Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να μάθω στι ισχύει σε χώρες της Ευρώπης για αυτό το θέμα.

Εδώ στην Ελλάδα είναι απαράδεκτοι με την πολιτική τους.

Ξεκινήσαν χωρίς καμμία διάρκεια, το πήγαν έπειτα ανά 1 χρόνο, μετά ανά 6 μήνες, και τώρα ανά 3 μήνες και οι 3 πάροχοι.

Τώρα αυξάνουν και το ελάχιστο ποσό από 5 € σε 10 €.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ασε,φίλε.Έχει ξεφύγει η κατάσταση εντελώς.

Αν δεν κάνω λάθος,διάβασα οτι απο 7 Νοεμβρίου η Vodafone(και κατά συνέπεια και οι υπόλοιπες) θα χρεώνει/νουν 0,30 ευρώ σε κάθε ανανέωση.

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εδω ο πρωταθλητης ειναι η Q. Απο 1 € τον χρονο πριν μερικα χρονια, στα 20 και ισως στα 40€.

 

Στο Βελγιο παντως, η BASE ,εχει ελαχιστη ανανεωση 5€ και ισχυει 12 μηνες. Αλλα ξεχασα, οι Βελγοι ειναι φτωχαδακια. Και η στρατια υπαλληλων διεθνων οργανισμων που εδρευουν εκει. ( ΕΕ, ΟΗΕ, ΝΑΤΟ κλπ.)

 

Στην Ελλαδα δυστυχως οι ανεξαρτητες αρχες ειναι μπουκωμενες στο χρημα και αδιαφορουν (επιτροπη ανταγωνισμου, εεττ, κλπ.)

 

Απο την στιγμη δε που εφυγε η Βιβιαν Ρεντινγκ απο επιτροπος επικοινωνιων, παει και η ΕΕ. ( Η μειωση τελων περιαγωγης ειναι δικο της εργο, εδω και καμμια δεκαρια χρονια).

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γερμανια το καρτοκινητο δεν ληγει.Τουλαχιστον για τα πρωτα 2 χρονια και χωρις λεφτα να ειναι μεσα δεχεται κανονικα κλησεις.Αν εχεις χρηματα δεν χανονται
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Mιχαλη , η Cosmote μπορει να συγκριθει με τα δικτυα της Σουηδιας ? Αν θελεις πες μου την γνωμη σου για αυτο . Σε ευχαριστω . Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Mιχαλη , η Cosmote μπορει να συγκριθει με τα δικτυα της Σουηδιας ? Αν θελεις πες μου την γνωμη σου για αυτο . Σε ευχαριστω .

 

Να σου πω εγω που ημουν προσφατα

Οχι. Μαλιστα σε 4G καλυψη τα εκει δικτυα δεν ειναι τοσο καλα οσο τα Ελληνικα, ακομα και μεσα στη Στοκχολμη.

Link to comment
Share on other sites

Mιχαλη , η Cosmote μπορει να συγκριθει με τα δικτυα της Σουηδιας ? Αν θελεις πες μου την γνωμη σου για αυτο . Σε ευχαριστω .

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συγκριθούν. Είτε σε χωρητικότητα είτε σε κάλυψη. Ακόμη και η 3 που θεωρητικά έχει τη μικρότερη κάλυψη (στις πόλεις είναι απίστευτη λόγω TDD LTE) είναι πολύ καλή γενικά.

 

Να σου πω εγω που ημουν προσφατα

Οχι. Μαλιστα σε 4G καλυψη τα εκει δικτυα δεν ειναι τοσο καλα οσο τα Ελληνικα, ακομα και μεσα στη Στοκχολμη.

 

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Μη με κάνεις να γελάω. Στοκχόλμη αν αναφέρεσαι στην παλιά πόλη έχει κάθε 50μ σταθμούς και επειδή τα κτίρια είναι φτιαγμένα από πέτρα σε εσωτερικό χώρο παίζει να έχεις προβληματική κάλυψη. Αλλά Όχι εκτός δικτύου. Είναι καθαρά θέμα δόμησης. Με ποια είχες κάνει roaming?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συγκριθούν. Είτε σε χωρητικότητα είτε σε κάλυψη. Ακόμη και η 3 που θεωρητικά έχει τη μικρότερη κάλυψη (στις πόλεις είναι απίστευτη λόγω TDD LTE) είναι πολύ καλή γενικά.

