους σχτικα με το roaming.

 

Εχω εταιρικο τηλεφωνο απο ξενο παροχο και περισι -λογω απομακρυσμενης εργασιας- εμεινα περιπου 5 μηνες στην Ελλαδα. Το συμβολαιο ειναι απεριοσριστα τα παντα ολα στην ΕΕ.

 

Καπου στο 4μηνο, ηρθε μηνυμα απο τον παροχο, οτι εχω υπερβει το οριο roaming, χρηση εκτος της χωρας (η κατι παρομοιο τελος παντων) και οτι θα αρχισω να χρεωνομαι πλεον.

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει, αν αυτο συμβαινει με βαση χρονολογικη (δηλαδη αν ξεπερασεις καποιο χρονικο διαστημα εκτος της χωρας στην οποια εχεις κανει συμβολαιο) η αν εχει να κανει με τη χρηση, πχ αν ξεπερασω καποια ορια δεδομενων η λεπτων ομιλιας.

 

Εχει κανεις καποια ιδεα τι απο τα δυο συμβαινει ?

ΕΕ = Ευρωπαικη Ενωση ή αγγλικο δίκτυο;

Τι λεει το συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

 

Το συμβολαιο ειναι ΕΕ, καμμια σχεση με Ηνωμενο Βασιλειο.

 

Απο το κομματι που παρεθεσε ο giamar καταλαβαινω οτι ειναι συνδυσμος χρονου και χρησης που ξεκιναει να ελεγχεται απο το 4μηνο.

Μολις υπερβουν ΚΑΙ τα δυο τα περιγραφομενα ορια, ξεκιναει η χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι συνδιασμος.

Το τελευταίο τετράμηνο (κινητός δείκτης) θα πρέπει να είσαι περισσότερο στο κρατος έκδοσης του αριθμού.

Κάθε μέρα που θα βρεθείς έστω και ένα λεπτό στο κρατος μετράει ολόκληρη μέρα.

Καπιες εταιρείες δεν περιμένουν το τετράμηνο από την αναχώρηση.

2 μήνες και μια ημέρα αρκούν.

EE = Αγγλικό δίκτυο https://ee.co.uk/

Ε.Ε = Ευρωπαϊκή Ένωση.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned
  • 8 months later...

 Θελω λιγο να μοιραστω την εμπειρια μου στα δίκτυα κινητης σε προσφατο ταξιδι στη Βιεννη.

Μου εκανε τρομερη εντυπωση που ειχα σχεδον αποκλειστικα καλυψη 3G. Στην Α1 που υποτιθεται ειχα και 4G απο Vodafone, ειχε ελαχιστη καλυψη στην πολη. Επισης συχνα χανοταν το σημα και επανερχοταν χωρις λογο. Ημουν σε ξενοδοχειο με οπτικη επαφη του πυργου της Α1 και σημα χαλια, αν και τα cells φαινοταν 5G.

Κατεληξα να μεινω καρφωμενος στην Drei, στο 3G (δεν δινει παραπανω μεσω vf) που ειχε νορμαλ ταχυτητες, στην Τ-Mobile δεν εκανε εγγραφη το κινητο με τιποτα. 

Παρατηρησατε οσοι εχετε παει κατι παρομοιο;

 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, stathis123 said:

 Θελω λιγο να μοιραστω την εμπειρια μου στα δίκτυα κινητης σε προσφατο ταξιδι στη Βιεννη.

Μου εκανε τρομερη εντυπωση που ειχα σχεδον αποκλειστικα καλυψη 3G. Στην Α1 που υποτιθεται ειχα και 4G απο Vodafone, ειχε ελαχιστη καλυψη στην πολη. Επισης συχνα χανοταν το σημα και επανερχοταν χωρις λογο. Ημουν σε ξενοδοχειο με οπτικη επαφη του πυργου της Α1 και σημα χαλια, αν και τα cells φαινοταν 5G.

Κατεληξα να μεινω καρφωμενος στην Drei, στο 3G (δεν δινει παραπανω μεσω vf) που ειχε νορμαλ ταχυτητες, στην Τ-Mobile δεν εκανε εγγραφη το κινητο με τιποτα. 

