Jump to content

Η Nokia υποβάλλει πολλαπλές αγωγές εναντίον της Oppo


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κόντρα έχει ξεσπάσει ανάμεσα σε Nokia και Oppo, καθώς οι Φιλανδοί στράφηκαν νομικά εναντίον της Κινεζικής εταιρείας με καταγγελίες περί παραβίασης διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας σχετικά με ευρεσιτεχνίες SEP και μη SEP. Αυτά τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας αφορούν τη δυνατότητα σύνδεσης, διασύνδεσης και ασφάλειας. Τα παράπονα υποβάλλονται σε ευρωπαϊκές και ασιατικές αγορές.

 

Η Oppo και η Nokia υπέγραψαν μια πολυετή συμφωνία αδειοδότησης το 2018 και φαίνεται ότι το συμβόλαιο έχει τελειώσει. Η Nokia υπέβαλε επίσημη δήλωση που αναφέρει ότι η Oppo απέρριψε την προσφορά ανανέωσης της σύμβασης, οπότε έπρεπε να καταφύγει σε νομικές ενέργειες, καθώς η Oppo συνεχίζει να χρησιμοποιεί αυτά τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Ο εκπρόσωπος της Nokia πιστεύει ότι υπάρχει ακόμα ένας πιο εποικοδομητικός τρόπος αντιμετώπισης της κατάστασης.

 

Η Nokia, εξάλλου, έχει αρκετά διπλώματα ευρεσιτεχνίας και έχει υπογράψει συμφωνίες με Samsung, Apple, LG, Lenovo και ακόμη και με την Blackberry.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκαναν κάτι τέτοιο οι Κινέζοι?

Αποκλείεται!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Από Κινέζους δεν περιμένεις κάτι άλλο. Μια ζωή στην αντιγραφή και την κλεψια είναι...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο μιλά για την νοκια και όχι για την hmd οπότε ο ένας είναι φιλανδος και όχι Κινέζος....
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο Κινέζοι είναι :)

 

Από που κι ως που είναι και οι δύο Κινέζοι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το άρθρο μιλά για την νοκια και όχι για την hmd οπότε ο ένας είναι φιλανδος και όχι Κινέζος....

 

Oύτε η ΗΜD είναι κινέζικη. Συνεχώς το αναφέρεις, όμως σφάλεις.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από που κι ως που είναι και οι δύο Κινέζοι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Oύτε η ΗΜD είναι κινέζικη. Συνεχώς το αναφέρεις, όμως σφάλεις.

 

Ο,τι λεει ο Βασιλης παιδια! :)

 

Εμενα μου εκανε εντυπωση η πολυετης συμφωνια που υπεγραφη το 2018 και εχει πλεον ληξει (το 2021). Δεν ηταν και πολυ πολυετης τελικα...:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμ βέβαια, ότι κατασκευάζει η Foxconn είναι κινέζικο... Εκτός από μια, την γνωστή, παραμένει μη κινέζικη όπως πάντα! Edited by Nagata
off-topic, μη ξεφεύγουμε

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματα που είναι γνωστά εδώ και χρόνια πλέον. Οπότε το να συνεχίζουν άτομα να παραπληροφορούν... είναι αφελές.

Και δεν μου καίγεται καρφάκι για την Νοκια/ΗΜD πλέον. Έτερον εκάτερον όμως.

 

* Γεια σου ρε Γιάννη!!!

Edited by Nagata
off-topic, μη ξεφεύγουμε

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο Κινέζοι είναι :)

 

Υποθέτω αναφέρεσαι στην Oppo και στα μούτρα σου! :lol:

 

Γιατί ως γνωστόν μετά την Παγγαία, η περιοχή όπου βρίσκεται η Φινλανδία και επομένως η Nokia ανήκει στην Ευρώπη και όχι στην Ασία όπου ανήκει η Κίνα. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμ βέβαια, ότι κατασκευάζει η Foxconn είναι κινέζικο... Εκτός από μια, την γνωστή, παραμένει μη κινέζικη όπως πάντα!

 

Πες τα! Αμάν πια, δηλαδή το μηλαράκι που ανέκαθεν έβγαινε στην Κίνα, δεν είναι κινέζικο ενώ όλοι οι άλλοι είναι!

