Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που προσφέρουν τόσο διαδίκτυο μέσω κινητού, όσο και μέσω τηλεφώνου

Μέσω κινητού υπάρχει η Cyta, η MTN και η Primetel, ενώ μέσω τηλεφώνου είναι η Cyta και η Primetel.

Πληροφορίες θα βρεις στις ιστοσελίδες τους. Μια γενική ιδέα μπορείς να πάρεις εδώ

Να έχεις υπόψη ότι η παροχή σταθερού Internet από Cablenet και LTV είναι μέσω Cable, όχι μέσω τηλεφώνου.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

...

Oρίστε μιά καλή λίστα.

http://www.prepaidgsm.net/en/usa.php

 

Φοβερό site για συχνούς ταξιδιώτες... Όλα με μια ματιά!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταξιδεύω συχνά στη FYROM χρειάζομαι ένα καρτοκινητο. Μήπως ξέρει κανένας τι παίζει? δλδ από συνδέσεις καρτοκινητής, χρεώσεις κλπ. Ευχαριστώ!!
Goodness reflects the light and evil bears the seed of all darkness. These are the mirrors of the soul, reflections of the mind. Choose well...;)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ a16,

για κλήσεις σε σταθερό στην αλβανία υπάρχει και πακέτο απο σταθερό forthnet για 400' με κόστος 7 ευρώ.

Για κινητό όμως δεν έχω βρει κάτι από πάροχο σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας.

 

 

 

Με 14 ευρώ έχεις 150 λεπτα ομιλίας σε πολλές χώρες ανάμεσα στις οποίες και η Αλβανία

επιπλέον 150 σε όλα τα Ελληνικά νούμερα 1500 SMS και 1500 λεπτά προς WIND/Q 420 MB ιντερνετ

 

http://www.myphone.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=5057644

Q MEGA BUNDLE

 

 

Αν το κινητό είναι EAGLE 60 λεπτά με 5 ευρώ

https://www.wind.gr/gr/q/paketa-q/international/talk-to-italyalbania/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλουμε, περιστασιακά, να καλούμε (για σύντομης διάρκειας κλήσεις) ένα κινητό των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων [+97150...] και αναζητούμε οικονομικό τρόπο, είτε από κινητό είτε από σταθερό HOL. Δεν μας εξυπηρετεί οποιοδήποτε VOIP γιατί θα το χρησιμοποιεί και άτομο που δεν έχει υπολογιστή ή smartphone. Συνήθως επικοινωνούμε με το άτομο που βρίσκεται στα Εμιράτα μέσω Skype σε συγκεκριμένες ώρες, αλλά συχνά συμβαίνει να χρειαστεί κάποια άλλη ώρα να γίνει μια σύντομη κλήση η οποία βγαίνει πολύ ακριβή από το σταθερό ή τα καρτοκινητά και συμβόλαια που έχουμε τώρα σε χρήση.

Έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα ως πιο οικονομικά το Frog και το Tazamobile με 0,1667 ευρώ ανά λεπτό. Έχω καταλάβει καλά;

Από το Frog που έχω ήδη (καβάντζα) και έχω μέσα 25 ευρώ από ανανεώσεις με διπλασιασμό θα ισχύει κανονικά ή χρέωση αυτή; (Θα το δοκιμάσω κι εγώ αύριο και θα σας πω.)

Κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση;

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μπορείς να γραφτείς στο hotvoip. Χρεώνει 0,11 το λεπτό και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από σταθερό και κινητό μέσω αριθμού 211. Σαν κάρτα δηλαδη. Χρεωνει ανά λεπτό. Επίσης πρέπει να προαγοράσεις χρόνο 10 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές εξωτερικού του FROG δεν ισχύουν σε όσους έχουν διπλασιασμό.

 

"Οι χρεώσεις διεθνών κλήσεων ισχύουν για νέες ενεργοποίησεις και μεταφορές (κλήση στο 1330 ή 1317 ή 1319) στο νέο πρόγραμμα χρεώσεων FROG από 3/7/2013 ή για χρήστες που ενεργοποιήθηκαν πριν από τις 3/7/2013 στο προωθητικό πακέτο σύνδεσης FROG SPECIAL EDITION. "

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές εξωτερικού του FROG δεν ισχύουν σε όσους έχουν διπλασιασμό.