Παρατηρησατε οσοι εχετε παει κατι παρομοιο;

 

Ήσουν μαζί με κάποιο άλλο άτομο που να είχε πχ cosmote ώστε να μας πεις τι εικόνα είχε;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CaptainNickGR said:

Ήσουν μαζί με κάποιο άλλο άτομο που να είχε πχ cosmote ώστε να μας πεις τι εικόνα είχε;

Με αλλα 2 ατομα που ειχαν και αυτα vodafone και ειχαν τα ιδια θεματα.
Επισης ειχα και μια 2η καρτα Q, την οποία την χρησιμοποιησα μονο 1 ημερα και η οποια τα ιδια χαλια εδινε.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stathis123 said:

Με αλλα 2 ατομα που ειχαν και αυτα vodafone και ειχαν τα ιδια θεματα.
Επισης ειχα και μια 2η καρτα Q, την οποία την χρησιμοποιησα μονο 1 ημερα και η οποια τα ιδια χαλια εδινε.

Επειδή αναφέρεις ότι είχες μερική κάλυψη, μήπως είχε θέμα η Α1 στην Βιέννη; Αν και δεν το πιστεύω αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ειχε γενικο, θεμα provisioning μου μυριστηκε στο roaming, για καποιο λογο κολλουσαν οι εγγραφες στο δικτυο, και οταν μας εκανε register μας κλειδωνε στο 3G. Επισης, μονο τα iPhones της παρεας λειτουργουσαν ψιλονορμαλ στο 3G, ένα φιλος με samsung ενω ειχε καλυψη δεν εμπαινε πουθενα.

Επισης υποτιθεται με Q θα ειχα και 5G , μιας και η Wind δινει στην Αυστρια, αλλα Q τώρα ειναι αυτη δεν μπορω να την παρω στα σοβαρα. Σε 4G μονιμα με ειχε και Ιταλια οταν ειχα παει 🙂

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε πρόσφατο μου ταξίδι στην Σουηδία αντιμετώπισα τα εξής με τα δίκτυα τους. 

Σε Cosmote κάρτα, προτιμούσε την Tele2 η οποία είχε μέτριες ταχύτητες δικτύου αλλά καλή ομιλία. Δοκίμασα και την "3" η οποία είχε πολύ καλή κάλυψη 5G στο Lappis αλλά υστερούσε στην υπόλοιπη Στοκχόλμη. Σε κλειστούς χώρους και στο μετρό είχε σοβαρό θέμα.
Και καταλήγουμε στην Telia, η οποία μπορεί να μην είχε τόσο καλή κάλυψη 5G στα σημεία που ήμουν αλλά το 4G ήταν απίστευτα γρήγορο παντού (μετρό και ακόμα μέσα στην μέση του πουθενά). Μόνο η ομιλία έκανε αρκετά κενά.

Στην CU, με έβαζε αυτόματα στην Telenor. Μια λέξη έχω να πω για το ιντερνετ: Μαρτύριο. Χειρότερα και από την Vodafone στην Ελλάδα ήταν. Το γύρισα στην Tele2 και όλα πηγαίνανε πολύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 11:24 ΜΜ, tasosathan said:

Σε πρόσφατο μου ταξίδι στην Σουηδία αντιμετώπισα τα εξής με τα δίκτυα τους. 

Σε Cosmote κάρτα, προτιμούσε την Tele2 η οποία είχε μέτριες ταχύτητες δικτύου αλλά καλή ομιλία. Δοκίμασα και την "3" η οποία είχε πολύ καλή κάλυψη 5G στο Lappis αλλά υστερούσε στην υπόλοιπη Στοκχόλμη. Σε κλειστούς χώρους και στο μετρό είχε σοβαρό θέμα.
Και καταλήγουμε στην Telia, η οποία μπορεί να μην είχε τόσο καλή κάλυψη 5G στα σημεία που ήμουν αλλά το 4G ήταν απίστευτα γρήγορο παντού (μετρό και ακόμα μέσα στην μέση του πουθενά). Μόνο η ομιλία έκανε αρκετά κενά.

Στην CU, με έβαζε αυτόματα στην Telenor. Μια λέξη έχω να πω για το ιντερνετ: Μαρτύριο. Χειρότερα και από την Vodafone στην Ελλάδα ήταν. Το γύρισα στην Tele2 και όλα πηγαίνανε πολύ καλύτερα

4 δίκτυα έχει; Ποιό είναι το καλύτερο βάση της εμπειρίας σου;;

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2022 at 11:44 ΠΜ, stathis123 said:

 Θελω λιγο να μοιραστω την εμπειρια μου στα δίκτυα κινητης σε προσφατο ταξιδι στη Βιεννη.

