Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδή χρεώνομαι και εγώ 1.19 και ο άλλος που με καλεί?

 

εκτος από αυτό βασικά θα την χρειαστώ να μιλάω και εκεί (στη πράγα) με τους φίλους μου(που θάναι και αυτοί πράγα) για να μην χανόμαστε κτλ..

 

Χρεώσεις sms ξέρεις?

 

Aυτός που σε καλεί χρεώνεται κανονικά ελληνικό κινητό Vodafone (σαν να βρίσκεσαι στην Ελλάδα). Το διεθνές κόστος το πληρώνεις εσύ με τις χρεώσεις που σου προανέφερα. Χρέωση sms: 0.2672 ευρώ + ελληνική κανονική χρέωση sms.

Link to comment
Share on other sites

Aυτός που σε καλεί χρεώνεται κανονικά ελληνικό κινητό Vodafone (σαν να βρίσκεσαι στην Ελλάδα). Το διεθνές κόστος το πληρώνεις εσύ με τις χρεώσεις που σου προανέφερα. Χρέωση sms: 0.2672 ευρώ + ελληνική κανονική χρέωση sms.

 

ok κατάλαβα....χρεώσεις στα ύψη:mad: :mad: .......thanks.....;)

nokia 6210/nokia 3210/nokia 3310/nokia 3410/nokia 3650/nokia 6600/nokia 6220/nokia n73/nokia n82
Link to comment
Share on other sites

Στην Πράγα θα πας για να μιλάς στο κινητό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για Πράγα εγω θάπερνα ένα United-Mobile, ποτ είναι νέο παγκόσμιο καρτοκινητό, που έχει κόστος μηδέν στα εισερχόμενα και από 0,39/λεπτό για εξερχόμενα προς ελληνικά σταθερά και από 0,79/λεπτό προς ελλ.κινητά. Είναι νέο δίκτυο με mobile callback από Ελβετία-Λιχτενσταίν. Το αγοράζεις από mediamarkt. Μπες στο site τους με .gr να δείς περισσότες πληροφορίες. Κάνει 39 ευρώ με φπα και έχει και 15 ευρώ να μιλήσεις.

Για παρέες όπου όλοι έχουν united-mobile, έχει ταρίφα on-net από 0,39/λεπτό.

Με την οικονομία που κάνεις πας ψώνια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάω Κούβα σε λίγες ημέρες και μου έπεσαν τα μαλιά βλέποντας τις χρεώσεις για εκεί. 6€ περίπου το λεπτό. Μάλλον συμφέρει η United Mobile σου γράφω τα στοιχεία.

 

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ - ΚΥΠΡΟ

 

United Telecom A.E.

 

Λαγουμιτζή 4, Καλλιθέα, 17671, Αθήνα

Τηλ. 210-9210877

Fax. 210-9210827

 

http://www.united-telecom.gr

mail: info@united-telecom.gr

Σημεία Πώλησης (Αλφαβητικά ανά περιοχή)

 

Αθήνα: United Telecom A.E. - Λαγουμιτζή 4 Καλλιθέα, 17671 - τηλ. 210 9210877 - fax. 210 9210827

Παλλήνη: HACSNET - Ελαιώνων 4, Παλλήνη Αττικής, 15351- Τηλ./Fax: 210 6667683

Θήβα: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΠΕ - Π. Δράκου 19 - Τηλ. 22620 89111 - Fax. 22620 25086

 

Υπάρχει και σε όλα τα Media-Markt της Αθήνας και Θεσ/κης και επεκτέινεται ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, διατίθεται προσφάτως στην Ελλάδα (πχ από καταστήματα Media Markt) η παγκόσμια καρτοκινητή της United-Mobile με mobile-callback, που έχει 0 κόστος εισερχομένων κλήσεων για Κίνα, και εξερχόμενα από 0,39/λεπτό πρός σταθερά και από 0,79 προς ελλ.κινητά. Μεταξύ κινητών united mobile υπάρχει και η ταρίφα on-net από 0,39/λεπτό (όλα σε ευρώ) μεταξύ ελλάδας και κίνας και έχει και online αναλυτικό λογαριασμό. Δείτε το, συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, διατίθεται προσφάτως στην Ελλάδα (πχ από καταστήματα Media Markt) η παγκόσμια καρτοκινητή της United-Mobile με mobile-callback, που έχει 0 κόστος εισερχομένων κλήσεων για Κίνα, και εξερχόμενα από 0,39/λεπτό πρός σταθερά και από 0,79 προς ελλ.κινητά. Μεταξύ κινητών united mobile υπάρχει και η ταρίφα on-net από 0,39/λεπτό (όλα σε ευρώ) μεταξύ ελλάδας και κίνας και έχει και online αναλυτικό λογαριασμό. Δείτε το, συμφέρει.

