Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4g plus εμεις πιανουμε 320 σε Ελλάδα φίλε.

 

Τι σχέση έχει αυτό; Εγώ Στη Σουηδία πιάνω 600 mbps με 4g plus. Άσχετο με τη συζήτηση...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σας ,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κινητό I phone 6ς από Ελλάδα . Είμαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας όμως και θα το χρησιμοποιώ με γερμανική κάρτα sim και σε γερμανικό δίκτυο.

Το κινητό που θα αγοράσω γράφει πάνω EU . Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα με την χρήση του ? Ως τώρα με τις συσκευές που είχα από Ελλάδα ( samsung , nexus ) δεν αντιμετώπισα κάποια πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τις ίδιες μπάντες έχουμε. Και γενικά αφού τα ευρωπαϊκά κινητά λειτουργούν μια χαρά εδώ, πιστεύω ότι δεν έχεις θέμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα χριστουγεννα θα πάω βουλγαρία για λίγες μέρες κ αργότερα

Γερμανια, κ επειδη χρειάζομαι σύνδεση internet ποιος ειναι ο ποιό οικονομικός

τρόπος ,εχώ cosmocarta αλλά τα πακετα data roaming που εχει είναι για γέλια

(μόνο internet με ενδιαφερει οχι ομιλία) , επειδή το κινητό μου είναι δίκαρτο

υπάρχει καμια sim που να βάζεις πακετα data απο internet κ να δουλεύει σε αυτες τις χώρες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα χριστουγεννα θα πάω βουλγαρία για λίγες μέρες κ αργότερα

Γερμανια, κ επειδη χρειάζομαι σύνδεση internet ποιος ειναι ο ποιό οικονομικός

τρόπος ,εχώ cosmocarta αλλά τα πακετα data roaming που εχει είναι για γέλια

(μόνο internet με ενδιαφερει οχι ομιλία) , επειδή το κινητό μου είναι δίκαρτο

υπάρχει καμια sim που να βάζεις πακετα data απο internet κ να δουλεύει σε αυτες τις χώρες

 

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να πάρεις sim στη Βουλγαρία και στη Γερμανία, καρτοκινητά δηλαδή. Ψάξε λίγο στο νετ να δεις τι προσφέρουν σε Βουλγαρία και Γερμανία, ώστε να μην μπλέκεις με περιαγωγή κτλ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γερμανια αν σε ενδιαφερει μονο ιντερνετ http://www.lebara.de/internet-pakete σημα Telekom για το κινητο θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

Σημεια πωλησης παντου σε βενζιναδικα σε καταστηματα dm σουπερ μαρκετ Edeka σε διαφορα κιοσκ σε σταθμους κτλ κτλ.

Ενεργοποιηση στο λεπτο μεσω ιντερνετ ανανεωση με χιλιους τροπους και paypal ενεργοποιηση πακετων πανευκολη..

Ομιλια και ιντερνετ .. πχ

1000 λεπτα προς ολα τα κινητα σταθερα ΕΕ ΗΠΑ και 3 γιγα ιντερνετ 29,99....

Εφοσον εσυ θες μονο ιντερνετ εχει πολλες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σκοπεύω να επισκεφθώ την Αγγλία για 10 μέρες. Οι χρεώσεις της Cosmote είναι αρκετά υψηλές για το καρτοκινητό που διαθέτω και θα χρειαστεί κατά τη διαμονή μου να αγοράσω Αγγλικό νούμερο. Γνωρίζει κάποιος με ανάλογη εμπειρία τι συμφέρει να κάνω. Ποια εταιρεία είναι προτιμότερη από άποψη χρεώσεων και παροχών για μένα που ενδιαφέρομαι μόνο για τα data;
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω την https://www.giffgaff.com/pricing την οποια δωρεαν καρτα μπορεις να την παραγγειλεις να ερθει Ελλαδα (κανει 4-5 μερες) πριν φυγεις για Αγγλια και μολις φτασεις εκει να την εχεις ηδη ετοιμη προς χρηση. Οι χρεωσεις της ειναι απο τις πιο φτηνες. Επισης εχεις ελεγχο για το οτιδηποτε μεσα απο την εφαρμογη που διαθετει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σε ενα μηνα θα παω για 6 μερες Βουδαπεστη ( ουγγαρια ) και θελω μια καρτα SIM με δεδομενα μονο... ΟΣΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ! θα ειμαστε 4 ατομα και θα δινω tethering στους αλλους 3, οποτε χρειαζομαστε καμποσα GB...