Μου εκανε τρομερη εντυπωση που ειχα σχεδον αποκλειστικα καλυψη 3G. Στην Α1 που υποτιθεται ειχα και 4G απο Vodafone, ειχε ελαχιστη καλυψη στην πολη. Επισης συχνα χανοταν το σημα και επανερχοταν χωρις λογο. Ημουν σε ξενοδοχειο με οπτικη επαφη του πυργου της Α1 και σημα χαλια, αν και τα cells φαινοταν 5G.

Κατεληξα να μεινω καρφωμενος στην Drei, στο 3G (δεν δινει παραπανω μεσω vf) που ειχε νορμαλ ταχυτητες, στην Τ-Mobile δεν εκανε εγγραφη το κινητο με τιποτα. 

Παρατηρησατε οσοι εχετε παει κατι παρομοιο;

 

Με κοσμοτε είχα 5G σχεδόν παντού, όταν έμπαινα μέσα σε κτήριο πχ σε μουσεία (0,-1 κτλ) είχα 3G. Κυρίως συνδεόταν με magenta telecom και κάποιες φορές Α1 αλλά το 5G κυριαρχούσε. Έμενα κέντρο και γύρισα όλη την Βιέννη. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

4 δίκτυα έχει; Ποιό είναι το καλύτερο βάση της εμπειρίας σου;;

Ναι: Telia, Tele2, Telenor, 3 (και ένα που μου εμφάνιζε το κινητό ως "Sweden Mobile" αλλά ήταν μονο για κλήσεις)
Άμα βρίσκεσαι σε κλειστούς χώρους και σε μετρό αρκετά συχνά, τότε η Telia είναι μονόδρομος. Αλλιώς και η Tele2 ειναι αρκετά καλή. Απέφυγε την Telenor  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι: Telia, Tele2, Telenor, 3 (και ένα που μου εμφάνιζε το κινητό ως "Sweden Mobile" αλλά ήταν μονο για κλήσεις)
Άμα βρίσκεσαι σε κλειστούς χώρους και σε μετρό αρκετά συχνά, τότε η Telia είναι μονόδρομος. Αλλιώς και η Tele2 ειναι αρκετά καλή. Απέφυγε την Telenor  

Στοκχόλμη όλες είναι πολύ καλές

Στην παρέα έχουμε κινητά από όλες τις εταιρίες και λέω

COSMOTE συνδέεται από προεπιλογή σε TELIA(που υποστηρίζει και 5G μαζί με τα Tele2 και 3)

WIND συνδέεται από προεπιλογή σε Tele2 που δεν υποστηρίζει 5G (όλως παραδόξως ενώ το σάιτ τους μέσα γράφει ότι η TELIA υποστηρίζει 5G, δεν γράφει ότι υποστηρίζει και η 3 SE 5G)

vf-GR τελευταία και καταϊδρωμένη δεν υποστηρίζει 5G από καμία (τουλάχιστον εγώ δεν το είδα) και συνδέεται από προεπιλογή στην Τelenor SE

Στην Στοκχόλμη δεν υπάρχει κανένα θέμα από καμία εταιρία. Η Τελια δεν έχει καλή κάλυψη 5G αλλά γενικά είναι κορυφή στο 4G. Tele2 που χρησιμοποίησα ήταν κορυφαιο το 4G τους (μόνιμα πάνω από 170 σε ό,τι σπιντεστ εκανα) Telenor ήταν νορμαλ και 3 είχε 5G σχεδόν παντού αλλά από κάτι λίγα speedtest που κάναμε δεν ήταν τρελές οι ταχύτητες (το TELIA και Tele2 4G ήταν πολύ γρηγορότερο.)

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΜΗ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/8/2022 at 11:24 ΜΜ, tasosathan said:

Σε πρόσφατο μου ταξίδι στην Σουηδία αντιμετώπισα τα εξής με τα δίκτυα τους. 

