Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα διάβασα στο LinkedIn μια έρευνα δημοσιευμένη από την Financiële Dagblad της Ολλανδίας με τις τιμές ανά GB δεδομένων στην Ευρώπη.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6508677101007237120

 

Το συμπέρασμα ήταν ότι η Ολλανδία είναι ακριβή (το πορτοκαλί στη φωτό).

 

Εγώ με απογοήτευση πρόσεξα και τον πρωταθλητή, στο τέλος, την Ελλάδα (Griekenland).

 

15890a0fa927bda31d3c0b586be23e3a.jpg

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και όταν διάβασες ότι 1GB στοιχίζει 29 ευρώ , αυτό συμφώνησε με την εμπειρία σου ;
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλαδα ειναι πολυ ακριβη.

Απαραδεκτα συμβολαια, με πολλα «μικρα γραμματα» κ ασαφειες. Ειναι κυριολεκτικα εκβιαστές. Εχω μετρησει 17 διαφορετικα πακετα που οι ΧΧΧΧΧ της κοσμοτε τα πασαρουν με σλαγκ λεξιλογιο, ενω σου αδειαζουν το λογαριασμο.

 

Οπως εχω ρωτησει κ παλιοτερα, εαν μπορουμε νομικα να κανουμε κατι γι αυτο, δεν θυμαμαι να ειχα παρει απαντηση. Λυπαμαι οσους στην Ελλαδα μπαινουν στο ηλιθιο παιχνιδι των «πακετων» κ των δηθεν προσφορων..

 

Ευτυχως η Σουηδια δινει 12gb/μηνα (απο τα 40 που εχω στο λογαριασμο μου) για χρηση εντος ΕU.

Edited by Vasileios
προσωπικός χαρακτηρισμός
Link to comment
Share on other sites

Και όταν διάβασες ότι 1GB στοιχίζει 29 ευρώ , αυτό συμφώνησε με την εμπειρία σου ;

 

Η έρευνα δεν λέει μόνο για καρτοκινητά αλλά για μέσο όρο. Μπορεί να βγάζει 29 ευρώ το gb αλλά δεν αφορά μόνο στα καρτοκινητά. Μπορεί στα καρτοκινητά όλοι να δίνουν το gb στα 8 ευρώ περίπου αλλά αυτό δεν συμβαίνει στα συμβόλαια που το πληρωνεις χρυσάφι. Η έρευνα αναφέρει τον μέσο όρο στα καρτοκινητά και συμβόλαια γι αυτό και τα 28 ευρώ το gb. Και η αλήθεια είναι αυτή. Η Ελλάδα πληρώνει πολύ ακριβά το Mobile internet

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν αναφέρει πότε έγινε η έρευνα ,

Άρα για εμένα είναι αναξιόπιστη διότι είναι απαρχαιομένη και διότι είναι ενάντια στην εμπειρία μου,

ορίστε και οι τιμές συμβολαίων.https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/cosmote_paketa_gia_business_symvolaio.html

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

βλέπω οτι τα δεδομενα της αγγλικής vodafone ειναι σχεδον φθηνα ... σκέφτομαι να αγορασω μια κάρτα sim και να την χρησιμοποιώ στην ελλάδα ..

υπάρχει καποιος τρόπος να την ενεργοποιησω απο ελλάδα;;

 

η γενικά απο μια αλλη χωρα ευρωπαικης ενωσης

Edited by jemadux

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Χθες ήρθε συγγενής μου από τον Καναδά, για διακοπές για κανένα μήνα. Τι να του προτείνω για τηλέφωνο; Θα ήθελε και λίγα δεδομένα. Κάποιο καρτοκινητό φαντάζομαι, αλλά τι;

Link to comment
Share on other sites

Και όταν διάβασες ότι 1GB στοιχίζει 29 ευρώ , αυτό συμφώνησε με την εμπειρία σου ;

 

Πρέπει να δεις το μαθηματικό μοντέλο που χρησιμοποιούν για το υπολογίσουν τις τιμές.

Δεν έχουν κανένα συμφέρον να θάψουν τους Ελληνικούς operators, άρα με τιμές καταλόγου τόσο κοστίζει.

Στην τελική με τον ίδιο τρόπο υπολογίζονται για όλους οι τιμές, οπότε αδιάφορο αν υπάρχει λάθος, είναι κοινό για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα

29 είναι ο μέσος όρος 15 πακέτων από τα οποια το φτηνώτερο είναι 2 ευρώ και το ακριβώτερο 94 .

Μέσος όρος με τόσο μεγάλη διακύμανση σημαίνει τίποτα απολύτως .

Στατιστικά είναι μη αξιόπιστο.

