Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναί , έχετε δίκιο , έτσι αναφέρεται ,

Μόνο που εγώ το δοκίμασα, και οι διεθνελις κλήσεις αφαιρούνται κανονικά από το BONUS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν το αμφισβητώ και δεν μου κάνει και εντύπωση. Επίσης δεν θα μου κάνει εντύπωση αν πχ αύριο αρχίσουν να εφαρμόσουν αυτό που έχουν ανακοινώσει. Το έχουν ξανακάνει άλλωστε
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχετε κανει τελευταια προσπαθεια να φτιαξετε εναν λογαριασμο στο google η στο youtube, θα εχετε παρατηρησει οτι ζηταει ενα κινητο να στειλει εναν κωδικο επιβεβαιωσης με sms. Φυσικα και δεν θελω να δωσω το κινητο μου, διοτι ειναι δηλωμενο στο ομομα μου. Υπαρχει λοιπον τροπος να δεχτω το sms μεσω καποιας online υπηρεσιας δωρεαν sms η κατι τετοιο ??

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Ντινος

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Μόνο αν πάρεις αδήλωτο καρτοκινητό, ενεργοποιημένο ή καρτοκινητό Εσθονίας, Αγγλίας κ.λπ. που δεν θέλουν ταυτοποίηση (ακόμα).
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά χαιρετώ,

 

Είμαι νέος χρήστης και έχω την εξής απορία... Έχω να κάνω δύο ταξίδια στις ΗΠΑ μέσα στο επόμενο δίμηνο και θέλω να δω πως με συμφέρει να χρησιμοποιήσω το iPhone μου για κλήσεις, SMS και Internet.

 

Την τελευταία φορά που έκανα το λάθος να κατεβάσω δεδομένα στο iPhone από Αγγλία και Δανία, μου ήρθε λογαριασμός γύρω στα 2.800€ (!) και δε θέλω να ζήσω τα ίδια.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω; Υπάρχει λύση πχ. σαν καρτοκινητό στην Αμερική που θα μπορέσω να περάσω στο iPhone και να έχω τουλάχιστον συγκεκριμένη χαμηλή χρέωση για Internet. Τηλεφωνία και SMS δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα, με ενδιαφέρει περισσότερο να τσεκάρω τα mail μου ανά πάσα χρονική στιγμή από το τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Find me at enternity...
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω στην Αμερικη δεν υπαρχουν καρτοκινητα και συσκευες αγοραζεις μεσω συμβολαιου. Δηλαδη δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης δικτυου με μια συσκευη. Καλυτερα να ρωτησεις την εταιρεια σου αν εχει data plan για roaming στο εξωτερικο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω συμβόλαιο πχ. για ένα μήνα με έναν πάροχο και να πληρώσω μόνο το πάγιο για ομιλία, κλήσεις και data;
Find me at enternity...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με ενα γργηγορο ψαξιμο στο site της t-mobile ειδα οτι εχουν prepaid phone. δεν γνωριζω αν δινουν μονο καρτα sim. Εχω την εντυπωση οτι ειναι κλειδωμενο καρτοκινητο οπως ειχαμε πριν χρονια και εδω.

edit Βρηκα οτι δινει και SIM http://www.t-mobile.com/shop/phones/Cell-Phone-Detail.aspx?cell-phone=T-Mobile-SIM-Card Αλλα δεν γνωριζω δυνατοτητες για internet και χρεωσεις..

Δεν νομιζω να ειναι καρτοκινητη sim παντως,

 

Μπερδεμενα τα πραγματα στην αμερικη...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε, θα προσπαθήσω να τους πάρω τηλεφωνάκι το βράδυ να μάθω περισσότερα στοιχεία. ;)
Find me at enternity...
Link to comment
Share on other sites

Καποιος απο δω μεσα που εχει κανει ταξιδι θα σε βοηθησει περισσοτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Η T-mobile πουλάει προπληρωμένες SIM. Αλλά το καλύτερο και φθηνότερο είναι να χρησιμοποιήσεις τα χιλιάδες wireless spots που υπάρχουν παντού - σε όλα τα starbucks για παράδειγμα. Και για αυτά, η t-mobile πουλάει τις υπηρεσίες και είναι πολύ φθηνότερες και το internet πολύ ταχύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Και στο αμερικάνικο να τον καλείς, πάλι θα χρεώνεται ανάλογα με το πακέτο που έχει. Καλύτερα να τον καλείς στο ξενοδοχείο του.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Έχω μία ερώτηση για τους πιο ειδικούς. Αν ένα κινητό(NOKIA,αν και δε νομίζω να έχει σχέση η μάρκα) είναι simlocked σε Vodafone UK, γνωρίζετε αν με Vodafone Ireland δουλεύει ή απαιτείται unlock?

prezak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Έχω μία ερώτηση για τους πιο ειδικούς. Αν ένα κινητό(NOKIA,αν και δε νομίζω να έχει σχέση η μάρκα) είναι simlocked σε Vodafone UK, γνωρίζετε αν με Vodafone Ireland δουλεύει ή απαιτείται unlock?

