Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ σε 5 χώρες που έχω πάει τον τελευταίο χρόνο ΠΑΝΤΑ έπαιρνα sim τοπική με μόνο ίντερνετ και δούλευαν όλα ρολόι. Δεν αξίζει εννοείται να ασχοληθείς με roaming οπότε ψάξε τι παρόχους έχουν εκεί και πήγαινε πάρε μια sim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θενξ, βλέπω εδώ prepaid sim από voda, προσφορά από 15€ στα 7,5€ με 1GB και 100 λεπτά ή sms προς όλη την ΕΕ.

Μάλλον θα πάω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πληροφορίες για αυτή την εταιρεία; είδα μια διαφήμιση στο ίντερνετ. Τους ξέρει κάποιος η εάν έχει κάνει κάποιος συμβόλαιο μαζί τους;

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη περίπτωση. Το site βρίθει ερασιτεχνισμού (έχω βρει ορθογραφικά λάθη). Η εταιρεία ισχυρίζεται πως δραστηριοποιείται σε Ελλάδα και Κύπρο ( η εταιρεία είναι εγγεγραμμένη στην Κύπρο), αλλά τουλάχιστον για την Κύπρο δεν έχει υποπέσει κάτι στην αντίληψή μου. Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ζητάμε αντιπρόσωπους – μεταπωλητές με καθαρό ποινικό μητρώο

 

???!!!

 

009 Τι νούμερο παίρνω απο την HellasPhone.com;

Το νούμερο που παίρνεις είναι 00 4917........

 

Γερμανικό αριθμό κινητού δίνει. Γι'αυτό δεν μπορεί να γίνει και φορητότητα κλπ.

 

** οι συνδρομητές που καλούν το δίκτυο της HellasPhone χρεώνονται (μέχρι τον Ιούλιο 2017) σαν κλήση εξωτερικού και από τον Ιούλιο 2017 και πέρα θα χρεώνονται σαν τοπική κλήση.

Ισχύει πραγματικά αυτό που γράφει από Ιούλιο του 2017; Θα χρεωνόμαστε τοπική κλήση αν καλέσουμε γερμανικό κινητό από ελληνικό δίκτυο;

 

Μάλλον κάνει μεταπώληση κάποιου γερμανικού παρόχου. Μου θύμισαν οι παροχές (π.χ. το 1GB στην Ε.Ε.) διάφορα πακέτα που έχω δει να παρέχονται κατά καιρούς στη Γερμανία (σε υποπολλαπλάσιες τιμές, π.χ. με 7.99 απεριόριστα στη Γερμανία, απεριόριστα SMS στη Γερμανία, 2GB εντός Γερμανίας, 1GB εντός Ε.Ε. σε roaming, απεριόριστη ομιλία προς Γερμανία και τη χώρα της Ε.Ε. στην οποία βρίσκεσαι σε roaming. Σταθερή τιμή και χωρίς δέσμευση ελάχιστης παραμονής.)

Είναι πολύ κοινό το να δίνουν 1GB σε roaming (προφανώς με αυτό τον τρόπο δίνει ίντερνετ στην Ελλάδα και στην Κύπρο και για αυτό το λόγο είναι 1GB και όχι περισσότερο). Προσφέρει επίσης απεριόριστα σε όλα τα δίκτυα της Γερμανίας. Είναι ένα κλασικό γερμανικό πακέτο δηλαδή.

Λογικά το πακέτο που δίνει για Ελλάδα και Κύπρο είναι το ίδιο. Οπότε αν έχεις το πακέτο για Ελλάδα και πας Κύπρο θα ισχύουν και εκεί οι παροχές. Και λογικά αν πας σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης θα ισχύει το ίδιο, αφού οι παροχές που δίνει για την Ελλάδα είναι οι στάνταρ παροχές roaming. Είναι γερμανικό πακέτο με roaming και σου δίνει απεριόριστα προς τη χώρα που βρίσκεσαι και προς τη Γερμανία.

