Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια υπαρχει καποιος τροπος να κανω αγορα ιντερνετ αδσλ για 1 μηνα μονο?

το προσφερει καποια εταιρια?

Λογικά κανείς αφού δεν τους συμφέρει να μετατρέψουν τη γραμμή σου σε adsl για ένα μήνα μόνο.

Τους στοιχίζει πολύ παραπάνω από το πάγιο ενός μήνα.

Επίσης το κατάλληλο θέμα για την ερώτηση σου είναι αυτό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κανείς αφού δεν τους συμφέρει να μετατρέψουν τη γραμμή σου σε adsl για ένα μήνα μόνο.

Τους στοιχίζει πολύ παραπάνω από το πάγιο ενός μήνα.

Επίσης το κατάλληλο θέμα για την ερώτηση σου είναι αυτό.

 

οκ φιλε ευχαριστω για την απαντηση

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολους!

μια βοηθεια ρε παιδια!

εχω laptop με vista home premium και εναν destop με xp sp2.

o σταθερος ειναι συνδεδεμενος ενσυρματα με ενα ασυρματο router και το laptop μου ασυρματα με το router.

πως μπορω να κανω κοινη χρηση αρχειων και κυριως του εκτυπωτη που ειναι συνδεδεμενος με τον σταθερο υπολογιστη με τα xpsp2 απο το laptop μου?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα η Vodafone μου εδωσε για isdn συνδεση στην shared γραμμή του OTE το jetspeed 520 ενω μέχρι τώρα είχα το linksys wag354g με την Forthnet...

Σαφώς το Wag αν και καπως δυσχρηστο, με διευκόλυνε κι ενσυρματα κι ασύρματα στις συνδεσεις μου. Εχω βρεθει σε δυσαρεστη θεση τωρα που ξεβολευτηκα με τη μια και μοναδική ethernet θύρα του jetspeed. Αυτος ειναι ο λόγος που παλεύω να το συνδεσω με το linksys εστω σαν switch/hub, ως τωρα όμως χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν το εχει κάνει κάποιος παρακαλω ας μου δωσει τα φωτα του...κι ευχαριστω προκαταβολικα.:ninja:

Ο Θεός να μου κόβει μέρες...

και να μου ράβει αντοχές! :yinyang:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα η Vodafone μου εδωσε για isdn συνδεση στην shared γραμμή του OTE το jetspeed 520 ενω μέχρι τώρα είχα το linksys wag354g με την Forthnet...

Σαφώς το Wag αν και καπως δυσχρηστο, με διευκόλυνε κι ενσυρματα κι ασύρματα στις συνδεσεις μου. Εχω βρεθει σε δυσαρεστη θεση τωρα που ξεβολευτηκα με τη μια και μοναδική ethernet θύρα του jetspeed. Αυτος ειναι ο λόγος που παλεύω να το συνδεσω με το linksys εστω σαν switch/hub, ως τωρα όμως χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν το εχει κάνει κάποιος παρακαλω ας μου δωσει τα φωτα του...κι ευχαριστω προκαταβολικα.:ninja:

Δοκίμασες να βάλεις το linksys σε bridged mode?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πως να κάνω κάτι τέτοιο...και μάλλον αυτό ειναι που ψαχνω να βρω...κάτι με αλλαγες IP απο συσκευη σε συσκευη και συγκεκριμένα dns δεν εννοεις; Σε παρακαλω αν ξερεις πες μου τα βημα βημα για να τα καταφερω... Ευχαριστω

Ο Θεός να μου κόβει μέρες...

και να μου ράβει αντοχές! :yinyang:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πως να κάνω κάτι τέτοιο...και μάλλον αυτό ειναι που ψαχνω να βρω...κάτι με αλλαγες IP απο συσκευη σε συσκευη και συγκεκριμένα dns δεν εννοεις; Σε παρακαλω αν ξερεις πες μου τα βημα βημα για να τα καταφερω... Ευχαριστω

Mπες στο web interface toy linksys και στο encapsulation βάλτου "bridged mode only", απενεργοποίησε το dhcp για να έχει σταθερή IP και όρισε και τα 2 ρουτερ στο ίδιο subnet mask 255.255.255.0

Eννοείται ότι και τα 2 router θα έχουν IP 192.168.1.x, με 0<x<256

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

μια βοηθεια ρε παιδια!

εχω laptop με vista home premium και εναν destop με xp sp2.

o σταθερος ειναι συνδεδεμενος ενσυρματα με ενα ασυρματο router και το laptop μου ασυρματα με το router.

πως μπορω να κανω κοινη χρηση αρχειων και κυριως του εκτυπωτη που ειναι συνδεδεμενος με τον σταθερο υπολογιστη με τα xpsp2 απο το laptop μου?