 

"Οι χρεώσεις διεθνών κλήσεων ισχύουν για νέες ενεργοποίησεις και μεταφορές (κλήση στο 1330 ή 1317 ή 1319) στο νέο πρόγραμμα χρεώσεων FROG από 3/7/2013 ή για χρήστες που ενεργοποιήθηκαν πριν από τις 3/7/2013 στο προωθητικό πακέτο σύνδεσης FROG SPECIAL EDITION. "

Ευχαριστώ, το πρόσεξα τώρα αυτό!

Ωραία, άρα αν πάρω ένα νέο FROG θα ισχύει, δηλαδή, το 0,1667.

Έτσι κι αλλιώς ο ενδιαφερόμενος για το θέμα είναι μια θεία μου, οπότε θα πάρει ένα πακέτο Frog και θα το ταυτοποιήσει στο όνομα της. Αν ίσχυε με το παλιό Φρογκ με το διπλασιασμό θα της μεταβίβαζα το δικό μου που έχει ήδη μπόλικο υπόλοιπο -ενώ τώρα θα πάρουμε ένα νέο αριθμό κι όλα καλά!

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μπορείς να γραφτείς στο hotvoip. Χρεώνει 0,11 το λεπτό και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από σταθερό και κινητό μέσω αριθμού 211. Σαν κάρτα δηλαδη. Χρεωνει ανά λεπτό. Επίσης πρέπει να προαγοράσεις χρόνο 10 ευρω.

Θα το δω και το hotvoip, απλώς επειδή είναι για τη θεία μου δεν θέλω να μπλέκω με υπηρεσίες δύσχρηστες για ηλεκτρονικά αναλφάβητους (πχ ανανεώσεις μέσω πιστωτικής από το ίντερνετ).

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 10 ευρώ τον Δεκέμβριο και στα διπλασιάζει , Βάζεις 10 ευρώ την πρώτη Ιανουαρίου και στα διπλασιάζει . Κάνεις αλλαγή πακέτου σε whats up με κόστος 7 ευρώ ( έδωσες 20 ευρώ και έχεις 28 ) . Κάνεις αλλαγή πακέτου σε FROG με μηδενικό κόστος. Καλωσόρισες στο ΝΕΟ FROG .
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 10 ευρώ τον Δεκέμβριο και στα διπλασιάζει , Βάζεις 10 ευρώ την πρώτη Ιανουαρίου και στα διπλασιάζει . Κάνεις αλλαγή πακέτου σε whats up με κόστος 7 ευρώ ( έδωσες 20 ευρώ και έχεις 28 ) . Κάνεις αλλαγή πακέτου σε FROG με μηδενικό κόστος. Καλωσόρισες στο ΝΕΟ FROG .

 

Γινονται ολα αυτα;;;

Link to comment
Share on other sites

Γινονται ολα αυτα;;;

 

Το Παληό FROG δεν μπορεί να μετατραπεί σε νέο αν έχει πάνω από 3 ευρώ.

Αν το κάνεις whats up ή Cosmokarta δεν χάνεις το υπόλοιπο σου , απλά σου παίρνει 7 ευρώ.

Η αλλαγή μετά σε Νέο FROG είναι δωρεάν. Εννοείται ότι δεν έχεις πλέον διπλασιασμό , αλλά εκμεταλεύτηκες τον διπλασιασμό Δεκεμβρίου + Ιανουαρίου

(10+2 + 10*2 )/1,12 = 35,74

35,74-7 = 28,74 .

Χάνεις βέβαια τον διπλασιασμό για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει στο 8έμα του Φρογκ να ρωτήσω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5097682#post5097682

για την συνέχεια αλλά έλαβα απάντηση εδώ :).

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

VECTONE MOBILE

1gb με 10 ευρω

απο το δεύτερο top up διπλασιάζει το ποσο που βαζεις.

και προς μερικες χωρες εχει μεχρι και 1ct το λεπτο!

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας & Χρόνια Πολλά,

επειδή θα μεταβώ Κροατία για 1 περίπου μήνα λόγω δουλειάς, μήπως γωρίζουμε ποια είναι η φθηνότερη λύση για κλήσεις ; (τόσο εισερχόμενες όσο και εξερχόμενες από/προς Ελλάδας). Δεν με ενδιαφέρει internet, μόνο κλήσεις.