Edited by Nagata
off-topic, μη ξεφεύγουμε

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Guangdong Oppo Mobile Telecommunications Corp., Ltd, doing business as OPPO,[a] is a Chinese consumer electronics and mobile communications company headquartered in Dongguan, Guangdong. Its major product lines include smartphones, smart devices, audio devices, power banks, Blu-ray players, and other electronic products.

 

Το ότι τα apple φτιάχνονται εκεί δεν σημαίνει ότι είναι Κινέζικα!

Αν είναι έτσι και τα sony είναι Ταϋλανδέζικα και πάει λέγοντας!

Βy the way όλες σχεδόν οι εταιρίες λόγω κόστους κατασκευάζουν εκεί τα προϊόντα τους!

Edited by Nagata
off-topic, μη ξεφεύγουμε

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή μια εταιρία έχει εργοστάσια στην Κίνα η στη Τουρκία ή οπουδήποτε αλλού δεν σημαίνει ότι είναι κινέζικη η τουρκική! Και η Mercedes έχει εργοστάσιο στην Τουρκία και μπορεί κάποτε να φτιάξει στην Ελλάδα αν είναι φτηνά. Αυτό σημαίνει ότι είναι τουρκική η ελληνική εταιρία; Edited by Nagata
off-topic, μη ξεφεύγουμε

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τα λέμε αυτά ^

 

Το θέμα είναι πως κάποιοι έχουν κολλήσει στο κινέζικο αφήγημα, σαν χαλασμένα πικάπ. Ασε που μου κάνει και ολίγον ρατσιστικό. Ακόμα και κινέζικη να ήταν η οποιαδήποτε εταιρεία... Αυτό την μειώνει; Γιατί;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τα λέμε αυτά ^

 

Το θέμα είναι πως κάποιοι έχουν κολλήσει στο κινέζικο αφήγημα, σαν χαλασμένα πικάπ. Ασε που μου κάνει και ολίγον ρατσιστικό. Ακόμα και κινέζικη να ήταν η οποιαδήποτε εταιρεία... Αυτό την μειώνει; Γιατί;

 

Είναι το κινέζικο και η κινεζιά. Στην δεύτερη περίπτωση έχεις το προϊόν με την χαμηλή ποιότητα, αντίγραφο.

 

Τώρα σχετικά με την διαμάχη αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα ξαναπήγα στα δικαστήρια Nokia Mercedes με επικράτηση της πρώτης αν θυμάμαι καλά για θέμα πατεντών.

 

Usual business

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή μια εταιρία έχει εργοστάσια στην Κίνα η στη Τουρκία ή οπουδήποτε αλλού δεν σημαίνει ότι είναι κινέζικη η τουρκική! Και η Mercedes έχει εργοστάσιο στην Τουρκία και μπορεί κάποτε να φτιάξει στην Ελλάδα αν είναι φτηνά. Αυτό σημαίνει ότι είναι τουρκική η ελληνική εταιρία;

 

Αυτό λέμε αλλά....

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω αναφέρεσαι στην Oppo και στα μούτρα σου! :lol:

 

Γιατί ως γνωστόν μετά την Παγγαία, η περιοχή όπου βρίσκεται η Φινλανδία και επομένως η Nokia ανήκει στην Ευρώπη και όχι στην Ασία όπου ανήκει η Κίνα. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πες τα! Αμάν πια, δηλαδή το μηλαράκι που ανέκαθεν έβγαινε στην Κίνα, δεν είναι κινέζικο ενώ όλοι οι άλλοι είναι!

 

Αν τα μούτρα σου νιώθουν καλύτερα να αποκαλούμε το ΟΕΜ κινεζικό, ΝΟΚΙΑ,τότε όπως νιώθουν καλύτερα τα μούτρα σου.

Έτσι και τα Alacatel είναι Γαλλικά.

Τα Turbo -X, MLS είναι Ελληνικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι ντροπή να φέρουν αυτά τα ''ΝΟΚΙΑ" αυτό το όνομα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μούτρα σου νιώθουν καλύτερα να αποκαλούμε το ΟΕΜ κινεζικό, ΝΟΚΙΑ,τότε όπως νιώθουν καλύτερα τα μούτρα σου.

Έτσι και τα Alacatel είναι Γαλλικά.

Τα Turbo -X, MLS είναι Ελληνικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι ντροπή να φέρουν αυτά τα ''ΝΟΚΙΑ" αυτό το όνομα :wink:

 

όπως είπα και πριν... σαν κολλημένο πίκαπ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μούτρα σου νιώθουν καλύτερα να αποκαλούμε το ΟΕΜ κινεζικό, ΝΟΚΙΑ,τότε όπως νιώθουν καλύτερα τα μούτρα σου.