Έτσι όπως το περιγράγεις οι υπολογιστές πρέπει ήδη να παίρνουν ΙΡ αυτόμαστα στο ίδιο range. Λογικά αν τους βάλεις και στο ίδιο workgroup θα βλέπουν ο ένας τον άλλον. Δεν είναι δύσκολο. Τα vista βοηθάνε κιόλας.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Bayern7 ευχαριστώ πολύ για την απαντηση...

Ισως επανελθω αν κολλησω καπου...

Οσον αφορα την σύνδεση για κοινη χρήση αρχείων που θελει να κάνει ο neo24gr ας μην ξεχάσει ολοκληρώνοντας να δηλώσει κοινή χρήση στους φακέλους και τα αρχεία που επιθυμεί να χρησιμοποιεί κι απο τα δυο του pc. Δηλαδή, για παραδειγμα, με δεξί κλικ πανω στα Έγγραφα του να μπει απο τις Ιδιοτητες στην καρτελα Κοινή Χρήση κι εκει να επιλέξει την κοινή δικτυακή χρήση του συγκεκριμένου φακέλου για να μπορεί να τον διαχειριζεται κι απο τα δύο μηχανήματά του...

Α ναι! Και φυσικα να εισάγει Wep κλειδί για να μην έχει αλλος προσβαση στα δικτυακά του δεδομένα...

Φιλικά...:polarbear:

Ο Θεός να μου κόβει μέρες...

και να μου ράβει αντοχές! :yinyang:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα η Vodafone μου εδωσε για isdn συνδεση στην shared γραμμή του OTE το jetspeed 520 ενω μέχρι τώρα είχα το linksys wag354g με την Forthnet...

Σαφώς το Wag αν και καπως δυσχρηστο, με διευκόλυνε κι ενσυρματα κι ασύρματα στις συνδεσεις μου. Εχω βρεθει σε δυσαρεστη θεση τωρα που ξεβολευτηκα με τη μια και μοναδική ethernet θύρα του jetspeed. Αυτος ειναι ο λόγος που παλεύω να το συνδεσω με το linksys εστω σαν switch/hub, ως τωρα όμως χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν το εχει κάνει κάποιος παρακαλω ας μου δωσει τα φωτα του...κι ευχαριστω προκαταβολικα.:ninja:

 

Γιατι πρεπει να τα συνδεσεις και τα δυο οπωσδηποτε; :confused:

Κρατα το wag.

 

Mπες στο web interface toy linksys και στο encapsulation βάλτου "bridged mode only", απενεργοποίησε το dhcp για να έχει σταθερή IP και όρισε και τα 2 ρουτερ στο ίδιο subnet mask 255.255.255.0

Eννοείται ότι και τα 2 router θα έχουν IP 192.168.1.x, με 0<x<256

 

Σε πιασαμε αγαπητε :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σε πιασαμε αγαπητε :p

Βασικά είχε γράψει <256 και όχι "μικρότερο-ίσο", οπότε δεν τον πιάσαμε:p:lol:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σε πιασαμε αγαπητε

Να βουτάς τη γλώσσα στο μυαλό (οπότε φρόντισε να χεις παρέα :shifty:) πριν ποστάρεις (και σχολιάσεις τον μεγιστοτεράστιο Bayern7). Βλέπε παρακάτω.

Βασικά είχε γράψει <256 και όχι "μικρότερο-ίσο", οπότε δεν τον πιάσαμε

 

Οπότε fabo είσαι 2 φορές λάθος.

1ον γιατί σχολίασες ως λάθος κάτι που ήταν σωστό, μιας και έγραψα μικρότερο, και μιας και μιλάμε για ακέραιες τιμές το x ανήκει στο [1,255] ή στο (0,256). Απλά μαθηματικά.

2ον αν θεωρησουμε την λογική σου σωστή έπρεπε να αναφερθείς και στο 0 μιας και το x δεν μπορεί να πάρει αυτή την τιμή.

 

kthxbye. :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,εχω ενα modem -router baudtec και θελω να συνδεσω με wifi το pc με μια φορητη συσκευη.Η φορητη συσκευη το βρισκει το δικτυο αλλα δεν μπορει να μπει στο internet και υποψιαζομαι οτι ισως να πρεπει να κανω shared το internet με αλλες συσκευες εχετε καμια ιδεα πως να το κανω???
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα τίποτε...

Έχεις modem router ok

Αυτό είναι wi-fi ή wi-fi έχει ο υπολογιστής;

Και τι συσκευή είναι;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Να βουτάς τη γλώσσα στο μυαλό (οπότε φρόντισε να χεις παρέα :shifty:) πριν ποστάρεις (και σχολιάσεις τον μεγιστοτεράστιο Bayern7). Βλέπε παρακάτω.

 

 

Οπότε fabo είσαι 2 φορές λάθος.

1ον γιατί σχολίασες ως λάθος κάτι που ήταν σωστό, μιας και έγραψα μικρότερο, και μιας και μιλάμε για ακέραιες τιμές το x ανήκει στο [1,255] ή στο (0,256). Απλά μαθηματικά.