 

 

 

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Μη με κάνεις να γελάω. Στοκχόλμη αν αναφέρεσαι στην παλιά πόλη έχει κάθε 50μ σταθμούς και επειδή τα κτίρια είναι φτιαγμένα από πέτρα σε εσωτερικό χώρο παίζει να έχεις προβληματική κάλυψη. Αλλά Όχι εκτός δικτύου. Είναι καθαρά θέμα δόμησης. Με ποια είχες κάνει roaming?

Όχι παλιά πόλη.

 

Nortel, Tele2 κυρίως. Αλλά στην περιοχή που ήμασταν 4G yiok. Η αν έπιανε μετά απο λίγο δεν ήταν λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι παλιά πόλη.

 

Nortel, Tele2 κυρίως. Αλλά στην περιοχή που ήμασταν 4G yiok. Η αν έπιανε μετά απο λίγο δεν ήταν λειτουργικό.

 

Nortel?

Tele2 έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω αλλά όταν την είχα πολύ σπάνια είχα προβλήματα και ένα από αυτά τύχαινε να είναι στην παλιά πόλη με τέρμα 3η γενιά να μη μπορώ να βγάλω κλήση από το υπόγειο του ξενώνα που έμενα.

Πλέον χρησιμοποιώ H3G n Telia και έχω καταπληκτική κάλυψη παντού.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι band TDD LTE χρησιμοποιεί αυτή;

 

H H3G χρησιμοποιεί εκτεταμένα σε πόλεις και κωμοπόλεις Β38. 50MHz/MIMO. Συνήθως 40MHz public + 10MHz for IoT.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Πήραν όλο το διαθέσιμο φάσμα για αυτούς; Δίνει δηλαδή 2 φουλ 20άρηδες TDD carriers?

Επίσης, ποιές IoT συσκευές έχουν B38?

Link to comment
Share on other sites

Nortel?

Tele2 έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω αλλά όταν την είχα πολύ σπάνια είχα προβλήματα και ένα από αυτά τύχαινε να είναι στην παλιά πόλη με τέρμα 3η γενιά να μη μπορώ να βγάλω κλήση από το υπόγειο του ξενώνα που έμενα.

Πλέον χρησιμοποιώ H3G n Telia και έχω καταπληκτική κάλυψη παντού.

 

Μπέρδεψα τα Nor

Telenor

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Πήραν όλο το διαθέσιμο φάσμα για αυτούς; Δίνει δηλαδή 2 φουλ 20άρηδες TDD carriers?

Επίσης, ποιές IoT συσκευές έχουν B38?

 

Ναι το πήραν όλο το TDD@38. Δε θυμάμαι ποιο ΤΜ χρησιμοποιεί αλλά πάει σύντομα για 9. Στη δεύτερη ερώτηση δε ξέρω αλλά έχουν πολλους πελάτες. Είχα ακούσει ότι το χρησιμοποιούν για traffic control σε μεγάλες πόλεις και για συγκοινωνίες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος για καρτοκινητό στην Ουγγαρία μιας και πρόκειται να ταξιδέψω εκεί τον άλλο μήνα. Με ενδιαφέρει κατι που να έχει μόνο μεγάλο όγκο δεδομένων. Ούτε ομιλία ούτε sms.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Στάλθηκε από το S8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Δύο πράγματα θέλει ο άντρας, κινδύνους και παιχνίδια. Γι'αυτό ζητάει την γυναίκα, γιατί είναι το πιό επικίνδυνο παιχνίδι."

-Φρίντριχ Νίτσε- (Γερμανός φιλόσοφος)

Link to comment
Share on other sites

17€ νομίζω 5 η 6 γιγα. Θα σε γελάσω δε θυμάμαι ακριβώς μιας και πήγα το Μάρτιο.

 

Σε ένα mall πήγα στη Βουδαπέστη και πήγα σε κατάστημα της Telenor. Φοβερή κάλυψη παντού. Ταυτότητα θέλει μόνο.

 

Βρες το πιο κοντινό κατάστημα telenor όταν πας στο ξενοδοχείο σου και μπεις σε WiFi, πήγαινε και πάρε μια κάρτα. Εξήγησε τους τι θες και θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!! Μου είπες μόνο ταυτότητα ότι χρειάζομαι. Καλό αυτό.

 

Στάλθηκε από το S8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Δύο πράγματα θέλει ο άντρας, κινδύνους και παιχνίδια. Γι'αυτό ζητάει την γυναίκα, γιατί είναι το πιό επικίνδυνο παιχνίδι."

-Φρίντριχ Νίτσε- (Γερμανός φιλόσοφος)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,

 

Κανω αυτο το θεμα , επειδη πηγα προσφατα ουκρανια.