 

Υποθέτω από Ιούλιο, αν υπάρχει ακόμα, θα αρχίσει να προσφέρει και επιλογές με περισσότερο ίντερνετ, αφού τα GB της Γερμανίας θα μπορούν να καταναλωθούν και εντός Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

 

Ισχύει πραγματικά αυτό που γράφει από Ιούλιο του 2017; Θα χρεωνόμαστε τοπική κλήση αν καλέσουμε γερμανικό κινητό από ελληνικό δίκτυο;

 

Ισχύει γιατι ειναι ευρωπαϊκή νομοθεσια για το roaming κ ψηφίστηκε το 2015 για να εχει ισχύ τον ιουνιο του 2017

Απλα δεν το γνωριζουν οι εδω πολίτες κ γοαυτο οι εταιρείες τους πλασάρουν πακέτα με δωρεαν ροαμινγκ, κ "τσιμπανε".

Απο Ιούλιο θα ειναι υποχρεωτικό και δωρεαν

Googλαρετε νομοθεσια roaming κ θα βρειτε πολλα δημοσιεύματα

 

http://gr.euronews.com/2015/10/28/eu-ban-roaming-charges

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως αυτό εξυπηρετεί μόνο αυτόν που έχει νούμερο από ευρωπαϊκή χώρα. Θα μπορεί να καλεί ενώ βρίσκεται στην Ελλάδα με χαμηλή χρέωση. Αν σε καλούν από την Ελλάδα όμως, θα έχει(αυτός που καλεί) χρέωση κλήσης προς εξωτερικό. Άλλο ελληνικό νούμερο που βρίσκεται στο εξωτερικό και άλλο νούμερο άλλης χώρας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως αυτό εξυπηρετεί μόνο αυτόν που έχει νούμερο από ευρωπαϊκή χώρα. Θα μπορεί να καλεί ενώ βρίσκεται στην Ελλάδα με χαμηλή χρέωση. Αν σε καλούν από την Ελλάδα όμως, θα έχει(αυτός που καλεί) χρέωση κλήσης προς εξωτερικό. Άλλο ελληνικό νούμερο που βρίσκεται στο εξωτερικό και άλλο νούμερο άλλης χώρας.

 

Ακριβώς αυτό. Άλλο κλήση σε περιαγωγή και άλλο διεθνής κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλέφωνο να μάθω περισσότερα και μου είπαν πως θα λάβω την sim και μετά μόλις όλα είναι έτοιμα θα λάβω τρία μηνύματα για να ενεργοποιηθεί η κάρτα άμεσα. Ρώτησα και πως θα πιάνω σήμα από πιο δίκτυο και μου είπαν σε όποιο σημείο βρίσκεσαι όποιο είναι το πιο δυνατό σήμα από αυτή την εταιρεία θα έχεις τηλεφωνία και ίντερνετ. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν θα υπάρχει app να εγκαταστήσω ώστε να ξέρω για το ίντερνετ πόσα MB έχω ξοδέψει. Επίσης δεν βρήκα αν ξεπεράσω το 1GB πόσο θα πάει μετά η τιμή ανά ΜΒ

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως μου μυρίζει απάτη από χιλιόμετρα... Ερασιτεχνισμός φουλ το site από όλες τις απόψεις, όπως και η προώθηση σε κοινωνικά δίκτυα (βλ. Fb)... Για να μη σχολιάσω ότι δεν έχει ακουστεί πουθενά... Εγώ κατά τύχη είδα το thread και είπα να ρίξω μια ματιά...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, χρησιμοποίησα prepaid Voda σε προσφορά στα 7,5€ με 1GB data και 100λεπτά ή sms προς ΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το είδατε; ξέρει κάποιος τι παίζει; http://hellasphone.com/kiniti.html

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φτηνό data roaming worldwide.

Θελω φτηνο data παντου στον πλανητη.

Βρηκα με 70 ευρω μεσω της T mobile, και εχει απεριοριστο data roaming σε 100 χωρες στον πλανητη.

Αυτο εχει τα εξης καλα.

Οταν εισαι με roaming ακομα και σε ελλαδα το κινητο διαλεγει το δυνατοτερο σημα και οχι μόνο μια εταιρεια που καμια δεν εχει καλο data παντου.

Μια λεπτομερεια: Πρεπει να εισαι κατοικος αμερικης γιατι μονο ετσι εχεις την προσφορα αυτη.