2ον αν θεωρησουμε την λογική σου σωστή έπρεπε να αναφερθείς και στο 0 μιας και το x δεν μπορεί να πάρει αυτή την τιμή.

 

kthxbye. :p

 

Gigapwn :X :X :shock:

Τι ηθελα και μιλαγα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι...

Προσφατα αγορασα ενα usb wi fi adaptor για να συνδεομαι ασυρματα στο internet

Εβαλα κανονικα το usb στο pc μου αλλα παρολα αυτα δεν μπορω να συνδεθω...

Ενω βρισκει το δικτυο μου κ εχει αριστο σημα/εμβελεια παρολα αυτα δεν μπορει να συνδεθει...

Μου βγαζει ''ανακτηση διευθυνσης δικτυου''

Μπορει να βοηθησει κανεις??

Τι πρεπει να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα :)

Ξερω οτι ειμαι ολιγον τι off topic, αλλα η ερωτηση μου δεν κολαγε πουθενα αλλου περισσοτερο απ'οτι εδω, γιατι εχει σχεση με τις νεες τεχνολογιες.

Λοιπον...ψαχνω απεγνωσμενα να βρω πως αναλυονται καποια ακρωνυμια:RID, PSP, MKA, FCL. Ελληνικα κ αγγλικα. Οσο κ αν εψαξα..εις ματην! Θα με βοηθουσατε πολυ αν ξερετε..

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

XPhys ευχαριστω για το tip,αλλα δεν δυστυχως δε βοηθαει καθολου :(

Για δοκίμασε και τη Wikipedia...! Εκεί εξηγούνται ως επι των πλείστων.

Aν και εκεί δε βρείς τπτ τότε τι να πω... Προσωπικά αυτά που ανέφερες δεν τα ξέρω, Εκτός το psp που είναι PlayStation Portable :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα :)

Ξερω οτι ειμαι ολιγον τι off topic, αλλα η ερωτηση μου δεν κολαγε πουθενα αλλου περισσοτερο απ'οτι εδω, γιατι εχει σχεση με τις νεες τεχνολογιες.

Λοιπον...ψαχνω απεγνωσμενα να βρω πως αναλυονται καποια ακρωνυμια:RID, PSP, MKA, FCL. Ελληνικα κ αγγλικα. Οσο κ αν εψαξα..εις ματην! Θα με βοηθουσατε πολυ αν ξερετε..

 

Σχετικα με τι ειναι τα ακρωνυμια που θες;

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε και τη Wikipedia...! Εκεί εξηγούνται ως επι των πλείστων.

Aν και εκεί δε βρείς τπτ τότε τι να πω... Προσωπικά αυτά που ανέφερες δεν τα ξέρω, Εκτός το psp που είναι PlayStation Portable :P

 

Εννοειται πως δοκιμασα κ Wikipedia πριν ποσταρω. PlayStation Portable; Το 1 ή το 2; :p

 

Σχετικα με τι ειναι τα ακρωνυμια που θες;

 

Fabo ειναι σχετικα με την ευρυζωνικοτητα κ τις νεες τεχνολογιες. Κ τα χρειαζομαι επειγοντως για ενα μαθημα που δινω αυριο, στο οποιο μας δινει ακρωνυμια που εχουν σχεση με την τεχνολογια κ ζηταει την αγγλικη κ ελληνικη τους αποδοση.

Πχ ISDN=Intergrated Services Digital Network κ Ψηφιακο Δικτυο Ενοποιημενων Υπηρεσιων κλπ. Καπου πετυχα οτι FCL=Fiber Channel Loop .Αλλα πως μεταφραζεται αυτο το κολοκυθι στα ελληνικα; :dizzy:

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

εχω και εγω το US robotics 9112 απο Forthnet.

το κακο ειναι οτι δεν ειναι wiifii και ετσι αποφασησα να παρω ενα wiifii router σκετο (οχι modem)

και πηρα ενα της netgear

--> http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=552321

καλα μεχρι εδω.Τα εχω συνδεσει : γραμμη τηλ -> US robotics 9112 ->(ethernet)-> netgear ->(ethernet)-> PC

 

συνδεθηκα στο ιντερνετ , δουλεψε το wiifii ,ολα καλα , μεχρι που αρχησαν οι αποσυνδεσεις...

και δεν ειναι αποσυδενσεις απο τη forthnet , το US robotics 9112 μενει συνδεμενο στο ιντερνετ.

Μαλλον απο οτι καταλαβα χανετε η συνδεση του PC - Neatgear.(αλλαζει IP νομιζω) και μετα ξανασυνδεετε.

 

τι να φτεει ? :/

PIG THE KING :cool:

 

CS for ever

M.O.H.A για την παρέα :lol:

L2 για κάψιμο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...