Επίσης δεν γνωρίζω κανέναν που να δίνει 94 ευρώ για 1 Gb

Πρέπει να είναι πακέτο καρτοκινητής που με 8.5 ευρώ δίνει 100 ΜΒ

θα πρέπει να το αγοράσεις 10 φορές σε ένα μήνα για να έχεις 1000 ΜΒ

τέτοια έρευνα η θέση της είναι στα σκουπίδια .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά τους πήγα στα 3 καταστήματα, και διάλεξαν ανάμεσα σε ότι τους πρότειναν. Νομίζω vodafone, μια προσφορά στα 23 ευρώ με 5GB internet, 200 λεπτά προς Καναδά, και λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα, που δεν χρειάζονταν τόσο.

Την frog δεν την πρότεινε κάποιος. Wind είναι;

Το πιο διασκεδαστικό ήταν στο Γερμανό, όπου μας είπαν ότι δεν έχουν κάτι που θα εξυπηρετούσε, και να ρωτάγαμε και αλλού (!).

Επίσης, κανείς δεν έδινε sms (!).

Link to comment
Share on other sites

H Frog Είναι της Cosmote, SMS εξωτερικού σε καλή τιμή δεν δίνει κανένας,
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου την ανέφεραν καθόλου. Βασικά είχαν και το χειρότερο πακέτο (με διαφορά). 17 ευρώ με μόλις 900 MB.

 

Η Wind δίνει στη Q 200' προς όλους για Ελλάδα και ισχύουν για Αμερική,Καναδά και άλλες χώρες.

Κίου σταρ λέγεται το πακέτο με 8,5€ και δίνει με 10€ ονλαιν ανανέωση γύρω στα 1.750MB(1GB από την ανανέωση και 750MB αν ενεργοποιηθεί από την εφαρμογη).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το πιο διασκεδαστικό ήταν στο Γερμανό, όπου μας είπαν ότι δεν έχουν κάτι που θα εξυπηρετούσε, και να ρωτάγαμε και αλλού (!)

 

Λογικότατο!

Στο Γερμανό προτιμούν τις μακροχρόνιες σχέσεις [συμβόλαια] πάθους [σε τσουχτερή τιμή].

Μας αγαπούν!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί γνωστοί χρησιμοποιούν την καρτοκινητή αυτής της εταιρίας, που παρέχει τις πιο φθηνές χρεώσεις αστικών/υπεραστικών/διεθνών κλήσεων:

http://www.lycamobile.com/lycamobile

 

Μπορεί κάποιος αν ξέρει να γράψει πόσο κοστίζουν οι κλήσεις σε ελληνικό αριθμό με roaming όταν καλεί από Ελλάδα?

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Fair use guidelines for Roam-like-at-home within the EU/EEA.

As part of the roam-like-at-home legislation set by the EU regulator all mobile phone customers have certain usage obligations which they need to consider as part of use of our Service in relation to roaming in our EU/EEA/Zone1.

 

You may only use our services in the EU/EEA/Zone1 destinations for periodic travel, like holidays or short breaks.

 

As part of our fair use policy, we may monitor and check your roaming use over a rolling 4-month period. If, during this period, you have spent more time abroad than at home and your roaming usage exceeds your domestic usage, we will contact you and ask you to clarify your situation. You will have 14 days to do so.

If you continue to spend more time abroad than you do at home and your roaming consumption continues to exceed your domestic usage we reserve the right to start applying a surcharge to your roaming consumption. The surcharges are as follows:

 

Calls to UK/EU/EEA landlines and UK/EU/EEA mobiles 3p per minute.

Text to UK/EU/EEA mobiles 1p per message.

Data 1p per MB.

There is also the possibility that the local network will block your service if they see your phone/SIM is connected for extended periods beyond 60 consecutive days.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ας δίνουν με 30€ τα 30gb και ομιλία και μηνύματα απεριόριστα και με 60€ και δεδομένα και απεριόριστα και ας πέσει από τα 300mbps στα 100mbps δεν έγινε και τίποτα.

 

Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω την λαγνεία για υψηλή ταχύτητα όταν οι υπηρεσίες είναι τόσο περιορισμένες.

 

Δηλαδή προτιμάς να έχεις τα πανάκριβα και αστεία συμβόλαια σε δεδομένα ή την πανάκριβη καρτοκινητή από να μπορείς να έχεις όσα δεδομένα θέλεις με λογική τιμή.

 

Προτιμάω για αρχή να έχουν κάλυψη LTE παντού όπως η Cosmote. Ταξίδι με ΙΧ από Βασιλεία -> Ανόβερο (πρακτικά τα 2/3 της Γερμανίας από Νότο προς Βορρά) στην Autobahn ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ (20-λεπτο +) τρύπες μόνο με Edge. Η υπόλοιπη διαδρομή ξερό band 20 και λίγο band 3 σε πιο μεγάλα μέρη. Μέσα στις πόλεις 2CA 3+20 το σύνηθες. Μεγάλα εμπορικά κέντρα χωρίς σήμα κτλ. Γενικώς δεν τους καίγεται καρφί, όλη η κάλυψη budget.