 

Nα ενημερώσω (υπεύθυνα) ότι από πέρσι και μέχρι σήμερα η united mobile δεν έχει (δυστυχώς) roaming στην Κίνα. Είναι κάτι που θα φτιαχτεί πιθανόν κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν δεν έχει....

Link to comment
Share on other sites

Nα ενημερώσω (υπεύθυνα) ότι από πέρσι και μέχρι σήμερα η united mobile δεν έχει (δυστυχώς) roaming στην Κίνα. Είναι κάτι που θα φτιαχτεί πιθανόν κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν δεν έχει....

 

...περιεργο....στην Ιστοσελιδα τους αναφερουν οτι εχει roaming και δωρεαν εισερχομενες στην Κινα.... δοκιμασες με αλλο δικτυο;;; :confused:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...περιεργο....στην Ιστοσελιδα τους αναφερουν οτι εχει roaming και δωρεαν εισερχομενες στην Κινα.... δοκιμασες με αλλο δικτυο;;; :confused:

 

Στην Κίνα έχουν Roaming Μόνο με China Unikom. Είναι γνωστό το πρόβλημα. Εαν καλέσεις εξυπηρέτηση πελατών θα στο επιβεβαιώσουν (+423663099911).....

 

Κακώς δεν έχουν ανανεώσει την ιστοσελίδα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και η Unicom δεν είναι άσχημη. Τουλάχιστον στις πόλεις μια χαρά σήμα έχει.

Για την επαρχία δεν γνωρίζω. Αλλά, όπως είπα και παραπάνω, για την Unicom και το GSM δίκτυό της, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί ήξερα μόνο έναν Κορεάτη που είχε μάλιστα CDMA καρτοκινητό unicom... Και όποιον και να ρώτησα, δεν ήξερε να μου πει γιατί όλοι είχαν CMCC...

 

Πάντως συμφέρει εάν έχει δωρεάν εισερχόμενες, αν και οι εισερχόμενες στα καρτοκινητά της unicom είναι πάμφθηνες!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και η Unicom δεν είναι άσχημη. Τουλάχιστον στις πόλεις μια χαρά σήμα έχει.

Για την επαρχία δεν γνωρίζω. Αλλά, όπως είπα και παραπάνω, για την Unicom και το GSM δίκτυό της, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί ήξερα μόνο έναν Κορεάτη που είχε μάλιστα CDMA καρτοκινητό unicom... Και όποιον και να ρώτησα, δεν ήξερε να μου πει γιατί όλοι είχαν CMCC...

 

Πάντως συμφέρει εάν έχει δωρεάν εισερχόμενες, αν και οι εισερχόμενες στα καρτοκινητά της unicom είναι πάμφθηνες!

 

To δίκτυο της Unicom είναι διαθέσιμο απλά η sim δε μπορεί να πραγματοποιήσει ή να λάβει κλήσεις.

Οπότε το πρόβλημα είναι στην united mobile. Όπως σημείωσα πριν το cc Το γνωρίζει, αλλά το πρόβλημα δε λύνεται....:(

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΕΧΩ VODAFONE ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ mms ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΗΝ Ο2. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΕ VODAFONE KAI T-MOBILE ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΥΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΙΚΤΥΟ? ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ...
Link to comment
Share on other sites

Χθές ταξίδευα από Ηράκλειο για Πειραιά με πλοίο και κάποια στιγμή και τα 2 κινητά που είχα μαζί μου (ΤΙΜ και Vodafone) συνδέθηκαν με ένα δίκτυο που είχε κωδικό cc310 nc73. Στο ένα μάλιστα σαν όνομα εμφανίζονταν το US 73 ενώ στο άλλο μόνο ο κωδικός.

Η vodafone μου έστειλε και μήνυμα που έλεγε ότι μου εύχεται καλή διαμονή στο εξωτερικό :blink:

Επίσης μπορούσα και έστελνα μηνύματα μέσω του παραπάνω δικτύου. Τι ακριβώς είναι και τι μπορεί να συνέβη;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Με μινοαν ταξιδευες;

 

ισως ήταν κάποιο δορυφορικό που πιάνει σε σημεία όπου δεν υπάρχει κάλυψη από τα επίγεια δίκτυα...