Έτσι και τα Alacatel είναι Γαλλικά.

Τα Turbo -X, MLS είναι Ελληνικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι ντροπή να φέρουν αυτά τα ''ΝΟΚΙΑ" αυτό το όνομα :wink:

...και με τη δική σου λογική η Apple είναι κινέζικη!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και πριν... σαν κολλημένο πίκαπ.

 

εγω κοιταω τα 2 τελευταία μου αληθινά ΝΟΚΙΑ (Ν81, Ν9).

 

...και με τη δική σου λογική η Apple είναι κινέζικη!

 

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις την διάφορα του αγορασμένου LOGO που πατάνε σε OEM κινεζικά.....

Edited by Nagata
Προσβλητικά σχόλια, εξαφανίστηκαν!
Link to comment
Share on other sites

Για κωλύματα κοιτάξου στον καθρέφτη σου θα δεις την αλήθεια ;), εγω κοιταω τα 2 τελευταία μου αληθινά ΝΟΚΙΑ (Ν81, Ν9).

 

 

 

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις την διάφορα του αγορασμένου LOGO που πατάνε σε OEM κινεζικά, με τα κινεζικά συναρμολογημένα Apple , δεν υπάρχει σωτηρία.:)

 

To τελευταίο Νοκια που αγόρασα είναι το 808 (και είναι το βασικό μου τηλέφωνο. Σήμερα.)

Τα δυο μου Ν9 τα έχω ακόμα και περιοδικά τα χρησιμοποιώ. Αφού λοιπόν κάναμε δήλωση... φρονημάτων, πρέπει να σου ξανα-ματαπω πως είσαι λάθος σε αυτό που λες και κακώς επιμένεις γιατί εκτίθεσαι.

 

Κάλλιστα μπορείς με μια απλή έρευνα να το διαπιστώσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν με ενδιαφέρει η HMD. Καρφί δεν μου καίγεται αν κλείσει αύριο. Μόνο το Nokia 7 plus με εντυπωσίασε από αυτούς και θύμισε παλιές καλές εποχές, όμως μετά από εκεί το χάος (για εμένα).

Η εν λόγω εταιρεία όμως είναι Φινλανδική και με μια απλούστατη αναζήτηση μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει.

 

HMD Global Oyj, branded as HMD and Nokia Mobile, is a Finnish mobile phone manufacturer.

Edited by Nagata
Σχόλια που δεν χρειαζόντουσαν, αφαιρέθηκαν!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μούτρα σου νιώθουν καλύτερα να αποκαλούμε το ΟΕΜ κινεζικό, ΝΟΚΙΑ,τότε όπως νιώθουν καλύτερα τα μούτρα σου.

Έτσι και τα Alacatel είναι Γαλλικά.

Τα Turbo -X, MLS είναι Ελληνικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι ντροπή να φέρουν αυτά τα ''ΝΟΚΙΑ" αυτό το όνομα :wink:

 

Τα κεντρικά της HMD είναι σχεδόν απέναντι που λέει ο λόγος από τα γραφεία της Nokia, ίδια πόλη, ίδια γειτονιά στη Φινλανδία. Από που κι ως που είναι OEM κινεζικό;;; Σχεδιασμός, πατέντες κλπ όλα στην HMD, η κατασκευή είναι μόνο αυτή που γίνεται στα ίδια εργοστάσια στην Κίνα που φτιαχνόταν και τα παλιά Nokia. Να είμαστε λίγο ακριβείς στο τι λέμε, μην κάνουμε παραπληροφόρηση ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι ντροπή να φέρουν αυτά τα ''ΝΟΚΙΑ" αυτό το όνομα :wink:

 

Άλλο αυτό, αυτό εχει να κάνει με τις δυνατότητες της HMD. Είναι μια μικρή ΦΙνλανδική start-up εταιρεία, μικρό budget, δεν μπορεί να στηρίξει το βαρύ όνομα της παλιάς, μεγάλης Νόκια (γιατί και η τωρινή έχει μικρύνει σε σχέση με τότε). Αλλά δεν είναι κινέζικη η Φινλανδία, μην ξεχάσουμε και τη βασική γεωγραφία δηλαδή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To τελευταίο Νοκια που αγόρασα είναι το 808 (και είναι το βασικό μου τηλέφωνο. Σήμερα.)