 

Υπαρχει καποια εταρια να στελνει σπιτι μου την SIM ετσι ωστε να την εχω ετοιμη προς χρηση οταν φτασω ? καποιο Site με τα πακετα ?

 

Αν δε στελνουν, γνωριζει καποιος που εχει παει πως να προμηθευτω μια απο εκει και απο που ?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι καρτοκινητό επιλέγει κάποιος στην Ολλανδία?

Ποιό είναι το φτηνότερο κυρίως για χρήση data?

Με μια πρόχειρη αναζήτηση εμφανίζεται η vodafone ως περισσότερο συμφέρουσα στην Ολλανδία.

Βέβαια πολύ ακριβότερη από άλλες χώρες, πχ Φιλανδία που με 1-1.5€ πάνω κάτω έχεις απεριόριστα data ομιλία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα μου έρθει μέχρι τέλος του μήνα όμως;

 

Επίσης δε καταλαβαίνω τη γλώσσα πως ενεργοποιώ τι και πόσο κοστίζει

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να χρησιμοποιήσεις translate.google.com

επίσης μπορείς να ρωτήσεις τον πωλητή για ότι απορίες έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα πάει στις αρχές Ιανουαρίου έκανα το εξής: Μπήκα σε ένα κατάστημα Vodafone στο κέντρο της Βουδαπέστης και ζήτησα ένα νουμεράκι για ίντερνετ. Με 13 περίπου ευρώ μου έδωσαν 2gb και χρόνο ομιλίας, που μου ήταν παααρα πολλά για 5 μέρες. Μιλα εκεί με έναν πωλητή και θα σε εξυπηρετήσει άμεσα. Να έχεις μαζί σου το διαβατήριο γιατί θα σου χρειαστεί! Καλό ταξίδι!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα πάει στις αρχές Ιανουαρίου έκανα το εξής: Μπήκα σε ένα κατάστημα Vodafone στο κέντρο της Βουδαπέστης και ζήτησα ένα νουμεράκι για ίντερνετ. Με 13 περίπου ευρώ μου έδωσαν 2gb και χρόνο ομιλίας, που μου ήταν παααρα πολλά για 5 μέρες. Μιλα εκεί με έναν πωλητή και θα σε εξυπηρετήσει άμεσα. Να έχεις μαζί σου το διαβατήριο γιατί θα σου χρειαστεί! Καλό ταξίδι!!!

 

Διαβατήριο ;γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να μπορέσεις να αποκτήσεις την κάρτα, θέλουν κι εκεί τα στοιχεία σου... Και αν θυμάμαι καλά, οι ταυτότητές οι Ελληνικές είναι μόνο στα ελληνικά.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να μπορέσεις να αποκτήσεις την κάρτα, θέλουν κι εκεί τα στοιχεία σου... Και αν θυμάμαι καλά, οι ταυτότητές οι Ελληνικές είναι μόνο στα ελληνικά.

