Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • 3 weeks later...
Θα ήθελα όσα μέλη του forum μπορούν και γνωρίζουν να δώσουν πληροφορίες σχετικά με τα δίκτυα στη Φινλανδία.Βλέπω όλες δίνουν στα 20-30 ευρώ απεριόριστο ίντερνετ!!Απεριόριστο με τη σημασία της λέξης!!!
Link to comment
Share on other sites

Όντως και εγώ που το έψαξα και οι 3 εταιρίες τους έχουν απεριόριστα δεδομένα με 20-30 ευρώ.. Η DNA συγκεκριμένα με 17,90 έχει 1 μήνα απεριόριστα και με 7,90 για 7 μέρες...

 

Βρες οπότε ένα κατάστημα DNA και πάρε μια καρτούλα και καλό σερφάρισμα..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά θα ήθελα να μάθω πως η Φινλανδία έχει απεριόριστο ίντερνετ.Πως δηλαδή παρέχουν οι τηλεπικοινωνιακές εταιρείες τέτοια παροχή,τι δίκτυα έχουν και προσφέρουν αυτή τη παροχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολύ απλά θα ήθελα να μάθω πως η Φινλανδία έχει απεριόριστο ίντερνετ.Πως δηλαδή παρέχουν οι τηλεπικοινωνιακές εταιρείες τέτοια παροχή,τι δίκτυα έχουν και προσφέρουν αυτή τη παροχή.

Δεν είναι τεχνολογικό το θέμα, είναι καταναλωτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα. εχω cosmote στην Ελλαδα. Ωστόσο Οκτωβρη θα βρεθω στο miami και Νοεμβρη φανταρος στην Κυπρο.

Με ενδιαφέρει να βρω ένα τρόπο να έχω 4g και στις 2 περιπτωσεις. τι εταιρια μου προτείνετε; μήπως με συμφέρει η περιαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω cosmote στην Ελλαδα. Ωστόσο Οκτωβρη θα βρεθω στο miami και Νοεμβρη φανταρος στην Κυπρο.

Με ενδιαφέρει να βρω ένα τρόπο να έχω 4g και στις 2 περιπτωσεις. τι εταιρια μου προτείνετε; μήπως με συμφέρει η περιαγωγή;

 

Λοιπον,για Αμερικη παιρνεις καρτα AT&T ειτε T-Mobile που εχουν καλη καλυψη σχετικα και παιζουν στις μπαντες των ευρωπαικων τηλεφωνων.Εχεις 2G-GSM,3G ακομα και 4G.Η περιαγωγη αστην,ειναι πανακριβη

Για Κυπρο οπου θα πας στρατο,μεινε με την ελληνικη και κρατα μια κυπριακη για εισερχομενες απο Κυπρο.Η mtn ειναι καλη περιπτωση για να εχεις ενα κυπριακο νουμερο.

Για δεδομενα που ψαχνεις,ιδανικη λυση ειναι να κανεις το καρτοκινητο σε Frog με 2GB/4,44€ και 5GB με 8,5€.Και 120' προς ολους με χρεωση ανα δευτερολεπτο με 3€.Ανανεωση ηλεκτρονικα φυσικα,ειτε να εχεις καποιο συγγενη να το κανει αυτος απο ελλαδα ακομα και με καρτα ανανεωσης απο περιπτερο ειτε απο καταστημα.Υπολογιζε 15€ το μηνα καρτα στο ελληνικο και 5€ στο Κυπριακο να εχεις μεσα ωστε να δεχεσαι κλησεις.Με ελλαδα ομως θα μιλας μεσω viber/messenger,το τηλεφωνο ειναι πιο ακριβο.

Οι κλησεις ειναι φτηνες,τα δεδομενα ειναι πολυ ακριβα στα καρτοκινητα της Κυπρου.

Αν εχεις δικαρτο κινητο,εισαι μια χαρα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,για Αμερικη παιρνεις καρτα AT&T ειτε T-Mobile που εχουν καλη καλυψη σχετικα και παιζουν στις μπαντες των ευρωπαικων τηλεφωνων.Εχεις 2G-GSM,3G ακομα και 4G.Η περιαγωγη αστην,ειναι πανακριβη

Για Κυπρο οπου θα πας στρατο,μεινε με την ελληνικη και κρατα μια κυπριακη για εισερχομενες απο Κυπρο.Η mtn ειναι καλη περιπτωση για να εχεις ενα κυπριακο νουμερο.

Για δεδομενα που ψαχνεις,ιδανικη λυση ειναι να κανεις το καρτοκινητο σε Frog με 2GB/4,44€ και 5GB με 8,5€.Και 120' προς ολους με χρεωση ανα δευτερολεπτο με 3€.Ανανεωση ηλεκτρονικα φυσικα,ειτε να εχεις καποιο συγγενη να το κανει αυτος απο ελλαδα ακομα και με καρτα ανανεωσης απο περιπτερο ειτε απο καταστημα.Υπολογιζε 15€ το μηνα καρτα στο ελληνικο και 5€ στο Κυπριακο να εχεις μεσα ωστε να δεχεσαι κλησεις.Με ελλαδα ομως θα μιλας μεσω viber/messenger,το τηλεφωνο ειναι πιο ακριβο.