Σε Cosmote κάρτα, προτιμούσε την Tele2 η οποία είχε μέτριες ταχύτητες δικτύου αλλά καλή ομιλία. Δοκίμασα και την "3" η οποία είχε πολύ καλή κάλυψη 5G στο Lappis αλλά υστερούσε στην υπόλοιπη Στοκχόλμη. Σε κλειστούς χώρους και στο μετρό είχε σοβαρό θέμα.
Και καταλήγουμε στην Telia, η οποία μπορεί να μην είχε τόσο καλή κάλυψη 5G στα σημεία που ήμουν αλλά το 4G ήταν απίστευτα γρήγορο παντού (μετρό και ακόμα μέσα στην μέση του πουθενά). Μόνο η ομιλία έκανε αρκετά κενά.

Στην CU, με έβαζε αυτόματα στην Telenor. Μια λέξη έχω να πω για το ιντερνετ: Μαρτύριο. Χειρότερα και από την Vodafone στην Ελλάδα ήταν. Το γύρισα στην Tele2 και όλα πηγαίνανε πολύ καλύτερα

Υπερβολικά αλλόκοτη εμπειρία.

Στοκχόλμη έχω κινηθεί αρκετά και στο μετρό αλλά και στην πόλη αν και σε μένω εκεί (είμαι κάτοικος της νότιας επαρχίας της Skåne).

Ουδέποτε αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με κανένα δίκτυο και είναι πόλη παράδεισος για δίκτυα κινητής.

Τα προβλήματα που αντιμετώπισες θεωρώ ότι ήταν λόγω roaming.

H 3 είναι η main sim και έχω sim cards από όλες τις εταιρείες.

Η 3 είναι πολύ καλή στις πόλεις αλλά υστερεί στη Βόρεια Σουηδία όπου σου λένε και οι ίδιοι ότι σου πιστώνουμε το πάγιο για τις ημέρες που είσαι πάνω και παίρνεις και κανένα δωράκι. Βόρεια Σουηδία δεν πας μόνο με 3, τέλος.

Η Telenor έχει μείνει πίσω λόγω forced αλλαγής εξοπλισμού από Huawei σε Ericsson. Μαζί με την Tele2 μοιράζονται το RAN το οποίο ήταν όλο Huawei. Μιλάμε για μια δισ κορώνες επένδυση που πάει κουβά. Είχαν μια ελπίδα ότι η σουηδική EETT call me PTS θα έκανε ανάκληση απόφασης και έχασαν περίπου 1 χρόνο. Έχουν ελάχιστη 5g coverage, παλιό Huawei RAN αλλά 4CΑ παντού! Μου είπαν τα παιδιά από net4mobility (η Victus της Σουηδίας) ότι έχουν παραγγείλει όλο τον Ericsson εξοπλισμό και αρχίζουν επιθετικό swap το 2023. Δυστυχώς, έχουν μείνει πίσω αλλά δεν είναι κακοί, typical mediocre Huawei RAN.

H tele2 είναι ακριβώς το ίδιο με Telenor.

H Telia είναι αργή και σταθερή... Είναι το μεγαλύτερο δίκτυο στη Σουηδία αλλά κατά τα λεγόμενα των Σουηδών lagom (χαλαρά, η ζωή είναι ωραία). Έχουν απίστευτα KPIs και όπου αναβαθμίζουν οι ταχύτητες μοιάζουν με 6g. Έχω δει 2.4gbps σε 5g... επιπλέον έχουν extreme codecs για ομιλία τύπου UHB voice και μιλάς με τον άλλον λες και είσαι σε στούντιο ηχογράφησης.

Ωστόσο έχουν πολύ παλιά κομμάτια δικτύου και με το ρυθμο που πάνε...σωθηκαμε.

Τα δίκτυα στη Σουηδία είναι αρκετά μπροστά σε σχέση με ότι έχω δει μέχρι στιγμής. Είναι αχανής χώρα με με μικρή πυκνότητα πληθυσμού. Και όμως εκεί καλύπτουν τα πάντα.

Η Στοκχόλμη ακόμη αναβαθμίζεται και θεωρώ ότι πετυχαίνετε σε μια demi φάση. Αν πάτε σε περιοχές που το δίκτυο είναι finalized σε επαρχία ακόμα και με παλιό εξοπλισμό βλέπετε ταχύτητες τύπου 400mbps στο χαλαρό σε ένα χωριό με 10 κατοίκους.

