Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οσοι ενδιαφέρονται για φθηνές κλήσεις από κινητό (στο εσωτερικό αλλά και προς Ελλάδα) στις χώρες Ηνωμένο Βασίλειο, Ολλανδία, Νορβηγία, Δανία, Σουηδία, Ισπανία, Ελβετία, http://www.lebara.com/.

Το χρησιμοποιεί κανείς? Πρόσφατα ήμουν Λονδίνο και έπεσε στα χέρια μου μια τέτοια sim card και οι χρεώσεις προς Ελλάδα, ήταν πράγματι φτηνές.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ενδιαφέρονται για φθηνές κλήσεις από κινητό (στο εσωτερικό αλλά και προς Ελλάδα) στις χώρες Ηνωμένο Βασίλειο, Ολλανδία, Νορβηγία, Δανία, Σουηδία, Ισπανία, Ελβετία, http://www.lebara.com/.

Το χρησιμοποιεί κανείς? Πρόσφατα ήμουν Λονδίνο και έπεσε στα χέρια μου μια τέτοια sim card και οι χρεώσεις προς Ελλάδα, ήταν πράγματι φτηνές.

 

 

...καλη φαση...θα ειμαι Λονδινο σε λιγες μερες...θα παρω και εγω μια και θα σας πω εντυπωσεις....:)

 

ΥΓ...βλεπω ενα μικρο αρνητικο στην καρτα...γραφει στην ηλ. ανανεωση οτι "Please note: you must have a UK issued Credit / Debit Card to top-up online"...αυτο λιγο δυσχεραίνει την χρηση της αν εισαι εκτος UK

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα και εγώ αυτό με την ανανέωση, ωστόσο, όπως μου είπαν όταν την πήρα, μπορεί να είναι με μηδέν υπόλοιπο μέχρι και 18 μήνες. Οπότε αν πράγματι χρειάζεται η κάρτα σε κάποιον, τότε μάλλον είναι πιθανό να ταξειδεύει πιό συχνά από κάθε 18 μήνες. Αλλωστε μπορείς να κρατήσεις μια κάρτα ανανέωσης (top up όπως λέγονται) και πάνω στο 18μηνο να την ανανεώσεις και να κάνεις μια χρεώσιμη κλήση, οπότε πάς για άλλους 18 μήνες. Πάντως εγω που την χρησιμοποίησα τις προάλλες στο Λονδίνο, σώθηκα.... Κάρτες βρίσκεις εύκολα στο Post Office και στα phones4u που είναι αλυσίδα καταστημάτων και έχει πολλά outlets. Ας πεί και όποιος άλλος τις εντυπώσεις του.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω ενα προβλημα με την επεκταση εγγυησης toshiba και πρεπει να παρω τηλ σε αυτο το νουμερο. το ερωτημα ειναι πως γινεται αυτο? δηλαδη τι πρεπει να πληκτρολογησω για να επικοινωνησω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο σχετικά πρόσφατο ταξίδι μου στη Λευκωσία αποφάσισα να πάρω 1 κρτοκινητό της MTN για να εξυπηρετούμαι... μέχρι εδώ όλα καλά. Και το δίκτυο μια χαρούλα, και οι χρεώσεις για κλήσεις προς Ελλάδα (για την Κύπρο δεν συζητάμε... μου φαινόταν τζάμπα!) και όλα καλά.

 

Το ζόρι μου όμως ήταν (και είναι) ότι το νούμερο που μου δώσαν ήταν "φεύγα"! Δεν μπορώ μέχρι και σήμερα να το απομνημονεύσω!

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου βρει 1 εύκολο νούμερο Κυπριακής καρτοκινητής? είναι πολύ άκομψο να με ρωτά κάποιος σε επαγγελματικό ραντεβού το τηλέφωνό μου και να του λέω περίμενε να δω ποιο είναι... το έχω στη μνήμη!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο σχετικά πρόσφατο ταξίδι μου στη Λευκωσία αποφάσισα να πάρω 1 κρτοκινητό της MTN για να εξυπηρετούμαι... μέχρι εδώ όλα καλά. Και το δίκτυο μια χαρούλα, και οι χρεώσεις για κλήσεις προς Ελλάδα (για την Κύπρο δεν συζητάμε... μου φαινόταν τζάμπα!) και όλα καλά.