Οι κλησεις ειναι φτηνες,τα δεδομενα ειναι πολυ ακριβα στα καρτοκινητα της Κυπρου.

Αν εχεις δικαρτο κινητο,εισαι μια χαρα.

με ενδιαφερουν κυριως δεδομενα που απο οτι καταλαβα θα τα εχω απο τον αριθμο μου με περιαγωγη( που οι τιμες γενικα ειναι σκατα αλλα τι να κανεις )

τωρα για τα τηλεφωνα δε με ενδιαφερει να μιλαω τοσο. ενα αριθμο για ωρα αναγκης θελω μπας και

 

 

οσον αφορα την αμερικη, για 10 μερες θα παω: ποσο θα κοστισει ;;

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερουν κυριως δεδομενα που απο οτι καταλαβα θα τα εχω απο τον αριθμο μου με περιαγωγη( που οι τιμες γενικα ειναι σκατα αλλα τι να κανεις )

τωρα για τα τηλεφωνα δε με ενδιαφερει να μιλαω τοσο. ενα αριθμο για ωρα αναγκης θελω μπας και

 

 

οσον αφορα την αμερικη, για 10 μερες θα παω: ποσο θα κοστισει ;;

 

Γυρω στα 30$ το πολυ,ψαξε για παροχους ομως που ειναι MVNO.

Δηλαδη παροχοι κινητης που δεν εχουν δικο τους δικτυο και χρησιμοποιουν ειτε της T-Mobile ειτε της At&t.

Για την Κυπρο,εχεις 1-2GB με 15€ περιπου με καρτοκινητο τοπικο.

Αρα σε συμφερει η περιαγωγη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εντός Ευρωζώνης δεν υπάρχει πλέον χρέωση περιαγωγης, χρησιμοποιείς κανονικά το πρόγραμμα που έχεις και στην Ελλάδα χωρίς κανένα κόστος. Οπότε στην Κύπρο δεν έχεις θέμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τεχνολογικό το θέμα, είναι καταναλωτικό.

 

ΕΔΩ Ελλάδα πριν κάποια χρόνια, κάπου τότε που ήταν για ταυτοποίηση όλες η εταιρίες έδιναν 1500λεπτα με απλά ανανέωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μάγκες καλησπέρα απορία.

Οι παροχοι στα συμβόλαια δίνουν κάποια πακέτα με τάδε έξτρα κόστος σε χώρες ευρωπαϊκής ένωσης. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και άλλες χώρες της Ευρώπης αλλά εκτός Ε. Ε??

Όπως πχ Σερβία η Ρωσία?? Γιατί βλέπω ότι οι αρκετές χώρες από πρώην σοβιετικη ένωση και ενωμένη γιουγκοσλαβια είναι στην ε. Ε

Link to comment
Share on other sites

Για πια χώρα ενδιαφέρεσαι ;

 

Κυρίως Ρωσία και Σερβία. Ίσως Ουκρανία η κάποια άλλη ευρωπαϊκή χριστιανική χώρα. Ρώτησα στο livechat και μου είπαν τα πιο συμβατά οικονομικά προγράμματα είναι μόνο για εε. Έχει και κάποια άλλα για τις χώρες που αναφέρω. Θα πάω από κατάστημα κάποια στιγμή για λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

To FROG έχει πακέτο για Ρωσία και Ουκρανία.

Για Σερβία δυστυχώς δύσκολα τα πράγματα. Πρέπει να δεις κάπιο Voip.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον βρηκα κατι ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για Ελλαδα, κυριως για κλησεις μηνυματα.

 

https://www.1pmobile.com/international-and-roaming.taf

 

1p mobile, 1p/min/text/MB

 

"Calls and texts from the UK to Greece

Dialling code +30

Calls 9p per minute Calls to Greece landlines and mobiles

Texts 9p per message

Picture message 30p per message

 

 

Costs when you are roaming in Greece

Calls to UK, Greece and Zone 1 landlines and mobiles 1p per minute

Calls to landlines and mobiles outside Zone 1 Same as charged in UK

Receiving calls when in Greece Free

Texts to UK and Zone 1 mobiles 1p per message

Texts to mobiles outside Zone 1 9p per message

Receiving texts when in Greece Free

Picture messages to UK and Zone 1 mobiles 30p per message

Mobile data when in Greece 1p per MB

Your data boost can be used in Greece Yes#

Zone 1 countries

Austria, Azores (Portugal), Balearic Islands (Spain), Belgium, Bulgaria, Canary Islands (Spain), Croatia, Cyprus (excluding North Cyprus), Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, French Guiana, Germany, Gibraltar, Greece, Guadeloupe, Guernsey, Hungary, Iceland, Italy, Ireland (Republic of), Isle of Man, Jersey, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Madeira (Portugal), Malta, Martinique, Monaco, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Reunion Island, Romania, San Marino, Slovenia, Slovak Republic, Spain, Sweden, Switzerland, Vatican City. "

 

Δηλαδη καλεις μεσω roaming απο Ελλαδα, σε Ελληνικο κινητο-σταθερο αλλα και σε οποιοδηποτε σε Zone 1 (Ολη την ΕΕ!!!) και ειναι ΠΑΛΙ 1p!!!