 

Συνάδελφε, κι εγώ την ελληνική SIM στο 808 την έχω και το χρησιμοποιώ! :happy:

 

Την ξένη ΣΙΜ μιας και είμαι στα ξένα την έχω σε ένα Λούμια, πιο πολύ για το ίντερνετ, αλλά το 808 και το Symbian έχει άλλη χάρη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για κωλύματα κοιτάξου στον καθρέφτη σου θα δεις την αλήθεια ;), εγω κοιταω τα 2 τελευταία μου αληθινά ΝΟΚΙΑ (Ν81, Ν9).

 

Δεν χρειάζεται καν να πάμε τόσο πίσω... Το περιβόητο Hapanero πρωτότυπο (2015) στο οποίο στηρίχθηκαν οι ναυαρχίδες 950/XL της Microsoft ήταν γέννημα της Nokia, δεν υπάρχει ίχνος Microsoft πάνω του πέρα από το λειτουργικό. Και λίγο πιο πίσω τα υπόλοιπα Lumia και ιδιαίτερα το μεταλλικό, στιβαρό και με μοναδική Pre-Touch τεχνολογία, Nokia McLaren ("Lumia 1030"). Καμιά Microsoft ή οποιοσδήποτε άλλος δεν θα μπορούσε να βγάλει τότε τέτοια εργαλεία, μόνο η Nokia...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα κεντρικά της HMD είναι σχεδόν απέναντι που λέει ο λόγος από τα γραφεία της Nokia, ίδια πόλη, ίδια γειτονιά στη Φινλανδία. Από που κι ως που είναι OEM κινεζικό;;; Σχεδιασμός, πατέντες κλπ όλα στην HMD, η κατασκευή είναι μόνο αυτή που γίνεται στα ίδια εργοστάσια στην Κίνα που φτιαχνόταν και τα παλιά Nokia. Να είμαστε λίγο ακριβείς στο τι λέμε, μην κάνουμε παραπληροφόρηση ;)

 

Παραπληροφόρηση?

Η Microsoft πούλησε σε HMD Global ( η βιτρίνα) και στην FIH Mobile (το κατευναστικό), εάν δεν ξέρεις τι είναι η FIH μου λες να σε βοηθήσω.

Τα κεντρικά θα μπορούσαν να είναι και στο Σύνταγμα ή στην Θεσσαλονίκη όπως η MLS ,θα ήταν Ελληνικό τότε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To τελευταίο Νοκια που αγόρασα είναι το 808 (και είναι το βασικό μου τηλέφωνο. Σήμερα.)

Τα δυο μου Ν9 τα έχω ακόμα και περιοδικά τα χρησιμοποιώ. Αφού λοιπόν κάναμε δήλωση... φρονημάτων, πρέπει να σου ξανα-ματαπω πως είσαι λάθος σε αυτό που λες και κακώς επιμένεις γιατί εκτίθεσαι.

 

Κάλλιστα μπορείς με μια απλή έρευνα να το διαπιστώσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν με ενδιαφέρει η HMD. Καρφί δεν μου καίγεται αν κλείσει αύριο. Μόνο το Nokia 7 plus με εντυπωσίασε από αυτούς και θύμισε παλιές καλές εποχές, όμως μετά από εκεί το χάος (για εμένα).

Η εν λόγω εταιρεία όμως είναι Φινλανδική και με μια απλούστατη αναζήτηση μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει. Ξ

 

HMD Global Oyj, branded as HMD and Nokia Mobile, is a Finnish mobile phone manufacturer.

 

Ότι θέλεις, καλή συνέχεια.

FIH Mobile reveals declining revenue in 2020 and 14.38% ownership of HMD Global, the maker of Nokia phones

Edited by Nagata
Link to comment
Share on other sites

In the 2020 financial report, FIH Mobile disclosed they have an 14.38% ownership in HMD Global. Finnish Nokia owns 10.10% of HMD Global, while other investors include Google, Qualcomm, and others with an undisclosed share in HMD.

 

Συν το ότι η ίδια η εταιρεία είναι ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΗ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

@nikoslikos Μήπως να την πούμε και αμερικανική εταιρεία επειδή εμπλέκονται και η Google και η Qualcomm; Ή να την κάνουμε πολυεθνική;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...