 

Το ζόρι μου όμως ήταν (και είναι) ότι το νούμερο που μου δώσαν ήταν "φεύγα"! Δεν μπορώ μέχρι και σήμερα να το απομνημονεύσω!

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου βρει 1 εύκολο νούμερο Κυπριακής καρτοκινητής? είναι πολύ άκομψο να με ρωτά κάποιος σε επαγγελματικό ραντεβού το τηλέφωνό μου και να του λέω περίμενε να δω ποιο είναι... το έχω στη μνήμη!

 

Ευχαριστώ!

Περνα απο την ΜΤΝ, εξηγισε τους την κατασταση και μαλλον κατι θα μπορουν να κανουν για να σε βοηθησουν και λογικα και στην ΑΤΗΚ κατι θα μπορουν να κανουν:)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

το ζόρι μου είναι ότι δεν είμαι στην Κύπρο αυτή τη στιγμή. Θα ξανακατέβω στα τέλη Μαίου και μάλλον δύσκολα θα έχω το χρόνο να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες...

 

Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω το παλιό νούμερο... άλλωστε λόγο της αδυναμίας μου να το αποστηθίσω το έχω δώσει σε ελάχιστα άτομα.

 

Απλά με ενδιαφέρει, αν μπορεί κάποιος να μου βρει 1 εύκολο νούμερο, να του στείλω τα χρήματα και να μου το στείλει ταχυδρομικώς, ώστε κατεβαίνοντας κάτω σε 20 περίπου μέρες να το έχω ανα χείρας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως εγω δεν μπορω να σε βοηθισω σ'αυτο αυτο το καιρο. Για να δουμε θα βρεθει κανεις εθελοντης ? :cool:

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και μια αγγελία με την ένδειξη "ζήτηση", μπορεί να σε βοηθήσει. Η στειλε pm σε κάποιο παιδί από την κύπρο να σου βρει ένα.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο θα παω στο Κοσσοβο για αποστολη.Μηπως ξερει κανεις αν μπορω με ελληνικο καρτοκινητο να μιλαω οικονομικα στην Ελλαδαρα μας???

Ας ειναι με οποιδηποτε εταιρια κινητης η λυση :worry:

ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ...Ο ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Έχω ένα φίλο στη δύναμη στη Μητρόβιτσα, που καεβαίνει σύντομα πίσω.

 

Αυτό που έκανε (αυτό που έκαναν όλοι) ήταν να πάρουν μια κάρτα (σα καρτοκινητό) από το κόσσοβο. Το συμβόλαιο που είχε τον έγδαρε (μέχρι να βάλει την Κοσσοβάρικη κάρτα).

 

Καλό κουρ΄αγιο όταν ανέβεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω στο Τόκυο στο τέλος Ιουνίου για 3-4 μέρες και απ την υποστήριξη του δικτύου κινητής τηλεφωνίας που έχω μου είπαν ότι πολύ λίγες συσκευές της ελληνικής αγοράς λειτουργούν στην Ιαπωνία.

Αυτοί πρέπει να έχουν δίκτυο 3G υψηλής ταχύτητας.

Ξέρει κανείς τι κινητά δουλεύουν εκεί?

Το Sony Κ800i που έχω θα δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εργαζόμενοι στο τμήμα ασφαλείας της Deutsche Telekom κατηγορούνται ότι παραβίασαν τη γερμανική νομοθεσία σχετικά με το απόρρητο των τηλεπικοινωνιών, σε μια προσπάθεια να ανακαλύψουν από που προέρχονται διαρροές πληροφοριών προς τα μέσα ενημέρωσης.

 

Ο όμιλος είχε επιφορτίσει ιδιωτική εταιρεία ασφάλειας με την αξιολόγηση συνομιλιών που είχαν υποκλαπεί με στόχο τον εντοπισμό των προσώπων που διοχέτευαν απόρρητα στοιχεία της εταιρείας σε δημοσιογράφους.

 

Χρησιμοποιώντας τα αρχεία της εταιρείας με τους αριθμούς, τη διάρκεια και τις ημερομηνίες των τηλεφωνημάτων, η εταιρεία ασφάλειας αναζητούσε επαφές ανάμεσα σε διευθυντικά στελέχη του γερμανικού κολοσσού τηλεπικοινωνιών και δημοσιογράφων.