 

Επιαναν εκεί τα κινητά σου τιμ_voda?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με minoan (συγκεκριμένα το olympia palace). Μέσα στη καμπίνα δεν είχε σήμα ουτε η ΤΙΜ ούτε η Vodafone. Αλλά και πως να έπιασε δορυφορικό σήμα μια απλή συσκευή;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Tα πλοία της Μινοαν έχουν δορυφορικές κεραίες και για να πιάνουν σήμα σε διαφορα σημεία που δεν έχει κάλυψη το δίκτυο κινητής (σε ανοικτές θάλασσες).

Το δίκτυο που δίνουν είναι gsm και γιαυτο το έπιανες. Συνήθως είναι καποιο Ισλανδικό (Simmin) αλλά όχι μόνο.

 

Οι χρεώσεις είναι Roaming φυσικά και υψηλές. Πόσο υψηλές δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Debit / credit card, UK issued μόνο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Χθές ταξίδευα από Ηράκλειο για Πειραιά με πλοίο και κάποια στιγμή και τα 2 κινητά που είχα μαζί μου (ΤΙΜ και Vodafone) συνδέθηκαν με ένα δίκτυο που είχε κωδικό cc310 nc73. Στο ένα μάλιστα σαν όνομα εμφανίζονταν το US 73 ενώ στο άλλο μόνο ο κωδικός.

Η vodafone μου έστειλε και μήνυμα που έλεγε ότι μου εύχεται καλή διαμονή στο εξωτερικό :blink:

Επίσης μπορούσα και έστελνα μηνύματα μέσω του παραπάνω δικτύου. Τι ακριβώς είναι και τι μπορεί να συνέβη;

 

 

310 ειναι mobile country code των Η.Π.Α.......γι' αυτο και το αλλο κινητο εγραφε US....

 

...περιεργο παντως να βαλουν αμερικανικο δικτυο στην Minoan (αν και δεν το βλεπω το 73 στα αμερικανικα δικτυα, ισως να ειναι "φτιαχτο")....μαλλον το εκαναν για να χρεωνουν :wacko: και τις εισερχομενες κλησεις σε κινητα τυπου united mobile, 09 Mobile κλπ ....οπου οι εισερχομενες κλησεις του Ισλανδικου δικτυου ηταν χωρις χρεωση ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

310 ειναι mobile country code των Η.Π.Α.......γι' αυτο και το αλλο κινητο εγραφε US....

 

...περιεργο παντως να βαλουν αμερικανικο δικτυο στην Minoan (αν και δεν το βλεπω το 73 στα αμερικανικα δικτυα, ισως να ειναι "φτιαχτο")....μαλλον το εκαναν για να χρεωνουν :wacko: και τις εισερχομενες κλησεις σε κινητα τυπου united mobile, 09 Mobile κλπ ....οπου οι εισερχομενες κλησεις του Ισλανδικου δικτυου ηταν χωρις χρεωση ;)

 

Αν ισχύει αυτό είναι τελείως απατεώνες!

Link to comment
Share on other sites

Ok roger. Alla apo oti proseksa prepei na baleis oti meneis stin tade dieu8unsh more than three years... dld xwnete pali to permanent citizen ktl ktl?. Telika, mporoume na kanoume sundesh h oxi?

Ama tous peis oti meneis enw @@ ti ginetai ?:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα ήθελα να αγοράσω μια κάρτα της Βρεττανικής Vodafone pay as you go sim

και να την χρεώσω με περίπου 20-25 λίρες ξέρει κανείς πως μπορεί να γίνε από Ελλάδα

Ευχαριστώ Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Πάντως τα πλοία που κάνουν συνήθως το δρομολόγιο Πειραιάς - Ηράκλειο (Κνωσσός & Φαιστός Παλάς) μάλλον έχουν κεραία όπως λέτε αλλά τουλάχιστον είναι vodafone (γιαυτό και πιάνει ακόμα και μέσα στη καμπίνα μόνο όποιος έχει vodafone). Το Ολυμπία ίσως επειδή συνήθως πάει Πάτρα - Ιταλία να έχει αυτή την αμερικάνικη εταιρία για λόγους χρέωσης όπως είπατε.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ama exete palia kinita pou den kserete ti na ta kanete san kai emena ...pigenete edo

http://www.cellforcash.com/index.asp?aff=I776KG&ref=50359

 

i got rid of 3 cell phones for $40 lol...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...