 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικά αλλόκοτη εμπειρία.
Στοκχόλμη έχω κινηθεί αρκετά και στο μετρό αλλά και στην πόλη αν και σε μένω εκεί (είμαι κάτοικος της νότιας επαρχίας της Skåne).
Ουδέποτε αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με κανένα δίκτυο και είναι πόλη παράδεισος για δίκτυα κινητής.
Τα προβλήματα που αντιμετώπισες θεωρώ ότι ήταν λόγω roaming.
H 3 είναι η main sim και έχω sim cards από όλες τις εταιρείες.
Η 3 είναι πολύ καλή στις πόλεις αλλά υστερεί στη Βόρεια Σουηδία όπου σου λένε και οι ίδιοι ότι σου πιστώνουμε το πάγιο για τις ημέρες που είσαι πάνω και παίρνεις και κανένα δωράκι. Βόρεια Σουηδία δεν πας μόνο με 3, τέλος.
Η Telenor έχει μείνει πίσω λόγω forced αλλαγής εξοπλισμού από Huawei σε Ericsson. Μαζί με την Tele2 μοιράζονται το RAN το οποίο ήταν όλο Huawei. Μιλάμε για μια δισ κορώνες επένδυση που πάει κουβά. Είχαν μια ελπίδα ότι η σουηδική EETT call me PTS θα έκανε ανάκληση απόφασης και έχασαν περίπου 1 χρόνο. Έχουν ελάχιστη 5g coverage, παλιό Huawei RAN αλλά 4CΑ παντού! Μου είπαν τα παιδιά από net4mobility (η Victus της Σουηδίας) ότι έχουν παραγγείλει όλο τον Ericsson εξοπλισμό και αρχίζουν επιθετικό swap το 2023. Δυστυχώς, έχουν μείνει πίσω αλλά δεν είναι κακοί, typical mediocre Huawei RAN.
H tele2 είναι ακριβώς το ίδιο με Telenor.
H Telia είναι αργή και σταθερή... Είναι το μεγαλύτερο δίκτυο στη Σουηδία αλλά κατά τα λεγόμενα των Σουηδών lagom (χαλαρά, η ζωή είναι ωραία). Έχουν απίστευτα KPIs και όπου αναβαθμίζουν οι ταχύτητες μοιάζουν με 6g. Έχω δει 2.4gbps σε 5g... επιπλέον έχουν extreme codecs για ομιλία τύπου UHB voice και μιλάς με τον άλλον λες και είσαι σε στούντιο ηχογράφησης.
Ωστόσο έχουν πολύ παλιά κομμάτια δικτύου και με το ρυθμο που πάνε...σωθηκαμε.
Τα δίκτυα στη Σουηδία είναι αρκετά μπροστά σε σχέση με ότι έχω δει μέχρι στιγμής. Είναι αχανής χώρα με με μικρή πυκνότητα πληθυσμού. Και όμως εκεί καλύπτουν τα πάντα.
Η Στοκχόλμη ακόμη αναβαθμίζεται και θεωρώ ότι πετυχαίνετε σε μια demi φάση. Αν πάτε σε περιοχές που το δίκτυο είναι finalized σε επαρχία ακόμα και με παλιό εξοπλισμό βλέπετε ταχύτητες τύπου 400mbps στο χαλαρό σε ένα χωριό με 10 κατοίκους.
 

Ο,τι και να πούμε τα λόγια είναι περιττά. Κέντρο Στοκχόλμης και γενικά σε ότι εξωτερικό χώρο πήγα στην πόλη δεν είδα κάτω από full bars. Λογικό αφού είναι γεμάτοι κεραιες (και μπράβο τους)7c5055b0fe9b79c76259b232d85b3bce.jpg
175c531500d4dce67580c596912b40d8.jpgτέτοιο στυλ κεραιών είδα Στοκχόλμη και έβγαλα φωτό μια στο πάρκο στην περιοχή Junibacken πολύ κοντά στο κέντρο. Κατα τα αλλά κάθε 2 οικοδομικά τετράγωνα είναι και ένας σταθμός. Με αποτέλεσμα να μην πέφτει το κινητο απο full 4G σε εξωτερικούς χωρους. Μπράβο τους


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, teo__ said:


Ο,τι και να πούμε τα λόγια είναι περιττά. Κέντρο Στοκχόλμης και γενικά σε ότι εξωτερικό χώρο πήγα στην πόλη δεν είδα κάτω από full bars. Λογικό αφού είναι γεμάτοι κεραιες (και μπράβο τους)7c5055b0fe9b79c76259b232d85b3bce.jpg
175c531500d4dce67580c596912b40d8.jpgτέτοιο στυλ κεραιών είδα Στοκχόλμη και έβγαλα φωτό μια στο πάρκο στην περιοχή Junibacken πολύ κοντά στο κέντρο. Κατα τα αλλά κάθε 2 οικοδομικά τετράγωνα είναι και ένας σταθμός. Με αποτέλεσμα να μην πέφτει το κινητο απο full 4G σε εξωτερικούς χωρους. Μπράβο τους


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό είναι αρκετά typical Ericsson setup πόλης. Εδώ τις έχουμε δαιμονοποίησει τις κεραίες. Εκεί έχουν σε όλες τις γειτονιές...

