Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στέλνω μηνύματα στα Ελληνικά απο κινητα (android, wp, χωρις λειτουργικο ) και κανείς δεν παραπονέθηκε :)

 

 

Συνήθως τα sms απο Ευρώπη(ζώνη 1) προς Ελλάδα από ελληνικό κινητό με roaming κοστίζουν λιγότερο

απο το αν σταλούν απο τοπικό πάροχο (εκτός και αν υπάρχει κάποιο πακέτο)

Edited by ams
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, μιας και ο αποστολών θα είναι σύντομα μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Το να κρατάει ένα ελληνικό κινητό με roaming μόνο και μόνο για μηνύματα και να πρέπει να μπαίνουμε σε διαδικασίες για ανανέωση της κάρτας κλπ, άσε, να μας λείπει καλύτερα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τη Cytamobile-Vodafone (Cyta Κύπρου) στέλνω κανονικά μήνυμα με ελληνικά. Αν θες κάνουμε δοκιμή.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ιαπωνία για 3 μήνες. Δεν καταλαβαίνω όμως το πώς λειτουργούν οι συχνότητες και αν το κινητό μου είναι συμβατό με το εκεί δίκτυο. Κατ'αρχήν συγχωρήστε με γιατί είμαι εντελώς άσχετος για το πώς λειτουργούν οι συχνότητες.

 

Εγώ έχω ένα ZOPO ZP810, δύο κάρτες SIM, η μία 3G/2G, ή άλλη μόνο 2G.

 

Κατ'αρχήν, απ'ότι διάβασα υπάρχει μόνο LTE/4G/3G δίκτυο στην Ιαπωνία. Οπότε την δεύτερη κάρτα την ξεχνάω.

 

Από κει και πέρα, διάβασα ότι η μόνη συχνότητα του δικτύου εκεί είναι UMTS 2100Mhz.

 

Μπαίνοντας στο Engineer Mode του κινητού μου, βλέπω ότι αυτά τα Modes υποστηρίζονται από την συσκευή:

WCDMA-IMT-2000

WCDMA-PCS-1900

WCDMA-CLR-850

WCDMA-800

WCDMA-GSM-900

 

Σε online μαγαζιά που το πουλάνε, λέει ότι το 3G που υποστηρίζει είναι WCDMA 2100

 

Τι σημαίνουν αυτά για μένα; Θα λειτουργεί;

Edited by Eneekay
Έξτρα πληροφορίες
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι στο 3G δουλεύει στα 2100 Mhz. Η DoCoMo και η Softbank δουλεύουν στα 2100 οπότε θεωρώ πως δε θα έχεις πρόβλημα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαίρεται, θέλω να μιλάω στο εξωτερικό με το φίλο μου που είναι ναυτικός και δεν έχει σταθερό τόπο διαμονής. Πρώτον, ποια κάρτα πρέπει να αγοράσω για να μπορώ να μιλάω οπουδήποτε; Δεύτερον τα μηνύματα που στέλνω από Ελλάδα στο εξωτερικό χρεώνουν τον παραλήπτη;
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα δεν είναι σαφές. Δηλαδή πρέπει να μας πεις που θα τον καλεις. Στο δορυφορικό κινητό που έχει στο πλοίο ή σε απλό κινητό; Αν σε απλό κινητό ποιας χώρας;;
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό που είχε και στην Ελλάδα. Έχω πάρει την χρονοκάρτα του ΟΤΕ με 6 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν τον χρεώνω και εκείνον. Πάντως έχει και αμερικάνικο κινητό. Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του γιατί δεν βγάζω άκρη. Edited by athina4
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δε θα χρεωνεσαι περισσότερο από μια κλήση σε Ελληνικό κινητό. Αυτός όμως θα χρεώνεται τις εισερχόμενες κλήσεις. Αρα δεν είναι μια επιλογή που συμφέρει

 

Ειδικά αν ταξιδεύει σε χώρες εκτός ΕΕ. Αν ταξιδεύει σε χώρες εκτός ΕΕ και είναι στο πέλαγος δε θα πιάνει κινητό σε αρκετά σημεία οπότε εκεί η λύση είναι το δορυφορικό κινητό του πλοίου το οποίο όμως είναι ακριβό για σένα (αυτός δε χρεώνεται).