Γενικά έχω ένα αριθμό mysims2go που με έχει βολέψει, αλλά είδα ότι οι χρεώσεις στην Κροατία είναι πιο ακριβές κι από τις ελληνικές εταιρείες κινητής.

Ευχαριστώ.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

H Κροατία ανήκει πλέον στην Ε.Ε. οπότε οι χρεώσεις είναι 0,09 η εισερχόμενη και 0,30 η εξερχόμενη .

Τί πρόγραμμα έχεις ; Συμβόλαιο ή καρτοκινητό; Πόσα δωρεαν λεπτά έχεις τον μήνα ;

Θα κάνεις πολλές κλήσεις ; Θα χρειαστείς internet ?

Link to comment
Share on other sites

H Κροατία ανήκει πλέον στην Ε.Ε. οπότε οι χρεώσεις είναι 0,09 η εισερχόμενη και 0,30 η εξερχόμενη .

Τί πρόγραμμα έχεις ; Συμβόλαιο ή καρτοκινητό; Πόσα δωρεαν λεπτά έχεις τον μήνα ;

Θα κάνεις πολλές κλήσεις ; Θα χρειαστείς internet ?

 

Έχω F2G και θα πρέπει να επικοινωνώ με Ελλάδα καθημερινά, ανάλογα και με τον φόρτο εργασίας.

Θα με καλούν αλλά θα καλώ κι εγώ. Ενδεχομένως να χρειαστεί να καλώ και εντός Κροατίας (πιο σπάνια όμως).

Internet δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Έχω F2G και θα πρέπει να επικοινωνώ με Ελλάδα καθημερινά, ανάλογα και με τον φόρτο εργασίας.

Θα με καλούν αλλά θα καλώ κι εγώ. Ενδεχομένως να χρειαστεί να καλώ και εντός Κροατίας (πιο σπάνια όμως).

Internet δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Σου έδωσα τις τιμές Roaming , είναι οι ίδιες είτε καλείς Ελλάδα είτε καλείς Κροατία ή όποια άλλη χώρα της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Γεια σας, πηρα ενα Galaxy s2 απο Αγγλια της εταιρειας Organge, το ειχε προηγουμενος κατοχος, ζηταει εναν κωδικο δικτυου οταν βαζεις Ελληνικη sim για να λειτουργησει, πια ειναι η λυση? Root στο κινητο? Ξερει κανενας αλλο τροπο? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις το network unlock code και αν θυμαμαι ορθα, τα αγγλικα ειναι τσουχτερη η τιμη γενικα

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μην παιρνει αλλη ρομ, να εχεις και ελληνικα.
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω ενα lumia 820 που ειναι κλειδωμενο απ'την AT&T, βαζω την καρτα σιμ και μου ζηταει εξτρα κωδικο για να ξεκλειδωσει το δικτυο. ειδα καποιο site που τους δινεις το IMEI και με 50 δολλαρια μου στελνουν τον κωδικο που χρειαζομαι, μαλλον ειναι 20 ψηφιος. ξερει κανεις αν με φλασσαρισμα θα ξεκλειδωσει? και με την ευκερια θα εχει και ελληνικα? εχω το phoenix αλλα δεν εχει να επιλεξω product για lumia 820 που εχει rm-825. αν υπαρχει καποια λυση θα μου ηταν πολυ χρησιμη, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω ξεκλειδώνει μόνο από την AT&T αλλά δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις στο επίσημο θέμα της συσκευής, My Forum > Συσκευές > Nokia > Nokia Windows Phones > [Επίσημο] Nokia Lumia 820. Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα με ενδιεφερε να γινει μια συζητηση, για τον 'κρατικό' 'οτε' της Ελβετίας.

Ειναι η μεγαλυτερη εταιρια τηλεπικοινωνιων στην Ελβετια, και παρεχει σταθερη και κινητη τηλεφωνία, καθώς και πλήθος υπηρεσιων βασισμένες στις τηλεπικοινωνίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή σας ημέρα από Μάλτα!

Από δίκτυο του εξωτερικού, μπορούμε να στείλουμε ελληνικό SMS στην Ελλάδα; Με κάποιο android κινητό; Ή θα έρθει αλαμπουρνέζικο;:worry:

Σας ευχαριστώωω!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...