Νομίζω Στοκχόλμη είναι δύσκολο να βρεις τρύπες κάλυψης. Έχουν βέβαια σκιές λόγω δόμησης αλλά μιλάμε για ένα τρελά πυκνό δίκτυο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αρκετά typical Ericsson setup πόλης. Εδώ τις έχουμε δαιμονοποίησει τις κεραίες. Εκεί έχουν σε όλες τις γειτονιές...
Νομίζω Στοκχόλμη είναι δύσκολο να βρεις τρύπες κάλυψης. Έχουν βέβαια σκιές λόγω δόμησης αλλά μιλάμε για ένα τρελά πυκνό δίκτυο...

Βέβαια. Εδώ Γιάννενα στην πόλη εχω εντοπίσει 3 κεραιες να φαίνονται. Ο σταθμός Στον ΟΤΕ και σε άλλες δυο τοποθεσίες απομακρυσμένες από κατοικημένες περιοχές. Όλες οι άλλες που είναι περασμένες στην ΕΕΤΤ δεν φαίνονται πουθενά. Προφανώς είναι καμουφλαρισμένες στις ταράτσες των κτιρίων. Κενά κάλυψης από δικτυο δεν υπάρχουν στην Στοκχόλμη. Κενά 5G υπάρχουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Just now, teo__ said:


Βέβαια. Εδώ Γιάννενα στην πόλη εχω εντοπίσει 3 κεραιες να φαίνονται. Ο σταθμός Στον ΟΤΕ και σε άλλες δυο τοποθεσίες απομακρυσμένες από κατοικημένες περιοχές. Όλες οι άλλες που είναι περασμένες στην ΕΕΤΤ δεν φαίνονται πουθενά. Προφανώς είναι καμουφλαρισμένες στις ταράτσες των κτιρίων. Κενά κάλυψης από δικτυο δεν υπάρχουν στην Στοκχόλμη. Κενά 5G υπάρχουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι πολύ πίσω στο 5g. Τώρα πήραν μπροστά. Στο νότο αν πας Μάλμε έχει 100% κάλυψη Ν78 από 3. Οι άλλες τίποτα. Κατάθλιψη χαχα

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Τις επόμενες ημέρες θα βρίσκομαι σε επαγγελματικό ταξίδι στην Αλβανία. Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο σε 4G και 5G σε όλη τη χώρα; Επίσης θα ήθελα και ένα φθηνό πακέτο για εκεί με πολλά Giga και όχι ομιλία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τις επόμενες ημέρες θα βρίσκομαι σε επαγγελματικό ταξίδι στην Αλβανία. Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο σε 4G και 5G σε όλη τη χώρα; Επίσης θα ήθελα και ένα φθηνό πακέτο για εκεί με πολλά Giga και όχι ομιλία

Ψάξε airalo...


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχω Vodafone Gifa Unlimited ultra+What’s Up καρτοκινητο…

Ενδέχεται να ταξιδέψω στο Βελιγράδι και είδα τις χρεώσεις που είναι πανάκριβες. 
Θελω πολλά data να έχω μόνο, ιδανικά με βολευει και η e-sim γιατί έχω iPhone 13.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αλήθεια για το Βελιγράδι και Σερβία γενικά που ρωτάει, ποιο είναι το ιδανικό δίκτυο με καλή κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2022 at 11:01 ΜΜ, hercoulis said:

Αλήθεια για το Βελιγράδι και Σερβία γενικά που ρωτάει, ποιο είναι το ιδανικό δίκτυο με καλή κάλυψη;

& Απαντάω, έπαθα ολίγον πλάκα με τις κεραίες που βρίσκονται παντού!! και μόλις το σήμα πέσει δυο γραμμές τερματίζει στο επόμενο δευτερόλεπτο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...