 

Αν είναι συγκεκριμένες μόνο χώρες στις οποίες θα ταξιδεύει μπορείς να δεις την πιθθανότητα να αγοράσει κάποια απο τις διεθνείς κάρτες sim. Στην περίπτωση αυτη εσύ θα χρεώνεσαι κλήση προς διεθνές κινητό και αυτός φτηνότερα (γενικά) από ότι σε Ελληνικό κινητό

 

Αυτο που θα πρότεινα είναι να κρατήσει την Ελληνική κάρτα μόνο για μηνύματα και επείγουσα επικοινωνία και να αγοράσει μια διεθνή κάρτα να τον καλείς και να σε καλεί

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το skype που μπορείς να κάνεις κλήσεις . Αν δεν θες αυτό τότε κοίτα για προγράμματα που έχουν ξεχωριστό πακέτο για κλήσεις στο εξωτερικό
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με εμπειρία για τουρκικό καρτοκινητό; Ποιό είναι πιο οικονομικό για:

Α) κλήσεις προς Ελλάδα

Β) κλήσεις στην Τουρκία

Γ) ιντερνετ

 

Χρειάζεται ταυτοποίηση; Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με εμπειρία σε τουρκικά καρτοκινητά; Ποιό είναι πιο οικονομικό για:

Α) κλήσεις προς Ελλάδα

Β) κλήσεις στην Τουρκία

Γ) ιντερνετ

 

Χρειάζεται ταυτοποίηση; Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνεις καιρό Τουρκία; Αν ναι εχε υπόψιν ότι η κάρτα πρέπει να δηλωθεί και πληρώνεις 110 λίρες για αυτό. Αν δηλαδή πρόκειται να μείνεις λίγο ίσως δεν αξίζει. Χρειάζεται λοιπόν ταυτοποίηση. Αν δεν το κάνεις σε κάποιο διάστημα θα σταματήσει να λειτουργεί... Σε λίγες μέρες πόσο ακριβώς εξαρτάται
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σκεφτομαι να παρω αυτο το κιν http://www.dx.com/p/mpie-t6s-quad-core-android-4-4-2-wcdma-bar-phone-w-5-5-hd-2gb-ram-4gb-rom-wi-fi-gps-black-357199#.VIyiOYF_tdN η αυτο http://www.dx.com/p/g9000-octa-core-android-4-2-2-wcdma-bar-phone-w-5-3-ips-fhd-16gb-rom-otg-gps-white-blue-327534#.VIyilIF_tdN

Αυτο που δε ξερω ειναι αν υποστηριζονται οι συχνοτητες τους στην ελλαδα. Μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζονται οι Ελληνικές συχνότητες και από τα δύο κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ο κουνιαδος μου ειχε παρει ενα iphone απο αμερικη το οποιο δεν δουλευει το 4G του εδω γιατι ειναι σε αλλη συχνοτητα απο αυτη που εχουν στις ΗΠΑ.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εγω εχω αγορασει iphone απο Ελλαδα ... οι 4G συχνοτητες στην Ευρωπη ειναι ιδιες? οι δικες μας συχνοτητες 4G ειναι ιδιες οπως στην Γερμανια πχ?

Link to comment
Share on other sites

Οι δικιες μας συχνότητες είναι οι ίδιες με το μεγαλύτερο μέρος Ευρώπης, Ασίας Αφρικής και Ωκεανίας .

Για περισότερα δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Mόνο τα iPhone 6 έχουν όλες τις παγκόσμιες μπάντες σε 4G.

 

Ωραια μια χαρα.Γιατι ειδα αρκετα 6ρια απο US σε σκρουτζομαγαζα και αναρωτιομουν γιατι .... εφοσον παιζουν σε ολες τις μπαντες τοτε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νομίζω ότι 3-4 μέρες μάλλον δε θα προλάβουν να το κλειδώσουν. Την καλύτερη κάλυψη γενικά την έχει η turkcell. Το καρτοκινητό λέγεται Hazir kart. Κόστιζε πέρσι 35 λίρες Τουρκίας και είχε 20 λίρες δωρεάν χρόνο.

 

Με τα χρήματα αυτά μπορείς να ενεργοποιήσεις ένα εβδομαδιαίο πακέτο 500 mb. Ρωτα στο κατάστημα να σου πουν πως το ενεργοποιείς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ήρθε η ώρα μου να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου τους φίλους του forum. Μου έχει συμβεί το εξής πούλησα ένα παλιό ericsson T20 στο εξωτερικό (Αυστραλία) μέσο ebay και ο αγοραστής μου λέει το εξής I purchased one of these phones from you but it only displays "SOS calls only" If you can tell me how to fix the problem I'll keep or I will have to return the one I have, μπορεί να μου πει κανείς γιατί δεν δουλεύει το κινητό στην Αυστραλία :( από ότι τσέκαρα στο internet και εκεί GSM 900 & 1800 έχουν http://www.gsmarena.com/network-bands.php3?sCountry=AUSTRALIA
;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...