 

Το θέμα έφερε στο φως της δημοσιότητας το γερμανικό περιοδικό Der Spiegel. Σύμφωνα με το περιοδικό, η παρακολούθηση διήρκησε για τουλάχιστον ένα χρόνο, από το 2005 έως το 2006.

 

Το Spiegel επικαλείται έγγραφο το οποίο αναφέρει ότι «στόχος των υποκλοπών με τις κωδικές ονομασίες 'Κλίπερ' και 'Ράινγκολντ' ήταν η αξιολόγηση εκατοντάδων χιλιάδων συνδιαλέξεων κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, που γίνονταν από συσκευές που ανήκαν σε δημοσιογράφους, οι οποίοι κάλυπταν το ρεπορτάζ των δραστηριοτήτων της Deutsche Telekom».

 

Η Deutsche Telekom υποστηρίζει ότι δεν υπήρξε υποκλοπή τηλεφωνημάτων, αλλά ότι υπήρξε παράνομη πρόσβαση στα στοιχεία των τηλεφωνημάτων.

 

Επίσης δήλωσε ότι το 2007 έγινε αναδιάρθρωση του τμήματος ασφαλείας, προκειμένου να είναι σίγουρη ότι αυτό λειτουργεί μέσα στα πλαίσια του νόμου.

 

Η Εισαγγελία της Βόννης μελετά τον φάκελο της υπόθεσης, εξετάζοντας το ενδεχόμενο διενέργειας προανάκρισης.

 

Όπως αναφέρει η Deutsche Welle, ο διευθύνων σύμβουλος της Deutsche Telekom, Ρενέ Όμπερμαν υπόσχεται ότι θα κάνει τα πάντα για τη διαλεύκανση της υπόθεσης.

 

«Η υπόθεση αυτή ήλθε σε μια περίοδο που η Deutsche Telekom αγωνίζεται πόντο-πόντο να ανακτήσει έδαφος. Σε μια φάση που εργαζόμαστε σκληρά για να επιστρέψουμε στις επιτυχίες και να ακολουθήσουμε σε μια καλή πορεία. Εάν επιβεβαιωθούν αυτά τα περιστατικά θα έχουμε δεχθεί ένα ισχυρό πλήγμα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω ότι η υπόθεση θα διαλευκανθεί. Το προεδρείο του ομίλου και εγώ ο ίδιος θα κάνουμε τα πάντα προκειμένου να πέσει γρήγορα άπλετο φως στα πράγματα και θα πάρουμε μέτρα για το μέλλον» δήλωσε ο Ρ.Όμπερμπαν.

 

Ο διευθυντής της DT την περίοδο εκείνη, Κάι Ούβε Ρίκε δηλώνει ότι δεν έδωσε εντολή για παραβίαση της νομοθεσίας, πρόσθεσε ωστόσο ότι χρησιμοποίησε προσημειωμένα ντοκουμέντα και παραπλανητικές πληροφορίες για την ανακάλυψη των διαρροών.

 

Πηγή http://www.in.gr/NEWS/article.asp?lngEntityID=903563

Link to comment
Share on other sites

Orange:Πακέτο σύνδεσης με 4EUR, που περιλαμβάνει 4EUR χρόνο ομιλίας.

Μπορείτε να διαλέξετε το γενικό πρόγραμμα, ή φθηνές χρεώσεις προς 1 αριθμό ή φθηνές χρεώσεις προς 5 αριθμούς. (όχι απαραίτητα orange).

Το πακέτο σύνδεσης περιλαμβάνει οδηγίες και στα Αγγλικά.

 

Vodafone: Πακέτο σύνδεσης με 4EUR, που περιλαμβάνει 4EUR χρόνο ομιλίας.

Τρέχει μία προσφορά στην οποία με 3 EUR/μήνα παίρνεις 90λεπτά κλησεων τον μήνα για ένα χρόνο.

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα επισκεφτώ σύντομα την Αμερική (Florida) με κάποιον φίλο μου για δουλειές (για 10 μέρες) και ψάχνω να βρω τι παίζεται με την κινητή τηλεφωνία εκεί.