Για οποιον θελει κινητο τοπικο παιρνει απο την kyivstar

 

Νεα καρτα, καλύτερα απο κεντρικο μαγαζι ωστε να μιλανε Αγγλικα

 

3GB +1Gb δωρο επειδη εισαι νεος συνδρομητης , με 65UAH

Στα καπακια βαζετε 200UAH καρτα και ζητατε να σας ενεργοποιησουν το Favourite Country (κοστος 5UAH-μια φορα μονο), οπου βαζετε την Ελλαδα και ετσι χρεωνει κλησεις προς Ελλαδα 2 UAH για τη καθε κληση + 1,5UAH το λεπτο.

 

Δηλαδη μια κληση 10λεπτων θα χρεωθει με 17UAH

 

Θυμιζω 1ευρω=32UAH

Edited by DJman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. Δε βλέπω κάποιο θέμα για Πολωνία και είπα να φτιάξω ένα μιας και έχω σκοπό να πάω Βαρσοβία σε κανένα δίμηνο.

 

Έχω Cosmote το Internet on the go 20 Student αλλά μπορώ μόνο 4.5 από τα 20GB να χρησιμοποιήσω έξω.. Ούτε λίγα ούτε πολλά. Διάβασα στο ίντερνετ για κάτι 10GB με 2.5€ στην Orange σε data only sim....

 

Τέτοια sim θέλω.. Τηλέφωνο θα έχω κανονικά το ελληνικό μου, δουλεύει δωρεάν η περιαγωγή.. Απλά στο WiFi portable που έχω να πετάξω μέσα μια πολωνική sim με κάμποσα GB να στέλνω φωτογραφίες και να κάνω βίντεο κλήσεις αβέρτα...

 

Έχει κανείς εμπειρία; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σας , πρόκειται να ταξιδέψω σύντομα στην Κίνα για επαγγελματικούς λόγους. Ια μείνω 25 ημέρες εκεί. Ωστόσο ψάχνω να βρω στις εκεί εταιρείες κινητής τηλεφωνίας κάποια κυρίως για δεδομένα. Τώρα εάν έχει κάποιο πακέτο και για διεθνής κλήσεις και λοιπά δεκτό. Είδα όμως κάτι 35 με 40 δολλάρια για μικρές σχετικά παροχές. Παίζει να γνωρίζει κάποιος περισσότερα για το αν υπάρχουν τυχόν και εικονικοί πάροχοι με φθηνοτερεα τιμές πακέτων? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Λίγο που είδα στο Google η China telecom και μια άλλη έχουν με γύρω στα 35€ 10GB

 

ΑΚΡΙΒΑ σε σχέση με άλλες χώρες αλλά θα τα δώσεις μια φορά και θα έχεις data συνέχεια και τις 25 μέρες.. Αξίζει πιστεύω για μια φορά. Πήγαινε στα καταστήματα τα τοπικά τους στα mall που πιθανώς θα έχουν και θα βρεις πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Καλησπερα και καλο καλοκαιρι σε ολους. Θα ήθελα γνωμες σχετικα με την αγορα του iphone 7. Σε λιγες μερες ταξιδευω Ελβετια και σκεφτομαι να το αγορασω απ το Media Markt εκει. Η διαφορα στη τιμή με τα σκρουτζομαγαζα εδω μικρη(510 εκει 550 εδω) αλλα δεν ειμαι σιγουρη το τι με συμφερει περισσοτερο. Ευχαριστω για το χρονο σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο καλοκαιρι σε ολους. Θα ήθελα γνωμες σχετικα με την αγορα του iphone 7. Σε λιγες μερες ταξιδευω Ελβετια και σκεφτομαι να το αγορασω απ το Media Markt εκει. Η διαφορα στη τιμή με τα σκρουτζομαγαζα εδω μικρη(510 εκει 550 εδω) αλλα δεν ειμαι σιγουρη το τι με συμφερει περισσοτερο. Ευχαριστω για το χρονο σας.
Εγώ πάντως iPhone 7δεν θα έδινα λεφτά να το πάρω τώρα πλέον από πουθενά

 

 

Σε λίγο καιρο αυτό θα έχει 510

 

 

Όρμα κατά την γνώμη μου

 

 

Εγώ το περιμένω πως και πως και θα το πάρω...

 

Έρωτας με την πρώτη ματιά...

 

 

Και για να τα λέμε ποιο σωστά αυτό στο video δεν θα πάει ποτέ 510 € γιατί είναι lamborghini version θα βγει το ίδιο με φτηνότερα υλικά

 

 

oppo find x

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...