Bye bye ελληνικο κινητο!

 

Αν καλεις Ελλαδα απο UK ειναι 9p/min/text

 

To "αρνητικο" ειναι οτι θα πρεπει καθε 4 μηνες να χαλας 10GBP (2.5GBP/month) που σου μενουν βεβαια για κλησεις αλλα δεν μπορεις να κανεις transfer το υπολοιπο στο επομενο 4μηνο (credit never expires λεει αλλα εχω διαβασει οτι ισως να μην ισχυει)

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

1 pound είναι 1.15€ δε το θεωρώ φθηνό για να μιλάς με 1.15€ το λεπτό όταν σου δίνουν απεριόριστα με 6€ το viber ή η telz 0.016 το λεπτό.. Εκτός αν δε κατάλαβα καλά
Link to comment
Share on other sites

1 pound είναι 1.15€ δε το θεωρώ φθηνό για να μιλάς με 1.15€ το λεπτό όταν σου δίνουν απεριόριστα με 6€ το viber ή η telz 0.016 το λεπτό.. Εκτός αν δε κατάλαβα καλά

 

Mήπως 1p είναι 1 penny δηλαδή 1/100 της αγγλικής λίρας; :rolleyes:

https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_sterling

Link to comment
Share on other sites

Mήπως 1p είναι 1 penny δηλαδή 1/100 της αγγλικής λίρας; :rolleyes:

https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_sterling

 

Ακριβως, 1p ειναι 0.01£ ή 0.0115ευρω.

 

Δηλαδη 100 λεπτα κλησεις σε ευρωπαικο κινητο (Ελλαδα incl.) απο Ελλαδα θα κοστισει 1£ ή 1.15 ευρω (χωρις συμβολαιο).

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία των σχετικά ακριβών χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σττις τιμές mobile broadband για το 2018, βρίσκεται η Ελλάδα, σύμφωνα με μελέτη στις 28 χώρες της Ένωσης. Επιπλέον μαζί με τις Ισπανία, Βέλγιο Ιρλανδία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Σλοβακία,Τσεχία και Κύπρο, δεν προσφέρουν υπηρεσίες mobile broadband στην οικονομική κατηγορία.

 

 

The inexpensive countries are: Italy, Poland, Austria, France, the United Kingdom, Luxembourg, and Finland.The relatively inexpensive countries are: Slovenia, Latvia, Estonia, Lithuania, Romania, Sweden, Denmark, Bulgaria, Germany, and Spain.The relatively expensive countries are: Belgium, the Netherlands, Ireland, Croatia, Malta, Portugal, Hungary, Greece, and Slovakia.The expensive countries are: the Czech Republic and Cyprus.No country is in the inexpensive or expensive cluster for all the OECD usage-baskets.Spain, Belgium, Ireland, Hungary, Portugal, Hungary, Greece, Slovakia, the Czech Republic, and Cyprus have no offer belonging to the inexpensive cluster.5f166c67099ed0adb8501d153d82fee5.jpg

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Βρε Να μην μπορω να δω την Μάλτα . Ανύπαρκτο κράτος (σε μέγεθος)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μένω μόνιμα Αγγλία και μέχρι τώρα συντηρώ το ελληνικό μου νούμερο (σε δίκαρτη συσκευή) για ομιλία στις διακοπές μου μόνο στην Ελλάδα. Και για να με καλούν κάποιες υπηρεσίες από Ελλάδα (πχ τράπεζες) Απο εδώ όλες οι κλήσεις προς Ελλάδα είναι whatsapp & messanger. Πλέον με τις νέες χρεώσεις των καρτοκινητών θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω για υποχρεωτικές ανανεώσεις τόσα χρήματα. Υπάρχει κάποιο voip ελληνικό νούμερο που θα μπορούσα να αγοράσω φτηνά για να δέχομαι κλήσεις. Ή και να καλώ;

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μένω μόνιμα Αγγλία και μέχρι τώρα συντηρώ το ελληνικό μου νούμερο (σε δίκαρτη συσκευή) για ομιλία στις διακοπές μου μόνο στην Ελλάδα. Και για να με καλούν κάποιες υπηρεσίες από Ελλάδα (πχ τράπεζες) Απο εδώ όλες οι κλήσεις προς Ελλάδα είναι whatsapp & messanger. Πλέον με τις νέες χρεώσεις των καρτοκινητών θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω για υποχρεωτικές ανανεώσεις τόσα χρήματα. Υπάρχει κάποιο voip ελληνικό νούμερο που θα μπορούσα να αγοράσω φτηνά για να δέχομαι κλήσεις. Ή και να καλώ;

 

Ναι, μπορείς να έχεις intertelecom.

Χαιρετίσματα από Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...