Link to comment
Share on other sites

Η DT ειναι πολυ πισω απο την Cosmote Μοναχο Νυρεμβέργη b3 με 10 mbps με 500ping...Στο αεροδρομιο μοναχο ενα απο τα μεγαλύτερα ειναι χωρις CA και γενικα τρυπαρες πανω στο οτομπαν . Και σε γνωστο μνημειο που προσελκυει εκατυρια κοσμο.καθε χρονο ησουν εκτος υπηρεσιες ..Μην λεμε οτι θελουμε δυσκολα κανεις την δουλεια σου σε πολυσυχναστους δρομους ..Οποτε ναι ..προτειμω να δινω κατι παραπνω για ενα καλυτερο δικτυο ...ξερω οτι ειναι εκτος θεματος αλλα το configuration της DT ειναι αστειο
Link to comment
Share on other sites

Προτιμάω για αρχή να έχουν κάλυψη LTE παντού όπως η Cosmote. Ταξίδι με ΙΧ από Βασιλεία -> Ανόβερο (πρακτικά τα 2/3 της Γερμανίας από Νότο προς Βορρά) στην Autobahn ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ (20-λεπτο +) τρύπες μόνο με Edge. Η υπόλοιπη διαδρομή ξερό band 20 και λίγο band 3 σε πιο μεγάλα μέρη. Μέσα στις πόλεις 2CA 3+20 το σύνηθες. Μεγάλα εμπορικά κέντρα χωρίς σήμα κτλ. Γενικώς δεν τους καίγεται καρφί, όλη η κάλυψη budget.

 

Οπότε αν αυτοί εκεί μπορούν να δώσουν τέτοιες παροχές με υποδεέστερο δίκτυο σημαίνει ότι μπορούν εδώ να δώσουν άνετα αυτές τις παροχές. Με την μια θα κερδίσουν και άλλο κόσμο σε συμβόλαια και όχι τα καρτοκινητά που ο άλλος την κάνει όποτε θέλει. Προσωπικά οι ταχύτητες μου είναι αδιάφορες. Το να πληρώνω 60 ευρώ και να τα έχω όλα απεριόριστα και με tethering και να έχω και 10 με 20 mbps με καλύπτει άνετα κάνοντας σκληρές εργασίες όχι απλά Facebook και τα λοιπά social. Το να πληρώνω χρυσάφι τα GB με εξοργίζει και τα έχω γραμμένα στα παλαιά μου υποδήματα τα 300αρια στο speedtest (και τα 40 ειναι μια χαρά ειναι κάνεις τα πάντα). Είναι χαζό κάποιος να προτιμά να πληρώνει ακριβά τα δεδομένα για να έχει υψηλές ταχύτητες στο speedtest από το να μπορεί να ξοδέψει όσα θέλει με χαμηλότερη ταχύτητα.

 

Φυσικά ξεχνάμε ότι τα δίκτυα εκεί τραβάνε πιο πολύ ζόρι γιατί μιλάμε για 80 μύρια πληθυσμό και όχι 10 όποτε γίνονται μεγάλες επενδύσεις και εκεί.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις, τι ισχυει γενικα στους παροχους σχτικα με το roaming.

 

Εχω εταιρικο τηλεφωνο απο ξενο παροχο και περισι -λογω απομακρυσμενης εργασιας- εμεινα περιπου 5 μηνες στην Ελλαδα. Το συμβολαιο ειναι απεριοσριστα τα παντα ολα στην ΕΕ.

 

Καπου στο 4μηνο, ηρθε μηνυμα απο τον παροχο, οτι εχω υπερβει το οριο roaming, χρηση εκτος της χωρας (η κατι παρομοιο τελος παντων) και οτι θα αρχισω να χρεωνομαι πλεον.

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει, αν αυτο συμβαινει με βαση χρονολογικη (δηλαδη αν ξεπερασεις καποιο χρονικο διαστημα εκτος της χωρας στην οποια εχεις κανει συμβολαιο) η αν εχει να κανει με τη χρηση, πχ αν ξεπερασω καποια ορια δεδομενων η λεπτων ομιλιας.

 

Εχει κανεις καποια ιδεα τι απο τα δυο συμβαινει ?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι ημερολογιακές ημέρες. Δε γνωρίζω τι όριο έχει η ΕΕ, αλλά γενικά οι μικρότεροι πάροχοι (SMARTY, VOXI κ.λπ.) θέτουν 60 συνεχόμενες ημέρες. Αν τσεκάρεις τους όρους χρήσης σίγουρα θα το έχει εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...