 

Διαβάζοντας τα διάφορα θέματα εδώ (δυστυχώς είναι αρκετά παλιά τα περισσότερα), μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες:

 

1) Το Nokia 3410 είναι tri-band? Στο user-guide αναφέρεται σαν dual-band, αλλά εδώ και σε αρκετά άλλα sites αναφέρεται σαν 900/1800/1900.:wacko:

 

2) Γιατί ο Γερμανός και η Cosmote είπαν στον φίλο μου ότι με το 3410 θα μπορεί μόνο να δεχτεί κλήσεις και όχι να κάνει? :confused:

 

3) Το 90% της επικοινωνίας θα είναι μεταξύ μας (δηλαδή εντός της ίδιας πολιτείας). Συμφέρει να αγοράσουμε 2 κάρτες από εκεί και να χρησιμοποιούμε αυτές για την μεταξύ μας επικοινωνία?

 

4) Αν ενεργοποιήσουμε το roaming για τα κινητά μας από εδώ, μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους ίδιους αριθμούς εκεί? Συμφέρει από άποψη χρέωσης για τις μεταξύ μας κλήσεις?

 

5) Κάπου έχω δει ότι μπορείς να νοικιάσεις κινητό για κάποιες μέρες. Το έχει δοκιμάσει κάνεις? Συμφέρει?

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα επισκεφτώ σύντομα την Αμερική (Florida) με κάποιον φίλο μου για δουλειές (για 10 μέρες) και ψάχνω να βρω τι παίζεται με την κινητή τηλεφωνία εκεί.

 

Διαβάζοντας τα διάφορα θέματα εδώ (δυστυχώς είναι αρκετά παλιά τα περισσότερα), μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες:

 

1) Το Nokia 3410 είναι tri-band? Στο user-guide αναφέρεται σαν dual-band, αλλά εδώ και σε αρκετά άλλα sites αναφέρεται σαν 900/1800/1900.:wacko:

 

2) Γιατί ο Γερμανός και η Cosmote είπαν στον φίλο μου ότι με το 3410 θα μπορεί μόνο να δεχτεί κλήσεις και όχι να κάνει? :confused:

 

3) Το 90% της επικοινωνίας θα είναι μεταξύ μας (δηλαδή εντός της ίδιας πολιτείας). Συμφέρει να αγοράσουμε 2 κάρτες από εκεί και να χρησιμοποιούμε αυτές για την μεταξύ μας επικοινωνία?

 

4) Αν ενεργοποιήσουμε το roaming για τα κινητά μας από εδώ, μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους ίδιους αριθμούς εκεί? Συμφέρει από άποψη χρέωσης για τις μεταξύ μας κλήσεις?

 

5) Κάπου έχω δει ότι μπορείς να νοικιάσεις κινητό για κάποιες μέρες. Το έχει δοκιμάσει κάνεις? Συμφέρει?

 

 

Πάρε 2 κάρτες από εκεί. Το να έχεις τα Ελληνικά κινητά εκεί είναι πανακριβα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 2 κάρτες από εκεί. Το να έχεις τα Ελληνικά κινητά εκεί είναι πανακριβα

 

παρε 2 κινητα τηλεφωνα και καρτες μαζι....κανουν καπου 12 δολλαρια το ενα....ισως και λιγοτερο αν θυμαμαι καλα...:lol::lol:...θα τα βρεις προσφορα σε target και Walgreens ..... :lol::lol:....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στο αεροδρόμιο παίζει να βρω τίποτα?

 

...μπα...δεν νομιζω...αλλα Walgreens θα βρεις σχεδον παντου....

 

http://www.walgreens.com/storelocator/find.jsp

 

κοιτα αν εχει κοντα στο ξενοδοχειο σου

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ή θα πάρετε κάποια πάμφθηνα πακέτα κινητού+κάρτας SIM (prepaid) από εκεί, ή θα παραγγείλετε 2 κάρτες SIM από τώρα να σας έρθουν σπίτι σας πριν φύγετε. Το δεύτερο το έχει κάνει γνωστός μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis an symferei (tarifes)na agorasei ena tsechiko vodafone kartokinito gia na kanei kliseis pros Ellada,se sxesei panta me tis eyrwtarifes?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...