 

Εχουν αλλάξει και γράφουν και αγγλικά οι νέες ταυτότητες .Αλλωστε δεν μπορεις να ταξιδευσεις με παλιά ταυτότητα στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Γράφει η ταυτότητα και αγγλικά και ελληνικά. Δεν έχω θέμα να ταξιδέψω στα σύνορα κλπ έτσι; δεν με ενδιαφέρει αν δε Μου δώσουν κάρτα, δεν υπάρχει περίπτωση να πάω να δώσω 53+ που θέλουν για διαβατήριο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για όσους ενδιαφέρονται να έρθουν Βουδαπέστη μιας και ήρθα, θα γράψω δυο λόγια για τα δεδομένα τους να ξέρετε τι παίζει.

 

Πήγα στο Corvin Plaza, είναι ένα εμπορικό και πήγα σε κατάστημα της Telenor και πήρα με 17€ περίπου πακέτο με 5GB και έμειναν στην κάρτα λεφτά να βάλω άλλα 2Gb νομίζω.. Πολύ καλή τιμή πιστεύω. 7GB τα σκίσαμε 4 άτομα. Πολύ καλό σήμα, άψογη κάλυψη 4G, τρομερές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα χρειαστεί να ταξιδέψω για περίπου 1 μήνα Παρίσι, έχει αλλάξει κάτι μέσα σε αυτόν τον 1 χρόνο απ' όταν άνοιξε το topic; Κυρίως και λόγω των αλλαγών στο roaming (που tbh δεν έχω παρακολουθήσει τι ακριβώς άλλαξε).

Με νοιάζει κυρίως να έχω τουλάχιστον 1GB ώστε άμα χρειαστώ κάτι να μπορώ να το ψάξω.

 

Τώρα από πακέτα data απ' ότι είδα δίνει με 5 ευρώ 400 ΜΒ, με 10 ευρώ 1GB και με 20 ευρώ 3GB. Καλό είναι να ενεργοποιήσεις όποιο πακέτο σε εξυπηρετεί online πριν το ταξίδι σου ώστε με αυτόν τον τρόπο να πληρώσεις μόνο την αξία αυτού (πχ. 5 ευρώ) και να μην χρειαστεί να βάλεις κάρτα πρώτα, αγοράζοντας μετά το πακέτο από το υπόλοιπό σου. Έτσι αποφεύγεις να σου μείνει αχρησιμοποίητο υπόλοιπο στην κάρτα σου και να πάει χαμένο. ;)

 

Για πόσο περίπου υπόλοιπο μιλάμε (aka πόσο περίπου κοστίζει μια κάρτα εκεί);

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επειδή εδώ που μενω δεν υπάρχει γραμμή του ότε σκέφτομαι να βάλω δορυφορικό ιντερνετ.

Μου γεννήθηκε λοιπόν η απορία αν μπορώ να κάνω ένα συμβόλαιο στη Βουλγαρία και η εγκατάσταση να γίνει στην Ελλάδα. Το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μεθάυριο φέυγω για Αμστερνταμ για πενθήμερο ταξίδι.

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια συμβουλή/εμπειρία για την κατάσταση με τις σιμ εκεί;

Κλασικές ερωτήσεις, αν αξίζει να ψαχτεί κανείς για τοπική σιμ που ουσιαστικά θα χρησιμοποιηθεί για data.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη,

Ευχαριστώ πολύ:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σύντομη ενημέρωση για επόμενους.

Τελικά πήρα μια Lebara για να βολευτώ τουλάχιστον στην αρχή. Η κάρτα ήρθε εντός 3 εργάσιμων (Πέμπτη βράδυ παραγγελία, χθες το πρωί είχε έρθει). Δεν ξέρω πώς έγινε το θαύμα (ακόμα και οι ίδιοι γράφουν 5-7 εργάσιμες). Ίσως επειδή τους έστειλα και ένα mail Παρασκευή να ρωτήσω γιατί δεν βρίσκω κάπου την παραγγελία για να βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά την βάλαν μπρος...

Πάντως είδα και για πιο μακροχρόνιες χρήσεις υπάρχει και η Free (http://mobile.free.fr/) που με 20/μήνα σου δίνει τον πατέρα σου και τη μάνα σου :X

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...