Ξερετε καμια αλλη εταρεια να δινει data roaming σε ολο τον πλανητη και απεριοριστα με λιγα λεφτα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Ο πάροχος ιντερνέτ upc στην Ουγγαρία (νομίζω υπάρχει και σε άλλες χώρες) έχει προσφορά συμβόλαιο για κινητό γύρω στα 12-13 ευρώ τον μήνα με απεριόριστο ιντερνετ και κάτι λεπτά ομιλίας/sms που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι ότι το ιντερνέτ που δίνει είναι μόνο 1 Mbps σε αυτό το συμβόλαιο. Μέχρι στιγμής δίνω κάπου στα 4-5 ευρώ για 1 gb ιντερνέτ το οποίο μου κρατάει γύρω στις 20 μέρες. Ο μόνος λόγος να αλλάξω είναι εάν με το 1 Mbps μπορώ να βλέπω YouTube και να ακούω Spotify χωρίς πρόβλημα. Λέτε να δουλέψει; Επίσης στα κινητά δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το ιντερνέτ, όταν λέμε 1 Mbps είναι 1 ή είναι όπως το adsl οπότε να περιμένω χαμηλότερο ταχύτητα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο πάροχος ιντερνέτ upc στην Ουγγαρία (νομίζω υπάρχει και σε άλλες χώρες) έχει προσφορά συμβόλαιο για κινητό γύρω στα 12-13 ευρώ τον μήνα με απεριόριστο ιντερνετ και κάτι λεπτά ομιλίας/sms που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι ότι το ιντερνέτ που δίνει είναι μόνο 1 Mbps σε αυτό το συμβόλαιο. Μέχρι στιγμής δίνω κάπου στα 4-5 ευρώ για 1 gb ιντερνέτ το οποίο μου κρατάει γύρω στις 20 μέρες. Ο μόνος λόγος να αλλάξω είναι εάν με το 1 Mbps μπορώ να βλέπω YouTube και να ακούω Spotify χωρίς πρόβλημα. Λέτε να δουλέψει; Επίσης στα κινητά δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το ιντερνέτ, όταν λέμε 1 Mbps είναι 1 ή είναι όπως το adsl οπότε να περιμένω χαμηλότερο ταχύτητα;

Ευχαριστώ

To youtube θα δουλεύει σε πολύ χαμηλή ανάλυση. Το spotify θα παίζει μια χαρά. Αν έχει 4G δίκτυο αυτός ο πάροχος τότε θα το πιάνεις άνετα τo 1mbps.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια χτυπησε το τηλεφωνο μ και εγραφε αυτο το νουμερο: 0037124574149 εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα δεν διαμενει κανεις συγγκενεις μου ή φιλος μου εκει φυσικα δεν το απαντησα και το εκλεισα. Μενω στην Κυπρο μονικα ο παροχεας μου ειναι η ΜΤΝ.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Αγνόησέ το. Είναι κινητό, είναι από Λετονία και τα γνωστά εργαλεία (Truecaller, sync.me) το έβγαλαν spam

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αγνόησέ το. Είναι κινητό, είναι από Λετονία και τα γνωστά εργαλεία (Truecaller, sync.me) το έβγαλαν spam

Να σαι καλα φιλε μ ετσι μου ειπαν και απο τον παροχεα μου που τους τηλεφωνησα να το αγνοησω και αυτο θα κανω αλλα περιεργο.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το Spotify δεν θα έχει πρόβλημα. Το youtube θα δουλεύει αλλά σε υψηλές αναλύσεις θα κάνει συνέχεια buffering

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν ερθει ο παπους μου απο τη γερμανια και τον καλεσω στον αριθμο τον γερμανικο θα μετρησει για διεθνη κληση?Αρα θα πρεπει να βαλω πακετο εξωτερικου??Η αφου θα εχει συνδεθει σε ελληνικο δικτυο θα μπορω με τα λεπτα προς ολους??
Link to comment
Share on other sites

Αν ερθει ο παπους μου απο τη γερμανια και τον καλεσω στον αριθμο τον γερμανικο θα μετρησει για διεθνη κληση?Αρα θα πρεπει να βαλω πακετο εξωτερικου??Η αφου θα εχει συνδεθει σε ελληνικο δικτυο θα μπορω με τα λεπτα προς ολους??

 

Θα χρεωθείς διεθνή κλήση αν καλέσεις σε Γερμανικό κινητό, άσχετα που βρίσκεται αυτο

Edited by spartak
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...