 

Όχι, θέλει ξεκλείδωμα, είναι διαφορετικά δίκτυα. Έχω δει κάποια προϊόντα στο ebay που αχρηστεύουν το κλείδωμα (ψάξε sim unlock card), δεν ξέρω όμως κατά πόσο κάνουν δουλειά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θέλει ξεκλείδωμα, είναι διαφορετικά δίκτυα. Έχω δει κάποια προϊόντα στο ebay που αχρηστεύουν το κλείδωμα (ψάξε sim unlock card), δεν ξέρω όμως κατά πόσο κάνουν δουλειά.

 

Ευχαριστώ Hostis. Όχι ευτυχώς δεν πήρα κινητό κλειδωμένο. Αφού τώρα ξέρω ότι θέλει ξεκλείδωμα, θα πάρω έτοιμο unlocked ή simlocked σε Vodafone Ireland.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

prezak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Hostis. Όχι ευτυχώς δεν πήρα κινητό κλειδωμένο. Αφού τώρα ξέρω ότι θέλει ξεκλείδωμα, θα πάρω έτοιμο unlocked ή simlocked σε Vodafone Ireland.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

...αν εχεις κλειδωμενο κινητο ειναι πολυ ευκολο να το ξεκλειδωσεις....υπαρχουν στο e-bay διαφορες ghost sim...σε πολυ μικρες τιμες...την δικια μου την πηρα 2 € και ξεκλειδωσα ενα κινητο απο Αυστραλια που το ειχα για πεταμα...:)...ψαξ'το...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...αν εχεις κλειδωμενο κινητο ειναι πολυ ευκολο να το ξεκλειδωσεις....υπαρχουν στο e-bay διαφορες ghost sim...σε πολυ μικρες τιμες...την δικια μου την πηρα 2 € και ξεκλειδωσα ενα κινητο απο Αυστραλια που το ειχα για πεταμα...:)...ψαξ'το...

 

Χμμμ, με βάζεις σε δείλημα τωρα!

prezak
Link to comment
Share on other sites

...αν εχεις κλειδωμενο κινητο ειναι πολυ ευκολο να το ξεκλειδωσεις....υπαρχουν στο e-bay διαφορες ghost sim...σε πολυ μικρες τιμες...την δικια μου την πηρα 2 € και ξεκλειδωσα ενα κινητο απο Αυστραλια που το ειχα για πεταμα...:)...ψαξ'το...

Δηλαδη πως λειτουργεί αυτη η κάρtα sim?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως λειτουργεί αυτη η κάρtα sim?

 

ειναι μια πολυ λεπτη καρτα....στο παχος ενος φιλμ και μπαινει σαντουιτσ μεταξυ κινητου και sim....δεν θελει καμμια ρυθμιση....με το που την βαλεις και ανοιξεις το κινητο εχει ξεκλειδωθει...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια πολυ λεπτη καρτα....στο παχος ενος φιλμ και μπαινει σαντουιτσ μεταξυ κινητου και sim....δεν θελει καμμια ρυθμιση....με το που την βαλεις και ανοιξεις το κινητο εχει ξεκλειδωθει...

 

Αυτήν εννοούσα κι εγώ. Έχω διαβάσει από πολλούς θετικές κριτικές, απλά με αυτά τα κινέζικα προϊόντα είναι κορώνα γράμματα, άλλες φορές λειτουργούν, άλλες όχι. Πάντως αν είναι για δύο ευρώ μόνο δεν χάνει κανείς κάτι να δοκιμάσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το τι τον συμφερει να επικοινωνησει καποιος με το Αφγανισταν. Καποιος δικος μου θα ταξιδεψει για αυτη την χωρα και θα μενει αρκετους μηνες. Εψαξα και βρηκα την Q card ως φθηνοτερη λυση να καλω στο Αφγανισταν νομιζω 0.50 λεπτα το λεπτο ενω οι αλλες φθανουν και τα 6 ευρω. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι: αυτος που θα ειναι Αφγανισταν τον συμφερει καλυτερα να παρει μια sim απο εκει ή να παρει μια sim απο ελλαδα?? Εγω οταν καλω στην ελληνικη καρτα στο αφγανισταν θα χρεωνομαι και εγω?? αν εχει καρτα απο εκει οταν τον καλω εγω θα χρεωνομαι μονο εγω ή και αυτος???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε όλες τις περιπτώσεις κοστίζει λιγότερο να πάρει κάποιος sim card τοπικού δικτύου. Αφ' ενός μεν χρεώνεται λιγότερο όταν καλεί, αφ' ετέρου δεν χρεώνεται όταν καλείται.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

αυτος που θα ειναι Αφγανισταν τον συμφερει καλυτερα να παρει μια sim απο εκει ή να παρει μια sim απο ελλαδα??

 

μια απο εκει....

 

Εγω οταν καλω στην ελληνικη καρτα στο αφγανισταν θα χρεωνομαι και εγω??

 

μα και βεβαια εσυ θα χρεωνεσε σαν κανονικη κληση και αυτος θα χρεωνεται σαν εισερχομενη περιαγωγη και μαλιστα αρκετα....

 

αν εχει καρτα απο εκει οταν τον καλω εγω θα χρεωνομαι μονο εγω ή και αυτος???

 

μονο εσυ...

 

 

περισσοτερα εδω

http://www.prepaidgsm.net/en/afghanistan.html

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους. Τελικα θα παρω μια Q card γιατι νομιζω οτι ειναι η φθηνοτερη απο ολες και αυτος που θα παει αφγανισταν θα παρει μια καρτα απο εκει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...